Pentax K-1 II

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Re: Pentax K-1 II

Příspěvekod maik » 10 dub 2018, 11:27

Já si rád počkám, až najdeš vhodnou příležitost a náladu na testování :wink:
Fujifilm X-T2
Zeiss Touit T* 32mm f/1,8, Fujifilm XF 90mm f/2,0 R LM WR
maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Reklama

Google
Generovaný uživatel
Hlavní Admin

Příspěvekod miky_lbc » 10 dub 2018, 18:20

Když von Lennyl jako skakní fanda pod všema emocema vždycky u nového těla napíše, jaká je to bomba... a až pak za 2-3 měsíce to začne hodnotit méně srdcově a více pragmaticky.

Obávám se, že budeme muset počkat ty 2 měsíce :).
miky_lbc
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod lennyl » 10 dub 2018, 21:50

K-1 II je doma. ja som asi ten posledny, co bezhlavo vsetko vychvaluje :)
Obrázek

nechce sa mi extra zaoberat s novou K-1 II, pretoze je to v podstate iba vylepsena K-1, mam par cvakov, nabijam baterku, fotak je uz v brasni.

- mechanicky je to to iste, nic sa nezmenilo, aj to otocne kolecko hore v pravo ide z tuha
- nevidim ziadny rozdiel v rychlosti fotaku v menu, ani pri ukladani fotiek, ani v hlucnosti ostrenia cez skrutku
- v menu som nasiel styri zmeny: doplnene mazanie fotiek SD1/SD2 (ostalo tam aj formatovanie), doplnene "real resolution" v menu pixel-shift, doplnenych viac poloziek ISO (co je logicke, kedze nova K-1 II ma vyssie ISO), AF Hold pre AF-C je defaultne na OFF (v K-1 bolo na Low)

AF-S
- naozaj nieco urobili vo firmware (fw. 1.01), nechal som vypnuty AF Adjustment, fotak vyzera ze ostri presne (FA43/1,9 som mal korekciu na K-1 na -3 a FA77/1,9 na +4), cez den si to este presne nastavim
- ostrenie je primerane rychle (ani pomale, ani rychle), ale zaostri na jeden raz (lockne AF) a sup, fotka je ostra
- co vidim ako realny rozdiel je ten, ze fotak ostri na motivy presvedcivo (hlavne s FA43/1,9, FA77/1,9 neviem ci ma radikalne zlepsenie)
- stredovy AF bod (aj rezim A-9 v strede hladacika) je presny
- krajne AF body ostali tak ako boli - nic moc

ISO
- tie extremne ISO su tak pre reklamne letaky, realne pri zlom svetle (vonku tma) je slusna fotka do ISO 12.800
- v interieri za da slusne fotit az na ISO 16.000 (po zmenseni aj na 25.600) takze je tu mierny posun oproti K-1
- skusal som Real Resolution (4 fotky po sebe zlozene fotakom) z ruky a vidim realny zlepsenie oproti jednej fotke
- K-1 II ma pri vysokom ISO o trosku zivsie farby oproti K-1, takze to posobi lepsie (praca Acceleration unit)

rychly zaver:
+ AF-S je vylepsene, to vidim, 7 fotiek po sebe s FA43 a vsetky presne zaostrene (s K-1 to bolo tak na 50% po sebe)
+ AF-S ostri presne na vsetky motivy na prvy pokus kam nemierim fotak, jedno ci velky ci maly motiv (s K-1 to bolo tak na 70-80% uspesnosti)
+ ISO je lepsie tak o jednu, max. dve hodnoty
+ Real resolution je prekvapivo pouzitelne (udrzatelne) z ruky (tusim 5 az 6 fotiek, vsetky ostre)
- rychlost fotaku/ukladania fotiek sa nezmenila (nema preco, nic okrem Acceleration unit sa nezmenilo)
- presny je iba stredovy AF bod a 8 okolo, na krajne AF body sa stale neda vzdy spolahnut

ked budem mat chut a cas, pohram sa aj s RAWom, vyskusam AF-C (to ma ani moc nezaujima).

