začiatočník a software

Forum pro začínající fotografy, kteří potřebují pomoci

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Sekce pro otázky začátečníků a nových uživatelů. Prosím ty zkušenější, aby se pokoušeli na ně odpovídat.
apeiron
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: 05 úno 2014, 19:33

Re: začiatočník a software

Příspěvek od apeiron » 06 úno 2014, 23:45

Ivan-K: To video je zrýchlené? :idea: :lol: ja som myslel, že aký profík, oči mi lietali, kukal som pauzoval, ale pochopil :) teda pochopil som to tak, že to je normálna rýchlosť :lol: a tebe to ide ako po masle :)

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od kluzo » 07 úno 2014, 00:04

Jestli někdo říká, že Zoner na RAW není dobrý, tak neví co říká ;-) Jestli je něco omezujícího, tak to je ta součást mezi židlí a klávesnicí, která jej neumí nastavit tak, aby byl rychlý. No ale fakt je, že pokud někdo chce dělat fotky seriozně, nemůže to dělat na 486, to je pak opravdu Zoner pomalý. Při Win 8.1 64bit, 2GB grafika, 4GB RAM, procesor i5, v Zoneru zapnutá HW podpora grafickou kartou a z fronty se vyvolávají fotky po dvou najednou. Na zobrazení změn při samotných úpravách se dají vypnout detaily a změna je téměř okamžitá.
Nejintuitivnější soft jaký znám, s výbornou podporou v češtině. Výborný skládač panoramat, výbrný skládač HDR, od verze 15 vynikající filtr na šum.
1.500,- první investice a pak každý rok za novou verzi 700,- je myslím poměrně dost slušná cena. Před vydáním nové verze se obvykle dají sehnat verze zdarma. Konec konců, Zoner se dá vyzkoušet bezplatně 30 dní, takže risk veškerý žádný. Zkus a uvidíš. http://www.zoner.cz/download/stazeni-souboru.aspx

Uživatelský avatar
palo2811
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 501
Registrován: 28 lis 2011, 20:39
Bydliště: Nitrianské Pravno SK

Re: začiatočník a software

Příspěvek od palo2811 » 07 úno 2014, 00:10

Kluzo a skúšal si robiť RAW v LR ? zabudneš na Zoner :lol:
Pentax K10
Nikon D610

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od kluzo » 07 úno 2014, 06:47

Nezkoušel, nemám důvod :-)
Kolik stojí LR? Samostatná licence stojí 129 EUR vč. DPH, tedy asi 3300 Kč. Upgrade ze starší verze vyjde na 72 EUR (asi 1800 Kč). Více na: http://digiarena.e15.cz/adobe-vydalo-ph ... n=copylink Vím, že se dají sehnat studentské licence levněji, ale mně už bude 46, student nejsem a podvádění nemám zapotřebí ;-)
Umí LR jednoduše Panoramata? Umí odšum tak dobře jako Zoner už při vyvolávání z RAWů? (ano u odšumu si člověk chvilku počká, ale výsledek stojí za to). Těch užitečných funkcí v Zoneru je mnohem více. Např. se dají Zonerem vytvářet, upravovat a spravovat internetové galerie (alba). Máš propojený RAW modul s editorem, tzn. můžeš upravovat fotku z RAWu exportem do editoru bez nutnosti ukládání do meziformátů. Nejsem profík a za ty prachy si radš vteřinu počkám, pokud se naučíš pracovat s RAW modulem u Zoneru, opravdu nezdržuje.

