Pentax - drby a dalsi

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od Jindras » 19 led 2019, 10:05

Saab zbankrotoval v r.2011.
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od bedo. » 19 led 2019, 11:10

Jan67 píše:
19 led 2019, 09:43
Nestačí mít rád. Je nutný kupovat...
lenže nedá sa kupovať, keď nie je čo, je to taký trocha začarovaný kruh...

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od alda » 19 led 2019, 11:22

Zdravím všechny,
trošku mi tato diskuze připadá úsměvně. Lámat si hlavu a přemýšlet, zda Pentax přežije letošní rok,
nebo to zabalí až za dva, či tři roky je přece jedno, stejně to nikdo neovlivníme. Až jednou třeba ten
čas nastane a značka Pentax zanikne, tak my, co zatím jejich fotoaparáty máme, tak je budem používat
do té doby, pokud budou fungovat. No a potom si pořídíme něco jiného a pojedem dále, svět se přece
z toho nezhroutí, ne? :mrgreen:

hilda: To je naprosto pochopitelné co jsi napsal. Když by mě focení mělo živit, tak si opatřím fototechniku,
která mi tu práci usnadní na profesionální úrovni a pokud možno mě nikdy v mé práci nezklame. Pokud
budu třeba dřevorubec v horské oblasti, tak si také pro přesun v lesích nekoupím navoněné SUVéčko s
nabušeným infotainmentem, ale odolný, robustní a jednoduchý tereňák, který mě nikdy nenechá na
holičkách...

Jindras: Nezbývá mi nic jiného, než s tebou souhlasit :mrgreen:. Třeba to video, také jsem nikdy nenatočil
ani vteřinu, video mě nebaví ani sledovat. Když má více než 30 vteřin, tak už to nedávám a končím. A kdybych byl náhodou (což se nikdy nestane :mrgreen: ) zanícený videista, tak bych se asi místo foťáku
poohlédl po nějaké pořádné kameře. Jenže v dnešní uspěchané době jednoúčelová zařízení nemají moc místo. Takže pro většinu současné lidské populace je ideálním zařízením dotykový, chytrý, mobilní telefon,
který zvládá internetovat, navigovat, fotit, videovat, muzícirovat a já nevím co všechno ještě...
Takže se vkrádá myšlenka, jak to bude za deset či patnáct let vypadat s fotografii a fotoaparáty, tak jako je
známe nyní...?
A odpověď na tvou poslední otázku, co a proč mě drží u Pentaxu je alespoň pro mě velmi jednoduchá.
Protože Pentax není "stádní značka", protože Pentax má jen pár modelů, ale všechny jsou dobré, protože
na Pentax je dost dostupných skel a protože miluji svůj Pentax KP. Je to hodně nebo málo co mě drží u
Pentaxu, co myslíte...? :mrgreen:

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od bedo. » 19 led 2019, 11:29

hmm, takže zrkadlo už nie? :)

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od portvis » 19 led 2019, 11:33

treba aj kupovať,,, povedzte mi koľký z vás si kúpili čisto nové sklá z obchodu v plnej cene ?!
nejké litmited FA31/77 či nejaké DFA15-30/24-70/70-200 keď by som to zrátal budú ma to stačiť prsty na rukách a sťažujete sa na sklá že nie su a nie je vývoj nových, a načo ked zákazník pentaxu nie je za ne ochotný dať peniaze, veď takto sa žiaden vývoj nikdy nezaplatí.
.... sám som predával 24-70 viac ako 3/4te roka a bez záujemcu, predal som ho za polovičnú cenu nákupu,,, je to jediná značka čo má takúto enormnú stratu hodnoty skiel na trhu a pritom tak obmedzený počet objektívou na trhu, pri C/N je oveľa vyššia ponuka použitých skiel ale cena vyššia ako pri používanom a staršom pentax skle..
ešte ked sem niekto napíše že fotí 30 rokov na stary model a dve sklá,,, tak to je vysnívaný zákaznik každeho predajcu, keby boli taký všetci, značka je dávno pochovaná... samotný problém pentaxu sú aj zákazníci a typ ľudí čo si kupuje túto značku... to že pentax prišiel s prvou zrkadlovkou je fajn, potom upadol a zaspal dobu ale mal ukázať že stále robí revolúcie a mal sa vykašľať na zrkadlovky ešte v minulosti a ísť cestou revolúcie bezzkadloviek a dnes by bol tam kde je fuji, tí nezaspali a uvedomili si keď im ušla loď že budúcnosť je niekde inde.


