Pentax - drby a dalsi

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
mnx
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 29 zář 2012, 04:25

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od mnx » 27 říj 2018, 21:40

To asi ne, myslím že pro moje potřeby jsem po předlouhám váhání, a několika zkoušení v obchodech uznal, že pro mě bude tohle to nej :) Tak snad nepřijdou rychle s nějakým novým super FF tělem :)
K-1, K-5IIs, K-5, Panasonic GX9, Sigma DP2X, Samyang 135/2.0, Samyang 85/1.4, Irix 15/2.4, DA-35/2.4, Sigma 10-20/4-5.6, M-50/1.4, M-400/5.6, O-GPS1, hafo seťáků a starých skel, asi 5 analogových Pentaxů

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Alf
Hlavní Admin
Hlavní Admin
Příspěvky: 1371
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od Alf » 27 říj 2018, 22:45

FF tělo asi ne. Tedy nemají důvod. K-1 mark II je skvělá a mezi komunitou jsou slyšet hlavně pozitiva. Spíš bych čekal klasický tělo, protože KP a K-70 rozhodně do klasiky nespadaj jsou to dvě kompaktní těla bez stavovýho displeje. Musím přiznat, že jsem teďka poslední rok vůbec nesledoval takže ani nevim jestli něco ohlášený je nebo neni, ale rozhodně by měli přijít s nějakym hořčíkovim tělem, poloprofesionální, se stavovým displejem, dvěma kartama, ASPC čip atd.
Sony A7 III, Tamron 17-28mm F2,8, Tamron 28-75mm F2,8 III, Samyang 35mm F2,8, Voigtlander 10mm F5,6 Heliar ASPH, Voigtlander 15mm F4.5 III, Sony 90mm Macro F2,8, Sigma 14mm F1,8 Art

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od bedo. » 27 říj 2018, 22:46

S lepším nemôžu, lebo pred 1 je už len 0 a aj tá je už zabratá. :)

Uživatelský avatar
mnx
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 29 zář 2012, 04:25

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od mnx » 28 říj 2018, 14:08


No to ja bych se vsadil, ze pristi rok prijdou jak s novym GRkem, tak s novym highend APS-C telem i s novym FF.
Teď je otázka, co bude to FF zač, hlavně ohledně hledáčku, jak se tu ostatně poslední dobou žhavě diskutovalo. Přidat 4K video by taky nebylo vůbec od věci - s tím by mohli začít už u toho APS-C. Pokud to bude tělo s parametry, které lidi chtějí, tak budu jedině rád. Minimálně proto, že jsem se nenechal strhnout k Sony, a Pentax taky ukáže, že jede vesele dál (na rozdíl od předpovědí nejrůznějších čarohlídů)
K-1, K-5IIs, K-5, Panasonic GX9, Sigma DP2X, Samyang 135/2.0, Samyang 85/1.4, Irix 15/2.4, DA-35/2.4, Sigma 10-20/4-5.6, M-50/1.4, M-400/5.6, O-GPS1, hafo seťáků a starých skel, asi 5 analogových Pentaxů

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od zirecek » 28 říj 2018, 16:29

Takže top APS-C a top FF s hybridním hledáčkem včetně videa 4K? Jestli tohle bude, tak zaplatím piva a tři rundy panáků na srazu všem. :-D
Pentax nevydá dvě těla, které si budou konkurovat. Top APS-C teď nevydal mimojiné, aby vycukal věrné uživatele k přechodu na FF. Pentax má trvale pomalejší procesory, takže se moc nehrne do videa.
Jestli bude distribuován top APS-C v první půli 2019, už to bude úspěch.
Naposledy upravil(a) zirecek dne 28 říj 2018, 16:30, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od bedo. » 28 říj 2018, 16:30

Voľná by ešte bola K-2 (vzhľadom na to, že K2 bol najvyšší model filmovej "K" generácie by to kľudne mohol byť nástupca K-3) a potom, podobne ako vo filmových časoch, by mohla prísť miniaturizácia. A začať by kľudne mohli s M-X, čo by bola bezzrkadlovka veľkosťou zodpovedajúca "M" sérii s Fuji X bajonetom. :)

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od miky_lbc » 28 říj 2018, 19:20

Nedávno jsme o tomhle spekulovali s jedním mojim kamarádem, který působí u firmy v německu, která má k Pentaxu celkem blízko. Není to teda úplně zárukou, nějakých 100% informací, protože jim neříkají o moc více, než uteče jinejma kanálama.

