Fuji X

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Fuji X

Příspěvek od lennyl » 01 črc 2018, 07:05

maik píše:Dneska jsem tu stabilizaci otestoval...nacvakal jsem takhle 10 fotek na 1/15s a 4 z nich vyšly přijatelně ostré (zbylých 6 bylo mázlých). ...No a na ukázku, jak tenhle objektiv kreslí na otevřenou clonu, jsem vyfotil kůru stromu.
to sklo vyzera byt fajn. na dlhom konci to chce asi clonit (inak ono vacsina zoomov na konci je slabsia, ked neratam tie hyper drahe 6.000eurove a viac ze ano).
stabilizacia je super vec. aj ked realne asi na take casy fotit nebudes - nie ze by si nemal dost fotiek co udrzis, skor sa ti pohnu ludia/psy, ci?

skusil som aj ja take cvaknut dnes rano, no nemam take dlhe sklo, takze to sa neda moc porovnat s 100mm a viac na APS-C.
K-1II, FA77, od f1,8 az po f9, stabilizacia ON, casy od 1/6s po 1/15s...1/6s tak na polovicu ostre, od 1/8s bolo vsetko OK, 1/15s uz uplna istota.
...full size 36MPx, uplne vypnute doostrovanie, bez uprav
f1,8, 1/8s, ISO 100
Obrázek
f5,6, 1/15s, ISO 100
Obrázek
f9, 1/8s, ISO 100
Obrázek
f9, 1/6s, ISO 100
Obrázek
f9, 1/15s, ISO 100
Obrázek

tak som zvedavy, ako sa ti bude fotit s 100-400, pridavaj do galerie potom fotky :)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 02 črc 2018, 10:56

Lennyl: Ta stabilizace je skvělý pomocník. I na FF udržet z ruky na 77mm 1/15s by bylo jinak úplně nereálné a se stabilizací to dáš jako malinu.

Já na tak dlouhé časy většinou nefotím, ale vždycky se snažím prvně poznat techniku a její limity, aby mě to pak v nečekané situaci nezaskočilo. A čas od času se dostanu do situace, kdy by se mi dlouhý čas celkem hodil. Se tímhle 100-400 sklem jsem si to zjednodušil na celkem bezpečná minima:
- 1/40s na 400mm
- 1/30s na 300mm
- 1/20s na 200mm
- 1/10s na 100mm
Je to zapamatovatelné :)

O víkendu jsem s ním trochu cvakal, ale budu si na to sklo muset ještě trochu zvyknout, je celkem těžké a takové neohrabané (co bych taky od 100-400mm čekal, že). XF 90/2 je jiné kafe :)

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 03 črc 2018, 19:03

Přátelé, nechci vypadat jako placený Fujifilmem (což se tady stane snadno :) ), ale na fb na mě vyskočilo, že X-T2 je teď už za 28 000 Kč, což mi přijde jako excelentní nabídka na to, co to je za foťák. Takže kdyby o něm někdo místní přemýšlel jako o novém, tak myslím, že je ideální čas :) Asi je potřeba vyprodat sklady před podzimním nástupem X-T3.

Uživatelský avatar
peppe
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 525
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Zilina

Re: Fuji X

Příspěvek od peppe » 04 črc 2018, 07:05

Po uvedeni bud T3, budu T2 za 15000 Kč :D
A kto na to ma, pocka na T3, fujisti su plny ocavania, sony dost zamavala s trhom ...
http://dudo.zonerama.com/
K5, K20 a pár sklenárskych skvostov, bižutéria

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 04 črc 2018, 09:42

peppe: Je to samozřejmě tak, jak říkáš.

Na druhou stranu X-T2 není zdaleka dosloužilá technika, vždyť na jaře uvedli tentýž hardware v jiném balení se stabilizací (X-H1) za výrazně vyšší cifru. Prostě mi X-T2 přijde natolik všestranný a schopný foťák, že se mi 28 tisíc za nový jeví jako výborná nabídka. Nikomu ho samozřejmě necpu :-) No a kdo chce ještě vyšší rychlost a Eye AF-C, ten těch 60 za tělo prostě dá. Koneckonců nemyslím, že by X-T3 začínala pod 50.

