Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Forum pro začínající fotografy, kteří potřebují pomoci

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Sekce pro otázky začátečníků a nových uživatelů. Prosím ty zkušenější, aby se pokoušeli na ně odpovídat.
Zamčeno
jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: 23 bře 2014, 13:45

Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od jakub.pilsen » 23 bře 2014, 13:56

Dobrý den , mám v plánu jako začátečník zakoupit pentax k30 v setu s objektivem , plánuji i rovnou polarizační filtr , jde mi o to jestli ty objektivy v setu 18/55 jsou kompatabilní s filtry jiných výrobců např. zde vychvalovaných hoya .


četl jsem , že objektiv má buď závit nebo tam jde dát nástavec ,ale ten prý zas brání ostření .

Jsem nedočkavý ,psal jsem i distributorům pentax , kde je i eshop . Jestli je mají ještě dostupné , protože na velkých obchodech typu mall nebo alza a jiná elektra je neměly dostupné .

Potom mě napadlo koupit zvlášť tělo a zvlášt objektiv ,ale cenově výhodné cca do 15 tisíc mi to přišlo v tom setu.



nejdřív to měl být sony slt 57 ale pak jsem objevil odolný pentax a už jsem nepochyboval o koupi



Díky Jakub

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

muf10
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 87
Registrován: 20 pro 2011, 20:11
Bydliště: Březnice(ZL)

Re: polarizační filtr na pentax k30 v setu

Příspěvek od muf10 » 23 bře 2014, 14:33

Filtr je na závit průměr je napsán u objektivu 18-55 tuším 52mm a polarizak je otočný pro nastavení účinku pokud nemá sluneční clona okénko tak je jediný problém že ji musíš sundat nastavit filtr a znovu ji nacvaknout.
Je na bajonet tak to není zas moc problém.
Jinak filtr má taky závit na na něj dál můžeš dát další.
Ale pokud jich už dáš moc na sebe tak na širokém konci budou vinětovat.
Částečně to řeší verze slim která má nižší výšku.

JirKrato
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 158
Registrován: 09 zář 2013, 19:46

Re: polarizační filtr na pentax k30 v setu

Příspěvek od JirKrato » 23 bře 2014, 15:46

Jen poradím ( jelikož máte přibližně stejný vývoj jako já ) poradím zeptat se zde na foru zda někdo neprodává pentax K-5ii(případně K-5iis) dá se koupit kolem 15k i se seťákem. taky jsem váhal nad sony A57 a rovněž jsem upřednostil pentax K-30 sem měl taky vyhlídlý přijde mi že pentax líp kreslí než soňák.
Jinak jde koupit i pouze tělo třeba k-30 i k5 uměj perfektně spolupracovat s starými skly. Fotí se sice na manuální režim. Ale třeba osobně mám viz podpis, a mám permanentně nasazenou pevnou 50mm / 1,7 od chinonu stál 500 a kreslí líp než seťák a jen přidávám 2x adaptér takže mám i 100mm ohnisko než koupím 135/2,8 starou manuální. Hlavně pentaxy maj funkci, že zmačknu spoušť foťák hned nevyfotí, ale až v okamžiku kdy je zaostřeno, takže zmačknu spoušť a držím ji stále zmačklou a ostřím v okamžiku kdy mám ve středu komponzice zaostřeno foťák sám vyfotí.
K-5ii + 18-55 WR + starší MF skla

jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: 23 bře 2014, 13:45

Re: polarizační filtr na pentax k30 v setu

Příspěvek od jakub.pilsen » 23 bře 2014, 16:01

Díky za odpovědi , já spíš upřednostním nový fotoaparát k30 z obchodu .

digitální zrcadlovku jsem nikdy nějak nechtěl z důvodu ,že bych měl o ní strach někde venku , pak jsem nedávno viděl spreje nanoprotech ,ale nějak hloubš jsem nepátral jestli by šli i na zrcadlovky .

pak jsem objevil ten pentax a byl jsem rozhodnutý , hlavně kvůli tomu ,že jsem viděl na youtube parádní videa natočená na zrcadlovku právě v cenový relaci jako k 30 ..myslím že to bylo video od sony

http://www.youtube.com/watch?v=C9m9kfxXHCk

a to mě fascinovalo akorát jsem nevěděl jestli tam nemá jenom objektiv za dalších 15 000

nebo tam nemá jen ten polarizační ,nebo jiný filtr

proto jsem se tu hlavně ptal na filtr .


něco málo jsem už přečetl , když jsem hledal nejlepší kvalitu obrazu a došel k těm filtrům , protože jsem viděl i jiná videa od zrcadlovek a nebyly tak hezká ...

byly jako od kompaktu , strašně takový přesvětlený nudný .

nemělo to takovej pěknej nádech těch barev , nevím jak to vysvětlit ...to samý u fotek

muf10
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 87
Registrován: 20 pro 2011, 20:11
Bydliště: Březnice(ZL)

Re: polarizační filtr na pentax k30 v setu

Příspěvek od muf10 » 23 bře 2014, 16:18

Tak zrovna na to video si nejsem nějak jistý jestli by na to nebyla vhodná jiná mašina (značka)

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: polarizační filtr na pentax k30 v setu

