Fuji X

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od hilda4sea » 15 led 2018, 12:07

Pro místní majitele Fuji:

Zhao Xiaoming mi v e-mailu potvrzuje, že do dvou měsíců bude na trhu chytrá redukce Fringer EF-X, která umožní plnohodnotné použití všech objektivů s bajonetem EF (EF-S) na tělech Fuji-X. Tedy i takových exotů jako jsou EF 85/1,2, Sigma 50-100/1,8 apod. Očekávaná cena < 300USD.
Aktuálně prodávaná chytrá redukce EF-GFX chodí perfektně včetně přesného a rychlého AF.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Adrian
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 432
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Fuji X

Příspěvek od Adrian » 15 led 2018, 13:46

tu je jedno video o ostreni s predprodukcnym kusom:
https://www.fujirumors.com/fringer-cano ... ideo-demo/
Fuji X-T3, X-T1 - Fuji 23/1.4, Fuji 27/2.8, Fuji 90/2, Fuji 10-24/4, Fuji 18-55/2.8-4
2x Fringer, Canon 50/1.8 STM, Canon 200/2.8 USM, Canon 55-250
Fuji X70

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od hilda4sea » 07 úno 2018, 12:01

Fuji se letos vehementně tlačí do segmentu profi systémů. Kromě X-H1 s párem objektivů MK (kus za cca 120.000,-) přibude do léta na trhu stabilizovaný a silně motorizovaný "macek" XF 200/2, který má oslovit sporťáky - hlavně v halových disciplínách. Cena v Česku bude asi 130.000 až 140.000,-Kč.
Tož uvidíme, jak se bude dařit. :?:
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od hilda4sea » 18 úno 2018, 19:15

Tak nám systém Fuji X pěkně tloustne. Kromě X-H1 s hmotností přes 600 gramů přibude dvoukilový světelný teleobjektiv XF 200/2, který je znatelně větší než stávající "velké zoomy" bajonetu X. Zde je obrázek pro srovnání velikosti na těle X-H1. Dvoustovka je to největší sklo:

Obrázek
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Fuji X

Příspěvek od st. » 05 bře 2018, 11:22

http://barbano.com/2018/02/fuji-acros-d ... cros-film/

velice zajímavý článek o čb focení - určitě dobrý nejen pro fujisty!

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od hilda4sea » 08 kvě 2018, 16:39

Pro zdejší majitele Fuji - po dubnové aktualizaci X-T20 lze už na X-T2 stáhnout nový FW (verze 4.00).
Mezi hlavní změnami je posílení funkcí videa (komunikace s novými video objektivy, slow motion, F-log přímo na kartu).
Dále zlepšení funkce AF-S a AF-C (lepší algoritmy, zvýšení schopnosti funkce AF při použití TC spolu se zoomy - citlivost fáze zvýšena až do clonového čísla F11).
Dále zlepšení kvality obrazu při focení halových sportů - flicker reduction atd.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Twin
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 511
Registrován: 21 úno 2013, 21:45
Bydliště: Praha

Re: Fuji X

Příspěvek od Twin » 09 kvě 2018, 12:54

Ve vydávání firmware, by se od Fuji mohli ostatní výrobci učit.
Myslím to, jak se Fuji stará o své starší modely a taky, že nový firmware není jen záplatování chyb, ale přináší nové funkcionality.
Pentax K5; Sigma DC 17-70; Pentax-M 135/3,5; Helios 44M; Pentax FA 80-320; Ricoh XR Rikenon 50/2;
Pentax Optio w90

Sony NEX-5R; SEL18-55; SEL16/2,8; SEL30/3,5

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 14 kvě 2018, 20:12

Přátelé, v tomhle vláknu byste mi mohli poradit :)

Pentax AF, zdá se mi, není pro moje potřeby úplně vhodný. Fotím nejčastěji psy - jak portréty tak v pohybu, pak nějaké obecné reportážní fotky a sem tam nějaký normální portrét, občas nějaký detail apod. Krajinu nebo street téměř ne.

