Fuji X

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Re: Fuji X

Příspěvekod hilda4sea » 15 čer 2018, 18:41

Dobros píše:
hilda4sea píše: Dnes si jdu vyzvednout širočinu Laowa 9/2,8.

Hildo ta Laowa mě docela dost překvapila podle toho co dávali na facebooku za fotky. Docela mě překvapilo, že to nerybí při takovém ohnisku.

Už mám doma. V balení byl objektiv a tři další krabičky s filtry 49mm. 1x ND1000, 1x CPOL, 1x ochranný. Vše z produkce Venus optics a z optického skla. To vše bylo v ceně objektivu. Asi se snaží prosadit na trhu. Zatím jsem s ní fotil asi hodinu v areálu barokního kláštera v Břevnově. Moje první zjištění:

a) cca 2/3 plochy snímku od středu ke krajům jsou brutálně ostré i na clonu 2,8;
b) skutečně při vyvážení foťáku na stativu jsou všechny svislé linie skutečně svislé a hlavně naprosto rovné kdekoliv ve snímku (reklama Distorsion Zero je pravdivá;
c) ani černá litinová lucerna proti nebi nemá viditelnou aberaci a má zřetelně ostrou hranu, i na f2,8;
d) perfektní kontrast obrazu;
e) když si vyberu nějaký objekt a zaujmu postavení k focení, tak pak musím dodatečně ještě nohama zoomovat na poloviční vzdálenost (svět viděný ohniskem 9 mm je tak nějak rozlehlý a vzdálený).

Rozhodně to zatím vypadá, že se výrobci povedl vynikající objektiv malých rozměrů a velkého výkonu. Prcek má 15 členů v 10 skupinách - z toho 3x ELD a 2x SD.
Naposledy upravil hilda4sea dne 19 čer 2018, 08:04, celkově upraveno 1
hilda4sea
Významný člen
Významný člen

Reklama

Google
Generovaný uživatel
Hlavní Admin

Příspěvekod Jan67 » 18 čer 2018, 21:48

Občas se tu diskutuje nad barvami JPG. Mně to přijde vždy trochu bezdůvodný.
Je to asi dáno tím, že u Pentaxu jsem s nastavením prakticky nehýbal, zatímco u fuji může vylézt řádově tisíce variant. Já kromě simulace filmu nejvíce nastavuji lights a shadows. Asi všichni uživatelé nastavují NR hodně nízký.
Občas se trefím do scény a pak beru JPGy, občas se mi to pak u monitoru nelíbí a dělám z RAWů.

V lednu v Praze přednášel známý svatební fotograf Kevin Mullins. Zde je odkaz na jeho video o jeho 7 nejoblíběnějších nastavení celkem 6 parametrů JPG. A ačkoliv většina se týká B&W, dá to zdejším fujistům docela dobrou představu, jak je možný JPG jemně ladit. Kevin má rád stíny, takže jeho JPGy jsou hodně šťavnaté.
https://youtu.be/mWjoAcky9jc

Jan67
Jan67
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod maik » 19 čer 2018, 14:14

Četl jsem, že Fuji telekonvertory jsou dobré - 1,4x i 2x. Taky jsem četl, že 50-140/2,8 je výborný a velmi ostrý objektiv. Přesto mě překvapilo, že je možné dosáhnout s 2x telekonvertorem na nejdelším ohnisku 280mm při otevřené cloně f/5,6 dobrých výsledků. V tomhle článku jsou vzorové ukázky, je tam i porovnání objektivů 50-140 a 100-400 v kombinacích s telekonvertory.

https://www.bencherryphotos.com/Blog/2xteleconverter

Díky ostrosti té 50-140/2,8 z ní dělají telekonvertory překvapivě komplexní "objektivní" možnost.
Fujifilm X-T2
Zeiss Touit T* 32mm f/1,8, Fujifilm XF 90mm f/2,0 R LM WR
maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod hilda4sea » 19 čer 2018, 14:41

