Počítač pro zpracování RAW

Vše o softwaru určeného k úpravě fotografií a grafických programech.

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Počítač pro zpracování RAW

Příspěvek od elho_cid » 28 kvě 2012, 13:07

Během následujícího měsíce plánuju pořídit nový počítač. Chci tentokrát už notebook, ale tím pádem musím předem dobře rozmyslet konfiguraci, abych nelitoval a nekupoval za pár měsíců další.
Jaký byste radili zvolit komponenty pro zpracování RAW z K-5 v LR4 (to je určitě to nejnáročnější, co na tom budu dělat)?
Core i5 nebo i7?
RAM 8GB nebo víc?
Rychlejší HDD, nebo rovnou SSD?
Nechci už čekat moc dlouho na renderování 1:1 náhledů při intenzivních úpravách...
Díky za každou radu a osobní zkušenost.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
100r
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 565
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava

Re: Lightroom

Příspěvek od 100r » 28 kvě 2012, 13:33

i7 je urcite lepsie ako i5, ale i5 zvlada v pohode. 8GB RAM je uz dnes pre 16MPix RAW minimum, 16GB by som dal neskor.
7200rpm HDD nic nepokazis, SSD je zas kapacitne male, ale ked ma moznost mSATA SSD tak to ber. Pripadne ked na NB by si mal eSATA (6G) a k tomu suflik/dock, a staci ti nejakych 120GB ber SSD s tym, ze katalogy z LR maj na externom HDD cez eSATA.
Ak nemas problem dat 1600+€ za NB, odporucil by som ti pockat na nove MBP15, pripadne sucasne kupit "vo vypredaji" s matnym displejom za cca 1400€. Ten ti vydrzi minimalne 3-5 rokov.
K-5II, K100D, DA*16-50/2.8, DA*50-135/2.8, DA35/2.4, SIGMA 10-20/3.5, METZ 58, HOYA Pro1D, HD; Lowepro, Apple
Obrázek
http://robert.kollar.ipernity.com
SvadobnyPribeh.com

Uživatelský avatar
Bob van Sikorski
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 117
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Lightroom

Příspěvek od Bob van Sikorski » 28 kvě 2012, 16:05

jedna klíčová otázka: budeš používat lcd notebooku, nebo připojovat nějakou velkou IPS mrchu či tak něco?
hw: K200D + O-ME53 + klínová matnice, 8xEneloop, Tamron 18-200, Porst Color Reflex MC Auto 55/1.2, (v šuplíku 18-55 II, Vivitar 50/2.0, Jupiter 135/3.5, MD Rokkor 45/2.0, MC Rokkor-X PG 50/1.4); sw: DNG; Photivo/Rawtherapee + GIMP

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Lightroom

Příspěvek od elho_cid » 28 kvě 2012, 17:14

Na cestách LCD a doma to připojím k pěknému monitoru. Tohle mám promyšlené. Jde mi jen o odhad dostatečného výkonu a vyvážení těhle komponent jako CPU, disk a RAM.

hilda4sea

Re: Lightroom

Příspěvek od hilda4sea » 28 kvě 2012, 17:16

Mám výbornou osobní zkušenost s počítačem HP Elite 7100 s osazením:
PCIntel Core i7-860 Processor* (2.8 GHz, 1 MB L2 and 8 MB L3 shared cache) Up to 3.46 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, Genuine Windows 7 Professional Edition 64 CZ/ENG (recovary media 64bit), 1TB Hard Drive 16MB cache, 7200 RPM, 3.0 GB/s, NCQ, Smart IV, 8-GB DDR3 Synch DRAM PC3-10600 (1333-MHz) Non-ECC (4 x 2GB), SATA SuperMulti LightScribe DVD Writer Drive, 22-in-1 Media Reader, klávesnice (USB), myš (USB), NVIDIA GeForce with CUDA GT230 1.5GB PCIe x16 Graphics Card.
Ve spojení s monitorem Eizo to bez čekání zvládá i foto z Canon 5DMKII.
Mohu jen doporučit, protože poměr cena/výkon je dobrá.
Hilda

Uživatelský avatar
Bob van Sikorski
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 117
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Lightroom

Příspěvek od Bob van Sikorski » 28 kvě 2012, 17:47

při vší úctě, zrovna nějaké zastaralé HP na bázi pre-sandy-bridge architektury tu nemá smysl citovat. je již zastaralé po všech stránkách (cpu, gpu, pomalá paměť, hdd).