BTW: Jindras/alda : áno video nepotrebuješ v živote si nič nenatočil a to je veľká chyba, až ked si skúsiš natočiť a zostrihať video dá ti to absolútne niečo iné do sveta fotografa, zistíš že farby nie su také pružné, že sa expozícia nie je taka pružná a musíš myslieť dopredu čo spravíš a ako naexponuješ, naučíš sa úplne inak robiť s kompozíciou a zobrazení... nie nadarmo sa hovorí že každy fotograf by mal vyskúšať video a opačne... to že to je na pentaxe je video zhruba rovnakej kvalite ako na telefóne je už o niečom inom...
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od bedo. » 19 led 2019, 11:49

portvis: osobne som kúpil limetky 35 a 70 za plnú cenu hneď ako vyšli, lebo boli presne podľa mojich predstáv - malé a kvalitné. Nové som kúpil aj K10D a K-01. A ešte Q-čko s 01 objektívom, to pravda až zlacnené, tých 800€, či koľko za neho pôvodne chceli by som za neho nedal, až také dobré zasa nie je...

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od zirecek » 19 led 2019, 11:54

Jindras: Zbytečně exponovaná diskuze moc diskuzí už být nemusí. Nevím o tom, že by zde někde zazněla stížnost někoho ve smyslu, že Pentax má mít "2 nová těla ročně, mají nové a nové objektivy každý rok, mají velkou reklamu". Nemyslím si, že zdejší diskuze je o "hloupých" masovkářích a "chytrých, stylových" nemasovkářích.

Vážím si názorů lidí, kteří odešli od Pentaxu a stále zde někteří chodí a zatím se nenechali odradit narážkami ostatních k odchodu. Tito uživatelé fotoaparátů mají určitý nadhled s odstupem času.

Za mne třeba Hilda4sea "Jinakost se dnes udrží na trhu, jen když je dost "jinaká" a jsou lidé, co jsou ochotni za to zaplatit.". Pentax rozhodnutím vstoupit na pole FF oslabil svou možnost vývoje a postupování právě v té "jinakosti", kterou měl a je/byla pro něj charakteristická. Začal dělat to, co již ostatní měli dříve - FF a těžká, velká vykorigovaná skla. A přitom nemá ani potenciál tento FF segment dotáhnout v určitém rozumném čase do konce - chybějící pevná 85ka, chybějící pevná širočina, lehčí zoomy f4 (to je prostě nezbytnost v systému FF). Ricoh vyplácává svůj lidský potenciál na vývoj v masové oblasti a opustil vývoj "jinakosti". Mezitím ostatní už mají pohyblivý čip s různými vychytávkami, Pixelshift a další věci, které z "jinakosti" přešly do kategorie masovky.
V době, kdy CaNikon skočil na bezzrcátka, což je opravdový průlom po mnoha letech, Pentax stagnuje, možná teď překopává firmware z 32 bit. na 64 bit., jak občas zaznívá. Takže se vzmůže akorát na nové GRko namísto, aby opět makal na vlně "jinakosti" zrcátek a udržel si skupinu lidí, jež jsou ochotni za to platit. Může někdo říci, jestli bude další tělo APS-C, FF nebo MF? Já vsadil na to, že bude brzy APS-C, vypadá to zatím, že jsem se mýlil. Proč by někdo kupoval MF Pentax, když je tam ticho po pěšině několik let. Prakticky žádná komunikace ze strany firmy. Něco se člověk domýšlí z roadmapy, ze které je ale trhací kalendář, protože 11-18ku posunuli už asi 3x, 85ku teď asi upozadili. Z důvodu neustálých změn lze říci, že firma není seriózní nebo čitelná. Vše je pak spíše domýšlení nebo vlhké sny skalních příznivců.

