Pozor - velký problém u K7

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Vláďa
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 188
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Pozor - velký problém u K7

Příspěvek od Vláďa » 27 lis 2013, 11:19

Dávejte si pozor, když flešujete nový firmware!
Bohužel se mi stalo, že se ani po více než 15min flešování nerozjelo, tak jsem foťák vypnul a už se mi nerozběhl.
Na webu jsem o tomto problému nic nenašel, tak jsem ho odvezl do autorizovaného servisu v Dejvicích.
Tam mi bylo po několika dnech sděleno, že je nutno vyměnit celou základní desku za cenu 8.500,- !!!
Velmi se divím, že tak běžnou činností lze tak moc foťák poškodit. Přitom jsem postupoval tak, jak je popsáno v návodech a baterie byla plně nabitá. Flešoval jsem z notebooku, takže výpadek taky nehrozil. Naflešoval jsem už spoustu firmvérů do různých přístrojů, ale tohle mě docela dostalo. Spolu s tím, že mi odešlo SDM ostření u jednoho z objektivů, půl roku po záruce, už začínám být na výrobce dost nakrnutý. :evil:
Kdyby k tomuto problému měl někdo z vás nějaký nápad, tak budu vděčen.
K10D,Pentax12-24/4;Tamron 18-250;Pentax FA50/1.4;Tamron SPAF90/2.8 Macro;Pentax FA*300/4.5;Velbon Sherpa 200R;UltraPod;AF-360FGZ

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Pozor - velký problém u K7

Příspěvek od bedo. » 27 lis 2013, 12:27

Žiaľ, tiež sa mi také pár krát stalo - síce nie u Pentaxu, ale pri akomkoľvek flashovaní je jedna zásada, ktorá sa nesmie porušiť - nevypínať!!! Inak záleží aj od toho, ako je celý systém skonštruovaný, pokiaľ je nejaká časť v ROM (tá, čo obsluhuje samotné flashovanie), tak sa v podstate nič nedeje, lebo sa flashovanie dá spustiť znova (tak to majú napr. mašinky od Apple). U tých, kde je celý systém v EPROM, keď flashovanie zhavaruje, tak už nie je nič, čo by ho vedelo znova spustiť. Len s tou výmenou základnej dosky sa mi to veľmi nezdá, ale možno je EPROM na nej napevno napájkovaná a nemá vyvedené servisné vývody na externé flashovanie.

Uživatelský avatar
vjacesslav
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1349
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pozor - velký problém u K7

Příspěvek od vjacesslav » 27 lis 2013, 13:32

No u mňa zase ak flashovať tak jedine cez SD kartu... Jeden system (PC) tým vylúčim z prípadného zamrznutia... A plne súhlasím nevypínať...
Asahi Pentax & Lomo & Ricoh

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozor - velký problém u K7

Příspěvek od kluzo » 27 lis 2013, 13:58

Myslím, že odvařená mother board je jen shoda náhod a s aktualizací nesouvisí.

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Pozor - velký problém u K7

Příspěvek od bedo. » 27 lis 2013, 14:03

Je možné, že niečo na doske odišlo a kvôli tomu ten flash neprebehol normálne, to je pravda.

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pozor - velký problém u K7

Příspěvek od miky_lbc » 27 lis 2013, 14:16

To by byla sakra náhoda...

... ono si člověk ale nevybere. Snadno se řekne, že je lepší flashovat z SD, ale úplně stejně se může stát, že bude na SD kartě chyba a proces se tam zasekne.

Obecně to je tak, že tenhle problém jde z mého pohledu vždycky za výrobcem. Je jen na výrobci, jestli svůj systém navrhne tak, aby měla chyba při flashování takhle fatální důsledky. Každej lepší produkt má opatření, proti podobné situaci... výrobce to přijde na pár USD.

Nezapomenu na 3 hodiny úmorného strachu, když mi po flashování (nově vybaleného) CDJ 2000 (48tis) vypnuli elektřinu. Do jejího zapnutí jsem chodil po domě a chybělo málo, abych jel s playerem jel k nějakému kamarádovi... protože se to nedalo vydržet.

Zapnul jsem player... naskočila nějaká chyba a za 2 sec se zobrazilo nějaké načítání defaultního nastavení s hláškou, ať v žádném případě není zařízení vypnuto. A bum... elektřina zase dole. Při dalším zapnutí jsem raději počkal ještě 30 min. Player si něco 5 min interně přehrával a pak najel do továrního nastavení.

V tu chvíli bych inženýrům od Pioneer líbal nohy. Pokud produkt za 30 tis úvodní ceny nemá takový mechanismus a zároveň je update FW důležitý pro opravu bugů, je to ostuda. Nedivím se, že jsi naštvaný.

Sikula
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 30 črc 2012, 06:02

Re: Pozor - velký problém u K7

Příspěvek od Sikula » 27 lis 2013, 14:28

No, další otázka je, jak je schopný "autorizovaný servis v Dejvicích". Jestli bylo skutečně nutné tu desku měnit, nebo jestli to bylo jen pohodlnější.

