svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
PetrSk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: 29 pro 2011, 01:24
Bydliště: Brno

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od PetrSk » 29 bře 2013, 11:13

juhele:
Měkčí krycí sklíčko snad ani ne ale vrstvy na něm asi ano. Kdysi (snad dva roky zpátky) jsem se poptával po čištění čípu(sklíčka) v jednom servisu který běžně a dobře čistí N a C a byla mi doporučena tyčinka s tím, že je to jednak jednodušší a levnější varianta a také zmiňovali jednu špatnou zkušenost z čištění metodou používanou právě na C a N.
Já používám originální sadu, poprvé jsem také měl obavy, teď je to pro mě standatní zákrok na pár minut. Snad bych ještě připoměl je dobré mít nabitý akumulátor, při vybitém se může sklopit zrcátko do standartní polohy.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od duves » 29 bře 2013, 12:11

Krycie "sklíčko" je skutočne zo skla, čiže jeho tvrdosť je vyhovujuca. Problemom su tie vrstvy, ktore nie je problem pri neopatrnym zaobchadzaním porušiť. Potom to vyzera ako škrabanec a je to vidno aj na fotkach.

Low pass filtre, problematika okolo nich
http://www.sensor-film.com/filter.html

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od spachal » 29 bře 2013, 12:34

Berte to tak, ze v podstate i ta sada od Petax je ze stejneho materialu (nejaka varianta polyuretanu). Skrabnout neni co, pokud budete skutecne gelovy konec pouze prikladat a ne s nim po snimaci smrdlat :]. Dulezite je peclive odstranovani curbesu ze snimace pomoci lepivych papirku ze sady. Pouzivam uz leta a zatim snimac zcela bez problemu, takze muzu doporucit.

A za stejnou cenu jsou i sady s dvema tyckama, s ruznou plochou, napr. http://www.ebay.com/itm/-/190807111786
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od duves » 29 bře 2013, 17:31

Dve tyčinky, ale asi bez papierikov?

matak77
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1643
Registrován: 31 črc 2012, 07:19
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od matak77 » 29 bře 2013, 19:37

místo papírku je tam jakýsi "dust removal pad" - http://opteka.com/ssc10.aspx

Obrázek
Ever-patient PENTAX :D

"Any photographer who says he’s not a voyeur is either stupid or a liar."
- Helmut Newton

Moje fotky na PFS

Uživatelský avatar
TomášFencl
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5051
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Plzeň jih

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od TomášFencl » 29 bře 2013, 20:44

Tomáš
K-1 Mark II, HD DFA 15-30/F2.8 ED SDM WR, HD DFA 24-70/F2.8 ED SDM WR, HD DFA★ 70-200/F2.8 ED DC AW, HD FA 35/F2.0 AL, HD DFA MACRO 100/F2.8 ED AW, AF-540FGZ

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od kluzo » 30 bře 2013, 09:02

Zajímavý článek. Akorát tu soupravu už nemají skaldem.

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od spachal » 30 bře 2013, 10:35

Je v podstate stejna, jako ty, ktere jsem zde uvadel :]
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Uživatelský avatar
honzik1
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Roudnice n.L.

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od honzik1 » 30 bře 2013, 11:10

asi před 14ti dny jsem ji koupil v befotu a o pár stovek levnější :wink: , ne že bych chtěl dělat reklamu, nemám k tomu důvod

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od kluzo » 30 bře 2013, 12:25

Chtěl bych se zeptat, jakou máte zkušenost se skvrnami na čipu s K-30, předpokládám, že je to podobné jako na K-5II. Na svém starém K-m jsem s tím bojoval stále, nebyla utěsněná, měl jsem dvojset, takže pořád výměna objektivů, atd. Nikdy jsem ale nemusel nějak řešit servisní nebo mokré čištění vždy pomohlo vysátí. Myslíte, že bude na K-5II s utěsněným dvojsetem situace jiná i vzhledem k jinému čištění, než oklepem? Zatím jsem fotil v docela prašném dole, ale bez výměny objektivu a bez sebemenšího problému.