Nebo třeba Jan67 "Kladu si otázku, jestli je vůbec teoreticky možné aby Pentax s tímto managementem přežil. Škoda že je Ricoh všechny nevyhodil." Tomu se také divím, protože ryba smrdí od hlavy a firma má své podřízené a nadřízené, kteří mají na starosti, tedy na zodpovědnost určitou část firmy. Oni musí vědět, co dělají, co budou vyvíjet v blízké budoucnosti a na čem lidé makají aktuálně.

K Pentaxu jsem přešel z Canonu právě díky "jinakosti" a díky těmto stránkám, které mě zaujaly svým přístupem a formou diskuzí, kde si většinou nikdo nad někým nehonil "pindíka". Tyto stránky mi umožnily se dozvědět více o své fototechnice a umožnily mi více vnímat můj fotokoníček, což je přidaná hodnota, kterou lze třeba také zařadit do škatulky "jinakost". Bohužel se Pentax pro mne stává málo čitelným a výroky vedení nejsou buď žádné nebo už jim nevěřím, protože si dělají "z huby prdel". Nejdřív oficiálně řeknou, že KP není určitě nástupce K3II a po určité době oficiálně prohlásí opak.

Koupil jsem si DFA24-70, DFA70-200, TC1,4x za plnou cenu, podobně jako K-5, K-5IIs a K-3II. Teď mohu akorát zkusit prodávat z obrovskou ztrátou, jak píše Portivis. Na Pentaxu miluji obrazový výstup DFA skel na ASPS-C, vyhovuje mi HDR RAW, pohyblivý čip s korekcí horizontu a odolnost skel na odlesky při nočním focení. Kdybych vlastnil K-1, nejspíše bych si zamiloval také výklopný displej a noční, červené podsvícení. Myslel jsem, že se v rozumné době dočkám výkonu KP v železe K3, anebo čerstvějšího FF. Teď si nemyslím raději nic...
Kdo ze zdejších, stávajících členů Pentaxu si koupil něco nového v plné ceně v nedávné minulosti cca 2-3 let? Tuším, že akorát jeden-dva uživatelé KPčko. A z toho firma nevyžije. Myslím si, že lidé odcházejí od Pentaxu více než dříve a noví členové se nehrnou, takže se prodává na bazarech fototechnika Pentax, která ještě pomůže setrvačnosti zůstatkových členů, ale firmě v generaci zisku určitě nikoliv.
Ano, můžeme stále omílat, že Pentaxu stačí pidisegment trhu, že to má Ricoh jen jako koníčka. Myslím si něco jiného, je to firma jako jiná, tedy má generovat zisk, případně ho zvyšovat. Není nutné, abychom došli ke stejnému závěru. Možná tomu tak je, možná zde Pentax bude ještě hodně roků na poli zrcátek a bude vydávat výrobky v podobné četnosti a ceně jako nyní.
Naposledy upravil(a) zirecek dne 19 led 2019, 12:21, celkem upraveno 5 x.

MaraM
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 398
Registrován: 27 úno 2013, 10:29

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od MaraM » 19 led 2019, 12:04

portvis píše:
19 led 2019, 11:33
.... sám som predával 24-70 viac ako 3/4te roka a bez záujemcu, predal som ho za polovičnú cenu nákupu...
Nic ve zlém, ale tuhle tvou ublíženou reakci tady čtu po několikáté. Za kolik jsi ho nakonec prodal? Já jsem si tvého inzerátu všimnul, když byl cca za 20.000,- (pokud mě paměť neklame). Přitom z anglie i s poštou vycházel při BlackFriday na max 25.000,-. Kdybych chtěl zoom, tak jsem si ho koupil nový.

