Minilaby - Příprava fotek

Vše o tisku fotografií.

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
pepé
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Valašsko

Minilaby - Příprava fotek

Příspěvek od pepé » 17 črc 2010, 17:59

Potřeboval bych poradit jak připravit fotky do minilabu. Hlavně by mě zajímalo : 1. V jakém formátu fotky poslat ? ( JPG, TIFF 8bit,16bit ).
2. Doostřovat či ne ?
3.Na co se hodí fotografický povrch : metalíza,rastr,satén ?
Na fotky krajinek je nejlepší lesklý povrch ? Díky.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Harold
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 33
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Harold » 18 črc 2010, 19:18

Nejsem sice žádný expert na tisk ani na laby, ale nepatrně ze své zkušenosti.
Na formátu by nemělo záležet, slušný lab by uměl zpracovat formáty všechny. Rozumné je zvolit si jeden lab (třeba po dřívějších "testovacích, zkušebních" fotkách a jsi-li spokojený, zůstat u něho a laby nestřídat. Je dobré si říci o zpracovatelský ICC profil, který si instaluješ do PC na kterém fotky upravuješ a připravuješ. Pokud nemáš kalibrovaný monitor, můžeš si postupně doladit monitor - necháš si v labu udělat jenom několik fotek a snažíš se, aby jsi na monitoru viděl nejvěrnější obraz fotografie. Může to být běh na dlouhou vzdálenost. Nezapomeň na rozdíl - monitor světlo vyzařuje,fotka světlo odráží, tak stejné to nebude nikdy.
Zjisti v jakém rozlišení DPI lab pracuje. Většinou 300DPI. Pak je dobré na tento rozměr fotku po úpravách a ořezu upravit. Pokud nevíš DPI, raději nechat v původním rozměru, když to uděláš chybně, lab to musí znovu resamplovat a je to mírně na úkor kvality.
Rozumným doostřením nic nezkazíš. Papír snese trochu více než monitor (zejména LCD) ale nic se nemá přehánět.
Osobně upřednostňuji povrch lesklý, ale musíš se k fotkám chovat "hezky". Pokud je chceš ukazovat všem babičkám, dědečkům a zrovna svačící kolegyni v práci, tak matný. Záleží ale na velikosti, účelu a námětu fotky. Takový portrét většinou lépe vyzní právě na matu, případně jemném rastru... atd. Na lesku je jakoby více detailů...

Na závěr jsem si nechal jedno doporučení. Optimální je, když si vytvoříš maximální shodu mezi monitorem a zhotovenou fotkou z labu (proto zůstat u jednoho) a potom si nechávat dělat fotky BEZ KOREKCÍ. Korekce dělá obsluha automatu nebo sám automat, a co je ti platné, když si připravíš v editoru třeba fotky krajiny s krásnými dramatickými mraky a obsluha potom fotku "přeběhne" funkcí automatického kontrastu a máš tmavou krajinu a bílou vyšisovanou oblohu...
Tak ať se daří.

Uživatelský avatar
pepé
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Valašsko

Příspěvek od pepé » 18 črc 2010, 21:31

Díky. Ještě by mě zajímalo jestli pujde poznat na fotkách A4 a větších jestli to bylo dělané z JPG nebo 16bit. TIFFU ? Když ty fotky doostřím sám a obsluha minilabu je doostří znova, bude to nějak vadit ?

Uživatelský avatar
Harold
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 33
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Harold » 18 črc 2010, 21:54

Myslím si, že na A4 JPEG/TIFF při běžných fotkách nerozeznáš. Snad, možná, nějaké "speciality", struktura tkaniny při zvětšeninách atd. ale je otázka jestli se to na ten papír podaří dostat... Nebude to ale důvod k nějakým vráskám ... :-)
Ostření... pokud není obsluha labu slepá nebo to moc neflinká, tak vidí co tam má a co to potřebuje (i v tom je výhoda, pokud se dopracuješ ke zpracování bez korekcí...pak už je vše tak jak si to připravíš, včetně doostření dle formátu).
Papír ale snese poměrně velké "přeostření". na monitoru je to už fuj a na papíru O.K. Musíš vyzkoušet, než budeš mít ten správný odhad. Ale obecně, je přijatelnější fotka méně ostrá než brutus přeostření...