Uživatelský avatar
JoKu
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od JoKu » 30 bře 2013, 15:26

Také jsem už mnohokrát čistil čip (K100DS,K10D,K-r,...) ale vždy pouze vysavačem. Vysavačovou hadici bych se bál přiblížit přímo do objektivového otvoru, ne snad, že bych ten čip "vysál", ale mohlo by dojít k nějakým doformacím v uchycení čipu. Mám tedy redukci z vysavačové hadice na nějakou průhlednou polyetylénovou hadičku s vnitřním průměrem 8 mm, ostrým nožem rovně zaříznutou. Vysavač má regulaci sacího výkonu a regulaci na hadici nepoužívám kvůli cirkulaci vzduchu v blískosti aparátu. Uklidit na stole, vysavač strčit do sousední místnosti a dveře téměř dovřít, chvilku v klidu posedět a nechat sednout prach, nasadím asi 5D brýle, abych pořádně viděla jako ten vlk-babička, zapnu síťovou šňůru vysavače, sklopím zrcadlo a operace může začít. Vysávám zhruba 1-2 minuty včetně šachty za současného přejíždění jemným štěteškem - původně s balónkem po filtru čipu. Kdybych se hadičkou někdy dotkl (což se při opřených rukách nikdy nestalo) je to měkotina a určitě bych filtru neublížil.
Jenom několikrát jsem musel čištění opakovat dvakrát. Tímto ale nikoho nenavádím!!!

Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od juhele » 15 dub 2013, 08:44

takže, koupil jsem nakonec z Ebay tu tyčku Eyelead Sensor Cleaning Kit SCK-1 co doporučil spachal (díky) a naprostá spokojenost. Nakonec to prošlo aniž bych platil něco navíc, neb ten frajer to deklaroval asi na 6 USD :)

Včera jsem provedl čištění a byl jsem překvapen, jak ten zelený sliz na tyčce lepí. Nijak jsem na to netlačil, lepilo se to samo o sobě jak divé. Až na pár nečistot jsem to vzal prostě naslepo. Já výsledek okem nepoznal, ale foťák ano. Na závěr důkaz místo slibů :mrgreen:

před:
Obrázek

po:
Obrázek
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

matak77
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1643
Registrován: 31 črc 2012, 07:19
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od matak77 » 15 dub 2013, 09:34

Dobrej nápad, taky se na to vrhnu ;)
Ever-patient PENTAX :D

"Any photographer who says he’s not a voyeur is either stupid or a liar."
- Helmut Newton

Moje fotky na PFS

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od lennyl » 15 dub 2013, 10:32

chalani, neviete o servise v Bratislave, kde mi fakt kvalitne vycistia K5? snimac/zrkadlo/sachtu. Plan mam sa objednat k Matunakovi do Novych Zamkov, len keby bol tip priamo na BA, tak by mi to usetrilo cestovanie. Posielat fotak postou nechcem. Doma to cistit nebudem, chcem to mat aj "povysavane" nie len tycinkou vycisteny snimac.
Mam prach na rastrovej matnici, kupil som tu istu ale novu, tak ju tam chcem dat az po cisteni.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: svinec na čipu/ve foťáku - co s ním?

Příspěvek od duves » 15 dub 2013, 10:39

lennyl píše:chalani, neviete o servise v Bratislave, kde mi fakt kvalitne vycistia K5? snimac/zrkadlo/sachtu. Plan mam sa objednat k Matunakovi do Novych Zamkov, len keby bol tip priamo na BA, tak by mi to usetrilo cestovanie. Posielat fotak postou nechcem. Doma to cistit nebudem, chcem to mat aj "povysavane" nie len tycinkou vycisteny snimac.
Mam prach na rastrovej matnici, kupil som tu istu ale novu, tak ju tam chcem dat az po cisteni.
CO za to chce Matunak? Som z BA, tak sa môžeme dohodnut. Urobim to na počkanie. Dušan
http://www.fotovesely.estranky.sk/

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-m/K-x/K-r“