Jinak jsem si vedle dvou seťáků koupil DA 35/2.8, DFA 100/2.8 a DA 50/1.8. U Sigmy ještě 24-70/2.8. K tomu dvě těla K-10D a K-3. Zbytek mám z druhé ruky. Před Vánocema jsem dost uvažoval o FF, s tím, že bych musel vzít minimálně FF padesátku, časem i něco širšího. Jenže Pentax se chová dost nevypočítavě a chci, aby mně skla vydržely delší dobu. Jinam se mně přecházet nechce, takže jsem si řekl, že mně zatím foťák funguje a nic mi nechybí, tak počkám. Já si neudělám radost a Ricoh ostrouhá...
"Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám" M.H.

Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od Jindras » 19 led 2019, 12:12

Zirecek-nikde jsem nepsal o hloupých masovkářích,ptal jsem se,že když někomu chybí pořád nová a nová technika,proč je u Pentaxu,když jiní výrobci ty nové věci mají pořád. Na to jsem se ptal a neřekl jsem,že kdo nemá Pentax,je hloupý masovkář.
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od portvis » 19 led 2019, 12:17

MaraM: ja nevychádzam len z mojej skúsenosti a nie je to nahnevaná reakcia, ja to v celku chápem... vychádzam z cien tu na bazare za koľko museli chalani predať limited A DFA skla, hlboko pod cenu za ktorú bol reálny nákup alebo cena nového kusu, ja som za tú dobu pri pentaxe mal viac skiel ako polovica ľudí tu na trhu a všetky som predával, pokiaľ išlo o lacné sklo nebol problém ho predať.
Aj ty ako sám vidíš si kupoval všetko sklá do 500e max. Ja hovorím o kvalitných sklách so sumou okolo 1000e na SK/CZ trhu...o telách nehovorím, lebo tie si ludia zvyknú kupiť nové, aj ked to neplatí u K1 tu ma asi veľa ľudí skôr z druhej ruky, aj to asi len kvôli tomu že ich zlákala cena použitého tela a možnosti mať FF za cenu nového napr. KP
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

tom-o
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 62
Registrován: 23 bře 2017, 17:52

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od tom-o » 19 led 2019, 12:30

