Fuji X

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od hilda4sea » 05 čer 2018, 12:05

Tak vítej ve světě Fuji. Kdyby si chtěl lepší úchop, tak lze dokoupit takový gripík:
https://fujilove.com/fujifilm-x-t100-fi ... pressions/

Předpokládám, že máš objednaný set s objektivem XC 15-45 a také tuším, že časem neodoláš a sáhneš po něčem z řady XF. Fuji X-T100 je vlastně tělo, které zaujímá pozici modelu A2 a jen doufám, že už trochu omezili míru potlačení šumu. Má také Bayerovu masku jako A2, takže se nemusíš trápit s trochu jiným PP snímačů X-Trans.

Hezky si novou hračku užij a ať ti dává jen samou radost. :D
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Fuji X

Příspěvek od alda » 05 čer 2018, 14:30

Hilda: tak ve světě Fuji jsem už pár let, ale díky :mrgreen:. Ano, objednal jsem se seťákem,
který ale dám pryč a pořídím si XF 23mm f2, který mi právě vyhovoval na X100s. Bayer mi nevadí
a X-Trans jsem si užil dost. Objednáno mám u Fujifoto a tam by měl být gripík součástí balení,
ještě si to ověřím.

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 07 čer 2018, 12:56

Kolegové Fujisté, obzvlášť ti s X-Trans III senzorem - jen to jen mé prozatímní zdání, nebo má tenhle senzor nějak nebývale dobrý dynamický rozsah?

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Fuji X

Příspěvek od Klingo » 07 čer 2018, 13:35

Samotný čip extra rozsah nemá. Zvyšuje ho ale tá extra fičúra čo má fuji. Pentax má niečo podobné,tam to ale ide iba o jeden stupeň. Viem, ako to mali robené fuji na čipoch v ére keď mali telá od nikonu. Akým presne spôsobom to funguje teraz som nezisťoval.

Odoslané z Redmi Note 4 pomocou Tapatalku
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 07 čer 2018, 13:55

Já tam u toho rozšíření dynamického rozsahu nastaveno AUTO. na "200 %" bych musel mít iso 400 a na "400 %" bych musel mít iso 800. Ale překvapily mě právě fotky tohoto typu:
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... play_media
A u ní vyšlo ISO na 250, takže tahle fíčurka moc přidat určitě nemohla.

Fotil jsem v tom ostrém odpoledním slunci s kompenzací -0,7 EV. Zaujalo mě ale právě, že co se jeví jako přepal (a u Pentaxu KP by už takhle přepal vypadal), tak z toho dokážu bez problému stažením světel dostat hezkou kresbu (bílá trička, helmy apod.). Dokonce ani indikátor přepalu v C1 to jako přepal nevidí. To samé kresba ve stínech - když jsem zkusil třeba u téhle následující fotky slider prosvětlení stínů a stažení světel na max., dostal jsem regulérní HDR look, aniž by někde chyběla kresba
http://fotomaik.rajce.idnes.cz/Mistr_sv ... 159_zm.jpg

Možná to bylo jen vhodnou expozicí, nebo že jsem to neporovnánal vedle sebe třeba s KP, ale opravdu mi přijde, že takhle bych to z KP nedostal. (samozřejmě jsem ty stíny neprosvětloval moc kvůli důvěryhodnosti fotky a taky lepšímu oddělení hlavního objektu od pozadí).

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 07 čer 2018, 20:07

Nedalo mi to, tak jsem to zkusil najít a tuším na imaging resource to bylo, že DR na X-T2 měřili a došli k 13,1 EV. Tak to je asi slušné, ne?

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Fuji X

Příspěvek od zirecek » 08 čer 2018, 06:00

Aktuální dynamické rozsahy DSLR jsou celkově malé. Vždy je to o vhodné expozici, ať s KP, X-T2 nebo FF Sony. Dle konkrétní značky je vhodný určitý postup, někdo umí více řešit "přepaly" a někdo "podpaly". Pentax je známý vytahováním ze stínů. Vhodně podexponovaná fotka ideálně bez přepalů je vždy základ pro PP (postprocessing). Všechny udělátka v aparátech jen automatizují PP. Třeba fotky ze svatby s nasvícenou nevěstou s bílými šaty jasně ukáží, jestli fotograf něco ví o nedostatku dynamického rozsahu svého stroje.

Když jde o pořádnou fotku, bývá vhodnější si PP udělat sám z RAWu. Pro mne je třeba super přínos HDR Raw Pentax na noční fotky, kde to ušetří hodně času s prací.