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BenaCZ » 18 črc 2010, 22:09

Harold: lepe bych to nenapsal. souhlasim se vsim... zaklad je Fotky BEZ UPRAV
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
CyberSammy
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 459
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nitra

Příspěvek od CyberSammy » 19 črc 2010, 09:46

Tiez suhlasim s Haroldom. Povodne som chcel nieco dodat, ale po precitani jeho prispevkov netreba dodavat nic :-)
Panasonic Lumix DMC LZ8, Canon PowerShot A470

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od spachal » 19 črc 2010, 12:51

Zkusenosti take moc nemam, ale k vyse uvedenemu:
- posilal jsem na tisk data v rozliseni 300dpi, v nejmene komprimovanemu JPEGu, vysledna kvalita spickova, TIFF nebyl nutny (a hlavne mozny, musel jsem se vejit do 25MB a to ve fyzickem rozmeru fotografie 30x45cm, v 300dpi, je uz problem). Ale pokud neni datove omezeni, zaslat treba na DVD podklady pro tisk v nekomprimovanem TIFFu, uz kvuli vyvazeni barev, tim nic nezkazis..
- doporucuji PRESNE pripravit podklad pro tisk, v danem rozmeru a s 2mm presahem z kazde strany (nazyva se i spad nebo spadavka). Tiskarna nemusi nic zvetsovat/zmensovat, doostrovat atd.
- vyvazeni barev je asi nejvetsi problem, nejlepe si asi zkalibrovat monitor zapujcenou sondou (malokdo sondu ma, nebo monitor s hw kalibraci), pripadne alespon nacist odpovidajici icc profil, pak zaslat do tisku nejaky vzorek (pekne jsou treba zde: http://www.brucelindbloom.com/index.htm ... mages.html ) a ten porovnat s monitorem, pripadne 'dorovnat okometricky' rucne.
- fotografie zaslat k tisku asi o 5% zesvetlene
- leskly tisk je sice pekny, barvy vypadaji zivejsi a subjektivne je i 'hezci kontrast', ale jak uz bylo psano, je to nachylne na "ohmatani" a take, coz zmineno nebylo, je to problematicke pri umisteni pod sklo (fotky se 'lepi' na sklo)

No, at se podari tisk dle predstav! :]
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Uživatelský avatar
pepé
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Valašsko

Příspěvek od pepé » 19 črc 2010, 14:33

Díky moc :)

Uživatelský avatar
Harold
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 33
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Harold » 19 črc 2010, 19:39

Tak jsme se celkem vzácně shodli. To nebývá v diskuzích moc obvyklé :-)
Všichni jsme předpokládali, že se jedná o sice kvalitní, ale přeci jenom "amatérské" fotografie. Samozřejmě, pokud by ses zabýval nějakou produktovou fotografií, ty nároky a požadavky jsou o několik stupínků výše a pak je zvládnutí barevného prostoru a kalibrace monitoru nezbytná, ale je nutné i aktualizovat ICC profil labu, protože samy by si měli po nějakém (poměrně krátkém čase dělat kontrolu a korekce svého osvitového zařízení) a potom se zastaralým ICC profilem už to nemusí přesně sedět...ale to je černá magie a pro obyčejného smrtelníka celkem nepodstatné.
Tou okometrickou metodou se to při troše trpělivosti nechá dotáhnout k téměř okometrické "dokonalosti"...
Jestli jsi se vším teprve na začátku, neuškodí naštudovat něco málo (nebo raději více :-) ) o správě barev také jednoduché kalibraci monitoru, třeba zde:
http://www.digi-foto.sk/pocitac-pre-dig ... -monitoru/
Jinak je to vše docela obsáhlá disciplína, při které zažiješ nejedno zklamání, ale o to větší radost, když se zadaří...

