Doladenie ostrenia alebo dôveruj, ale preveruj.

Forum pro začínající fotografy, kteří potřebují pomoci

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Sekce pro otázky začátečníků a nových uživatelů. Prosím ty zkušenější, aby se pokoušeli na ně odpovídat.
Odpovědět
ESB
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 284
Registrován: 04 pro 2011, 10:16
Bydliště: Nové Zámky, SR

Doladenie ostrenia alebo dôveruj, ale preveruj.

Příspěvek od ESB » 21 dub 2012, 10:51

V inej časti fóra som nedávno riešil problém neostrosti jedného môjho inak vraj ostrého objektívu a prišiel som na to, že som mal omylom zapnuté jemné AF doladenie. Po vypnutí tohoto doladenia sa výsledky výrazne zlepšili. Celkom som sa však s nimi v akejsi predtuche neuspokojil a skúsil sa pohrať s korekciami na druhú stranu, teda na + ( pôvodné nechcené zapnutie bolo v - ). A to i napriek tomu, že asi pred 4-mi mesiacmi bol celý ansambel zaslaný do servisu na zladenie.
Urobil som niekoľko opakovaných testov v posunoch korekcie až do hodnoty +6. V testoch na terčík i v testoch na ostro a tiež aj porovnavaním týchto dvoch metód. Výsledkom boli dve zistenia. Jedným – s čím možno starí bobry súhlasiť nebudú – že na terčík správnu korekciu nastaviť nemožno presne. Vhodnejšia je metóda na vzdialenejší terč-objekt. Druhým, že konečne viem, ako vyzerá pojem „ostrý objektív“. Jemné doladenie je teraz na hodnote +3. Véééľmy slabý náznak FF je len do vzdialenosti cca 1m. A aj to som si nie celkom istý, či sa mi zo samotného testovania už zrak nerozladil.
Ja týmito riadkami len toľko, že sa oplatí venovať novej technike trochu času, pretože radosť z výsledkov fotografovania potom môže byť ďaleko väčšia ako bez takejto časovej obety.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Bass.Boi
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: 13 úno 2012, 21:25
Bydliště: Lukovany
Kontaktovat uživatele:

Re: Doladenie ostrenia alebo dôveruj, ale preveruj.

Příspěvek od Bass.Boi » 21 dub 2012, 12:59

No ja mam s ostrosti problem.
VIz moje nove vlakno v sekci Pentax K-r...
Pentax K-r FW v1.12
18-55 D-AL + 55-200 D-AL

Odpovědět

Zpět na „Začátečníci - Q&A“