svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od juhele » 28 bře 2013, 10:17

čauky,
nedávno jsem měl možnost dělat nějaké focení z vrtulníku. Valná většina fotek je OK, ale po několika hodinách jsem si všiml skvrn na fotkách v místě, kde byla obloha. Předtím tam nebyly a na starších fotkách taky ne.

Objektiv jsem neměnil (nechal jsem 18-55). Zkoušel jsem to setřást tím vibračním čištěním, ale nepomohlo to.

Mám dojem, že se nejspíš vibracemi při letu vyklepalo z foťáku nějaké svinstvo a napadalo na čip. Otázkou ovšem je, co s tím. Pročetl jsem si tu několik vláken o čištění a nejsem si jist, zda do toho mám jít sám z těchto důvodů:

1) vidím mizerně - svinec na čipu nemusím vidět, otázkou je, jak efektivní bude tlapání naslepo, navíc tak tyčinka stojí O-ICK1 přes litr, což je dost

2) i když vyčistím čip, tak co to okolí? Ten hnůj mohl mezitím zas napadat někam jinam a příště to tam můžu mít zas.

Tak nevím, zda není lepší si to nechat někde vyčistit (ideálně v centru Prahy) - třeba 3K foto inzeruje:
Postup čištění čipů se skládá vždy z těchto kroků:

1. kontrola a stav čipu při přijmu do servisu
2. odstranění mechanických nečistot z čipu vč. zrcadlového prostoru a zrcadla
3. čištění čipu mokrou cestou za použití chemie
4. kontrola
což by mi možná mohlo právě pomoct. Co myslíte?

dík :D
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
marmot
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 546
Registrován: 13 led 2012, 17:27

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od marmot » 28 bře 2013, 10:34

Treba sa poradit s duvesom. On by ti mohol pomoct.
Nikdy nieje tak zle, aby nemohlo byť horšie

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od kluzo » 28 bře 2013, 14:30

Jsem čistič amatér :-) a odborníkům budou vstávat vlasy hrůzou. K-5II jsem zatím neměl potřebu čistit, ale na K-m jsem jednou za čas se sundaným objektivem vysál opatrně prostor ve foťáku. Docela to vždy pomohlo. nesmí se samo vrazit trubka do útrob, ale tak nějak s citem a opatrně. O čištění čipu tady radši mluvit nebudu :-D

Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od juhele » 28 bře 2013, 14:50

Kluzo:
chápu to dobře, žes prostě nacpal hubici od vysavače k foťáku a nasával?

To koneckonců můžu zkusit, tím bych snad neměl nic zkazit, pokud to udělám rozumně. Napadá mne, že bych to mohl nejdřív ofouknout balonkem a pak vyluxnout, náhoda je blbec...

PS: já teda občas luxuju počítač vevnitř a to se taky IT vždy rozdělí na ty, co mluví o statické elektřině apod. a luxování zavrhují a na ty, co luxují běžně, rozumně opatrně a dlouhá léta bez problémů. :D
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od kluzo » 28 bře 2013, 15:43

V podstatě ano, opřu hubici cca 1/3 o kovový bajonet a 2/3 vysávám. Mám přitom zvednuté zrcátko samozřejmě. Bacha na kontakty a šroubek ostření.

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od kluzo » 28 bře 2013, 17:43

cport, já jsem taky opatrný v doporučování, a ještě opatrnější, když to dělám. Na K-m jsem si tak vyčistil i smítka na matnici, ale jsem si vědom kontroverznosti této metody.

Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od juhele » 28 bře 2013, 18:54

mno,
tu tyčinku asi nerisknu - neřeší to okolí a jsou tam i jiné zádrhele. Asi napíšu duvesovi, jak doporučoval marmot a uvidím, co řekne on. Jinak to ale nejspíš donesu vyčistit profíkům. :roll:
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

matak77
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1643
Registrován: 31 črc 2012, 07:19
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od matak77 » 28 bře 2013, 19:01

čištim když najdu víc jak jeden flek a je čistá obloha. Když je jenom jeden, tak na to kašlu a když je náhodou vidět, tak ho máznu ve fotokrámu :D. Čistim na suchym a čistym prachuprostym místě, pořádně utřít stůl a bacha na obličej a vlasy - jak do toho budeš zírat aby tam nenapadalo nejvíc prachu z tebe. Vnitřek nejdřív vyfoukám a až pak si sklopim zrcátko a čistim čip. Používám lepivou tyčku od Pentaxu. Čistim tak dlouho dokud neni čisto (max. clonu a vyfotit modrou oblohu), někdy je to na podruhý, někdy se to povede na podesátý..
Ever-patient PENTAX :D

"Any photographer who says he’s not a voyeur is either stupid or a liar."
- Helmut Newton

Moje fotky na PFS

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od spachal » 28 bře 2013, 19:39

Uz jsme to zde resili. Ja osobne cistim chip pouze lepici tycinkou, jde to rychle a v pohode.

