Fuji X

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
richard_strouhal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 552
Registrován: 31 črc 2017, 10:23
Bydliště: Sázava

Re: Fuji X

Příspěvek od richard_strouhal » 10 črc 2018, 09:39

@maik: Jo, tohle už zní jako "vyšší dívčí" :-), ale určitě to má fuji vymakané a pokud to vezme do ruky někdo, kdo fotil psy v protipohybu i na Pentax :-) tak budou výsledky parádní - což ty máš :-)
U vážek mám problém je vůbec chytit do hledáčku - kdy je to hodně o náhodě a zjistil jsem, že alespoň u K-70 je lepší nechat AFS, protože na AFC se foťák snaží kontinuálně ostřit a stejně to nestíhá... a je to spíš ke škodě a je lepší vážku chytit v okamžiku, kdy se na chvíli zastaví a pak to pálit :-)
Richard | KP, K70 a nějaká sklíčka k tomu (Pentax, Sigma, Samy, Meyer) | RICOH Theta S

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
simir.zn
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 111
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Znojmo

Re: Fuji X

Příspěvek od simir.zn » 10 črc 2018, 10:47

Jan67 píše:Nevěděl jsem, že a7iii má i grafitové provedení.
Jinak u B&H je grafitová x-t2 za 1300usd, takže je jen otázka času, kdy zlevní i tady.

Odesláno pomocí Tapatalk
Honzo, já jen psal, že řada X-T se mi v černé až tolik nelíbí - proto hledám znovu tu grafitovou. Za původně inzerovaných 28k bych ji okamžitě koupil. O grafitové a7 III jsem nic nepsal. Jen jsem zmínil, že než dát 40k za X-T2 GS, tak bych si možná raději osahal FF systém a lákala by mě nová a7 III.
Nezbývá mi než doufat, že se se cena brzy sníží podobně jako v B&H.
Tímto bych svůj povzdech nad podivnou cenovou politikou u X-T2 black/GS uzavřel :)
Fuji X-T3 silver, Fuji 10-24/4, Fuji 23/1.4, Fuji 50-140/2.8, SMC M 50/F1.4, SMC M 100/2.8, Godox TT685+X1T, Manfrotto 190xprob
Fuji X30 silver

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 10 črc 2018, 10:57

richard_strouhal píše:@maik: Jo, tohle už zní jako "vyšší dívčí" :-), ale určitě to má fuji vymakané a pokud to vezme do ruky někdo, kdo fotil psy v protipohybu i na Pentax :-) tak budou výsledky parádní - což ty máš :-)
U vážek mám problém je vůbec chytit do hledáčku - kdy je to hodně o náhodě a zjistil jsem, že alespoň u K-70 je lepší nechat AFS, protože na AFC se foťák snaží kontinuálně ostřit a stejně to nestíhá... a je to spíš ke škodě a je lepší vážku chytit v okamžiku, kdy se na chvíli zastaví a pak to pálit :-)
Díky za pochvalu, ale moc mě nepřeceňuj - tak náročné to zase není :wink:

S těmi parametry to vypadá složitě, ale je to jednoduché. Jsou to tři banální parametry, člověk si jen řekne - bude pohyb nahodilý nebo rovnoměrný? Potřebuji, aby mi to ostřilo na střed zvolené zóny, nebo chci ostřit na to co nejvíc vepředu, anebo je to fuk (protože mi třeba zóna nepřesahuje focený subjekt)? A hrozí, že tam budou překážky, nebo ne? Podle toho to nastavím a případně už pak jen doladím, když zjistím, že něco není, jak bych si představoval :) Práce fotografa je pak už podobná jako u Pentaxu, akorát teda s mnohem větší úspěšností :D Prostě si člověk jen nastaví nejen kam by to mělo ostřit, ale i jak. A proto ptáci/psi/letadla s členitým pozadím pak už nejsou problém (protože je tady ta možnost Front).