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: začiatočník a software

Příspěvek od bedo. » 07 úno 2014, 08:06

Tu je asi klasický rozpor medzi priaznivcam dvoch programov, z ktorých každý poriadne pozná len ten svoj. Ako som už písal, LR používam od prvej verejnej beta verzie, ktorá bola uvoľnená v roku 2006. Dovolím si povedať, že celkom viem posúdiť, čo dokáže, ale napriek tomu by som si nedovolil povedať, že bude v niečom lepší, pokiaľ nepoznám rovnako dobre aj druhú stranu. Asi pred mesiacom sa ku mne (vďaka tomuto fóru) dostal aj Zoner Pro (ďalej ZPS) vo verzii 15 a zatiaľ som príjemne prekvapený, vývoj od verzie 8, ktorú som mal kedysi, poriadne pokročil. Technologicky je na veľmi dobrej úrovni, popracovať by mali hádam ešte na rozhraní. Príklad: zobrazenie RAW-u trvá u LR aj ZPS prakticky rovnako dlho, ale kým LR zobrazí náhľadový obrázok a RAW vyvoláva na pozadí, u ZPS čumím na prázdnu obrazovku až kým nie je RAW načítaný. Rozdiel vo vyvolaných RAWoch je, ale to je aj medzi LR, C1, DxO, Aperture a pod., tu si treba vybrať podľa toho, čo sa človeku viac páči. LR má jednu podstatnú vlastnosť, ktorú ZPS nemá, a to je databáza. Znamená to síce nutnosť "importu" obrázkov, ale umožní to potom veľmi zaujímavé veci, ako napr. rýchlu selekciu podľa metadát (príklad: chcem vidieť všetky obrázky odfotené kombináciou K10D+DA35Ltd v roku 2008 s hodnotením 3 a viac hviezdičiek a za zlomok sekundy ich vidím), možnosť "virtuálnych kópií" (viac verzií rovnakého obrázku, ktoré ale na disku zaberú miesto jednej) a tak podobne. ZPS zasa kontruje inými vecami, ktoré pre zmenu nemá LR - už spomínané panorámy, HDR, klonovacie razítko...

Aby som to nejako zhrnul - nie je zlé mať tie programy všetky :) a používať ich na to, v čom vynikajú. U mňa je stále základom LR, ale zistil som, že aj ZPS používam častejšie, ako som si pôvodne myslel (hlavne keď potrebujem "narýchlo" upraviť nejaký JPG. Aperture/iPhoto, Capture 1, DxO používam len výnimočne...

apeiron: tak ako už písal ktosi predo mnou - stiahni si testovacie verzie a vyskúšaj, čo bude najlepšie sedieť Tebe...

Uživatelský avatar
palo2811
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 501
Registrován: 28 lis 2011, 20:39
Bydliště: Nitrianské Pravno SK

Re: začiatočník a software

Příspěvek od palo2811 » 07 úno 2014, 08:16

Tiež niesom študent (42) ale učil som sa na zoneri potom som si zadovážil PS cs5 a vôbec mi to v nom nešlo ale camera raw v nom prevyšovala raw modul v zoneri niekoľko násobne potom som skúsil LR a bolo vymaľované .Čo sa týka prepnutia do editoru môžem si vybrať do akého len chcem ktorý mám čiže z LR do Zoneru bez medzi uloženia .Využívam Zoner ale rawi vyvolávam v LR.
Pentax K10
Nikon D610

Uživatelský avatar
pavlis42
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 106
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Vysocina

Re: začiatočník a software

Příspěvek od pavlis42 » 07 úno 2014, 08:23

pouzivam zatim zoner z akce zdarma, ale zkusil jsem LR a libi se mi vic. Vyvolavani RAWu mi prijde ale v LR pomalejsi, ale kvalita vystupu (napr. odsumovani) se mi zda lepsi. Takze az bude v nejake akci tak poridim LR
K50 + 18-135 WR + 70-300 Tamron, SMC 15/4, SMC 50/1.4, Dakine Photo Bag 15l, Sherpa 250R

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: začiatočník a software

Příspěvek od lennyl » 07 úno 2014, 08:34

no kazdy tu opise a pochvali to, co pouziva. ja pouzivam zoner aj lightroom.
- kvalita vystupu (rozumej vyexportovany raw do tif/jpg) mi viac vyhovuje z ligtroomu.
- na drobne rychle upravy jpg mi staci zoner
- zoner mi urcite viac vyhovuje na rychle zmensovanie/doostrovanie fotiek (jpg) na web
- databazy a importy atd. v lightroome nepouzivam, dokonca pred kazdym nacitanim novych rawiek vymazem katalog
- panoramy v zoneri su kvalitou slabota, pouzivam free Hugin/Microsoft ICE/PTGui