cvaky, JPGy z fotaku bez uprav:
-real resolution z ruky, rozdiel vidno v trosku mensom sume
ISO 16.000 je vonku tak na hrane pouzivania
Obrázek
ISO 25.600 je indoor stale celkom pouzitelne (ked sa fotka zmensi napr.na 12MPx tak aj na ludi)
Obrázek
ISO 25.600 by som uz vonku ale nepouzival (real resolution z ruky)
Obrázek
ISO 40.000 je uz cista mazanica (real resolution z ruky)
Obrázek
FA43/1,9 ostrila uplne presne opakovane na tento motiv 7x (s K-1 to bola tak o polovicu horsie), co je zaujimave,hm
Obrázek
FA77/1,8 ostri tiez dobre, ale ta ostrila slusne aj s K-1
Obrázek

objednal som z ebay 3ks ochranneho skla za 16euro ! (do tyzdna budu doma), kde na CZ eshope stoji jeden kus s postovym 16euro. tu znacku som uz mal, je super odolna voci odtlackom prstov.
"tragedia" je, ze na SK eshopoch nikto nepredava ochranne skla/folie pre K-1/K-1 II.
https://www.ebay.com/itm/AirGlass-Glass ... SwOMlap8yT
Pentax K-1 II + IRIX15 Fireflay + Pentax D-FA HD 28-105WR + Pentax FA31,43,77 Limited
lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod Kubajz » 11 dub 2018, 04:09

K-5 II; HD DA 16-85/3,5-5,6 WR; HD DA 55-300/4-5,8 WR; DA 50/1,8; DA 35/2,4; AF-360FGZ II
Kubajz
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod lennyl » 11 dub 2018, 08:00

dnes rano som sa pozrel presnejsie na rozdiely K-1 II oproti K-1.

+ rychlejsie sa zapne fotak odhadom o 40-50% (pozeral som inicializiaciu na stavovom display, kedy je fotak ready) ale to je podla mna nepodstatne, ze o dve desatiny sekundy je to rychlejsie
+ rychlejsie sa prepina Liveview, tiez tak aj o polovicu oproti K-1 (je to viditelne, ze K-1 II zobrazi obraz aj udaje na LCD ako keby okamzite) toto ma na K-1 vobec neiritovalo, na K-1 II to ale potesi
+ skusal som elektronicku zavierku (ES ON) v Liveview pod umelym svetlom a nevidim na LCD ziadne pruhy, ani na fotke ziadne nie su (skusal som zamerne casy 1/20s aj 1/4000s), toto ma teda dost zaujima, ak je to tak, je to brutalne zlepsenie, este si to musim vyskusat, lebo napr. v Inchebe som nemohol fotit s ES ON kvoli pruhom, fotky boli na vymazanie, vid priklad :(
Obrázek

- skoda, ze v menu ISO odsumovania je v jednej rade ISO 12.800 - 16.000 - 25.600, doteraz som mal na K-1 odsumovanie vypnute do ISO 12.800
- skoda, ze sklo Pentax SMC FA135/2,8 ostri v Liveview tak isto pomaly ako na K-1, proste aj 3 sekundy sa snazi zaostrit hore dolu ked sa foti na vacsiu dialku (na blizko je to uplne v pohode). takto sa tusim sprava v LV aj SMC DFA100/2,8WR Macro na K-1 co mi hovoril znamy
- skoda, ze pri foteni cez hladacik sa neda zapnut elektronicka zavierka (ES ON), co je ale asi aj logicke, ES by mala fungovat iba v Liveview...len sa mi zda, ze mi tu na fore niekto pisal, ze na Pentax KP to ide, asi som to len zle pochopil

AF-S
+ fotak dokaze neviem akym zazrakom vyhodnotit asi farbu/kontrast? a zaostri dobre aj cez "prekazky"
Obrázek

AF-C
+ opat, fotak vie ostrit aj cez prekazky. 8 fotiek po sebe a vsetky ostre, ale tento pohyb bol aj pre K-1 v pohode.
vyrezy su z prvej a poslednej fotky
Obrázek
Obrázek
+ druhy typ pohybu, 11 fotiek po sebe a vsetky ostre, vyrezy su z prvej, strednej a poslednej fotky, na K-1 bola uspesnost tak na 80-90%
Obrázek
Obrázek
+ toto je trosku zaujimavejsie, kedze som na auto zacal zamerne ostrit medzi prekazkami a polovicu casu islo auto cez prekazky, AF Hold defaultne na OFF, 11 fotiek a vsetky ostre
Obrázek
Obrázek

takze za mna je vo firmware 1.01 na K-1 II urcite urobena daka zmena ostrenia, ze fotak lepsie "vyhodnocuje" objekty, kontrast, farby alebo ako to napisat a tak isto ostrenie je plynule a na konci ho raz lockne a hotovo.

ale toto podla mna mohli urobit aj do firmware pre K-1, ak to nema teda nic spolocne s Acceleration unit (ta by mala snad iba viac odsumovat/patlat obraz na vysoke ISO) nie ze si clovek "musi" kupit novy fotak.