Na téma konvertorů TC 1,4x a TC 2x jsem se bavil s Fuji wildlife fotografem Michalem Krausem. Podle jeho zkušenosti používáním TC 1,4x v kombinaci s 50-140 (100-400) netrpí ani textury peří ptáků. Naproti tomu s TC 2x už některé složité struktury jako je peří, oční duhovka apod. mírný pokles kvality obrazu vykazují. Ale třeba na závody aut, letadla a podobně není TC 2x žádná překážka.
TC 1,4x je použitelný bez omezení.

V září se objeví X-T3.
Kromě nového procesoru bude mít stejný, super rychlý systém senzoru jako má SONY A9 (stacked sensor), který umožní zpracování stejného objemu dat v podstatně kratším čase (sensor read out). To mimo jiné umožní další zrychlení výpočtů AF.
hilda4sea
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod maik » 19 čer 2018, 14:58

hilda4sea: Nezbývá než tomu věřit. Tohle jsem k tomu ještě teď našel, což jen potvrzuje tvoje/jeho slova:

https://paulsandersphotography.wordpres ... e-as-nice/

Na druhou stranu - výřez ze snímku foceného na clonu f/6,3 mi přijde mimořádně dobrý na to, že je tam použitý 2x telekonvertor. Přitom stačilo přiclonit o 1/3 kroku.

Ad X-T3 - jsem na to zvědavý. Třeba si ho časem pořídím, až doma ofotíme X-T2 :)

Mimochodem - na kolik snímků je testovaná závěrka X-T2? Zatím s tím totiž já i partnerka fotíme jak šílenci, tak by mě to docela zajímalo :)
Fujifilm X-T2
maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod velislav » 19 čer 2018, 15:14

K tej uzavierke, ja používam len elektronickú, je nejaký dôvod prečo to nerobiť alebo kedy ju nepouzit?
velislav
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod hilda4sea » 19 čer 2018, 15:19

O životnosti závěrky Fuji cudně mlčí. Ani nelze běžně zjistit, kolik má tělo "nalítáno". Na druhou stranu nabízejí podobný profesionální servis jako má Canon. Za roční poplatek 300€ je non stop k dispozici servis FPS (Fujifilm Professional Service) a třeba síť prodejen Kamera-Express dává záruku 5 let na X-T2.
Osobně mám asi tak 50.000 cvaků a natočené video v rozsahu cca 10-12 hodin. Svatební fotografové mají na X-T2 100.000 a více fotek, ale kolik je životnost asi nikdo z firmy neprozradí a zkušenost asi není, protože X-T2 je na trhu necelé dva roky.
hilda4sea
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod maik » 19 čer 2018, 15:47

hilda4sea: Tak my máme po měsíci přes 6 tisíc fotek, ale zase velkou roli hraje nadšení z nového stroje :)

velislav: Já myslím, že omezení je jen to, že elektronická není vhodná pro focení pohybujících se objektů. U Pentaxu ještě navíc v tu chvíli nefunguje stabilizace, nejspíš to tak bude i u X-H1.
Fujifilm X-T2
maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod Klingo » 19 čer 2018, 15:51

No a nedá sa pri elektronickej záverke použiť blesk. A ešte blbne obraz pri umelom osvetlení,robí pásy.

