Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Příspěvek od miky_lbc » 06 bře 2018, 14:07

Kluci.... debatovat nad podobnejma fotkama u BW konverzí nemá smysl :-). Většina těch konverzí není z "uměleckých důvodů", ale prostě jen maskuje technickou nekvalitu fotky.

BW fotku vždycky nějak "zachráníte", už proto, že přepal v BW nevypadá nějak zle a člověk si může hrát na to, že to je záměr. Představte si stejné fotky normálně barevné, jak bude vypdat to vypálené okno.... žádná hitpárada to nebude.

Obrázek

A ať trochu přispěju příkladem... svatby fotim málo, tady jsem navíc hledal něco focené s Pentax K5, ať jsme u tématu. Mrzí mě, že nemám pro srovnání i bez blesku, byl ale podvečer, blížící se bouřka a světlo skoro žádné. U ISO2000 už byly patrné ošklivé stíny v obličejí, které dělalo výbojkové osvětlení na náměstí.

Ano, je na té fotce vidět blesk a dala by se nějak lépe dobarvit (byla to jen práce pro kamarádku), ale bez blesku by prostě podobná fotka udělat nešla. A to ani BW. A fotograf na svatbě nikdy neví v jakejch podmínkách bude pracovat.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Příspěvek od alda » 06 bře 2018, 15:06

Už mě to nějak nebaví, teď se tu rozjede diskuze na téma ČB vs barevná fotka.
Kdo fotí černobíle si hraje na záměr, nebo umělce, nebo neumí fotit a tak převádí
do ČB. A když řeknu někomu, že jsem i v dobách "filmových" fotil jen na čb filmy a
i dnes mám 95% fotek čb, tak jsem terčem posměchu :mrgreen:. Jenže já si z toho
hovno co dělám. Jen dodám, že kdybych měl dost financí, tak mám doma místo
Pentaxu už dávno Leicu Monochrom...

miky: jen tak mimochodem, ta tvoje barevná ukázka je možná technicky kvalitní,
ale jinak na ni není nic, co by mě trhalo žíly, měj se... :D

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Příspěvek od miky_lbc » 06 bře 2018, 15:41

alda píše: miky: jen tak mimochodem, ta tvoje barevná ukázka je možná technicky kvalitní,
ale jinak na ni není nic, co by mě trhalo žíly, měj se... :D
Souhlas, že to je fotka o ničem... taky je 10 let stará a blabla. Dával jsem jí sem jen v souvislosti s tím bleskem, co se dá bez problémů s K5 vyfotit s bleskem, za absolutně nevhodných světelných podmínek.

To BW nebyl útok na Tebe, že nefotíš dobře. Nebo, že fotíš na BW jen proto, abys něco zachránil. Ale je to v rámci té naší debaty, kdy říkáš, že třeba svatbu lze fotit bez blesku v pohodě a jako příklad dáváš tyhle fotky s protisvětlem.

A já na to říkám fajn, ale funguje to jen díky BW konverzi, která schová všechny přepaly, umožní vytáhnout ze stínu kresbu a dá tomu takovej ten "oldschool feel". Podobnou fotku ale člověk v BW konverzi dneska už vytáhne i z mobilu. Bez té konverze by ta fotka moc nefungovala.

Osobně mám BW fotky a konverze všeho druhu rád. Ale vždycky si myslim, že ta konverze tam má být proto, že jí tam autor chce. Nikoliv proto, že mu to technika jinak neumožní.

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Příspěvek od alda » 06 bře 2018, 16:27

OK miky, slušně a decetně jsi mi odpověděl a toho si vážím :). Tak ti také slušně odpovím.
Samozřejmě ty mé ukázkové fotky s okenním protisvětlem jsem novomanželům nedával,
bo nejsou nic moc, jak kompozičně a nemají šmrnc :mrgreen:. A ještě na vysvětlenou, mám
poruchu barvocitu, (tzv. barvoslepost) a tak mi ty barevné fotografie ani nic moc nemohou říci.
Při focení jsem si už dávno zvykl, si představit, jak asi bude snímek vypadat bez barev. U Fuji
mám výhodu v tom, že si můžu hledáček nastavit čb, takže to vidím hned...

Juan
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: 22 pro 2016, 07:42

Re: Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Příspěvek od Juan » 06 bře 2018, 17:49

Už jsem se zde moc nechtěl rozepisovat, jelikož focení moc nerozumím. Nejsem úplný začátečník, fotím pro radost déle než 40 let. Jenže věcem o kterých mnohdy v diskuzích čtu ne vždy rozumím. Proto jsem se začal i trochu vzdělávat. Nakoupil literaturu, pak studoval pár let rady na netu. Byl jsem vděčný za každou radu a nadšený, že teď už ze mne bude světový fotograf. Jenže to dopadlo trochu jinak. Mému okolí se mé fotky přestávali už tolik líbit. Studoval jsem dál, v čem chybu a z mého subjektivního pocitu to vše bylo tím, že prostě víc času dávám netu, než focení. Ale zpět k blesku. Svatbu bez blesku fotit nechci. Obřad chci mít pod kontrolou a tam si bez blesku netroufám. Ale jdu fotit svatbu neteři. A jestli trochu něco málo fotit umím, tak jsou to emoce. Prostě momentky, ze kterých je něco cítit. Mé okolí má tyhle fotky rádo, proto jsem byl osloven. Ale k takovému mému focení blesk nepatří. Pokud bych byl osloven, že mám nafotit dokonalé (reklamní)fotky, aby se s nimi dalo chlubit na FB, tak do toho nejdu. Nejsem zarytý nepřítel blesku, ale jsem rád, že už jsou dnes foťáky, které dělají i při vysokém isu krásné fotky. Jen finance pro koupi přijdou pozdějc, než je tahle svatba. Každopádně díky za vaše reakce a všem přeji dobré světlo.