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Fuji X

Příspěvek od Klingo » 08 čer 2018, 06:23

Preboha ludia,zapametajte si už konečne,že prepaly sa nijako riešiť nedajú!!! Prepal znamená, že obrazová informácia je rovná nule, teda žiadna! Tam nemáš čo riešiť. To,že napríklad u canonu akoby vyťahuješ kresbu z prepalov znamená jediné- jpg fotoaparátu a obzvlášť ten náhľadový, ktorý je súčasťou RAW, má veľkú kompresiu a je v časti svetiel orezaný. Hlavne fuji má kompresiu neuveritelne velkú, veď z xt1 vychádzajú jpg o velkosti 3,5-6 mb! To je katastrofa. To,že u pentaxu, keď je v jpg prepal, tak je prepal aj v raw, znamená iba to,že jpg je málo komprimovaný,ale hlavne správne a nieje v oblasti svetiel orezaný. Fičúra v pentaxe,ktorou pridáš jeden ev urobí to, že v prepálených miestach hardware uberie lokálne citlivosť o jeden stupeň,a tým sa získa kresba. O jeden stupeň preto, lebo sa nedá určiť o kolko je prepal a tak by vznikala akási mapa. Ale aj ten jeden ev je dosť. Fuji mal u starších čipov zvláštne menšie pixely, ktoré merali iba jas a tie sa starali o zväčšenie dr. Ako to majú teraz neviem.

Odoslané z Redmi Note 4 pomocou Tapatalku
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Fuji X

Příspěvek od zirecek » 08 čer 2018, 07:00

Slovo přepal a podpal bylo v uvozovkách pro jednodušší názornost a aby to někdo nebral doslova, což se stalo, :-).
Při užití pojmu obrazová informace u přepalu bych spíše uvedl číselnou hodnotu pixelu v RGB 255, 255, 255, s čímž nelze v PP téměř nic dělat, stejně jako s podpalem s RGB 0, 0, 0. Avšak to jsou absolutní stavy na všech kanálech. Někdy bývá vyčerpána obrazová informace jen na jednom z kanálů RGB.

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Fuji X

Příspěvek od Klingo » 08 čer 2018, 07:03

Je dobrá že vieš o čom je reč.Ale žiaľ,stretávam sa s nepochopením hodne často,hlavne u canoňákov. Mýlia si pojmy z dojmami.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Fuji X

Příspěvek od lennyl » 08 čer 2018, 07:52

a co vlastne znamena to cislo DR 13,1 EV ? pre mna laika, nevyznam sa v tom, ako si to cislo viem premietnut do realnej fotky? ... nie je to cislo najvacsie pri vyssom ISO? akoze taka fotka ma pri krajine asi moc nebude zaujimat, ze na ISO 800 budem mat tabulkovo najsamsuper namerany rozsah, ale realne fotka bude samy sum pri zvacseni, oproti ISO 200 s prechodovym filtrom napr., hmm

tu chalan skusal co sa da vytiahnut z X-T2. aj tak je to zaujimave, co sa dokaze z APS-C vydolovat. aj ked tam nedal tusim zvacsenie 1:1. daky sum tam tiez vidim pri tom extremnom zosvetlovani.
https://www.mirrorlessons.com/2016/07/0 ... mic-range/

RAW, histogram ukazuje ze uz nema na pravej strane svetla - kliknem mysou na biele miesto na fotke a vidim tam hodnoty RGB 255,255,255 - to je to,ze je to uz v prdeli co?
Obrázek
pri prepnuti na zobrazenie tiene/svetla naozaj fotka blika ze RAW nema data v tom rozsahu
Obrázek
ked stiahnem expoziciu, tak detaily sa ukazu, aj histogram sa posunie do lava, ale miestami aj tak ostanu uz iba "flaky", takze nie vsetko je zlato :)
Obrázek
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 08 čer 2018, 09:22

Já dělám všechna pozorování z rawu, do jpegu (kvůli prostoru pro následném úpravy) skoro nefotím. Možná to bude opravdu jak píše zirecek - jeden kanál už je na 255, takže se to na první pohled jeví jako přepal, ale další třeba ještě ne, takže z toho místa člověk dostane ještě nějakou kresbu a pak i když je to takový "skoropřepal", vypadá to ještě přirozeně. Napadá mě, že by to mohlo být i díky té jiné barevné masce, ale to opravu jen hádám.