Uživatelský avatar
pepé
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Valašsko

Příspěvek od pepé » 19 črc 2010, 20:27

Samozřejmě, že se jedná o amaterské fotografie. Zatím jsem si tiskl fotky doma. Teť jsem usoudil, že jsem pokročil tak daleko, že bych si mohl dovolit trošku profesionálnější tisk :D Ještě jednou díky.

Uživatelský avatar
vstavro
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha-Beroun/Michalovce-Vinné/Bristol

minilab problem

Příspěvek od vstavro » 09 pro 2010, 23:12

Ahoj, mam len kusu informaciu, ale posielal som rodicom fotky ktore si nechali vyvolat v minilabe, vysledok je, ze fotky su zlte... osobne si fotky tlacim sam a nikdy som s tym problem nemal...
...nieco som si na internete i tu v diskusii precital, ale nerozumiem ani slovo :)
...viem ze jestvuje nieco ako CMYK vs. RBG, potom nejaka sprava farieb...
fotky su rawu, spracovane v gimp-e ulozene ako jpeg, to je asi vsetko o tom viem :)
dik za radu

Uživatelský avatar
peppe
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 525
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Zilina

Re: minilab problem

Příspěvek od peppe » 10 pro 2010, 21:06

vstavro píše:A
dik za radu
Tak sem zaves origos jpeg fotky co je vytlacena na zlto a ono ti to asi par ludi s dobrym monitorom skusi okomentovat
http://dudo.zonerama.com/
K5, K20 a pár sklenárskych skvostov, bižutéria

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od spachal » 11 pro 2010, 11:43

>vstavro: jak jsi asi poznal, tohle je .. tak trochu orisek :]. Idealni je mit zkalibrovany monitor stejne jako vystupni zarizen (tisk) ve fotolabu, ale to je vetsinou jen nesplnitelny sen :]

Da se tomu ale trochu priblizit, zakladem je mit monitor, ktery se da pouzitelne zkalibrovat (vetsinou neni nejlevnejsi), pak jej opravdu kvalitne zkalibrovat (take leze do penez) a nasledne to zkouset, zda se vse povedlo pri tisku (i zde ty pokusy neco stoji ;] ..). Navic muze byt chyba i v tisku, ale to se moc nestava, vetsinou to byva problem na strane monitoru toho, kdo fotky pripravuje k tisku (Tebe).

Nejaka teorie o barevnem prostoru, jak vznika barva na monitoru a jak na papiru, gamutu atp. by nebyla na skodu, namatkou z google:
http://cs.wikipedia.org/wiki/CMYK
http://www.digimanie.cz/art_doc-393137B ... 17694.html
http://www.vitekskop.com/node/45
http://www.grafika.cz/art/df/rom_color1.html + http://www.fotografovani.cz/art/fozak_d ... olor2.html
ap.

Trochu si o tom precti, i zde na foru je informaci vcelku dost :]
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Uživatelský avatar
rada
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: 18 úno 2011, 20:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Minilaby - Příprava fotek

Příspěvek od rada » 26 bře 2011, 17:51

Díky všem za informace, ale nikde jsem se nedočet jak je to s velikostí pro tist. Když vezmu maximální rozměr fotky, tak nedostanu ze své K20D víc jak 30x26cm při rozlišení 300dpi. A to je limit se kterým nehnu. Jak můžu z labu dostat větší fotku např. 30x40cm?
Jan Rada
K20D, DA 18-55, 55-300 ad...

Uživatelský avatar
Rava
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 85
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Havl.Brod

Re: Minilaby - Příprava fotek

Příspěvek od Rava » 26 bře 2011, 18:20

Jako totální laik jsem nad tím taky hloubala a nakonec jsem to nechala na labu - tiskla jsem zvětšeniny 40 x 60 a nechala jsem 240 dpi tif a kvalita byla velice slušná, aspoň dle mého chabého zraku. Když jsem se tam ptala, jestli to mám převést na 300dpi a nazvětšovat, tak říkali, ať se v tom moc nevrtám, že jejich mašina to udělá líp. Co se mě týče, asi měli pravdu :)

Odpovědět

Zpět na „Tisk fotografií“