Blesk SIGMA EF-500 DG ST PA-PTTL Pentax

Vše o příslušenství, filtry, stativy, brašny, baťohy a pod.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
skubis
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Turnov

Blesk SIGMA EF-500 DG ST PA-PTTL Pentax

Příspěvek od skubis » 12 bře 2007, 18:17

Zdravím, nemáte někdo zkušenosti s bleskem SIGMA EF-500 DG ST PA-PTTL http://www.oehling.cz/inshop/scripts/de ... &level=356 Uvažuji o jeho koupi. Předem díky za rdy.[/url]

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
jir_ist
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 315
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od jir_ist » 12 bře 2007, 23:56

Používám ten blesk, jsem s ním velmi spokojen. Má velkou výhodu v tom že se dá otáčet na všechny strany, je výkonný (silný), dobře vysvítí celou plochu a hlavně má rozptyl až na 17 mm po staru (cca.12 mm na digi).
Jediný problém je v tom, že byl stavěn pro řadu *ist D, DS,DL a s řadou K, K100/110, 10 si nerozumí.... Sigma o tom ví a zdrarma ti v servisu nalejou nové software. Používám ho s K10D a ist DS.... výhodou je samozřejmě i cena :-) .... ovšem nemá "dálkové ovládání" .... jirka
jir_ist

Uživatelský avatar
Cimrmanek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 593
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Mikulov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cimrmanek » 13 bře 2007, 00:08

Tak koukám že to vypadá jako dobrá alternativa k poněkud dražšímu Pentaxu. Akorát by mně zajímalo jak tam nalejou ten nový soft?? Teoreticky by ale už teď u nových kousků mohl na K100/10D fungovat, ne? Jirko a funguje na něm to dálkové odpálení pomocí vestavěného blesku?

Uživatelský avatar
jir_ist
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 315
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od jir_ist » 13 bře 2007, 00:42

ovšem nemá "dálkové ovládání" tím jsem špatnou češtinou chtěl vyjádřit "dálkové odpálení", jak ty říkáš.... tu funcki tenhle blesk NEMÁ !!! Má ji až o stupeň vyšší a taky dražší ten samý název, ale + Super !
Já nevím jestli tam nalévají jen "program" jako když měníš frmw. v kameře, nebo nějakou el. součástku..... hlavně že to pracuje...
Mám obavy, že ty co jsou teď na trhu (vyrobené pravděpodobně před 1/2 rokem) ještě tímhle trpí.... bylo by dobré se zeptat od kterého serial.No. už je to originálně OK z fabriky....... jirka

ještě jsem chtěl dodat, že oceňuji, že si nepředbleskuje kvůli ostření, používá ještě tu "červenou lampu" :-). Předblesk dělá jen u funkce "červené oči" (pochopitelně) a pak s "delay" tj. samospoušť a "remote control + 3 sec." ....
jir_ist

Uživatelský avatar
Cimrmanek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 593
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Mikulov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cimrmanek » 13 bře 2007, 00:49

No já sem si nebyl jistý právě co tím myslíš... to je škoda, že to nemá, zrovna tahle funkce se docela hodí...

Uživatelský avatar
jir_ist
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 315
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od jir_ist » 13 bře 2007, 04:37

Cimrmanek, jasně, asi víš na co ten "dálkový odpal" blesku potřebuješ, někdo se pro své focení bez toho možná neobejde. Ale rád bych poznamenal pár věcí z "praktického hlediska" mých potřeb, které jsou možná jiné, ale spíš proto, aby si každý uvědomil co že vlastně potřebuje a za co platí... :-)
K dálkovému odpalu.
Dřív jsme používali Slave, optické čidlo odpalující blesk, používám je dodnes. To reagovalo na záblesk o sm.číslu blesku min. 28 a max na vzdálenost 6 m, a že to mělo velkou plochu sběrného čidla. Nevím jak citlivý je Slave v Pentax blesku, určitě je malý, ale odhaduji že na ten vestavěný slabý blesk kamery (cca.16) může zareagovat max. na 3m a to ještě ve vybílené místnosti...., věřím, neznám přesné parametry....
Když mám blesk "jinde" než na těle kamery, mám ho tam proto, abych měl světlo pod jiným úhlem než "zepředu_naplocho". Jenže takhle musíš přidávat i to světlo zepředu vestavěným bleskem (které já tam nechci) a to už je problém, hlavně když použiješ širší sklo. Střed máš napálený 1 1/2 či 2x, zatímco kraje ne, nemusím snad dál vysvětlovat....
Když jsem si prošel příručku k blesku Pentax 360 a prohlédl jeho ovládání, bylo pro mne absolutní No,No.... Mám blesk na focení a čas hraje roli. Tam bych musel zkontrolovat asi 25 funkcí, jestli je to "správně" nastaveno, nebo nastavovat Menu složitější než na kameře. A když je tam 25 možností nastavení, je také 25 možností že něco je chybně nastavené. Když jsem si přečetl jak ten vztah Master-Slave pracuje, kolikrát si to musí vyměnit předblesky a informace, tak to pro běžnou praxi není. Je to možná dobrá a dost vymakaná hračka, ale z praktické stránky ????