alda píše:
19 led 2019, 11:22
Až jednou třeba ten čas nastane a značka Pentax zanikne, tak my, co zatím jejich fotoaparáty máme, tak je budem používat do té doby, pokud budou fungovat. No a potom si pořídíme něco jiného a pojedem dále, svět se přece z toho nezhroutí, ne?
No práve to je ten problém, že zaobstarať si niečo nové nie je také ľahké, keď Pentax krachne. Predstav si, že máš Nikon a prejdeš na Canon, jednoducho Nikon predáš o tretinu/polovicu lacnejšie, ako si ho kúpil (samozrejme, závisí od tela a objektívov, stave a pod.). Čo ale spravíš s výbavou za 3000€ od značky, ktorá už nič nevyrobí? Kto by to kúpil, keď nie je perspektíva nových objektívov, tiel, príslušenstva, výbavy od tretích strán? Ako dlho bude fungovať dopredaj, servis a pod.?
portvis píše:
19 led 2019, 11:33
treba aj kupovať,,, povedzte mi koľký z vás si kúpili čisto nové sklá z obchodu v plnej cene ?!
nejké litmited FA31/77 či nejaké DFA15-30/24-70/70-200 keď by som to zrátal budú ma to stačiť prsty na rukách a sťažujete sa na sklá že nie su a nie je vývoj nových, a načo ked zákazník pentaxu nie je za ne ochotný dať peniaze, veď takto sa žiaden vývoj nikdy nezaplatí.
.... sám som predával 24-70 viac ako 3/4te roka a bez záujemcu, predal som ho za polovičnú cenu nákupu,,, je to jediná značka čo má takúto enormnú stratu hodnoty skiel na trhu a pritom tak obmedzený počet objektívou na trhu...
...samotný problém pentaxu sú aj zákazníci a typ ľudí čo si kupuje túto značku...
Tu by som povedal, že je to práve naopak, nie načo vývoj, keď to nekupujú, skôr vývoj a ľudia to budú kupovať. Keď ľudia nevedia, že to má perspektívu, tak do toho proste nepôjdu. Treba si uvedomiť, že značkou sa nekupuje len foťák, ale celý systém aj s jeho budúcnosťou. Sám som chcel kúpiť 21mm, ale nechcem do Pentaxu dávať ďalších 500€, keď vidím, že to s ním vyzerá biedne. Mám k70, ale čo keď sa pokazí za 2 roky? Kúpim zas k70? Po 4 rokoch rovnaké telo, bez posunu? Alebo KP, ktorý ma až tak neoslovil? Alebo proste za 5 rokov budem chcieť len posun na lepšie telo lebo morálne bude k70 stará a len budem chcieť? Nebudem mať možno na čo nasadiť tých XY objektívov (lebo okrem 21mm by som rád aj 20-40mm a 200/300mm - ale radšej do toho nejdem). V skrinke mám ešte 35mm 1.8G Nikon a d5000, keď to s Pentaxom pôjde ďalej takto dolu vodou, rozumnejšie bude kúpiť D7200 a nasadiť naň ten 9 ročný objektív - o Pentaxe ale ťažko povedať, že za 5 rokov bude všetko OK - preto ľudia nekupujú drahé objektívy, ale to nie je ich chyba, je to chyba pentaxu.

MaraM
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 398
Registrován: 27 úno 2013, 10:29

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od MaraM » 19 led 2019, 12:33

portvis: Jasně, spousta lidí si koupila K-30 nebo K-50, protože to byla za málo peněz, spousta muziky. K takovým tělům si málokdo koupí skla za 30 a více tisíc. Já mám to, co mi stačí na APS-C. O moc dražších skel ani v nabídce nebylo. Limited se pohybují kolem 15 tisíc, DA* jsou o něco dražší.

Jenže teď jsem v situaci, kdy DA skla nechci kupovat (15/4, 70/2.4 by mně asi udělaly radost) kvůli FF, ale FF jsem nakonec nekoupil, protože Pentax skutečně nepůsobí úplně seriózně.
"Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám" M.H.

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od alda » 19 led 2019, 14:30

portvis: Uf, já jsem šokován! Takže podle tebe, když jsem nikdy nenatočil ani "ň" videa, tak jsem
se dopustil velké chyby a nemám šanci se naučit komponovat, exponovat, či myslet dopředu
a tak se dostat do světa fotografů ! Já ti teda tvůj názor nemíním brát a nebo vyvracet, ale myslím
si, že je naprosto scestný. A přesto i nadále budu video ignorovat a věnovat se raději jen své nedokonalé amatérské fotografii i za cenu, že o to všechno přijdu i přes doporučení, že by si měl každý fotograf
vyzkoušet video. Což jsem mimochodem ještě nikdy neslyšel, že by se to říkalo. Ale to je možná jen
mou nevzdělaností a zaostalostí. Jen doufám, že jsem se tě mým názorem nikterak nedotkl, to nebyl
můj úmysl... :mrgreen:
Naposledy upravil(a) alda dne 19 led 2019, 15:36, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od fakt » 19 led 2019, 15:14

Tady je zase nafňukáno.
Nechcete něco nafotit?
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Pentax - drby a dalsi

Příspěvek od bedo. » 19 led 2019, 16:33

ne, kto by šiel fotiť, keď sa môže vykecávať na fóre? :)

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“