Každopádně co se mi u KP jevilo na první pohled jako přepal, to taky přepal většinou byl (a možná i DxO Photolab je na přepaly extrémné háklivý a hlásí už třeba i jen jeden kanál na 255 jako přepal, to teď nevím). S X-T2 jsem k tomu proto ze začátku přistupoval stejně a nadával si, proč jsem fotil u taky dynamické scény jen na -0,7 a ne třeba na -1,3, jenže pak jsem zkusil stáhnout světla a vypadalo to velmi přirozeně.

Abychom si rozuměli - když je na scéně něco jasně bílého a ještě na to svítí prudké slunce, k tomu je na pozadí pro změnu něco tmavého ve stínu, určitě nepotřebuji, aby mi foťák vykreslil kompletně detailní a věrnou kresbu každého milimetru. V reálu to nevidím ani pouhým okem v takové situaci! :) Drobné malé přepaly mi ve fotce nijak nevadí. Třeba tady bílý flíček na hlavě
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... play_media
Kdybych z toho místa chtěl získat kresbu srsti, už bude muset být asi šedý, ona tam má i naživo tu srst tak sněhově bílou, že i pouhým okem prakticky nevidím "kresbu".

Taky v praxi nedokážu rozeznat, jestli je DR 12,5 EV, 13,1 EV nebo třeba 14 EV :-) Šlo mi jen o jednu praktickou zkušenost s dynamicky náročnou scénou a že se mi líbilo, jak to ten snímač v X-T2 zvládl, tak jestli třeba ostatní nemají podobnou, anebo třeba zase jinou zkušenost. Je možné, že u KP bych zase u stejné scény vytáhl lepší obraz ze stínů a proto by u jeho snímače zase líp fungovala kompenzace třeba -1,5 EV, to netuším.

Chtěl bych časem začít fotit (hlavně) psí portréty a štěňata a tak i pro chovatele jako takové menší zakázky, to by mě bavilo. A proto se pokaždé snažím poznat svou techniku v různých náročných situacích a co nejvíc do hloubky. Možná to pak ostatní vnímají jako nimrání se v nesmyslech (kulantně řečeno :wink: ), ale mám potřebu všechno pořádně pochopit, abych případné chyby vychytával víc při tréninku než až naostro "při závodě" :)

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Fuji X

Příspěvek od fakt » 08 čer 2018, 09:50

Ono to honění dokonalého histogramu vede někdy k šedivkám.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od hilda4sea » 08 čer 2018, 11:54

Ona v principu "šedivka" s hezkým kopečkem histogramu (nejlépe jako Říp) posazeným pěkně doprostřed bývá ideální výchozí materiál pro další zpracování v PP. Takový snímek potěší každého grafika v redakci časopisu.

Výrobci v tom dělají bordel, protože někteří si ten dynamický rozsah jejich čipu posadí blíže k hodnotě 255 a jiní naopak k hodnotě 0. Pak si to pomocí FW zpracují do balíku dat. Někteří, typicky Canon, mají ještě fíčuru, kterou si mohou navolit posunutí toho rozpětí DR ještě víc směrem k 255. (Výhodné pro focení nevěst v panenské bílé.)

Fuji zjednodušeně řečeno skládá data z expozice ISO 200; 400 a 800 čímž pokryje jasnou nevěstu (200) a ženicha tučňáka (800). Tady do toho kompu nekecám a nechávám nastavené DR AUTO, protože FW pozná nejlépe kolik má DR "natáhnout" u daného snímku. Popsal jsem proces maximálně zjednodušeně.

Vlastní dynamický rozsah závisí, jak na převodníku, tak na použitém formátu snímku. Příklad: u převodníku 12 bit je ve formátu RAW zaznamenáno 4096 odstínů šedé, zatímco ve formátu 1 kanál/JPEG pouze 256 stupňů jasu. Zobrazení pak závisí na napětí - nulové napětí je absolutní černá (to by nám asi nedalo žádná data) a nejvyšší, na čipu dosažitelné napětí dává nejvyšší jas 4096. Přesto ten nejlepší čip nedosahuje DR kvalitního ČB filmového materiálu. A marketingem uváděné DR rozsahy pro digitální čipy v hodnotách kolem 10 EV jsou spíše údajem o možnostech SW "natažení" fyzicky existujícího DR. Prakticky využitelný - bez degradace kresby a růstu šumu - dynamický rozsah digitální fotografie je někde kolem 6 EV.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Fuji X

Příspěvek od st. » 08 čer 2018, 12:16

Hilda: cca 6 EV byl rozsah diapozituvů, takže jestli těch přečnívajících 8 EV na digi zahrnuješ do degradace kresby a růstu šumu, jsem za tyto negativní jevy nesmírně vděčný! :mrgreen:

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“