Odoslané z Redmi Note 4 pomocou Tapatalku
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér
Klingo
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod Adrian » 19 čer 2018, 15:52

Velislav: co ja viem, tak jedine negativum je pri foteni v umelom osvetleni, kedy na fotke vznikaju pruhy.
K5II; Pentax Q
F 28 F2,8, Pentax DFA 100/2.8 Macro
Fuji X-T1, X-A2 - Fuji18/2, Fuji 27/2.8, Fuji 35/1.4, Fuji 10-24/4, Fuji 18-55/2.8-4, Fuji 50-230/4,5-6,7
Adrian
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod hilda4sea » 19 čer 2018, 17:10

Zajímavé. Na elektronickou závěrku fotím koncerty klasické hudby - čili jen v umělém světle - a jediný problém, který jsem zaznamenal je ohýbání smyčců a pozounů, ostatní je v pohodě. Pruhy jsem nikdy neměl ani na T1 ani na T2.
hilda4sea
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod zirecek » 19 čer 2018, 17:12

hilda4sea: Prosím o informaci, jestli máš nějaké zvýhodnění Fuji nebo dostáváš nějaký materiál či jinou formu podpory, benefitů od Fuji?
Naposledy upravil zirecek dne 19 čer 2018, 18:33, celkově upraveno 1
Obrázek
Fotogalerie FLICKR

K-3 II, Sigma 8-16, Pentax 24-70, 70-200, TC
zirecek
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod velislav » 19 čer 2018, 17:25

S tým bleskom to viem, to umelé osvetlenie ešte odpozorujem ale zatiaľ som si problém nevšimol :-)... Takže v podstate žiadna prekážka, to som chcel čítať :-)
velislav
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod hilda4sea » 19 čer 2018, 19:08

zirecek:

Musím tě zklamat, ale nedostávám vůbec nic. Fuji má systém ambasadorů a tím opravdu nejsem. Abych byl úplně pravdomluvný, tak jsem dostal jednu baterii Patona Premium a 2x mi vrátili cash back (jako ostatním, kteří si koupili akční zboží).

Když chceš pravdu, tak mně se moc líbila K5IIs, ale ta neskutečná bída v nabídce světelných objektivů byla deprimující. Spolu s problémy s AF jsem se nakonec rozhodl vrátit ke Canonu. Pořídil jsem si 6D a obvyklé Elkové objektivy 24-70 a 70-200. K tomu lehký EF 40/2,8 na courání a 85/1,8 na hlavy. Pak jsem zkusil Fuji X-T1 a 23 + 56. Nějakou dobu jsem chodil fotit s obojím a zkoumal, zda je výsledek Fuji APS-C srovnatelný s FF. Byl!! Tak jsem opustil Canon a začal si s Fuji na vážno.
Samozřejmě, že ani Fujina není dokonalá, ale pro moje focení je výborná. Potřebuji kvalitní světelná skla pro scénické focení, dále špičkový světelný reportážní objektiv na krátkou vzdálenost a něco delšího, rychlého na občasný sport, nebo open air akce. S ohledem na často používanou otevřenou clonu to musí ostřit nejen rychle, ale také přesně. Canon to splňoval také, ale celkově je nejen těžší, ale také dražší, protože jde o skla pro FF. Také byla nevýhodou FF menší HO, která mně nutila nastavit vyšší clonové číslo než na APS-C, abych měl ostré i uši. Dnes mám na Fuji Laowa 9/2,8; XF 16/1,4; XF 56/1,2; alternuji XF 90/2 a XF 50-140/2,8. Z toho XF 16 a XF 90 jsou tak kvalitní, že lze těžko v současné světové nabídce najít konkurenci (snad jen Leica nebo Schneider).
Ve srovnání s X-T1 FW 1.00 je X-T2 FW 4.10 úplně jiný svět MLC a X-T3 bude nepochybně další velký skok ve výkonu AF.
Takže asi tak.
hilda4sea
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod slivo » 19 čer 2018, 19:34

hilda4sea píše:... Jinak jsem shodou okolností dnes byl ve Fujifoto, tak jsem se ptal kdy je lepší přijít na konzultace. Zda ve středu nebo jindy a doporučili mi jiný termín než středa večer, protože budou mít více času na předvedení a zkoušení a vysvětlování. Telefon 730 621 747 na domluvení termínu a pozdravuj je od Hilara. ...
slivo
Významný člen
Významný člen

PředchozíDalší

Zpět na Novinky a drby