Ale říkal něco ve smyslu, že když kritizovali video u K1, dostalo se jim celkem reálně a smysluplně znějící odpovědi, kterou jsem já sám osobně nečekal.

Pentax používá svůj vlastní proprietární FW, který má vyvinutý úplně od 0. A historicky je bohužel systém pouze 32bit a předělání do 64bitové verze by údajně znamenalo úplné přepsání většiny kódu včetně všech aplikačích částí. Údajně se nedá ale sehnat 32bit čip, který by měl HW dekodér pro 4k video a zároveň to dávalo ekonomický smysl. Údajně snad Pentax nějak jednal se Sony o nákupu celého řešení čip/čipset a fw, ale nedohodl se na tom a od počátku 2018 vyvíjí od 0 úplně novou platformu, která přinese úplně novou a velmi odlišnou generaci Pentax těl.

S těma 64bit mi to znělo celkem racionálně... protože ani já jsem nenašel žádný soc s podporou 4k dekódování na 32bit čipu.

Je samozřejmě otázkou, co by to znamenalo. Neumim si úplně moc představit, jak by nástupce K3II bez 4k videa mohl vypadat. Je klidně možné, že to bude jen nějaké K3III na stejném čipsetu.

Uživatelský avatar
mnx
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 29 zář 2012, 04:25

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od mnx » 28 říj 2018, 21:49

miky_lbc píše:
28 říj 2018, 19:20
Pentax používá svůj vlastní proprietární FW, který má vyvinutý úplně od 0. A historicky je bohužel systém pouze 32bit a předělání do 64bitové verze by údajně znamenalo úplné přepsání většiny kódu včetně všech aplikačích částí. Údajně se nedá ale sehnat 32bit čip, který by měl HW dekodér pro 4k video a zároveň to dávalo ekonomický smysl. Údajně snad Pentax nějak jednal se Sony o nákupu celého řešení čip/čipset a fw, ale nedohodl se na tom a od počátku 2018 vyvíjí od 0 úplně novou platformu, která přinese úplně novou a velmi odlišnou generaci Pentax těl.

Tohle by mnohé vysvětlovalo, např. dlouhou pauzu ve vydávání nových těl, stejně tak ty video(ne)schopnosti, i když profi těla mají už dávno vstup pro mikrofon a sluchátka atd. Tak jestli je to pravda, nezbývá než doufat, že spolu s 64bitovým systémem se razantně zlepší (zrychlí) mnoho věcí, např. i ten tolikrát zmiňovaný autofocus. Akcelerační jednotku jako nějaký přídavný chipset nejspíš zvolili jako takový mezikrok, aby KP a K-1 II vůbec udrželi krok s konkurencí. Doufám, že ji příští těla už nebudou mít, nebo aspoň ne s napevno vestavěnou redukcí šumu na RAWy (tohle považuju za docela fail).
K-1, K-5IIs, K-5, Panasonic GX9, Sigma DP2X, Samyang 135/2.0, Samyang 85/1.4, Irix 15/2.4, DA-35/2.4, Sigma 10-20/4-5.6, M-50/1.4, M-400/5.6, O-GPS1, hafo seťáků a starých skel, asi 5 analogových Pentaxů

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od lennyl » 29 říj 2018, 07:11

mne sa zda, ze Pentax nema ziadne fotaky s 4k videom (iba FullHD), takze to asi bude tym 32bit cip+FW. inak ja video ani nepouzivam, takze mi to nikdy nevadilo.

tak ak bude v roku 2019 nove APS-C telo (to verim ze nove telo isto bude) na sposob K-3II a budu mat dokonceny ten 64bit s FW, mohlo by tam byt zrejme aj napr. USB3 a UHS-II podpora a to 4k video. to by bol fajn počin.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od miky_lbc » 29 říj 2018, 09:15

Uvidíme, uvidíme.... nicméně mi to zní hodně reálně hlavně kuli tomu videu, které se za 8 let (K5) vůbec nikam neposunulo.