Koukal jsem na Sony (před časem jsem měl pár kusů i v ruce držely se mi fajn jak APS-C, tak FF) i na Fuji. A čím víc se koukám, tím víc je mi Fuji sympatické.

Ale chci se zeptat na pár věcí a s MLC mám jen pramálo zkušeností (hrál jsem si chvíli s kolegovým Panasonicem GH4, ale m43 není pro mě):
- Ostří na Fuji MLC všechny AF body aspoň podobně dobře jako středový? To je pro mě totiž dost důležité, jak jsem postupně zjistil.
- Myslíte, že X-T2 by bylo na focení psů v pohybu dostačující? Popř. na nějaký ten sport?
- Velice se mi zalíbila kresba FA ltd. objektivů. FA 77 má příjemné ohnisko i dostatečnou světelnost. Chtěl bych něco velmi zhruba v tom okolí s dobrou kresbou a světelností - máte někdo zkušenosti s 90/2?
- Pak jsem zjistil, že něco jako 30-35mm by se mi občas dost hodilo. Sigmu 30 art jsem měl, kreslí opravdu dobře, ale prostě mě nebavila, ačkoliv nedokážu přijít na to proč. Koukal jsem ale na Zeiss 32/1,8 a z toho se mi kresba opravu líbí - nemáte s ním někdo zkušenosti s ním? Mám raději vykreslenější bokeh (á la ty Limitedy) a tenhle Zeiss mi přijde parádní.
- A potom co se týká zoomů, ten vyloženě nutně nepotřebuji. Mám teď Sigmu 70-200/2,8 (poslední generace) a ta je opravdu velmi dobrá, rychlá, s povedenou a jemnou kresbou. Ale stejně bych to měl jen na ven na nějaké rychlejší focení (většinou ti psi) - vyhovoval by 55-200/3,5-4,8 na rychlejší akci?

Uživatelský avatar
Adrian
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 432
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Fuji X

Příspěvek od Adrian » 14 kvě 2018, 21:09

Ahoj. Ja by som skor uvazoval o nikone d500.
Fuji X-T3, X-T1 - Fuji 23/1.4, Fuji 27/2.8, Fuji 90/2, Fuji 10-24/4, Fuji 18-55/2.8-4
2x Fringer, Canon 50/1.8 STM, Canon 200/2.8 USM, Canon 55-250
Fuji X70

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fuji X

Příspěvek od hilda4sea » 14 kvě 2018, 22:27

to maik:

Fuji X-T2 (mlc obecně) nemá žádný středový bod. Má pouze rozdělené body na ty co ostří fázově a ostatní co ostří na kontrast. Ostřící body jsou v podstatě po celé ploše snímku. Modul AF odpadá, stejně jako zrcadlo. Funkce AF obsluhuje přímo snímací čip, takže odpadá FF/BF bez ohledu na to o jakou clonu se jedná. Např. s FW 4.00 umí ostřící body pracovat i se clonou f11.
Efektivita AF. Počáteční potíže byly už překonány a XT2 s gripem a správnými objektivy si nijak nezadá s top třídou DSLR. Takže fotbal, pobíhající děti a psi a jiná havěť se fotí poměrně snadno a s vysokým podílem ostrých fotek.
Proč má Fuji různé pohony objektivů? Pohony AF jsou rozděleny podle účelu toho kterého objektivu. Objektivy s extrémní světelností f1,2 až 1,4 mají krokové motory, aby bylo dosaženo maximální přesnosti zaostření bez "lovení" roviny ostrosti. Pro sportovní focení se doporučují objektivy s označením LM, které mají vícenásobné lineární motory AF k dosažení maximální rychlosti ostření. Jde o 16-55/2,8; 50-140/2,8; 100-400/4,5-5,6 a pro halové sporty vhodný 90/2. Ostatní objektivy mají motorek s převodovkou jako all round použití.
Vlastní AF v těle má AF-S; AF-C; M. Nabídka nastavení je tak široká, že doporučuji pročíst návod a update FW. AF-C má kromě volby počtu, rozvržení a velkosti bodů či zón také "tuning" AF-C podle druhu snímaného pohybu (5 předvoleb + jedna pozice pro vlastní nastavení hodnot. (Systém pochází z Canonu 1Dx).
Celý systém Fuji je o objektivech, které jsou mimořádně kvalitní, včetně setového 18-55/2,8-4. Osobně považuji za nejlepší XF 16/1,4 a XF 90/2. Jejich přenos obrazu lze hodnotit výstižně zvoláním ...do pr*ele. Světelností je unikátní 56/1,2 jako portrétní + možnost XF 56/1,2 APD pro milovníky bokehu.
Pro úplné využití všech kapacit X-T2 je nutné koupit k tělu také power grip a pár baterií navíc, protože některé sestavy jako např. 4 motorový XF 50-140/2,8 se stabilizací, funkce EVF a rychlost snímání 14 snímků za sekundu baterky doslova žerou. 4 motory má také 90/2.
EVF je otázka zvyku a schopnosti se přizpůsobit novinkám. Dnes je pro mně EVF hlavním argumentem pro používání MLC, protože co a jak v hledáčku vidím, to také fotím. Při focení v ateliéru s bleskem, nebo někde v nočních temnotách si funkci EVF přepnu do určeného režimu pro focení s bleskem. Skvělá je třeba metrická informace o aktuální hloubce ostrosti.
SD karty - doporučuje se koupit rychlé a tím pádem drahé. Já mám Lexar 2000x a nemám žádný problém s rychlostí zápisu nebo black outem. (Sloty zapisují rychlostí 180, tak karta by měla umět zapsat alespoň 200 MB/s).

Nicméně jsou lidi, co se s MLC nezžili a vrátili se zpět k DSLR. Odhaduje se, že cca 1/3 majitelů top modelů Fuji jsou bývalí uživatelé DSLR full frame.

Každou středu se v 18.oo schází komunita Fuji v Praze v prodejně Fujifoto (Hybernská) a můžeš tam nezávazně pokecat a osahat mašinky.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 15 kvě 2018, 09:37

Adrian: Na D500 jsem před časem koukal, ten AF bude asi bezkonkurenční. Ale viděl jsem ji v Megapixelu a ani mě nenapadlo si říct, ať ji z té vitrínky vyndají - je to hrozný dobytek, nechtělo by se mi s ní vláčet na vycházky a tak :)

cport: Není to tak, že bych fotil hlavně běhající psy nebo akci, takže nepotřebuji něco specificky pro tenhle účel. Ale jde mi o to, aby to se zvoleným systémem bez pachtění šlo. Ty nižší řady MLC bych nechtěl už ani z toho důvodu, že jsou ty foťáky zase hrozně maličké. Mně vážně velikostí vyhovuje cca to KP (tím spíš ve spojení s FA 77), s největším gripem takové akorát do ruky. Výkonem by se mi líbilo třeba i Sony A6..., jenže je to prostě prťavé a trpí tím ten hledáček, že je tak nepohodlně v kraji. Před časem jsem měl v ruce A6500 a A7ii a ten FF se mi teda držel moc dobře, kdežto A6500 působila tak titěrně, že mě to nezaujalo (a to třeba A6300 je ještě o kousíček menší). Proto se mi docela líbí Fuji, teda aspoň X-T2 a X-H1. Samozřejmě bych si ten foťák ještě musel osahat, ale přijde mi, že by úchop mohl být OK. Canon bych nechtěl z více důvodů. U Nikonu by se o D7500 uvažovat dalo (měl jsem ji taky v ruce a ušla, kdežto D7200 mizérie), ale nepřesvědčil mě obraz z Nikon skel. Ještě Sigma by se dala, obrazově OK, ale tam se bavíme o hmotnosti přes kilo za 85/1,4! :) Ano, je to 1,4, ale i tak... I proto mě zaujal ten Fuji 90/2 - jen něco přes půl kila, přesto dobrá světelnost, krásná kresba, ostrost na otevřenou clonu, bez aberací, navíc utěsněný. Můžu to ještě přehodnotit, ale uvažuji v rámci preferencí - tělo ani velké ani titěrné, s dostatečnou možností nastavování přímo na ovladačích (bez nutnosti chodit pořád do menu), hlavně dva pevné světelné objektivy s krásnou a výraznou kresbou - jeden tak 28-40mm, druhý tak 60-100mm - přičemž aby aspoň ten delší ostřil pokud možno rychle, ISO snímače použitelné aspoň jako u KP, utěsnění výhodou, no a svižné ostření. Plus existence slušně ostrého delšího zoomu za zaplatitelné peníze, kdyby se mi pak zachtělo fotit nějaké venkovní akčnější fotky i na větší vzdálenost (aspoň do těch 200mm). A z toho mi zatím nejlíp vypadlo Fuji.