Pro mé focení, používám jeden blesk TTL zleva a zprava někdy ještě druhý TTL (slabší) či odrazovou desku na objekty do vzdálenosti 3m přímo na TTL kabelu z kamery. Delší vzdálenost už není jistota v TTL, protože to nějakou setinku vteřiny vezme než si po drátě vymění kamera s bleskem informace a usekne ho. Pokud je vzdálenost delší (používám zpravidla deštníky) mám jeden blesk (zpravidla ten silnější) na kabelu v provozu Manual ( NE TTL) a druhý blesk v Slave botce s čidlem. Expozici si změřím předtím Flashmetrem. Žádný problém, se světly stejně moc nehýbu atd.atd. Kromě toho to potřebuji max. jednou za půl roku, takže to snad ani není "praktická" potřeba... Když dělám v místnosti, rodina atp., mám tu Sigmu v botce kamery namířenou do stropu kvůli celkovému osvětlení a hladině světla. Kolem hlavy blesku mám gumičku která drží bílou plastikovou destičku. Ta odráží část světla napřímo, takže prosvětluje stíny. Ale nikde žádné "ploché světlo", žadné drastické stíny atp. od denního světla nepoznáš.... A tahle Sigma má naprosto jednoduchou obsluhu, TTL_Manual + Man. 1/8 (z hlavy). Rychlé nastavení, nemůže dojít k chybě, myslíš na focení a jedeš :-).
To je asi tak všechno čím jsem chtěl vyjádřit aby si nejdřív každý rozmyslel co za funkce bude potřebovat skutečně. Jestli se mu vyplatí dát majlant za některé funkce, které z praktického hlediska moc praktické nejsou atd.atd. jirka
jir_ist

Uživatelský avatar
Cimrmanek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 593
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Mikulov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cimrmanek » 13 bře 2007, 10:15

No ty ses zase rozepsal, jde videt ze ti na nas zalezi :-) :-)
Je fakt, ze to s tim nastavovanim blesku mne vubec nenapadlo, taky bych nechtel stravit nekolik minut nastavovanim a kontrolovanim 25 funkci, uz ted mi staci jen to kontrolovat jestli mam nastaveno vse dobre na fotaku a jeste k tomu blesk....? no tva uvaha je na uvazeni :-)
Ja sem puvodne uvazoval, ze by se to hodilo na foceni makra, z jedne strany blesk a z druhe reflektor kvuli projasneni stinu, ale koukam ze mozna tuhle funkci ozelim.
Ja zatim prave blesk nemam, ale nejakej levnejsi by byl samozrejme lepsi, protoze spis setrim na objektiv ;-)

Uživatelský avatar
Cimrmanek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 593
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Mikulov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cimrmanek » 13 bře 2007, 10:55

Ted sem zjistil primo na strankach Sigmy, ze je kompatibilni i s Pentaxem k100D. K10D tam zatim neni tak tezko rict jestli ho tam jen zapomneli dat nebo to jeste oficialne nefakcii, pripada mi dost neprakticke si jej koupit a rovnou ho obratem posilat do nejakeho servisu... !?!

Uživatelský avatar
jir_ist
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 315
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od jir_ist » 13 bře 2007, 11:06

7/31/2006
Notice to end-users using EF-500 DG Super Pentax and EF-500 DG ST Pentax flashguns.

To our valued customers,
Sigma’s EF-500 DG SUPER and EF-500 DG ST model flashguns for Pentax mount do not operate when Pentax K100D D-SLR camera (recently introduced to the market by Pentax) is used. To overcome this, we will start supplying a free-upgrade service to our customers*.
We regret any inconvenience this may cause our customers who own Pentax K100D D-SLR camera and we will take necessary steps for not causing any problem to our valued customers.

