Sigma 50-500mm f4-6.3 EX APO RF "Bigma"

Recenze uživatelů - objektivy Sigma

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Sigma 50-500mm f4-6.3 EX APO RF "Bigma"

Příspěvek od elho_cid » 09 říj 2008, 17:48

Název objektivu: Sigma 50-500mm f4-6.3 EX APO RF "Bigma"

Obrázek

Průměr předního závitu: 86mm
Minimální a maximální možná clona: 4 - 22
Materiál těla objektivu: kov?
Bajonet: KAF
Vestavěná sluneční clona A/N: Ne
Prachotěsnost a voděodolnost A/N: Ne
Vhodné pro digitální a analogové fotoaparáty: Ano, na všechny bez omezení
Clonový kroužek A/N: Ano

Úvodem
Tento objektiv bývá často uživateli hodnocen jako velmi dobrý až výborný. Přestože "zoom" pro mě předtím nebyl prioritou, nechal jsem se zlákat relativně výhodnou nabídkou a objednal jsem si tenhle etrémní teleobjektiv. Po několika týdnech focení s ním se pokusím zprostředkovat zkušenosti s "Bigmou".

Konstrukce
Bigma je vlastně taková přenosná posilovna. Váží bez pár deka dva kilogramy, zoomování jde velice ztuha a manipulace se sluneční clonou také vyžaduje relativně dost síly (díky hrozné povrchové úpravě EX objektivů). Přes velmi tuhý chod zoomu je na těle nutný přepínač na uzamčení v pozici 50mm, protože při tak velké tíze dělá gravitace svoje.
S výrobními tolerancemi si v Sigmě moc hlavu nelámou, takže objektiv mi v bajonetu trochu cestuje.
Na vrchu vnitřního tubusu jsou značky udávající minimální vzdálenost pro zaostření a maximální dosažitelné zvětšení. To ve středních polohách zoomu dosahuje slušných 1:5,2.
Pro polohy 100-500mm je možné použít sigma telekonvertor. Při širších ohniscích by kolidoval se zadními optickými členy objektivu.
Objektiv má masivní stativovou objímku dublující funkci držadla pro přenášení. Jde o zdaleka nejpohodlnější způsob nošení objektivu (mimo batoh asi :wink: ).

Praxe
Bigma mě překvapila velice rychlým ostřením. Opravdu jsem nečekal tak bleskurychlé reakce - připomínám, že jsem testoval na K10D. Tomu jistě napomáhá IF konstrukce, která při ostření pohybuje jen několika čočkami uvnitř objektivu.
Bohužel rychlé neznamená přesné. Převody uvnitř objektivu mají docela hrubý krok a značnou "vůli", takže zaostřit s tímto objektivem přesně vůbec není samozřejmost. Osvědčila se mi volba AF-C spolu s automatickou volbou ostřícího bodu.
Zkoušel jsem korigovat FF/BF, ale objektiv nemá konzistentní odchylku, prostě jen zaostřuje přibližně.
Takže zaostřovací mechanismus sice udrží zaostřenou vyplašenou kačenu z rybníka, ale jen přibližně, a je třeba zaclonit pro větší hloubku ostrosti.
Druhý problém se týká clony. Při testování jsem si všiml, že často dochází k mírnému podexponování. Tenhle úkaz má jistou pravidelnost. Odcloněný objektiv podexponovává, zatímco zacloněný na f11 exponuje dobře. Závěr: Deklarované clonové číslo f6,3 neodpovídá vůbec skutečnosti (záleží na poloze zoomu) a možná se pohybuje spíš kolem f7,1 nebo i výš.
Co se světelnosti týče, je to vůbec bída. Slušná f4 je k dispozici jen v rozsahu 50-58mm, pak nastupuje f4,5, která to vzdá při 98mm. Pak to do 270mm táhne f5,6, pak svítí na displeji prachbídná f6,7. Nevím, kde vzali soudruzi ze Sigmy deklarovanou f6,3.
Možná i nízká světelnost má vliv na přesnost AF.

Obrázky
Není pochyb o tom, že s Bigmou se dají udělát krásné obrázky. Objektiv je mezi cca 135mm-450mm slušně ostrý i odcloněný, na 500mm se i na plnou díru dá udělat pěkná fotka. Na 50 mm doporučuji hodně clonit - je užitečné tam to ohnisko mít, ale na f4 se téměř nedá udělat použitelná fotka.
Když chci opravdu kvalitu, jdu na f11.
Kontrast není nijak ohromující - není divu při té mase skla.
Zde tedy několik výřezů (1:1):

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Věřím, že některé ne docela ostré obrázky jsou dílem nepřesného zaostření, ale dělal jsem, co jsem mohl. Dal jsem foťák na stativ a ovládal drátovou spouští, aby byl aktivní i SR. Možná časem vytvořím lepší testovací fotky, ale tohle je ukázka reálného výkonu v rukách amatéra jako jsem já.

