K-x - některé fotky jsou poškozené a nejdou zobrazit

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

K-x - některé fotky jsou poškozené a nejdou zobrazit

Příspěvek od juhele » 26 dub 2017, 21:35

Ahojky,
stávalo se mi to občas už dřív, ale dneska jsem fotil víc a snad každá pátá fotka nešla otevřít - foťák ji v náhledu značil otazníkem a nejde otevřít ani na PC.

Soubory nejsou nulové, ale subjektivně mi přijdou o 10-20% menší, než ty okolo. Nefotil jsem sériovým snímáním, prostě klasika.

Nejdřív jsem myslel, že to dělá starší SD karta - "obyčejný" zelený Kingston class 10 16GB, ale ani naformátování ve foťáku a kontrola karty nic nezměnila a dneska se mi to stalo s fungl novou kartou Kingston SDA10/16GB Ultimate, což je myslím slušná karta. Párkrát dokonce hlásil, že je karta plná, což je taky kravina.

Chci se podívat na možnost update firmware, což jsem u foťáku nikdy nedělal, ale mám obavy, že mi prostě "odhnívá" elektronika, čemuž by napovídalo i to, že párkrát foťák nereagoval na překlopení on/off voliče. Párkrát se dostal do vlhka, takže tam může být i oxidace...

K-x jsem kupoval v březnu 2010, takže možná už mi dává najevo, že to chce pořídit nový foťák... Co myslíte?
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: K-x - některé fotky jsou poškozené a nejdou zobrazit

Příspěvek od lennyl » 27 dub 2017, 05:16

najskôr som myslel, ze to bude kartou, Kingston nie je zaruka bezproblemovosti ani ked je drahsia verzia (az taka brutalna investicia do Sandisk Extreme/Ultra nie je a tie karty mi idu roky bez poruchy na vsetkych Pentaxoch).

potom som myslel, ze mozes mat uvolneny kabel k radicu pamatovej karty vo fotaku. ale ked mas este aj problemy napr. s ON/OFF tlacitkom (to je uz asi aj vec zakladnej dosky atd.), asi uz vnutro fotaku nebude moc OK celkovo.
to by bola moc velka nahoda, ze mas uvolneny kabel na radic karty aj zaneseny kontakt/spinac? na tlacitko ON/OFF ?

urcite tam nahraj posledny firmware a urob potom reset do tovaren.nastavenia. vo firmware v podstate opravuju prave problemy s pamatovymi kartami.
http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/ ... k-x_s.html

ak budes premyslat o kupe iného Pentaxu, asi by som zvazil sa vyhnut bazarovym K-30, K-50, K-S1, K-S2 kvôli pravdepodobnosti problémom s ovladanim clony a nutnou opravou v buducnosti.
naopak by som uvazoval o Pentax K-5II / K-5IIs alebo rovno K-3, co je stale vyborna volba skrz cena/vykon oproti novym fotakom v obchode...

inak samotna pripadna oprava K-x bude uz zrejme nerentabilna (aj voci napr. nakupu druhej K-x v bazare).
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Re: K-x - některé fotky jsou poškozené a nejdou zobrazit

Příspěvek od juhele » 27 dub 2017, 08:17

díky,
ten FW tam hodím a prubnu to. Pokud bych kupoval jiné tělo, tak finančně nejsem nijak krizově a chtěl bych radši nové (mám záruku) + rovnou bych vzal nějaké tělo (? K-70?) s WR úpravou a rovnou i WR seťákem, takže bych mohl fotit i za podmínek, kdy se bojím o tu Sigmu a foťák, ale zas nějaké fotky chci udělat.

PS: Ty nejvyšší modely pro mne mají nevýhodu v absenci blesku - na moje účely mi bohatě většinou stačí vestavěný.
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

Vnosek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 755
Registrován: 12 dub 2015, 19:45
Kontaktovat uživatele:

Re: K-x - některé fotky jsou poškozené a nejdou zobrazit

Příspěvek od Vnosek » 27 dub 2017, 08:41

K-3 má blesk :)

Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Re: K-x - některé fotky jsou poškozené a nejdou zobrazit

Příspěvek od juhele » 27 dub 2017, 09:05

Pentax K-3 II, co se ještě dá koupit, blesk zjevně nemá :-( I když jinak vypadá fakt dobře.
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

Uživatelský avatar
pzwak
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 66
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Těrlicko
Kontaktovat uživatele:

Re: K-x - některé fotky jsou poškozené a nejdou zobrazit

Příspěvek od pzwak » 27 dub 2017, 09:11

Pentax K3 blesk má a koupit se dá třeba tady
Chinon CG5, MZ30, istDS, K5II, K1, pinhole, Pentax 17-28/3.5-5.6FE, Pentax 20/2.8, Pentax 16-45/4, Pentax 28-70/4, Tamron 90/2.5, Sigma 12-24/3.5-5.6, Sigma 70-200/2.8

Peter_M
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 25
Registrován: 23 zář 2016, 15:18

Re: K-x - některé fotky jsou poškozené a nejdou zobrazit

Příspěvek od Peter_M » 27 dub 2017, 20:41

Ak by si náhodou :D chcel K-x, jedno mi leží nevyužité doma. Do 13000 cvakov. Cenu si navrhni.

Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Re: K-x - některé fotky jsou poškozené a nejdou zobrazit

Příspěvek od juhele » 27 dub 2017, 22:09

lennyl píše:urcite tam nahraj posledny firmware...
Tak jsem to akorát zkoušel a fakt to nechápu. Kartu jsem nechal naformátovat foťákem, vložil na ni soubor "FWDC206B.BIN" a za stisknutého "Menu" zapnul foťák stejně jako když jsem zjišťoval verzi stávajícího firmware (je tam 1.01).

Zkusil jsem vícekrát, ale výsledkem byl vždy černý displej bez ničeho a svítící modrá dioda. Divné... Baterky byly čerstvé a plně nabité Eneloopy...

Ještě mne napadá, zda foťák blbě nenaformátoval kartu - ale přes čtečku normálka funguje. Zkusím naformátovat přes Gparted a vyzkouším to ještě jednou.

EDIT: jupíí!!! Po naformátování karty v Gparted (na FAT32, ve kterém to ale už bylo naformátované foťákem) mi najel upgrade firmware přesně, jak psali hoši od Ricohu. Teď je tam tedy 1.03. Zkusil jsem napráskat asi 15 fotek a všechny v pořádku zapsané, tak uvidíme, zda se to neprojeví později zas.
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-m/K-x/K-r“