aky blesk na pentax

Vše o příslušenství, filtry, stativy, brašny, baťohy a pod.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Aero
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: 01 led 1970, 01:00

aky blesk na pentax

Příspěvek od Aero » 23 kvě 2007, 20:42

som cerstvym drzitelom k-stovky a chcel by som si dokupit jednoduchy, vykonny blesk. doteraz som fungoval s kompaktom (kyocera finecam M410R) ako pridavny blesk som pouzival stary rusky blesk pouzivany na zenite a pod.. odpaloval som ho pomocou jednoducheho obvodu s fotodiodami ktory som nasiel v nejakom starom amaterskom radiu. jednoduche, ale ucinne, ale s pentaxom mi to uz nefunguje nakolko predblesknutie ttl systemu mi odpali blesk este pred zaznamenanim snimku. pozeram ze nove blesky niesu lacnou zalezitostou, tak hladam nejaku alternativu. poradi niekto? neda sa aspon na zaciatok vypnut to ttl, alebo s tym nejak vybabrat? v prirucke na obsluhu som nic nenasiel......
dik.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

OuvejAchich
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Chomutov

Příspěvek od OuvejAchich » 24 kvě 2007, 12:36

Opatrně s tím starým bleskem, maximální napětí na patici při nabíjení může být jen 6V, jinak hrozí poškození fotoaparátu.

Uživatelský avatar
bigin
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od bigin » 24 kvě 2007, 14:51

Vyzkoušel jsem na K 10 svůj Metz 40 mz 2 a funguje perfektně dokonce i motorový zoom ale nefunguje TTL měření. Blesk ale měří špičkově sám v režimu A takže jsem spokojen. Pokud Ti nevadí absence TTL měření tak zkus nějaký blesk Metz.

Uživatelský avatar
Aero
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Aero » 24 kvě 2007, 18:07

OuvejAchich, dik za upozornenie, o takom niecom som fakt nevedel, ale ja uz som ten blesk na fotaku nasadeny mal, a fotak nejavi ziadne znamky poruchy (zatial). vsetko funguje. jedno co som este nevyskusal je funkcnost externeho blesku nasadeneho na sankach, nakolko to nemam ako vyskusat. pises ze hrozi poskodenie fotoaparatu, cize hrozi ze odpalim cely fotak alebo je mozne ze sa poskodi len nejaky system riadenia blesku? ono, ked som ten blesk skusal, vobec ho neodpalilo. ma este jednoduchu peticu s jednym kontaktom, a ta je funkcna (ked prepojim kontakty sanok, odpali sa blesk)... inac vstavany blesk funguje dalej normalne, tak hadam mi nic neodislo....

...este aby nedoslo k nedorozumeniu: na sankach mi blesk neodpalilo vobec, to ze som pisal ze mi ho predcasne odpali predzablesk ttl-ka plati pre dialkove bezdrotove odpalovanie pomocou obvodu s fotodiodami namontovanymi dodatocne na externy blesk.

Uživatelský avatar
karak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 152
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Liberec

Příspěvek od karak » 25 kvě 2007, 11:17

Na použití starých blesků opravdu pozor. Napětí ve stovkách voltů nebyla žádná výjimka. Rusové rádi vše bajšoj, takže tady bych byl obzvláště opatrný.
Moderních DSLR snášejí spouštěcí napětí tak max. do 20-30V, záleží podle značky. Osobně bych se neodvážil použít něco s napětím nad 10V.

Pro orientaci při koupi starších blesků může posloužit následující seznam, kde jednotlivý uživatelé zveřejňují naměřené hodnoty napětí.
http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html

Jinak pokud bys chtěl koupit něco nového a levného (v porovnání s prům. cenou blesků), tak u nás (CR) lze např. koupit blesk
Metz MB 36 C-2 s cenou něco přes 2000kč, či případně nějaký model od Fomei.
Pentax K10D

Uživatelský avatar
Aero
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Aero » 25 kvě 2007, 18:13

karak- o.k. dik za rady. teraz by som sa uz aj ja bal do sanok nasadit nieco stare ruske... ale zo zvedavosti som ten blesk nasadil skor, ako som sa s niekym poradil. ako hovorim, fotak slape dalej, aj vstavany blesk, uz len dufat ze aj externy na tom pojde ak ho niekde zozeniem.... moc by ma mrzelo poskodit si fotak ktory mam 2 tyzdne.... (je z druhej ruky, ale aj tak...)

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3647
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 27 kvě 2007, 22:31

Není problém zkrátka změřit voltmetrem napětí na tom blesku. Pokud je nad 12V tak na DSLR nedávat, pokud je pod, tak v bezpečí.

Uživatelský avatar
Aero
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Aero » 02 čer 2007, 09:44

...a vie mi teda niekto povedat ako sa moze prejavit poskodenie fotaku? ako hovorim, slape dalej, znamena to ze je vsetko o.k. alebo moze byt nejak poskodene iba odpalovanie externeho blesku..? to zatial nemam ako vyskusat.....

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3647
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 10 čer 2007, 22:39

bigin píše:Vyzkoušel jsem na K 10 svůj Metz 40 mz 2 a funguje perfektně dokonce i motorový zoom ale nefunguje TTL měření. Blesk ale měří špičkově sám v režimu A takže jsem spokojen. Pokud Ti nevadí absence TTL měření tak zkus nějaký blesk Metz.
Taky používám Metz 40 MZ-2, na adaptéru SCA 3701 M2. Všechno funguje jak má, v režimu A se nemusím o nic starat, foťák bleku pošle hodnoty ohniskové vzdálenosti, clony, ISO, blesk mu pomůže zaostřit a správně nadávkuje světlo. Kromě extrémních případů, kde je malý světlý objekt na velkém tmavém pozadí, je expozice korektní, i na vzdálenost několika metrů (zoom) nebo cm (makro).

Taky doporučuju.

Uživatelský avatar
nomadm
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od nomadm » 01 lis 2007, 08:35

ten Metz 40 je ale za 6 litru,ne?

Odpovědět

Zpět na „Příslušenstv, filtry apod“