Je ale fajn mít tolik možností :-)

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od hilda4sea » 05 črc 2018, 18:28

Něco praktických zkušeností :) .

Že mi X-T2 s gripem vydrží bez problémů s přehříváním, nebo bateriemi déle jak hodinu natáčení videa HD 1080/59,9 je určitě příjemné, ale před 4 dny při natáčení streamu vydržela X-H1 bez přehřívání a na jednu náplň baterií přes 3 hodiny non stop, to mně dostalo.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od hilda4sea » 07 črc 2018, 08:34

Tak jsem se včera v poledne zpotil až na pr..li. Fotil jsem svatbu. Od 9 přípravu a v poledne začal obřad. Oddávající začal mluvit, vyšlo sluníčko, tak jsem si cvaknul jednu fotku, abych si zkontroloval expozici na nevěstě. Zapnu náhled, kouknu a dobrý. Vypínám náhled a nic. Tak znova. Dvakrát , třikrát a náhled tam pořád byl. Několikrát jsem vypnul foťák a zase nic. :mrgreen: Nakonec jsem vyndal baterii, napočítal do deseti a zasunul zpět, zapnul a ...dobrý. Pak až do pozdního večera vše fungovalo perfektně.
(Panice jsem nepropadl, protože jsem měl sebou druhé tělo).
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
peppe
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 525
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Zilina

Re: Fuji X

Příspěvek od peppe » 08 črc 2018, 02:03

A? :roll:
http://dudo.zonerama.com/
K5, K20 a pár sklenárskych skvostov, bižutéria

Uživatelský avatar
simir.zn
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 111
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Znojmo

Re: Fuji X

Příspěvek od simir.zn » 09 črc 2018, 16:13

maik píše:Přátelé, nechci vypadat jako placený Fujifilmem (což se tady stane snadno :) ), ale na fb na mě vyskočilo, že X-T2 je teď už za 28 000 Kč, což mi přijde jako excelentní nabídka na to, co to je za foťák. Takže kdyby o něm někdo místní přemýšlel jako o novém, tak myslím, že je ideální čas :) Asi je potřeba vyprodat sklady před podzimním nástupem X-T3.
V reakci na snížení cen jsem se po 3 letech rozhodl nahradit svou X-T1 Graphite za X-T2 Graphite od Megapixel.cz. Cena v e-shopu 27.990,- Kč a dostupnost "Na dotaz". Napsal jsem 4.7. dotaz do Megapixelu, že ji chci objednat, tak kdy bych ji tedy obdržel. Bez jakékoliv odpovědi ji dnes přecenili na 39.990,- Kč. Za co je proboha rozdíl 12.000,- ??!! Za 28.000,- bych ji vzal, ale dát 40.000,- za výběhový model, jen proto, že je v jiný barvě, je dost úlet :shock: FujiFoto.cz ji má dokonce za 52.000,- :!: :x
X-T1 GS byla jako nová dražší oproti černé barvě o 4.000,- a v AntikFoto mi k ní dali ještě bonus 1.500,-. V černý barvě se mi řada X-T moc nelíbí, proto hledám znovu tu grafitovou.
Než dát takový peníze, zvažoval bych spíš ze zvědavosti přechod na FF Sony a7 III. Jen by mi po prodeji celé výbavy a koupi a7 (60.000,-) zbylo na skla cca 30.000,- a to bych toho moc nepořídil ani bazarově :lol:
Fuji X-T3 silver, Fuji 10-24/4, Fuji 23/1.4, Fuji 50-140/2.8, SMC M 50/F1.4, SMC M 100/2.8, Godox TT685+X1T, Manfrotto 190xprob
Fuji X30 silver

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 09 črc 2018, 21:08

simir.zn píše:X-T1 GS byla jako nová dražší oproti černé barvě o 4.000,- a v AntikFoto mi k ní dali ještě bonus 1.500,-. V černý barvě se mi řada X-T moc nelíbí, proto hledám znovu tu grafitovou.
Teda, grafitová verze se mi líbí, ale že bych byl ochoten si za ni cokoliv připlatit, to ne. :D Asi těch grafitových nemají zdaleka tak plné sklady.