Foukani dovnitr: curbes se tak akorat nacpe tam do tela fotaku, odkud se uz znatelne hure dostava.
Vysavani: napad dobry, ale je nutne zarucit, aby vzduch, ktery se nasava, byl zcela cisty, jinak to muze mit presne opacny efekt (z okoli se dostane dovnitr vice prachu, nez se odstrani ..)

Suma sumarum, ja osobne nic s proudicim vzduchem nepouzivam :]
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Hnz
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 142
Registrován: 09 bře 2011, 20:41

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od Hnz » 28 bře 2013, 21:05

taky používám lepící tyčinku, sice je dost drahá ale výsledek stojí za to :D

Když jsem ji začal používat, tak jsem měl strach ze křupnu sklo na low-pass filtru, ale po nějaké desítce čištění musím konstatovat, že lepící tyčinka je opravdu bezpečná. Dokonce jsem ji použil na čištění zrcátka v jednom měřáku s pořizovací cenou bratru 600000,- Kč.
Pentax K-5II, Pentax SMC DA 17-70mm f/4, Pentax SMC DA* 55mm f/1.4, Pentax SMC DA 35mm f/2.4, Tamron AF SP 90mm F/2.8 Macro, Pentax SMC 100-300mm f/4.5-f/5.6, Metz 48AF1

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od duves » 29 bře 2013, 07:54

Takže k tvojmu problemu. Špiny na snímači, môžu byť rôzneho pôvodu: bud je to nejaky chlpok, prach a sem tam aj niečo ako skvrna. Spravne uvažuješ, čo s tym bordelom, ktory sa vytrie. Nuž, zvykne sa to vyfukovať, telo sa otočí tak, že displej smeruje k stropu a ofukovacím balonikom fukaš.

Ako si technicky zdatný? Poznáš SENSORFILM (iny nazov je aj DISCOFILM)?
http://www.sensor-film.com/
http://www.sensor-film.com/cleaning.html
http://www.youtube.com/watch?v=zoWLoz4J ... r_embedded

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od duves » 29 bře 2013, 07:55

Hnz píše:taky používám lepící tyčinku, sice je dost drahá ale výsledek stojí za to :D

Když jsem ji začal používat, tak jsem měl strach ze křupnu sklo na low-pass filtru, ale po nějaké desítce čištění musím konstatovat, že lepící tyčinka je opravdu bezpečná. Dokonce jsem ji použil na čištění zrcátka v jednom měřáku s pořizovací cenou bratru 600000,- Kč.
Lepiaca tyčinka je velmi dobra volba.

Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od juhele » 29 bře 2013, 08:27

díky za odpověď,
SENSORFILM jsem neznal. Ohledně mé technické zdatnosti - mno, až tak špatně na tom nebudu ale oči to limitujou. U SENSORFILMu bych se trošku bál toho okamžiku, jak pinzetou chytám za ten papír.

Každopádně se mi zdá, že nakonec asi bude nejlepší koupit tu tyčinku PENTAX Image Sensor Cleaning Set O-ICK1 (tady dokonce o chlup levnější).

Fakt je, že to můžu použít víckrát, tak se asi vyplatí. Nejdřív ale určitě provedu to vyfoukání v poloze vzhůru nohama (tedy displejem :mrgreen: ), jak říkal duves. Uvidíme, jak to dopadne.
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od spachal » 29 bře 2013, 08:57

Takze jeste jednou: nefoukat!! :] Prach se vam muze dostat na hranol (nebo zrcatka), coz sice na fotce videt nebude, ale vam se to nebude pri foceni vubec libit .. V tom lepsim pripade na matnici, ktera se jeste jakz takz da vycistit, ale take nic moc prace. No a pokud budete vyjimecne sikovni, nafoukate si prach pod low-pass filtr a to je konecna ;]

Tycinky se daji sehnat za polovinu ceny, sam pouzivam take levnou a v pohode. Napr. http://www.ebay.com/itm/-/150865137267
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od juhele » 29 bře 2013, 10:23

spachal:
díky za tip na tyčku, hned ji objednám - cena je slušná a reference taky. Na Ebay nakupuju často ale bál jsem se tohle vybírat sám, protože jsem někde slyšel, že Pentax a Sony maj měkčí krycí sklíčko na čipu. Takže jsem rád za zkušenosti s konkrétním typem. :wink:

A ofukovat tedy nebudu. :D
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-m/K-x/K-r“