Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Re: Zvládnu s K5 svatbu bez blesku?

Příspěvekod alda » 06 bře 2018, 10:22

Jasně Alfons, to jsem tu dal jen pro příklad. A ta holka s foťákem stojí přímo
zády v okně a nic ji do tváře nesvítí. Nemyslím, že kdybych použil blesk, že by
to bylo lepší a ne šedivka. Venku sice nebylo letní slunce, protože to bylo na
konci dubna, ale pralo dobře...

fakt: samo, že v těch oknech mám přepaly, ale přesto si pořád myslím, že s
bleskem bych tomu moc nepomohl i kdybych to"lízal". No nic, už na to fakt
kašlu a jdu si zahulit špeka... :roll:
_DSF1714.jpg
_DSF1714.jpg (63.2 KiB) Zobrazeno 835 krát
alda
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Reklama

Google
Generovaný uživatel
Hlavní Admin

Příspěvekod miky_lbc » 06 bře 2018, 14:07

Kluci.... debatovat nad podobnejma fotkama u BW konverzí nemá smysl :-). Většina těch konverzí není z "uměleckých důvodů", ale prostě jen maskuje technickou nekvalitu fotky.

BW fotku vždycky nějak "zachráníte", už proto, že přepal v BW nevypadá nějak zle a člověk si může hrát na to, že to je záměr. Představte si stejné fotky normálně barevné, jak bude vypdat to vypálené okno.... žádná hitpárada to nebude.

Obrázek

A ať trochu přispěju příkladem... svatby fotim málo, tady jsem navíc hledal něco focené s Pentax K5, ať jsme u tématu. Mrzí mě, že nemám pro srovnání i bez blesku, byl ale podvečer, blížící se bouřka a světlo skoro žádné. U ISO2000 už byly patrné ošklivé stíny v obličejí, které dělalo výbojkové osvětlení na náměstí.

Ano, je na té fotce vidět blesk a dala by se nějak lépe dobarvit (byla to jen práce pro kamarádku), ale bez blesku by prostě podobná fotka udělat nešla. A to ani BW. A fotograf na svatbě nikdy neví v jakejch podmínkách bude pracovat.
miky_lbc
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod alda » 06 bře 2018, 15:06

Už mě to nějak nebaví, teď se tu rozjede diskuze na téma ČB vs barevná fotka.
Kdo fotí černobíle si hraje na záměr, nebo umělce, nebo neumí fotit a tak převádí
do ČB. A když řeknu někomu, že jsem i v dobách "filmových" fotil jen na čb filmy a
i dnes mám 95% fotek čb, tak jsem terčem posměchu :mrgreen:. Jenže já si z toho
hovno co dělám. Jen dodám, že kdybych měl dost financí, tak mám doma místo
Pentaxu už dávno Leicu Monochrom...

miky: jen tak mimochodem, ta tvoje barevná ukázka je možná technicky kvalitní,
ale jinak na ni není nic, co by mě trhalo žíly, měj se... :D
alda
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod miky_lbc » 06 bře 2018, 15:41

alda píše: miky: jen tak mimochodem, ta tvoje barevná ukázka je možná technicky kvalitní,
ale jinak na ni není nic, co by mě trhalo žíly, měj se... :D

Souhlas, že to je fotka o ničem... taky je 10 let stará a blabla. Dával jsem jí sem jen v souvislosti s tím bleskem, co se dá bez problémů s K5 vyfotit s bleskem, za absolutně nevhodných světelných podmínek.

To BW nebyl útok na Tebe, že nefotíš dobře. Nebo, že fotíš na BW jen proto, abys něco zachránil. Ale je to v rámci té naší debaty, kdy říkáš, že třeba svatbu lze fotit bez blesku v pohodě a jako příklad dáváš tyhle fotky s protisvětlem.

A já na to říkám fajn, ale funguje to jen díky BW konverzi, která schová všechny přepaly, umožní vytáhnout ze stínu kresbu a dá tomu takovej ten "oldschool feel". Podobnou fotku ale člověk v BW konverzi dneska už vytáhne i z mobilu. Bez té konverze by ta fotka moc nefungovala.

Osobně mám BW fotky a konverze všeho druhu rád. Ale vždycky si myslim, že ta konverze tam má být proto, že jí tam autor chce. Nikoliv proto, že mu to technika jinak neumožní.
miky_lbc
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod alda » 06 bře 2018, 16:27

OK miky, slušně a decetně jsi mi odpověděl a toho si vážím :). Tak ti také slušně odpovím.
Samozřejmě ty mé ukázkové fotky s okenním protisvětlem jsem novomanželům nedával,
bo nejsou nic moc, jak kompozičně a nemají šmrnc :mrgreen:. A ještě na vysvětlenou, mám
poruchu barvocitu, (tzv. barvoslepost) a tak mi ty barevné fotografie ani nic moc nemohou říci.
Při focení jsem si už dávno zvykl, si představit, jak asi bude snímek vypadat bez barev. U Fuji
mám výhodu v tom, že si můžu hledáček nastavit čb, takže to vidím hned...
alda
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod Juan » 06 bře 2018, 17:49

Už jsem se zde moc nechtěl rozepisovat, jelikož focení moc nerozumím. Nejsem úplný začátečník, fotím pro radost déle než 40 let. Jenže věcem o kterých mnohdy v diskuzích čtu ne vždy rozumím. Proto jsem se začal i trochu vzdělávat. Nakoupil literaturu, pak studoval pár let rady na netu. Byl jsem vděčný za každou radu a nadšený, že teď už ze mne bude světový fotograf. Jenže to dopadlo trochu jinak. Mému okolí se mé fotky přestávali už tolik líbit. Studoval jsem dál, v čem chybu a z mého subjektivního pocitu to vše bylo tím, že prostě víc času dávám netu, než focení. Ale zpět k blesku. Svatbu bez blesku fotit nechci. Obřad chci mít pod kontrolou a tam si bez blesku netroufám. Ale jdu fotit svatbu neteři. A jestli trochu něco málo fotit umím, tak jsou to emoce. Prostě momentky, ze kterých je něco cítit. Mé okolí má tyhle fotky rádo, proto jsem byl osloven. Ale k takovému mému focení blesk nepatří. Pokud bych byl osloven, že mám nafotit dokonalé (reklamní)fotky, aby se s nimi dalo chlubit na FB, tak do toho nejdu. Nejsem zarytý nepřítel blesku, ale jsem rád, že už jsou dnes foťáky, které dělají i při vysokém isu krásné fotky. Jen finance pro koupi přijdou pozdějc, než je tahle svatba. Každopádně díky za vaše reakce a všem přeji dobré světlo.
Juan
Nový uživatel
Nový uživatel

Předchozí

Zpět na Pentax K-7, K-5 (II (s))