Myslel jsem, že to je jen tím, že Pentax nechce updatovat svoje SOC řešení. Ale ten strašně složitej kolotoč s akcelerační jednotkou u KII mi nedával (jako člověku, který občas nějaký HW vyvíjí) smysl. To s 64Bit mě nenapadlo, ale vše by to vysvětlovalo. A asi i rozumím tomu Pentaxu, že se zdráhá investovat tolik snahy a peněz do kompletního vývoje nové sw platformy a testování atd. atd.

Uvidíme asi až v roce 2020... já osobně bych třeba viděl potenciál v nějakém otevřenějším FW, který by umožňoval i instalaci vlastních aplikací. Přijde mi hrozná škoda, jak jsou dneska ty foťáky uzavřené a to, co by v podstatě bylo řešeitelné jen novou aplikací nebo FW updatem, je vydáváno jako nové tělo. Možná že by v tom mohlo být zajímavé místo na trhu.

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od zirecek » 29 říj 2018, 12:52

Rozvoj videa na DSLR je dle mne další štěpení lidských kapacit ve vývoji Pentaxu. A především vplouvání do vod, kde se nedá oslnit, pouze dohánět hodně zpětně, kde už konkurence byla před pár lety. Jestli je zapracování videa spíše jen vedlejší produkt a benefit nutného přechodu FW z 32 bit. na 64 bit., tak ok. Kdo chce točit video, určitě není nynějším majitelem Pentaxu. A kdo chce v budoucnu točit video, těžko proto bude kupovat DSLR Pentax, když jsou tady vymazlené MLC systémy, které se předhání v různých vylepšeních. Myslím si, že Pentax dokáže zaujmout stávající i budoucí komunitu jinými přednostmi než videem.

Stále mi však chybí nějaký "ksicht", něco k zaujmutí. Dříve to bývalo "Limited", kde nevydali nic od zahájení vývoje FF. Fuji si taky vytvořil tvář a jede si svým, mírně odlišným, proudem, jak v technické výbavě, tak v designu. Pentax se rozbředl do hlavního proudu, kde je spíše ještě více viditelnější skluz.
Komické je, že jsem si v této diskuzi vzpomněl, jak jsem byl před mnoha lety pozitivní zastánce Pentaxu a hádal jsem se přímo s miky_lbc. A nyní mám podobný názor jako on a skepticky se dívám na touhy a přání, neustálé naděje jiných uživatelů.

Ale třeba nás opravdu čeká záplava 3-4 objektivů a 1-2 dvou větších těl DSLR včetně použitelného videa a dalších udělátek...

Uživatelský avatar
Semtex
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 62
Registrován: 06 led 2017, 13:35

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od Semtex » 29 říj 2018, 13:17

Právě jsem na FB narazil na tuhle hlášků.

https://www.facebook.com/74394751240773 ... 954483119/

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od hilda4sea » 29 říj 2018, 13:25

Domnívám se, že pro většinu běžných uživatelů DSLR/MLC je bohatě dostačující video FHD do 120fps. Stačí, když má funkční AFC a lze během natáčení měnit clonu v LV režimu.
Vyšší level jako je f-log/s-log/c-log a další logy předpokládá vlastnictví pokročilého SW pro editování a práci s LUT, což běžný uživatel obvykle nemá. Rovněž je důležité mít pro pokročilé uživatele k dispozici video objektivy, které mají jak ozubení, tak optimalizovanou optiku pro natáčení videa. Za tím vším je několik let nákladného vývoje.
Nemyslím, že by Pentax měl mít ambici dohonit konkurenci ve video fíčurách. Abych lépe ilustroval o čem mluvím, tak přikládám foto Panasonicu vybaveného pro pokročilé natáčení videa. Stejně tak by tam mohlo být tělo Canonu, Sony nebo Fuji. Důležité je příslušenství kolem těla a samozřejmě objektiv s follow fokusem, ať manuálním nebo motorickým.