hilda4sea: Děkuji za detailní popis! Ještě s tím středovým bodem - myslel jsem ten dotaz trochu jinak. Je ostření spolehlivé v celém rozsahu ostřicích bodů, nebo je to tak, že kolem prostředku jsou spolehlivější než dál od středu? (samozřejmě teď neřeším, že krajní kontrastní body jsou pomalejší než fázové).

Ten grip by asi potřeba byl, co? Já si říkal, že bych třeba koupil jen tělo a baterku navíc, ale jak to tak čtu, tak to asi není jako fotit na KP s optickým hledáčkem, kde bych klidně tak 1000-2000 fotek na baterku dal.

Z objektivů mě popravdě Fuji 35/1,4 a 56/1,2 nezaujaly, mají ten do jemňoučka rozmatlaný bokeh, co se mi až tak nelíbí. Ale 90/2 má bokeh příjemný, i mi přijde obraz z něj kontrastnější a sytější. A zaujalo mě, že by měl ostřit rychle a že je ještě ke všemu utěsněný. No a Zeiss 32/1,8 mi obrazově přijde opravdu krásný, světelnost i ohnisko taky fajn. A ten delší rychlý zoom nějak nutně nepotřebuji. Stejně když někam jdu, většinou tahám jen FA 77, protože je skladný a 77mm na aps-c už je celkem teleobjektivních. Tím spíš by bylo 90mm. 100-400 se mi obrazově docela zamlouvá a jestli ostří rychle, tak je to samozřejmě parádní volba (a v porovnání hmostnosti je třeba s Pentaxem 150-450 nesrovnatelný). Jen z finančních důvodů bych na něj myslel když, tak až do budoucna. A třeba bych v případě potřeby zjistil, že 55-200 s krokovým motorem rychlostí dostačuje.

Nejvíc by se mi líbilo X-H1, má totiž úplně všechno úplně přesně tak, jak bych si to představoval, navíc vč. stabilizace i dotykového displeje. Ale ta cena už je pro mě prohibitivní, 50 tisíc jen za tělo bez gripu a náhradních baterek, bez objektivů, rychlých karet, to je prostě strašně moc. Na druhou stranu tentokrát už nechci koupit něco, u čeho si zase časem řeknu, že bych potřeboval upgradovat, protože něco nejde. Z těch nákupů a prodejů jsem už vyléčený :) I ta X-T2 mi ale přijde fajn a podle toho, co jsem četl, by mi snad mohla bez problému vyhovovat. Na statické focení snad není možné, aby nevyhovovala. No a na akci, tam snad taky - našel jsem třeba tohle:
https://www.flipbook.schaake.de/blog/20 ... d-the-dogs
Na to, že to byla teprve beta verze firmwaru v kombinaci s tím, že fotili černočerného psa, mi to přijde použitelné i pro tenhle účel.