Jak o těch vážkách píšeš, docela mě láká si to taky někdy vyzkoušet, teď ještě zjistit, kdy by se tak mohly vyskytovat :)

Uživatelský avatar
richard_strouhal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 552
Registrován: 31 črc 2017, 10:23
Bydliště: Sázava

Re: Fuji X

Příspěvek od richard_strouhal » 10 črc 2018, 11:06

@maik: Kolem Sázavy a u Jindřichova Hradce jsem schopen tě nasměrovat na místo, kde je 100% chytneš. Jiné lokality zatím nemám zmapované...
Richard | KP, K70 a nějaká sklíčka k tomu (Pentax, Sigma, Samy, Meyer) | RICOH Theta S

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 10 črc 2018, 11:13

richard_strouhal: To je trochu z ruky, ale pokud tam někam pojedu, přihlásím se o radu :)

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Fuji X

Příspěvek od lennyl » 10 črc 2018, 11:27

maik: super si to popisal, tie funkcie nastavenia AF-C na X-T2. ono fotak v podstate aj potrebuje od cloveka dake vstupy, kam si clovek predstavuje aby fotak ostril, sam si to fotak nevymysli.
a keby zaujemca o X-T2 nekupil ten battery grip (ci uz z dovodu zvacsenia fotaku, ceny gripu a baterii alebo hocicoho ineho), tak ta Fuji foti stale tak presne na AF-C ? ci sa len znizi obnovovacia frekvencia v hladaciku, ze vidis aj prekreslovanie + mensi pocet FPS ?

inak v Pentaxe musia byt kuzelnici ti inzinieri programatori :-D pretoze jedina relevantna hodnota v nastaveni AF-C je AF Hold (ci to ma pre mna aj daky vyrazny vyznam netusim, nefotim vela na AF-C). nastavenie zony ostrenia beriem ako normalnu vec, sam si urcis aku velku plochu chces sledovat. a nastavenie priority zaostrenia vs FPS beriem dost zbytocnu, ved chcem vsetky fotky mat spravne zaostrene, nie iba dufat, ze pocas palby 4,4 fps :-D sa do DOF zmesti aj zle zaostrena fotka pri volbe priority FPS.
cize v Pentaxe nechavaju vacsinu rozhodnuti interne na automatike fotaku...hodila by sa aspon ta volba Front, co mas ty.

...ja nemam problem pri foteni s odpadom, ze mi K-1 II zle ostri pri AF-C (kuzelnicka automatika programatorov), ale skor ze nestihnem pri dlhsom ohnisku ani nasmerovat na to co fotim a ujde mi to :-D
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 10 črc 2018, 12:44

lennyl: Palba 4,4 fps :lol:

Ten battery grip se na rychlé snímání sice hodí, ale nemyslím, že je nutný. Vždyť tu fotku se psem ve vodě jsem vyfotil ještě bez gripu a neřekl bych, že při dalším focení už s gripem jsem měl lepší úspěšnost. Samotné nastavení AF-C dělá určitě daleko větší rozdíl než grip.

Autofocus by měl být s gripem oficiálně o kousíček rychlejší, ale že bych si všiml nějakého znatelného rozdílu, to bych kecal. Bez gripu je rychlost snímání na mechanickou závěrku 8sn./s, s gripem je to v boost režimu 11sn./s. Ale teď jsem si vzpomněl, že boost mód jde zapnout i u těla bez gripu, tak doma ty fps ještě vyzkouším bez gripu a dám vědět.

No a co se týká celkové přesnosti s gripem/bez gripu, je možné, že tam rozdíl je, ale já jsem ho nějak neobjevil :) I bez gripu ostří velmi dobře.

A v AF-S je skvělé, že si můžu zvolit tak malý bod, že zvládnu zaostřit psovi (i člověku, samozřejmě :) ) opravdu na oko, nebo prostě kam chci. Ten nejmenší bod v AF-S je skutečně krásně malý.

Jo a co se týká výdrže baterky v boost módu s gripem, tak na Jets over Czech jsem focením strávil asi 4 hodiny, nafotil jsem asi 2300 fotek a vybil jsem jednu baterku úplně a u dalších dvou ubyl každé jeden dílek ze čtyř.

EDIT: Ještě doplním, že ta rychlejší obnovovací frekvence se hodí, pokud člověk sleduje něco opravdu VELMI rychlého. Na běžně rychlé věci jako běžící člověk, cyklista apod. to taky až tak nutné není. Ona ta rychlejší obnovovací frekvence i nějaký ten menší lag/blackout znamenají, že po vyfocení snímků se tam o fous rychleji znovu objeví průběžné sledovaný obraz. Rozdíl je to malý a význam má až opravdu u hodně rychlé akce. A pokud člověk nestíhá sledovat přesně, no tak si prostě zvolí větší zónu a lépe si nastaví, jak se mu ta zóna chová (kombinací těch tří parametrů).