Obrázek
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od lennyl » 29 říj 2018, 14:11

https://www.pentaxforums.com/forums/16- ... 018-a.html

Originally posted by jpzk:
I specifically asked about a flagship ASP-C DSLR to replace the K-3II and, unsurprisingly, didn't get much of a response. The rep did say that there are no plans to exit the ASP-C domain, but he didn't have any information that he was willing or able to share regarding a follow-on. I commented to them about all of the angst on this forum about a K-3II follow-on and the rep said that he knows. He reads the posts on the forum, but doesn't/can't respond.

...takze firma si uvedomuje, ze ludia naozaj chcu normalne velke a dobre ovladatelne pevne telo. podla vsetkych indicii aj z inych vyjadreni RICOHu na tom pracuju. akurat ze nikto nemoze teraz nic prezradit. takze tak.
...ale keby mal niekto z vedenia/marketingu rozum a gule, tak uz teraz nie je co "stratit" a vsade po internete by vypustili planovane uvedenie noveho tela (nemusia byt presne parametre,tie sa mozu na konci vyvoja/zaciatku prvych samplov/upravy firmware menit)
ide len o to blbe posolstvo pre ludi v style, ze pripravujeme pre vas coskoro super fotak co vydrzi, namakane foti a ma paradne vychytavky.
inak to potom vyzera tak,ze kto chce nieco co sa len stale slubuje, sa na to vykasle/alebo uz vykaslal a ma Fuji,Sony uz teraz,ako aj ja (len ja som iny pripad, nie ze by som musel, skor sa zaujimam a hram s novymi vecami).

ked sa clovek zapozera na Photoplus EXPO 2018 v stanku Pentax/RICOH na tu techniku a kvalitu/pocet objektivov a hlavne ze ake fotky sa daju s tym nafotit (dake specialne discipliny su ale naozaj domenov inych znaciek,to je fakt), súdny clovek musi krochkat blahom, keby mal na to vsetko peniaze a vedel by si urobit taku radost nakupmi.

na druhej strane chapem aj ludi, co by chceli po dlhej dobe inovovat napr. telo a moc nie je co, ak to nie je podla ich gusta konstrukciou (po vzore K-7/K-5/K-3).
chvilu som fotil s Pentax KP co ma feri a prisiel mi to sikovny fotacik, nieco na styl bezzrkadlovky tou velkostou. druha skupina ludi ma K-1/K-1 II a aj teraz su tu ludia, co je to ich sen (lebo je to naozaj kopu penazi).
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
mnx
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 29 zář 2012, 04:25

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od mnx » 29 říj 2018, 15:21

hilda4sea píše:
29 říj 2018, 13:25
Domnívám se, že pro většinu běžných uživatelů DSLR/MLC je bohatě dostačující video FHD do 120fps. Stačí, když má funkční AFC a lze během natáčení měnit clonu v LV režimu.
Vyšší level jako je f-log/s-log/c-log a další logy předpokládá vlastnictví pokročilého SW pro editování a práci s LUT, což běžný uživatel obvykle nemá.
Právě že ty různé logy jsou hodně důležité, více než nějaký AFC, když jdou koupit skvělé videoobjektivy s manuálním ostřením. Jde samozřejmě o to, co chce člověk natáčet. 10bit výstup na HDMI taky není vůbec k zahození, Pentax přes HDMI jen klonuje obraz z LCD. (Oprava - umí až 1080i) A i to FullHD u Pentaxu vypadá špatně v porovnání s ostatními výrobci. Video mi bylo fuk, dokud jsem si s tím nezačal trošku hrát. Starý Helios je na to skvělý, jelikož má plynule nastavitelnou clonu :) Panasonicy jsou na video super - i midrange těla mají spoustu video fičurek, a nestojí to ranec. Limitem je asi nejvíc 4/3 senzor.
Naposledy upravil(a) mnx dne 29 říj 2018, 18:49, celkem upraveno 2 x.
K-1, K-5IIs, K-5, Panasonic GX9, Sigma DP2X, Samyang 135/2.0, Samyang 85/1.4, Irix 15/2.4, DA-35/2.4, Sigma 10-20/4-5.6, M-50/1.4, M-400/5.6, O-GPS1, hafo seťáků a starých skel, asi 5 analogových Pentaxů

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“