co se týče notebooku, tak dnes bych doporučil něco na bázi ivy bridge. pokud ti vyjdou prachy na quad-core, tak ber, pokud ne, má smysl spíš počkat až se situace srovná, resp až přijde reálně amd trinity. je otázkou, jak rychle bude případně lightroom implementovat opencl/directcompute, protože pak bys více benefitoval z amd, než intelu. pokud jde o svižnost při práci se soubory na hdd, tak dnes bych to asi řešil tak, že bych vybral noteboook BEZ OHLEDU na hdd/ssd a v případě, že v jinak perfektní konfiguraci bude 5400rpm hdd, bych jej nahradil za ssd. samozřejmě je ale potřeba vybírat podle toho, jaký monitor připojuješ, ptž pokud např. 25x14 nebo 25x16 a notebook by měl pouze hdmi či vga, tak asi nastane problém. s rychlým ssd stačí 8GB RAM, případně pokud bude uvnitř nějaké hybridní řešení jako intel smart cache, tak i to umožní obejít úzké hrdlo v podobě případného hdd. vše je to jen o penězích, také dost zálěží na tom, jakou čekáš výdrž baterie, jestli ti vadí lesklý displej, případně co další výbava (rozložení klávesnice, bluray, počet USB 3 konektorů, dnes už snad pomalu začít uvažovat i nad thunderboltem atd atd atd). snadná pomoc tady prostě není. možná pokud je rozpočet vyšší, tak zauvažovat nad strojem od eurocomu - ty jsou na rozdíl od pěžných slepenin velkých značek upgradovatlené. v česku je přeprodává goldmax.
hw: K200D + O-ME53 + klínová matnice, 8xEneloop, Tamron 18-200, Porst Color Reflex MC Auto 55/1.2, (v šuplíku 18-55 II, Vivitar 50/2.0, Jupiter 135/3.5, MD Rokkor 45/2.0, MC Rokkor-X PG 50/1.4); sw: DNG; Photivo/Rawtherapee + GIMP

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Lightroom

Příspěvek od elho_cid » 28 kvě 2012, 18:19

Díky za reakce!
Hilda - o tom že na tomhle to lítá vůbec nepochybuju, ale já spíš mířím níž.
Bob - na velkou mobilitu a výdrž na baterie nemám ambice. Chci strojovnu, která mi nahradí stolní počítač a kterou si budu moct vzít s sebou na chalupu nebo na víkend k rodičům. Když koupím něco s pomalým diskem a vrazím tam SSD, nepřijdu automaticky o záruku?

hilda4sea

Re: Lightroom

Příspěvek od hilda4sea » 28 kvě 2012, 18:19

Nevím sice co je pre-sandy-bridge architektura, ale určitě vím, že to bez problémů zvládá stomegové TIFF a editování se projevuje okamžitě na monitoru. Pokud se chystáš na Digiback, tak to asi bude slabé.
Jinak i když si koupíš dnes to nejlepší, tak za dva roky o tom napíšeš, že je to zastaralé.
Myslím, že Jarda nehoní parametry, ale účel. Pro K5 to je až moc výkonné.
Chtěl jsem jenom ukázat s jakým osazením nejsou žádné potíže.
Hilda

Uživatelský avatar
Bob van Sikorski
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 117
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Lightroom

Příspěvek od Bob van Sikorski » 28 kvě 2012, 18:30

elho:
- některé notebooky mají warranty přelepku právě na šroubu u hdd krytu, některé ne. to je třeba si předem zjistit. pokud tam samolepka není, nic výměně nebrání, pro případnou reklamaci opět dovnitř strčíš původní hdd.

hilda:
- já to nemyslel tak trdě, jde mi o to, že ty tady uvádíš desktop s 2,8G cpu z předpřčedchozí generace. dnes lze koupit 3,4G cpu taktovatelné někam mezi 4,5 až 5,5ghz se vzduchovým chladičem, navíc disponující instrukční sadou AVX. nevím jaká ja či není její míra využití v lightroomu, ale tak či onak se lze se osučasným desktopem (pravda, postaveném na cpu za 7000) dostat i na dvojnásobek výkonu tvého stroje, nemluvě o benefitech typu 6,0gbit sata a usb3, které tvůj storj na 99% nemá. a třeba usb3 sdxc čtečka, to je věc, kteoru s K5 využiješ velmi, velmi výrazně. nicméně naše debata je akademická,elho chce notebook.

- a ještě jedna věc k tomu. to že elho shání stroj na lr4, neznamená, že do budoucna nezmění názor. já třeba takhle před několika měsíci zjistil, že s rt4 lze dělat tak kompenzaci přepalů, že lr3 se na to nechytá (lr4 jsem nezkoušel). nikdy nevíš co přijde do budoucna a proto je třeba se poohlížet po tom, co dá nejvýhodnější poměr výkon/cena při stanoveném cenovém limitu. proto jsem se proti tvému stroji cítil potřebu ohradit, takže pokud jsem to přehnal, omlouvám se.
hw: K200D + O-ME53 + klínová matnice, 8xEneloop, Tamron 18-200, Porst Color Reflex MC Auto 55/1.2, (v šuplíku 18-55 II, Vivitar 50/2.0, Jupiter 135/3.5, MD Rokkor 45/2.0, MC Rokkor-X PG 50/1.4); sw: DNG; Photivo/Rawtherapee + GIMP

hilda4sea

Re: Lightroom

Příspěvek od hilda4sea » 28 kvě 2012, 19:05

Já si to nějak neberu. Pro mne je počítač zastaralý, když přestane plnit účel pro který jej mám. Pokud bude zvládat aktualizovaný SW, který potřebuji, pak je O.K.
Jinak ten můj zastaralý pracuje s nejnovější verzí LR 4 a Phase One 6.4.2 Pro.
Hilda