This problem occurs with Pentax K100D D-SLR camera only.
List of flashguns require update for Pentax K100D D-SLR camera:
EF-500 DG SUPER Pentax fitting
EF-500 DG ST Pentax fitting

* Update service is not available for non-DG version (EF-500 Super Pentax fitting and EF-500 ST Pentax fitting)


Tady máš tu zprávu. Já jsem blesk kupoval v prosinci, hned jsem ho dal Servisu (je v Melbourne) za 3 dny byl zpět. Přemýšlel jsem o tvé potřebě pro makro, jak to nejlaciněji jednoduše řešit.... chceš mé návrhy ?
jir_ist

Uživatelský avatar
dubraro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 59
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dubraro » 13 bře 2007, 15:13

jir_ist píše:Když jsem si prošel příručku k blesku Pentax 360 a prohlédl jeho ovládání, bylo pro mne absolutní No,No.... Mám blesk na focení a čas hraje roli. Tam bych musel zkontrolovat asi 25 funkcí, jestli je to "správně" nastaveno, nebo nastavovat Menu složitější než na kameře. A když je tam 25 možností nastavení, je také 25 možností že něco je chybně nastavené.
Já jenom, že mně se nastavení a používání Px 360FGZ zas tak strašně komplikované nezdá. Přepne se do P-TTL a Zoom Auto. To je celé. A ten bílý papírek je tam už vestavěný, stačí vytáhnout :)
Naopak já mívám problém s P-TTL. Často fotím kočky a ty jsou schopny mezi měřícím a "ostrým" zábleskem zavřít oči (člověk to nestihne). Takže fotím buď na film aparátem který má normální TTL bez předblesku, nebo používám vestavěné měření blesku (K100 v režimu M).

OuvejAchich
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Chomutov

Příspěvek od OuvejAchich » 13 bře 2007, 16:26

Já sice nejsem Cimrmanek, ale velice bych Tě Jirko poprosil o ty návrhy pro makro.

Uživatelský avatar
jir_ist
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 315
Registrován: 01 led 1970, 01:00

dubraro

Příspěvek od jir_ist » 13 bře 2007, 22:51

Obrázek

Obrázek

dubraro, jestli tohle není překombinovaný ? To je tak na týdenní školení. Vždyť je to víc knoflíků a nastavování než na samotné kameře... omylem, v brašně atp. zmáčkneš něco a je všechno jinak. A jenom zkontrolovat jestli je všechno jak potřebuji ti zabere nějaký čas....
A ten bílý papírek se pro způsob nasvícení makro v našem případě nehodí, potřebujeme totiž svělo v úhlu (se strany), hlava blesku otočená do strany tak, aby nesvítil na předmět, takže i odrazná destička musí být "mimo" blesku , vzdálena a naklonitelná.... Kromě toho tenhle blesk (Pentax 360) nemá ani otočnou hlavu !!!!
Nemám nic proti tomu, když to někdo má rád, jenom říkám že pro mne to není. Tím nezavrhuji tenhle blesk, stojí nakonec pěkný prachy ... :-) Chci rychlý a jednoduchý přehled .... to je všechno, ale diskutovat o tom dál nechci ...... jirka
jir_ist

MaSka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava - Výškovice

Příspěvek od MaSka » 14 bře 2007, 09:16

A blesky mé oblíbené téma:)
K tomu 360FGZ jsem se dostal za 3500Kč, téměř nový. Fakt je že návod vypadá složitě, ale 90% toho právě je pro ty bezdrátové odpaly, kde se dá nastavit i několik kanálů, což má význam pokud by mělo více fotografů v místností použitý dálkově odpalovaný blesk, tak aby si je neodpalovali navzájem vždy všechny, ale každý ten svůj.
Po nasazení do sáněk to skutečně natvrdo přejde do režimu P-TTL a jediné co se dá nastavit na blesku je korekce a zoom auto nebo manuál. Bohužel ani na DS nejde nastavit režim TTL. Potvrzuji, že na měřící předblesk reagují nejenom kočky čtyřnohé, jak psal dubraro, ale bohužel znám i několik 2nohých, která to skoro 100% stihnou taky. Navíc to přece jen trochu prodlužuje dobu mezi zmáčknutím spouště a exponováním. Zkoušel jsem tím ,fotit jednak koťata při hře a jednak běžce v šerém lese a podruhé už jsem raději použil 500FTZ, která uměla jen s DS TTL. škoda, že TTL, bylo pčínaje DL ustřihnuto, myslím, že tam mohlo paralelně žít dále, nemyslím, že by to výrazně zvyšovalo cenu aparátu.
To, že neumí otočit hlavu je škoda, nelze nastojato fotit odrazem o strop.
Složitost je daň za mnoho funkcí.

Odpovědět

Zpět na „Příslušenstv, filtry apod“