EDIT2: Na Pentaxu KP (což bude podobné jako K-1ii) mi to chování přišlo jako něco mezi Fujifilmovým Zone area Center a Auto, možná trošku víc Center.

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Fuji X

Příspěvek od fakt » 10 črc 2018, 15:33

Lennyl - poslední větu podepisuji. Udržet malý objekt v zóně zaostření je to oč tu běží.
Vysoký level potom je hokej. Fotbal je proti tomu relax. Puk nestačíš usledovat přes hledáček a musíš číst hru. Ale ony i kontakty s pukem jsou tak rychlé (chceš-li akci a ne vyvážení kotouče), že musíš být pořád ve střehu na druhou.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
Semtex
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 62
Registrován: 06 led 2017, 13:35

Fuji X

Příspěvek od Semtex » 11 črc 2018, 11:01

Když je řec o vážkách. Kdysi jsem trochu studoval focení vážek.
Je třeba vědět jakou vážku fotíte. V letu. Např. ty velké často létají po stejné dráze. Využívá se toho potom tak, že se nastaví foťák na pevno, na stativu, zvedne se clonu a pak už se jen čeká až vážka začne přilétat před foťák.
U těch menších je to oříšek. Proto většina pěkných “letovek” jsou ty velké vážky.

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 25 srp 2018, 18:13

Tak, zase jsem se nechal unést :-) Už delší dobu si říkám, kde všude by se mi hodilo ještě širší ohnisko než těch nejširších 32mm, co mám. No a od včerejška už mám doma Zeiss Touit 12mm f/2,8 :-) Teda ale široké to je vážně hodně, budu se s tím muset naučit fotit :-)

Obrázek

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Fuji X

Příspěvek od fakt » 25 srp 2018, 18:33

Takovej hafan nablízko od země, to bude zajímavý.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od hilda4sea » 25 srp 2018, 18:49

Gratuluji ke skvělému objektivu. Vždy jsem po něm pošilhával.
V červnu jsem koupil Laowu a někdy mám strach, že si omylem vyfotím i špičky mých bot. :lol:
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 25 srp 2018, 19:53

fakt: No, mám s ním různé plány, ale netuším, jak moc (nebo jestli) je zvládnu zrealizovat :-)

Hilda: Díky :-) Ty jsi koupil tu 9mm nebo 12mm Laowu? Když vidím, jak širokých je 12mm, tak netuším, co bych si s 9mm počnul :-) Asi bych se to taky naučil, ale musí to už být brutální. Koukal jsem i na nějaké ukázky z té 8-16/2,8, co už se dá předobjednat a vypadá to parádně, jenže 50 tisíc na to opravdu nemám :)

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od hilda4sea » 26 srp 2018, 10:00

Jak vidíš, jde o verzi Laowa 9/2,8. Pořídil jsem ji hlavně na video, architekturu a neobvyklý sport (skateboard). Na krajiny mi moc nesedí, protože ten úhel záběru je monstrózní, ale detail v krajině s kontextem prostředí se dělá dobře. AF nechybí, protože když nastavím vzdálenost 0,5 m a zacloním na f10, tak je ostré všechno od špiček bot až hóóódně daleko. Ideální je asi tak vzdálenost 1m a clona f8 kvůli difrakci. Měl jsem kliku, že jsem koupil hned tu první sérii pro Evropu, protože jsem dostal k objektivu 3x filtr (CPL, ND64 a ochranný) údajně z optického skla.
Také jsem s tím zkusil street foto, ale to je, vzhledem k ohnisku, už hodně kontaktní záležitost.
Opticky je objektiv dobrý, hlavně ve střední části, kde i na cloně 2,8 jsou opravdu hodné ostré a kontrastní snímky. Na ostré kraje se musí přiclonit na těch f8.
Uvažoval jsem o XF 10-24/4, ale Laowa je jednak mnohem menší a zdá se mi i poněkud ostřejší a hlavně má opravdu nulovou distorzi - tady marketing nekecá. Na těle Fuji je to opravdu prcek.

Obrázek
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Fuji X

Příspěvek od st. » 27 srp 2018, 17:34

maik píše: Když vidím, jak širokých je 12mm, tak netuším, co bych si s 9mm počnul :-) Asi bych se to taky naučil, ale musí to už být brutální.
Jen počkej, až ti to přijde těsné :D (Soudím podle zkušenosti, když se zoom zarazí na 8 mm....)

Těším se, co s tím a se psy vykouzlíš!

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“