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Fuji X

Příspěvek od zirecek » 15 kvě 2018, 12:22

Co Ti vadí na Tvé stávající výbavě?
Něco hmatatelného, konkrétního nebo jen mužská technická touha udělat si radost novým nádobím?
V příspěvku výše píšeš hodně kladů na soustavu KP + 77. Dříve si již psal, že u fotek pohybujícího se psa jsi měl slušnou spolehlivost AF.
Kdyby jsi měl zásadní výhrady, tak možná budeš jinde spokojený, ale při takovém podání bych neřekl, že bude jinde tak zelenější tráva.

Uživatelský avatar
slivo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 856
Registrován: 07 bře 2013, 21:19
Bydliště: Praha

Re: Fuji X

Příspěvek od slivo » 15 kvě 2018, 13:11

maik pisal ze nevedel nastavit korekcie tak aby boli vsetky body ok (potreba nastavit korekcie + citlivost tych krizovych bodov okrem troch v strede)
PFS smugmug
K1ii, K3, K01, K10, K100 + DFA50/1.4, DA70, FA43, FA31, DA35ltd, DA16-50, DA50-135, DA12-24, DA55, FA50/1.4, DA50/1.8
NX200, 300 + 10/3.5, 20/2.8, 30/2, 45/1.8
A7r + FE55/1.8, FE85/1.8

Uživatelský avatar
samsak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 347
Registrován: 21 srp 2015, 21:48
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Fuji X

Příspěvek od samsak » 15 kvě 2018, 14:49

Nebo jeste pockat par mesicu co prinese letosni rok a potom to resit. To je otazka, jak moc ten ty korekce omezuji. Chapu, ze hmotnostni rozdil mezi sigmou 70 200 a Px 77 ltd je znacny, ale pokud to neni zivot ohrozujici prekazka...
Petr
http://petrsamsa.maweb.eu
IG, FB
________________________
Sony A7III
Sony FE 85 f1.8, Sony FE 35 f1.8

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Fuji X

Příspěvek od maik » 15 kvě 2018, 14:55

zirecek: je to tak, jak píše Slivo. KP je super, ale je potřeba s ním některou z možností:

1. ostřit středovým bodem s jakýmkoliv objektivem, ty tři F2,8 body ve středu jsou slušně spolehlivé dokonce i na af-c (když fotím akci, tak používám středový, přičemž akci já fotím sice rád, ale jenom málokdy)
2. ostřit středovým bodem se světelným objektivem a překomponovat (tahle technika mi prostě vadí, asi už proto, že nejde překomponovat moc výrazně, aniž bych příliš nehnul rovinou ostrosti)
3. ostřit všemi křížovými body se zacloněným objektivem (na f/5,6 je to OK, ale na tuhle clonu skoro nefotím)
4. ostřit na LV s jakýmkoliv objektivem na kterékoliv body (LV mě hrozně nebaví)

Ale chybí mi možnost 5 = odcloněným portrétním teleobjektivem na krajové křížové body. A mně to prostě vadí. Chápu, že se kdekdo do uvedených schopností foťáku bez problému vejde a takovému člověku já to KP rád prodám, protože z něj bude nadšený.
Když jsem si to rozebral, chybí mi možnost využívat potenciál LV v hledáčku + svižné ostření na akci a to je právě něco, co mi nejspíš bezzrcadlovky můžou nabídnout.
Jinak ano, KP + FA77 je skvělá kombinace schopná produkovat velmi působivou obrazovou kvalitu.

cport: Mně to taky přijde, vidím to jako jediný průnik množin svých požadavků :) Jinak určitě bych pořídil dobře i s Nikonem, ale obraz z těch skel na Fuji se mi líbí víc. Co nejdřív vyrazím si něco osahat, ať vím. Jak ta ceny teď klesla, tak už to není takový extrém, i když laciné to X-T2 taky zrovna není...

EDIT:
Samsak: Letošní rok přinese možná X-T3, které bude opět pekelně drahé a já na něj nebudu mít :) U Pentaxu si člověk zvykne na přístup "ještě to tu není, ale až to přijde, tak to bude něco", jenže já se chci zase pro změnu podívat do světa, kde už to přišlo :D
Naposledy upravil(a) maik dne 15 kvě 2018, 14:58, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“