* v programoch nerobim nic ine iba nacitanie RAW, upravu, vystup (TIF), zmensenie/doostrenie (JPG).
* mam zapnutu HW akceler.v zoneri, ale lightroom ide kusok lepsie (i5, 16GB ram, 120GB SDD, 1TB HD, 128bit 512MB 5670 grafika)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
GhostDW
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 143
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: začiatočník a software

Příspěvek od GhostDW » 07 úno 2014, 09:11

Když jsem u toho, používáte někdo pro vyvolávání v Zoneru externí RAW = Adobe DNG Converter?
K5 IIs; Tamron 17-50/2,8; Pentax 50-135/2,8; DA35/2,4; DA50/1,8; Metz 58-AF1

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od kluzo » 07 úno 2014, 09:17

bedo. píše:Tu je asi klasický rozpor medzi priaznivcam dvoch programov, z ktorých každý poriadne pozná len ten svoj...
apeiron: tak ako už písal ktosi predo mnou - stiahni si testovacie verzie a vyskúšaj, čo bude najlepšie sedieť Tebe...
Upřesním:

1. Tu je asi klasický rozpor medzi priaznivcam dvoch programov, z ktorých každý poriadne pozná len ten svoj...

Napsal jsi to pěkně a máš pravdu aspoň za mně. Ale to, že někdo pozná oba programy a vybral si jeden z nich ještě pro tazatele nic neznamená. Stejně to bude na něm, který si vybere a zkušební verze je určitě dobré řešení, ale otázkou je, jak dalece za 30 dní dokáže vychytat všechny "neřešitelné" problémy. Ještě teď po cca 8 letech používání Zoneru se občas dozvím "novinku" :-)

2. Asi pred mesiacom sa ku mne (vďaka tomuto fóru) dostal aj Zoner Pro (ďalej ZPS) vo verzii 15 a zatiaľ som príjemne prekvapený... popracovať by mali hádam ešte na rozhraní. Príklad: zobrazenie RAW-u trvá u LR aj ZPS prakticky rovnako dlho, ale kým LR zobrazí náhľadový obrázok a RAW vyvoláva na pozadí, u ZPS čumím na prázdnu obrazovku až kým nie je RAW načítaný...

Ale to je právě jedna z věcí, které se dají vyřešit v nastavení. Zoner umí taky pracovat s náhledem (respektive v náhledovém zobrazení). Jen při nastaveném odšumu to trvá déle a při mé kombinaci PC ani to nijak dlouho (cca 5 - 10s podle intenzity odšumu) A rozhraní u ZPS16 už je zas kousek jinde (hlavně v editoru). Pro mne změna (nakonec) k lepšímu, i když jsem taky ze začátku přepínal do původního rozhraní.

3. LR má jednu podstatnú vlastnosť, ktorú ZPS nemá, a to je databáza. Znamená to síce nutnosť "importu" obrázkov, ale umožní to potom veľmi zaujímavé veci, ako napr. rýchlu selekciu podľa metadát (príklad: chcem vidieť všetky obrázky odfotené kombináciou K10D+DA35Ltd v roku 2008 s hodnotením 3 a viac hviezdičiek a za zlomok sekundy ich vidím)

Sice to nepoužívám, ale podle mne to v Zoneru nějak taky je (určitě podle hodnocení a klíčových slov. Doma zkusím mrknout jestli i podle metadat). V ZPS jsou např. statistiky u uložených fotek. Kolik fotek máš vyfoceno takovým ohniskem, kolik jiným, jaká je tvá nejoblíbenější clona, atd. atd.

4. ZPS zasa kontruje inými vecami, ktoré pre zmenu nemá LR - už spomínané panorámy, HDR, klonovacie razítko...

Ano, ještě bych přidal návykovou funkci "vyplnit podle pozadí", která, když se naučí používat, tak v hodně případech na jeden klik odstraníš předměty z fotky. Typicky bordel z čipu, tam to jde 100% spolehlivě.
V ZPS16 přidali novou funkci "změnit rozměr podle obsahu". Tu nemám vyzkoušenou, ale dost lidí ji používá a chválí si ji.