PS: První stolní počítač jsem si koupil na jaře 1989 (Systém CPM)

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Lightroom

Příspěvek od yoli » 28 kvě 2012, 19:14

Tiene a prepaly LR4 zvláda 0 100% lepšie, ako LR3.
K notebooku Ti veľa neporadím, je to o peniazoch a asi nič na svete tak rýchlo nepodlieha amortizácií, ako spotrebná elektronika, že dva roky tu niekto spomínal....dva mesiace niekedy :) Ja by som bral nootbook súčastných priemerných výkonov za rozumný peniaz i5 v pohode, do 8GB a nejaký 5400ot/min HDD je dnes už skoro štandardný priemer, ja by som, ale upozornil na možnosť 2xHDD, ako mám aj teraz pri 17" HP Pavilione DV7, aj starý Asus už neviem typ mal 2x sata HDD. Systémový "C-čkový" by som volil SSD do 64GB a úložný "D-čkový" nejaký terový 5400ot/min....a samozrejme pri vidlách win7 kvôli LR4 :)

Uživatelský avatar
pantheonsk
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 40
Registrován: 09 bře 2011, 10:43
Bydliště: Smolenice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lightroom

Příspěvek od pantheonsk » 28 kvě 2012, 20:13

X220 tablet, ma to IPS display + minidock3 kde sa da to docku hodit cez sata dalsi hdd...len 1400e s dockom a i5 je celkom draha hracka...
ide o co co potrebujes, co chces a co vyuzijes :)
mam 4 rocny R61i s core2duo T5750, a Lroom mi celkom dlho robi snimok, co ma pekne stve, tak hladam nahradu, na ostatne veci mi postacuje, maly upgrade na kingston ssd pomohol, ale nie pre Lroom, nakolko su na dalsom plotnovom disku v utlrabay...
otazka znie aj ci Ivy je oproti Sbridge nejaky posun vo vykone/spotrebe...
Ja osobne cakam az pojde ta x220 tablet dole, snad po nastupe X230, ak nie tak nejaky desktop za par susnov to isti, a nasledne nejaky lahsi nbook na surfovanie a prenasanie...
U booka to bude vzdy o kompromisoch, mna na x220 laka hlavne IPS dispaly a dlha vydrz, 8-10h s velkokapacitnou baterko, vaha a preklopenie na tablet, dotykovy disp...
HDD / RAM su bezne user vymenitelne komponenty...
ale napr niektore ultrabooky - myslim ze lenovo U400 - maju napr zabudovanu bateriu, co urcite nepotesi...
napr sony viao, sami celkom na jednej vystave pacilo - http://www.alza.sk/sony-vaio-se2f1e-s-s ... 303149.htm
nezanedbatelne je aj moznost rozsirit si zaruku na viac rokov / NBD...
i5 by malo na LR uplne stacit
inak odporucam kuknut sem - http://notebooky-forum.notebook.cz/viewforum.php?f=32
flickr - http://www.flickr.com/photos/pantheonsk/sets/
Pentax K-x / setak 18-55 / Tamron AF SP 28-75mm F/2.8

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Lightroom

Příspěvek od elho_cid » 28 kvě 2012, 22:41

Díky, ale jde mi spíš o náhradu stolního kompu, kterou občas vezmu s sebou na chatu, než o nějaký ultramobilní řešení.
Zatím mám zhruba vybráno:
Toshiba Sattelite P770 http://www.mironet.cz/toshiba-satellite ... +dp162170/
Dell XPS 17 http://www.czc.cz/dell-xps-17-l702x-str ... 09/produkt
a
Asus K73 http://www.mironet.cz/asus-k73svty252v- ... +dp155690/

a budu řešit kolik do toho chci vrazit. Nějaké názory?

Uživatelský avatar
pantheonsk
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 40
Registrován: 09 bře 2011, 10:43
Bydliště: Smolenice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lightroom

Příspěvek od pantheonsk » 29 kvě 2012, 06:57

No ono sa vzdy nieco najde ked clovek casom zisti ze potrebuje o nieco vacssi vykon ako planoval...
flickr - http://www.flickr.com/photos/pantheonsk/sets/
Pentax K-x / setak 18-55 / Tamron AF SP 28-75mm F/2.8

Uživatelský avatar
rovr
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 223
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno

Re: Lightroom

Příspěvek od rovr » 29 kvě 2012, 07:08

Já bych šel jednoznačně do DELLu. Pravda je sice nejdražší, ale nemá to pitomé nudlové rozlišení 1600x900, ale normální FULL HD a hlavně, display je MATNY. Disk je z uvedených modelů největší a je rychlej (7200 rpm). Takže na práci s fotkama je to IMHO nejlepší volba.
K5, BG4, K200D, P DA12-24, P DA18-55 AL II, P DA55-300, TA 17-50/2.8, METZ48

Odpovědět

Zpět na „Software“