Z jiného soudku. Tohle by mohlo Pentaxáky zajímat, protože zrovna v tomhle je Pentax slabý. Byl jsem teď o víkendu na Jets for Czech - přehlídku proudových modelů letadel na modelářském letišti u Ivančic. Pěkná akce. Létalo to běžně ke 300 km/h, některé víc. což vzhledem k obratnosti těch modelů je opravdu soda na focení. Fotil jsem se svou X-T2 s gripem (v boost módu) a k tomu zoom XF 100-400/4,5-5,6, většinou jsem ho měl nastavený na f/8 - přece jen, už jsou to nějaké milimetry a letadla nebyla kolikrát zrovna malá, tak aby byl model co nejvíc proostřený. V letu jsem měl většinou 400mm, ale při startu jsem nevěděl, jak přesně. Pak jsem si vzpomněl, že s posledním firmwarem by mělo jít ostřit už i při zoomování, tak že to zkusím. Modely zrychlují při startu velmi rychle a sledují se opravdu těžce, člověk má zachycení startu přinejlepším sekundu, spíš ale ani ne půl sekundy (pro ten rozhodující okamžik). Nacvičil jsem si to asi 10x nanečisto (zkoordinovat ten pohyb v té rychlosti není vůbec sranda!) a zkusil jsem to. Používal jsem nejrychlejší sekvenci, která jde s gripem, tzn. 11sn./s. Při prohlížení výsledku prosím mějte na paměti, že přímo nad letištní plochou nebylo úplně ostrého vůbec nic, vzduch se tetelil horkem. Tady je výsledek jednoho z pokusů. 1/2000s, f/8, ISO 1000-400. Pamatujte, že jde o 16 snímků, tzn. jen asi o 1,5 sekundy.
Obrázek

Tady je to v rozlišení 24 Mpix
https://postimg.cc/image/67va5eghp/

A tady kdyby někdo chtěl, tak tady jsou ke stažení všechny jpegy, tak jak vylezly z foťáku (jsou v té nižší foťákové jpeg kvalitě, mám je jen kvůli snadnému třídění fotek)
https://www.ulozto.cz/tam/_8WfxElemNetP

Podle mě to funguje dobře.

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Fuji X

Příspěvek od Jan67 » 10 črc 2018, 05:57

simir.zn píše:
maik píše:Přátelé, nechci vypadat jako placený Fujifilmem (což se tady stane snadno :) ), ale na fb na mě vyskočilo, že X-T2 je teď už za 28 000 Kč, což mi přijde jako excelentní nabídka na to, co to je za foťák. Takže kdyby o něm někdo místní přemýšlel jako o novém, tak myslím, že je ideální čas :) Asi je potřeba vyprodat sklady před podzimním nástupem X-T3.
...V černý barvě se mi řada X-T moc nelíbí, proto hledám znovu tu grafitovou.
Než dát takový peníze, zvažoval bych spíš ze zvědavosti přechod na FF Sony a7 III.
Nevěděl jsem, že a7iii má i grafitové provedení.
Jinak u B&H je grafitová x-t2 za 1300usd, takže je jen otázka času, kdy zlevní i tady.

Odesláno pomocí Tapatalk
Jan67

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Fuji X

Příspěvek od fakt » 10 črc 2018, 06:02

Udržet tak malý objekt v zóně zaostření není snadné.
Za mě dobrá práce Michale.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 10 črc 2018, 07:14

fakt: Díky Petře :) Ale nepovedlo se mi to pokaždé, bylo to hrozně rychlé, během akcelerace a s pokaždé jinou trajektorií, to celé ztížené zoomováním.

Vybral jsem každopádně takovou ukázku, kde je práce foťáku oproštěna od mých chyb, aby bylo vidět, jak zvládá ostřit na opravdu rychlý objekt během zoomování a podle mě to zvládá opravdu velmi dobře.

