Pentax K30 a Metz 40MZ2

Vše o příslušenství, filtry, stativy, brašny, baťohy a pod.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
sklen
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 31 led 2016, 11:26

Pentax K30 a Metz 40MZ2

Příspěvek od sklen » 31 led 2016, 12:07

Ahoj, mám problém s použitím blesku Metz 40MZ2 na Pentaxu K30. K Metzu mám SCA3701 M2, SCA3702 M a SCA se středovým kontaktem. Prošel jsem internet a zjistil, že 40MZ2 nepodporuje P-TTL, nicméně by bez problémů měl fungovat režim A. Mě se to chová (s oběma SCA) tak, že při přepnutí do A komunikace mezi tělem a bleskem funguje, blesk nějakým způsobem reguluje výkon, ale výsledná expozice nesedí. Něco je výrazně přeexponované, něco podexponované. Při opakování snímku je výsledná expozice stejná (většinou chybná). Zajímave je to, že při postupné změně clony nebo citlivosti se chyba v expozici mění nepředvídatelně. Třeba na f8 to vyjde jakžtaž, ale f5.6 a f11 je podexponované. Připadá mi to, jako by blesk vycházel z chybných údajů nastavené clony a citlivosti, přičemž ale na displeji ukazuje správné hodnoty s souladu s tím, jak je nastavený foťák. Na foťáku jsem nastavil i krokování clony a času po 1/2EV místo třetiny, aby to bylo v souladu s krokem na blesku.
Pokud nasadím blesk přes hloupé SCA jen se středovým kontaktem a nastavím blesk ručně podle foťáku, zdá se, že automatika funguje, jen systematicky podexponovává o půl možná 1EV. Zkoušel jsem projet různé citlivosti a clony a zdá se že odchylka je pořád stejná -1/2 až -1EV a to jak při bleskání napřímo, s odrazem i oběma reflektory. S tím už by se nechalo celkem bez problémů žít, nechápu ale v čem je problém při připojení přes chytrá SCA3701 a SCA3702. Pokud by to fungovalo bez problémů, tak s režimem A bych si asi vystačil. Našel jsem i na názory, že A bývá někdy i lepší a přesnější než P-TTL (nechápu, nicméně jsem na tento názor několikrát narazil). 40MZ2 je sice stará vykopávka, na filmu jsem s ní ale naprosto spokojený. Je docela výkonná, otočná, výklopná, dva reflektory... Netušíte, kde může být zakopaný pes?
Zkoušel jsem i prehistorický Metz 30BCT4 (upravený na nízké napětí na kontaktu !!!) a výsledky byly celkem dobré. Dva programy skoro seděly a jeden vykazoval systematickou podexpozici asi 1/2 - 1EV. To ale dělal asi i na filmu.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Odpovědět

Zpět na „Příslušenstv, filtry apod“