Uživatelský avatar
xmeda
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1047
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Příspěvek od xmeda » 22 úno 2019, 08:20

A jak to teda dopadlo?

Osobne na svatbu bez dvou tel, dvou zakladaku a dvou blesku nejdu. Lidi co chodi fotit svatbu s jednim fotakem a bez ext. blesku povazuju za nezodpovedny amatery.

Svatba nejde zastavit ani opakovat. Cokoliv vam zdechne, nebo treba jen zakopnete a rozbijete to, tak bez pripravene zalohy koncite a pak vas nevesta bez fotek zadupe do zeme.

A spolehat na dostatek svetla je taky mimo. Blesk dava moznost pomerove kontroly nad expozici. Muzu si vybrat jestli bude jen doplneni pozadi, nebo dominantni zdroj svetla. A foti se na M a zasadne raw.


Takze mit v zaloze neco, s cim umite a mate na tom aspon nejak slusnej objektiv. Klidne i jen K20D s tamronem 17-50/2.8 a AF360FGZ... porad je to lepsi backup nez nic a da se poskladat za par susnu.

Obvykle mam v kabeli druhy telo a treba malej 18-135WR a malej Metz, coz by pokrylo aspon dobu nez pujde zabehnout do auta pro jinou nahradu.

Uživatelský avatar
xmeda
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1047
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Příspěvek od xmeda » 22 úno 2019, 08:25

(Vyjimkou z predchoziho odstavce jsou tzv. postranni lidi s fotakama, co nemaji na starost obrad, nemotaji se hlavnimu do zaberu a lovi si svoje momentky ciste pro radost a pak maji casto zajimavy zabery, ktery hlavni fotograf nema cas resit .. tahle role me taky bavi vic, nez stresovej kolotoc)

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Příspěvek od alda » 22 úno 2019, 08:49

Mám kamarádku, co vlastní a provozuje pohřební službu. Nabídla mi, zda bych pro ni
nechtěl fotit pohřby. Tzn. jak v obřadní síních, tak venku na hřbitovech. Odmítl jsem to,
protože nefotím barevně (a někdo by to mohl vyžadovat v barvě) a v těch síních bývá
opravdu někdy velmi málo světla a já nikdy blesk na foťák nedám, přes to nejede vlak... :mrgreen:

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Příspěvek od hilda4sea » 22 úno 2019, 08:58

Juan:

Pokud jsi odpůrce blesku - čemuž i rozumím - tak by to asi chtělo něco k čemu jsou na trhu běžně a tedy celkem levně světelné objektivy. Myslím takové, které to nízké číslo clony nemají jen jako reklamní lákadlo, ale fakt se s tím dá na plnou díru spolehlivě zaostřit a dobře fotit.
Pokud jde o K5, tak s tou jsem u Pentaxu začínal a kdybych měl na polici všechny K5, které jsem kvůli reklamaci AF vyměnil, tak už se na ni nic jiného nevejde.
Myslím, že po C 7D by si s K5 nebyl příliš šťastný právě už pro zmíněné potíže s AF.
V dané svatební situaci bych si asi k Nikonu půjčil ještě jedno tělo Nikon (kvůli příslušenství) do zálohy a nákup bych si pořádně promyslel v souvislosti s tím, co ty sám od svého focení očekáváš v dalších letech.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
xmeda
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1047
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Příspěvek od xmeda » 22 úno 2019, 09:45

Odpurci blesku jen nechapou jak ho pouzivat, to je cele...

Je to jako odpurci zbrani nebo odpurci atomovych elektraren :)

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Příspěvek od hilda4sea » 22 úno 2019, 10:02

xmeda:

Já nejsem typický odpůrce blesku, protože mám doma 3 s GN 60 vč. dálkového odpalování a softboxů, deštníků atd. Nicméně chápu, že někdo preferuje přirozené světlo (pokud to jde).

Juan:

Výhoda objektivů s velkou dírou se ukáže právě na akcích jako je svatba, kde je někdy málo světla a okamžiky jsou pomíjivé a potřebují rychlou závěrku jako třeba tady:


Obrázek
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Příspěvek od alda » 22 úno 2019, 10:22

Jelikož nechápu, jak používat blesk, jsem jeho odpůrce.
Jelikož nechápu, jak používat zoomy, jsem jejich odpůrce.
Jelikož nechápu, jak používat sekvenční snímání, jsem jeho odpůrce.
Jelikož vlastně nechápu focení, tak bych měl býti jeho odpůrce, ale nejsem.
Tak safra co s tím mám dělat...? :mrgreen:

Uživatelský avatar
atti.hombre
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 591
Registrován: 21 led 2016, 14:37
Bydliště: Zvolen

Re: Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Příspěvek od atti.hombre » 22 úno 2019, 11:24

:mrgreen: ako zlate si dopisujete...Ja len ,že Juan svoju otázku zadal v marci MINULÝ rok... ale možno odpovie :mrgreen:
Pentax K-3II, hd da 20-40 ltd, smc da 15/4.0 ltd, smc da 21/3,2 ltd, smc da 40/2,8 ltd, smc da 70/2,4 ltd, hd da 55-300mm f/4,5-6,3 PLM, smc da* 300/4, Sigma 30/1.4 dc hsm, dfa 100/2,8 wr macro, Laowa 12/2,8

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Příspěvek od hilda4sea » 22 úno 2019, 12:08

:lol: :lol: :lol: :lol:
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
xmeda
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1047
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Příspěvek od xmeda » 24 úno 2020, 14:53

Porad teda cekam na nejake ty vysledne fotky z one svatby... :)

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-7, K-5 (II (s))“