Příspěvek od lennyl » 23 bře 2014, 16:21

ano, polarizacny filter "vytiahne farby", tj. odstrani odlesky z predmetov/stromov/okien/vody, vo vysledku budes mas krajsie farby, ci uz pod mrakom v lese kde budu stromy pekne zelene,alebo aj za slnecneho dna kde bude obloha pekna modra a pekne biele zvyraznene oblaky (tu je efekt filtra najvyraznejsie pri 90stupnovom uhle od slnka).

co mozem doporucit strednu cestu (nie najlacnejsie bez kvalitnych antireflexnych vrstiev,ale ani nie najdrahsie keby filter bol drahsi ako samotny objektiv 18-55/3,5-5,6):
- KENKO CPL Pro1 Digital 52mm
- VF Foto PREMIUM Series II CPL 52mm
- HOYA CPL Pro1 Digital 52mm

(vyhnut sa znackam GREENL, JYC, clovek usetri na filtri, ale moze mat farebny posun za urcitych podmienok na fotkach a aj viac odleskov od slnka).
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: 23 bře 2014, 13:45

Re: polarizační filtr na pentax k30 v setu

Příspěvek od jakub.pilsen » 23 bře 2014, 17:26

děkuju , tak do filtru se investovat bát nebudu

až budu mít foťák v ruce a něco s tím odfotím tak napíšu .

jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: 23 bře 2014, 13:45

Re: polarizační filtr na pentax k30 v setu

Příspěvek od jakub.pilsen » 24 bře 2014, 19:10

tak mi byl prodávájícím doporučen tenhle model , pokud jsem ochotný si připlatit . Celkem se mi to zamlouvá

http://www.pentax-shop.cz/pentax-k30-bl ... 29557.html

matak77
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1643
Registrován: 31 črc 2012, 07:19
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: polarizační filtr na pentax k30 v setu

Příspěvek od matak77 » 24 bře 2014, 19:37

Nejsem si jistý jestli je to nejšťastnější řešení pro natáčení videa. Pro začátky se zrcadlovku k pořizování snímků je to určitě super kombinace, ale video.. Fungovat to samozřejmě bude, ale ovládání asi nebude moc komfortní.
Ever-patient PENTAX :D

"Any photographer who says he’s not a voyeur is either stupid or a liar."
- Helmut Newton

Moje fotky na PFS

jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: 23 bře 2014, 13:45

Re: polarizační filtr na pentax k30 v setu

Příspěvek od jakub.pilsen » 24 bře 2014, 19:55

já už na to video tolik nelpím , mě bavilo vždy obojí a možností k focení jsem měl vždy víc než k točení

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: polarizační filtr na pentax k30 v setu

Příspěvek od kluzo » 24 bře 2014, 21:57

Pokud jde o levnější CPL, tak jsem docela spokojený s Marumi DHG C-PL i co se odlesků týká. Trošku táhne do červena, ale to asi každý CPL někam trošku táhne.
http://www.megapixel.cz/marumi-polariza ... c-pl-52-mm.
Při nastavování polarizačního efektu rozhodně není nutno sundávat clonu, i když nemá výřez. CPL se dá v pohodě lehce ovládat ukazováčkem z čelní strany "přes" clonu zepředu.

Uživatelský avatar
vitezslavmalina
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 109
Registrován: 07 pro 2013, 21:13

Re: polarizační filtr na pentax k30 v setu

Příspěvek od vitezslavmalina » 25 bře 2014, 06:37

No a navíc sluneční clona na DA 18-55 WR tam to okýnko má ;)
Nikon D610, 50mm/1,8, 85mm/1,8 ... Pentax K-30, 35mm/2,4
Pentax Program A, Alfo 28/2,8, Helios 44K-4
Ricoh GR
http://malinaphoto.cz/

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: polarizační filtr na pentax k30 v setu

Příspěvek od kluzo » 25 bře 2014, 07:12

To ano, ale kdosi nahoře psal, že když tam to okénko není, musí se sundávat clona. Což je (byl by) obrovský nekomfort. A já osobně okénko, i když tam je, nesundávám. Určitě bych ho stratil :-) A Pentax sice má skvělé vrstvy, ale přesto se snažím minimalizovat parazitní světlo. Otevřené okénko pouští boční světlo na filtr. A třeba takové odražené slunce od hladiny vody (o focení na výšku ani nemluvě) už dokáže dost změkčit obraz.

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: polarizační filtr na pentax k30 v setu

Příspěvek od lennyl » 25 bře 2014, 09:27

Marumi DHG na 67mm som kedysi mal. Kupoval som ho podla dobrych vysledkov v teste na www.optyczne.pl.
- ano, mal jemny naznak tiahnutia do cervenej?, mechanicky velmi slusny, cistil sa tak priemerne, cenovo bol vtedy o 1/3 lacnejsi ako Hoya Pro1 Digital
- ak by som dnes kupoval 52mm polarizak a Marumi DHG a Hoya Pro1 Digital by mali rovnaku cenu, isiel by som do Hoya (mechanicky o kusocek presvedcivejsi ako Marumi pri otacani).
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: polarizační filtr na pentax k30 v setu

Příspěvek od kluzo » 25 bře 2014, 11:05

Já Marumi před rokem a něco kupoval taky lépe. Myslím tak za 1000,-ale už nevím. Přesně jak píšeš, asi kdyby byly cenově podobné, šel bych taky do Hoya už kvůli pentaxích vrstev :-)

Zamčeno

Zpět na „Začátečníci - Q&A“