PS: dalsie infantilne fotky na AF-C ze rutiaci sa cyklista ku mne, alebo beziaci pes, sa mi nechce cvakat, ved na co, moc ma to nezaujima, nefotim take veci a teda na webe uz take skusky K-1 II su :)
Pentax K-1 II + IRIX15 Fireflay + Pentax D-FA HD 28-105WR + Pentax FA31,43,77 Limited
lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod marian_r » 11 dub 2018, 08:21

Nevidím obrázky, ani v predposlednom príspevku.
marian_r
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod maik » 11 dub 2018, 08:30

lennyl: Vypadá to zajímavě. Jinak zrovna já bych to infantilní testování s cyklistou a psem na AF-C ocenil :)

Někde jsem četl, že technologie, kterou vyvíjeli po ten handheld pixelshift jim nakonec umožnila i zlepšení AF. A možná i Acceleration unit umožnila rychlejší výpočty pro AF, co já vím.

Na KP skutečně jde ES použít i v hledáčku. Zkoušel jsem takhle vyfotit na 1/24000s a šlo to. Sklopí se klasicky zrcátko a pak akorát místo MS si foťák použije ES.
Fujifilm X-T2
maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod lennyl » 11 dub 2018, 08:34

maik: aha, no to je zaujimave s tou elektronickou zavierkou v hladaciku, ved nemam co inak zle nastavovat na K-1 II, iba to viem zapnut, hm

- skoda, ze to skladanie 4fotiek z ruky (real resolution) trva fotaku tak dlho, aj 20sekund ci kolko
- skoda, ze ani K-1 II nema spolahlive AF body (aj ked su krizove!) dalej od stredu, to by asi uz musel byt cakum prask novy AF modul inak vymysleny, nie iba upraveny firmware
+ inak to konzistentne ostrenie aj na AF-S som si hned vsimol, na K-1 mi to napr. na motiv Jacobs kavy predtym ostrilo tak na 70%, teraz na K-1 II su vsetky fotky ostre po sebe, bez chyby...na toto "nadaval" aj al.vlado, ze jeho K-1 z dakeho dovodu medzi zemou a nebom bezdovodne nezaostri na tu istu vec
FA43 na f1,9, ISO 2.500
Obrázek
lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod maik » 11 dub 2018, 08:47

Ta "spolehlivost" ostření mi přišla doteď pro Pentax typická - jednou je to úplně přesně, pak skoro. Říkal jsem si, že je tam prostě tolerance.

Ale zjistil jsem i jinou věc, která s tím možná souvisí a sice že když ostřím třeba na obličej, tak je rozdíl, jestli na něj ostřím z nekonečna nebo z minima. Chtěl jsem totiž líp nastavit microadjustment na 77 ltd a tak jsem při ověřování došel na to, že rozdíl v tom, odkud ostřím, není zanedbatelný.

Ale mám tušení, že jsem dost možná měl i zaprášený af senzor, tak jsem to včera večer pořádně vyfoukával a dneska po práci uvidím.
Fujifilm X-T2
maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod miky_lbc » 11 dub 2018, 09:19

Lennyl: prosím.... nemohl bys mrknout do menu, zda tam někde někde není nová položka vypnutí/zapnutí zpřesnění AF hybridním AF systémem? Nebo něco podobného? Zpřesnění, které popisuješ, by mohlo být její prací.

Je to funkce kterou jsem Pentaxu pomáhal před nějakým časem vyvíjet. Za času K3 už existoval funkční prototyp s touto technologií. Bylo mi řečeno, že to funguje dobře a bude použito v dalších tělech. Hodně mě tenkrát překvapilo, že to nedostala už K3II a K1. Vzhledem k tomu, že tato funkce nebyla nikde prezentována, předpokládal jsem, že od systému ustoupili. Mlčenlivost mi expirovala 18.2.18, takže o tom už můžu mluvit.

V jednoduchosti se jednalo o systém, kdy konvenční AF zaostří "nahrubo" a "ostré doostření" se provede až po sklopení zrcátka z kontrastní detekce na čipu. Celkem jednoduchej princip. Byl trochu vytuněnej tím, že po zvednutí zrcátka automaticky objektiv přeostřil kousek před a při kontrastním ostření se jelo jenom jedním směrem, po jeho dosažení už se dalo předpokládat zaostření a tak se rovnou exponovalo. Na K3 to údajně systém zvládal za sotva postřehnutelnejch 40ms. Věřím, že u nového těla by to mohlo být klidně i méně.