Uživatelský avatar
richard_strouhal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 552
Registrován: 31 črc 2017, 10:23
Bydliště: Sázava

Re: Fuji X

Příspěvek od richard_strouhal » 10 črc 2018, 07:51

To ostření letadýlek vypadá velmi dobře! Samozřejmě mě hned napadlo jak by to bralo vážky v letu :)
Richard | KP, K70 a nějaká sklíčka k tomu (Pentax, Sigma, Samy, Meyer) | RICOH Theta S

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 10 črc 2018, 08:55

richard: Řekl bych, že vážky by mohly být taky slušné. Teda pokud by to nebylo nějak úplně potmě. Na X-T2 (a taky X-H1) je důležité, že je tam jeden AF-C režim konfigurovatelný. Jsou tam totiž 3 nastavitelné parametry AF-C:
1. Tracking sensitivity = nastavení, jak dlouho má foťák po ztrátě subjektu predikovat pohyb, než přeostří. To je něco jako AF Hold u Pentaxu. Dá se to nastavit na 0,4s, 0,7s, 1s, 1,3s
2. Speed tracking sensitivity = výběr ze tří citlivostí, zda se subjekt pohybuje rovnoměrně, nerovnoměrně, nebo chaoticky
3. Zone area switching = velmi důležitý parametr. Při volbě větší zóny se dá nastavit na Auto (ostří v rámci zóny, kam si zamane), Center (ostří pokud možno na střed zóny), nebo Front (ostří na to, co je v zóně nejblíž foťáku).

Ten Zone area parametr je velmi důležitý - u ptáků v letu fotografové doporučují Front, aby bylo vyloučené zaostření na pozadí. To totiž u Front nastavení prakticky nejde, protože pták je vždycky blíž než pozadí. To by mohlo fungovat rozumně i u vážek. V kombinaci s trochu delším Tracking sensitivity (pro průlety pod větvičkami apod.) a nastavením Speed tracking sensitivity na chaotický pohyb by mohl být výsledek dobrý.

Hodně jsem se s AF-C nalaboroval při ostření na psa vbíhajícího do vody (to by ale asi byla extrémně těžká scéna pro každý foťák):
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... play_media
Zone area swichning jsem měl nastavené prvně na Auto, to si ale často zaostřilo na pozadí (zóna přesahovala psa), tak jsem to změnil na Front, čímž byl pes zaostřený většinou správně na hlavu, ale jak se rozstříkla ta voda (kterou jsem tam ale chtěl), tak už pak byly ostré většinou ty kapky před psem :) Proto jsem znovu přepnul, tentokrát na Center, a snažil se hlavu psa držet uprostřed zóny a to fungovalo nejlíp - určitě tak aspoň polovina, možná i přes dvě třetiny fotek bylo tímto způsobem zaostřených dobře. Pokus na tomtéž místě s jiným psem jsem nedávno provedl tak, že jsem Zone area nastavil na Front, zónu jsem zvolil ještě větší, ale prodloužil jsem dobu Tracking sensitivity na 1s a takhle to taky nefungovalo špatně.

Shrnu to - s posledním firmwarem umí X-T2 v AF-C ostřit opravdu velmi dobře, ještě líp a rychleji s gripem v boost módu (i kvůli lepší obnovovací frekvenci v hledáčku a menšímu lagu se s gripem líp sledují rychlé objekty). Jen to od člověka vyžaduje vhodné nastavení podle toho, co jde zrovna fotit. Je to zároveň i výhoda, protože podle typu focení lze ostření do značné míry přizpůsobit vlastnímu stylu focení. Kombinace uvedených tří parametrů, k tomu ještě více velikostí ostřicích zón (popř. i menších bodů - ty jsem využil zase na letadla při přistávání), to všechno má významný vliv na výsledek a dává velké možnosti podle fotografických preferencí. Vyhovuje mi to. Jak jsem si na to zvykl, už vůbec nepoužívám ty přednastavené presety a vždycky konfuguruji podle toho, co jdu fotit. Samozřejmě je to často nejdřív pokus omyl, ale jak se do toho člověk dostane, je to moc fajn mašinka :)

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“