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pozor - velký problém u K7

Příspěvek od lennyl » 27 lis 2013, 15:09

v Dejvicich je jediny autorizovany servis pre Pentax v Cechach? (ako u nas Exapro).

- diagnostikovali to v servise s tym,ze nerozbehli zakladnu dosku? no snad kazda moderna elektronika ma servisny konektor cez ktory sa da diagnostikovat/flashovat firmware
- mna by v zivote nenapadlo! flashovat fotak cez kabel z PC, ved to je bohovske riziko, je sa pokasle prenos, PC je vzdy "stabilne" ze. Ja som vzdy flashoval fotak jedine cez SD kartu.

za cenu 8.500CZK za dosku (asi aj s pracou) sa da snad kupit v bazera dalsia K7.
skus pozriet na nete servisny manual, ci ma doska konektor na flashovanie fw.
je dost sikovnych elektrikarov co by to vedeli rozbehat...

mne sa zda,ze servis bol pohodlny a rovno by vymenil celu dosku.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Taurusek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 121
Registrován: 26 led 2011, 02:02
Bydliště: MSK

Re: Pozor - velký problém u K7

Příspěvek od Taurusek » 27 lis 2013, 15:19

Lennyl > Servisní konektory jsou velké. Navíc bys musel mít uvnitř nahraný i nějaký testovací SW a další obvody, nemyslím si, že v případě spotřební elektroniky je to reálné.


Jinak k tématu, možná byl zakopaný pes v připojení k počítači, při flashování se mohly vypnout dig. řízené integráče, spínače, mosfety napájení a přes USB to dostalo více proudu, než to bylo schopné snést.

Uživatelský avatar
Vláďa
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 188
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Pozor - velký problém u K7

Příspěvek od Vláďa » 27 lis 2013, 17:44

Pánové, v tom rozlítostněném stavu jsem to tu neuvedl správně. Flešoval jsem to pochopitelně z SD karty (jinou metodou to u tohoto výrobku ani neumím).
Jelikož normálně flešování trvá řádově minuty a v mém případě se ani po více jak 15minutách ¨vůbec nerozběhl zápis (ukazatel se ani nehnul) , tak bych asi čekal doteď a stejně bych to musel nakonec vypnout, nebo by už po několika dnech odešla baterka a foťák by se vypnul sám.
Je to otázka, zda je to taková závada na výměnu desky. Mě se to moc nezdá, že by to měl Pentax takto neošetřené. Jen doufám, že mi ten servis nelže. Za ty prachy jsem už mohl mít pomalu další objektiv.
K10D,Pentax12-24/4;Tamron 18-250;Pentax FA50/1.4;Tamron SPAF90/2.8 Macro;Pentax FA*300/4.5;Velbon Sherpa 200R;UltraPod;AF-360FGZ

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Pozor - velký problém u K7

Příspěvek od Jan67 » 27 lis 2013, 17:56

Já mám z pana Kautského trochu rozporuplné pocity. Jednu drobnější závadu jsem musel znovu reklamovat (zadní kolečko) , horní displej sice opravil ale přestaly fungovat segmenty ve vnitřním displeji. A také to odhadoval na výměnu desky. Že prý mohly statickou elektřinou odejít drivery těch segmentů... Zdálo se mi to dost málo pravděpodobný.

Já bych zkusil popsat závadu na pentaxforums.com, je tam přece jen větší skupina čtenářů a je dost možné, že to někdo zažil. Možná bych zkusil dotaz na nějaký zahraniční servis. Ale kontakt sám nemám.
Jinak měnit mb nemá smysl.
Jan67

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pozor - velký problém u K7

Příspěvek od lennyl » 27 lis 2013, 17:58

jeden pan v Ziline asi pred 2-3rokmi opravoval umrety Canon 450D pre kamosku, ale uz som nepatral ako to dopadlo. kupila si rovno 60D, potrebovala fotit.
Matunak v Novych Zamkoch by to mohol tiez pozriet napr. Ale aj doprava a diagnostika nieco stoji.

- je mozne, ze naozaj umrela doska. elektronika je poruchova aj rokmi.
- tusim aj tu na fore niekto spominal, ze ma K7 a neda sa mu flashovat z SD karty, mal nieco s konektorom SD citacky vo fotaku ci co.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
vjacesslav
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1349
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pozor - velký problém u K7

Příspěvek od vjacesslav » 27 lis 2013, 18:09

relevantnu odpoved moze dat aj priamo servis v hamburgu... mne uz par krat odpisali na mail ;)
Asahi Pentax & Lomo & Ricoh

Sikula
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 30 črc 2012, 06:02

Re: Pozor - velký problém u K7

Příspěvek od Sikula » 27 lis 2013, 20:38

Jan67: Taktéž mám negativní zkušenost s tímto servisem.

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pozor - velký problém u K7

Příspěvek od zirecek » 27 lis 2013, 21:16

Mám pozitivní zkušenost s tímto servisem.

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-7, K-5 (II (s))“