I tak si ale myslím, že by tento systém měl nějaké nastavení v menu.... případně svůj vlastní režim AF. Ne ve všech situacích by nutně musel být +.
miky_lbc
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod Klingo » 11 dub 2018, 09:47

miky-lbc- tak ti poviem že taký systém si neviem vôbec predstaviť. Z jednoduchého dôvodu,a to preto,že záverka aparátu prebieha pri krátkych časoch v štrbine. Takže prípadný bod ostrenia by bol zakrytý. Musela by sa po sklopení zrkadla na chvíľu otvoriť úplne celá závierka,doostriť,zavrieť a potom exponovať. Blbosť.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér
Klingo
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod lennyl » 11 dub 2018, 10:10

miky_lbc: nie, nic take v K-1 II v menu nie je. ono sa tam v podstate ani nic nezmenilo od K-1, okrem tych par veci co som pisal predtym (viac ISO hodnot, mazanie fotiek, real resolution z ruky)

vybehol som teraz pred barak, rozne svetlo: slnko, tien, zamracene. vsetko JPGy z fotaku.
FA43/1,9 na f1,9, na stredovy AF bod, na vsetky vzdialenosti aj motivy K-1 II ostrila presne.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

K-1 mi predtym s FA43/1,9 nevedela dobre ostrit na napis "MetLife" na budove, na napis "mat poriadne okno" na budove a na ten kmen stromu.

skusal som aj krajnesie AF body, ale ako som uz pisal, tie nie su spolahlive.
lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod maik » 11 dub 2018, 10:31

miky: Nemohlo by to fungovat na KP v režimu elektronické závěrky při focení přes hledáček? Vzpomněl jsem si teď, že kdesi na fóru si jeden člověk stěžoval, že fotí s KP + DA 560/5,6 zvířata a že i když má hodně krátké časy, tak má často s mechanickou závěrkou snímek divně měkký, kdežto když přepne na elektronickou závěrku, tak má tentýž motiv se stejným nastavením ostrý.

EDIT: můžu to pak ještě vyzkoušet, ale z toho, co si pamatuju, mi celá akce od stisknutí spouště po vyfocení snímku přišla u ES malinko pomalejší než u MS.

lennyl: "mat poriadne okno" mi přijde trochu měkčí, ale to bude asi tím, že jsem neviděl originální velikost, co? Jinak překvapuje mě, jak to pěkně pochopí, na co ostříš. Že by už přestalo konečně nebyl takový problém, že ostřící bod je ve skutečnosti tak velký?
Fujifilm X-T2
maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod miky_lbc » 11 dub 2018, 10:37

Klingo píše:miky-lbc- tak ti poviem že taký systém si neviem vôbec predstaviť. Z jednoduchého dôvodu,a to preto,že záverka aparátu prebieha pri krátkych časoch v štrbine. Takže prípadný bod ostrenia by bol zakrytý. Musela by sa po sklopení zrkadla na chvíľu otvoriť úplne celá závierka,doostriť,zavrieť a potom exponovať. Blbosť.

Já to jako blbost nevidim.... a hlavně to prý opravdu fungovalo.

Závěrka by se prostě otevřela už při ostření skrze konvenční AF a po doostření by se udělal klasický expoziční cyklus nebo by to celé mohlo jít v režimu elektronické závěrky.

Chápu, že při použití klasické závěrky by to znamenalo buď, že čip je celé používání těla kryt jen zrcátkem nebo dvojnásobný cyklus závěrky. Na druhou stranu by tento režim v těle mohl být jako možnost. V situacích, kdy klasický AF Pentax nebyl použitelný, si myslím, že to byl hodně rozumný kompromis. Já bych ho při nějakém focení teda využíval určitě, na krajinky by asi byl zbytečný.

Ono je asi jedno, jestli by závěrka jela ve štěrbině nebo byl čas do Xsync. Stejně by okolo zrcátka procházelo spousta parazitického světla. Určitě moc na to, aby samotné zrcátko plnilo funkci 0,5 cyklu závěrky.
Naposledy upravil miky_lbc dne 11 dub 2018, 10:42, celkově upraveno 1
miky_lbc
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod miky_lbc » 11 dub 2018, 10:39

maik píše:miky: Nemohlo by to fungovat na KP v režimu elektronické závěrky při focení přes hledáček? Vzpomněl jsem si teď, že kdesi na fóru si jeden člověk stěžoval, že fotí s KP + DA 560/5,6 zvířata a že i když má hodně krátké časy, tak má často s mechanickou závěrkou snímek divně měkký, kdežto když přepne na elektronickou závěrku, tak má tentýž motiv se stejným nastavením ostrý.

EDIT: můžu to pak ještě vyzkoušet, ale z toho, co si pamatuju, mi celá akce od stisknutí spouště po vyfocení snímku přišla u ES malinko pomalejší než u MS.

Zní mi to celkem logicky.... ale neumím říct. Nebyl jsem informován, že by ten systém byl v nějakém těle použit. Poslední kontakt jsem tam měl při příchodu K3II, která systém určitě neobsahovala.
miky_lbc
Významný člen
Významný člen

PředchozíDalší

Zpět na Novinky a drby