A znovu bych zdůraznil, že za poloviční cenu proti LR člověk navíc dostane plnohodnotný program na tvoření panoramat, HDR editor, Odstraňovač šumu, ... Jen tyto samotné programy, každý zvlášť (aby za něco stály) stojí nemalý peníz.

Myslím, že problém Zoneru je, že je levný ;-) Kdyby stál 200€ a studentská licence 100€, asi by jej začali brát lidi více vážně :-D

lennyl
panoramata, pokud je dobře vyfotíš, skládá ZPS velmi dobře a spolehlivě. Fotím panoramata hlavně z ruky, a ani tam problém většinou není, když je, lze body zadat ručně. Jedno panoráma ode mne použila i Tvarožná Lhota na titulní stranu svého letošního kalendáře, a to paní starostka vybírala poctivě :-)

apeiron
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: 05 úno 2014, 19:33

Re: začiatočník a software

Příspěvek od apeiron » 07 úno 2014, 09:55

Kluzo: gratulujem ku titulke v kalendári, to skutočne musí tešiť.
Vďaka priatelia Pentaxu, Tento mesiac budem testovať Zoner, a už si na seba začíname zvykať, to vyplnenie podľa pozadia som tam zatiaľ nenašiel, ale idem to hľadať, včera som používal laso a robil som ako popoluška aj tak to bolo na H... o . Ale na chybách sa učíme, a hlavne je fajn vedieť, že sa to dá aj inak, dík Kluzo.
Vďaka +- dozvedel som sa veľa, ale nakoniec v to som dúfal. Dobré svetlo prajem všetkým!
Práve mi tu zavýjajú psi :) jaký koncert. :D :D :D :D

Uživatelský avatar
ypres.bass
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 697
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od ypres.bass » 07 úno 2014, 13:44

osobně doporučuju pro uačátek Zoner ale ne ten poslední, ale 13ku - dá se do něho nacpat externě Adobácký RAW convertor a když ti bude vyhovovat, tak pak upgraduješ...

Měl jsem Photoshop CS3, Raw Therapee, Gimp, Darktable, Darkroom a vždycky jsem se vrátil k Zoneru.

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: začiatočník a software

Příspěvek od lennyl » 07 úno 2014, 14:14

ypres.bass: mam zoner 14 a tam sa to asi uz neda nastavit, aby bol externy editor pre DNG ten od adobe.

je tam len volba,ze editor pre subory moze byt iba zoner. (obrazok 2, Integration v nastaveni zoneru)
volba RAW Format / RAW-to-DNG convertor mi otvori DNG stale iba v zoner editore.
Přílohy
zoner.jpg
zoner.jpg (88.76 KiB) Zobrazeno 2472 x
zoner1.jpg
zoner1.jpg (54.71 KiB) Zobrazeno 2472 x
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

matak77
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1643
Registrován: 31 črc 2012, 07:19
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od matak77 » 07 úno 2014, 14:15

No vidíš to, já jsem třeba zoner nainstaloval, otevřel - hmm a odinstaloval :D
Ever-patient PENTAX :D

"Any photographer who says he’s not a voyeur is either stupid or a liar."
- Helmut Newton

Moje fotky na PFS

Uživatelský avatar
marmot
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 546
Registrován: 13 led 2012, 17:27

Re: začiatočník a software

Příspěvek od marmot » 07 úno 2014, 14:32

Ja fungujem na Lightroome a nemam problem. Panoramu si spravim vo photoshope (jedine co v PS viem spravit) lebo v Lightroome to neviem. a asi to ani nejde..ale Zoner si asi odskusam ked ho tu tak chvalite a rozhodnem ci to stoji za to.
Nikdy nieje tak zle, aby nemohlo byť horšie

Odpovědět

Zpět na „Začátečníci - Q&A“