Když se podíváte na rozdíl mezi fotkami na 500mm a 310mm (blíž jsem se k 300mm nedostal), pochopíte, v čem je hlavní úskalí Bigmy. Nemůže reálně konkurovat Pentaxu DA55-300. Je dvakrát dražší (a co cena filtrů...), váží skoro 4x tolik, na většině rozsahu má nižší světelnost, problémy s kompatibilitou... Jediná výhoda je možnost použití na filmovém těle, ale ta je diskutabilní - na filmu nebude SR a potřebujete nechutně krátké časy.

Bigmu si ještě sezónu nebo dvě nechám, ale asi se mnou nezestárne a půjde z domu.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
aes
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 582
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Blava - DNV

Příspěvek od aes » 10 říj 2008, 07:18

Zvlastna ale kazdopadne velmi zaujimava recenzia a dost poucna. Mozno je to prave konkretnym kusom tohoto objektivu a mozno sa tak chova tento objektiv vo vseobecnosti(to uz je tazsie posudit), ale pre zmenu je to skvela recenzia o tom, ze nie vsetky objektivy co mame doma, si nevieme vynachvalit;)
K10D + 18-55/3.5-5.6, Sigma 10-20/4-5.6, Tamron 28-75/F2.8, PX 55-300 4-5.6
http://picasaweb.google.sk/aesace ,
http://albums.photoonweb.com/aes/

Uživatelský avatar
aCIDfire
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1170
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Neratovice, Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od aCIDfire » 10 říj 2008, 12:21

2elho_cid: píšeš "Dal jsem foťák na stativ a ovládal drátovou spouští, aby byl aktivní i SR" - bys měl mít na stativu naopak SR vyplej, jinak ti to může naopak způsobovat neostrost.
Leica S2 + Sony A7 III a pár sklíček

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 10 říj 2008, 12:44

Teoreticky jo, ale empiricky jsem přišel na to, že SR na stativu potřebuju. Bez SR byly ze stativu nechutně rozmazaný i snímky na f11. Nemám těžký profi stativ a při pohledu do hledáčku se i na stativu obraz na těch 500mm ohnisko chvěl.

Uživatelský avatar
aes
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 582
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Blava - DNV

Příspěvek od aes » 10 říj 2008, 13:18

Povedal by som, ze pri foteni s oneskorenim sa tak ci tak vypina SR automaticky a ak dialkovo odpalis zaber zo stativu bez oneskorenia, tak SR bude zapnuty, takze sa s tym netreba hrat a vypinat a zapinat ho, ked staci cvakat podla toho, co chceme dosiahnut.
Z tohto dovodu mi je zmysel prepinaca SR zahadou.
K10D + 18-55/3.5-5.6, Sigma 10-20/4-5.6, Tamron 28-75/F2.8, PX 55-300 4-5.6
http://picasaweb.google.sk/aesace ,
http://albums.photoonweb.com/aes/

Uživatelský avatar
Pepasan
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Jestřabí Lhota
Kontaktovat uživatele:

Sigma

Příspěvek od Pepasan » 10 říj 2008, 13:58

Připadá mi, že pod clonu F8 je foto nepoužitelné. Nebo se pletu ?
Tělo: K20D+D-BG2,K100D_Super,
Zoom: SMC DA*16-50/F2,8 ED [IF] SDM,SMC DA*50-135/ F2,8 ED [IF] SDM, Pevné: FA 100/F3,5mm MACRO,Auto Revuenon 50/F1,4, MC COSINON-T 200mm / F4

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 10 říj 2008, 14:26

Asi takhle, už se mi povedlo udělat použitelnou fotku na f6,7. Ale to jsem osřil blíž, testovací fotky jsem dělal na cca 50m, což považuju za typickou zaostřovací vzdálenost pro tenhle druh objektivu.

Uživatelský avatar
Vladimír Roháček
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ivančice

Příspěvek od Vladimír Roháček » 10 říj 2008, 19:26

Zdravím pány fotografy, zvláště zájemce o dlouhá skla!
Se zájmem jsem přečetl dalekosáhlé pojednání o dlouhém sklu 50-500. Vlastním toto sklo, ale trošičku jiné: SIGMA 50-500mm 1:4-6,3 APO DG EX SIGMA. Chtěl jsem zde vložit nějaké fotky pořízené s tímto sklem, podle mého názoru, ne tak deprimující, jak vložil autor této recenze. Ale nevložím, poněvadž bych musel, jak jsem teď zjistit, vložit fotky na web, ještě se musím podívat, jak se vkládají do galerie. Aby zájemci o toto sklo mohli porovnat fotky, tak jsem je chtěl vložit v plné velikosti i s EXIFy. Pokud máte někdo eminentní zájem, mohu se vyjádřit konkrétně, nebo zaslat Emilem fotky v plné velikosti. Fotky jsou bez úprav, pouze doostřeny, což K10 vyžaduje. pensista

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 10 říj 2008, 19:48

Já netvrdím, že se tím objektivem nedají udělat skvělé fotky. Jen že to není lehké. V tom smyslu jsem tu "recenzi" zamýšlel. Zrovna včera mi jedna kamarádka fotky pořízenené Bigmou chválila, až jsem se červenal.
Vlož pár fotek do místní galerie, není to úplně jednoduché, ale zvládnout se to dá.
Svého kandidáta do soutěže "září 2008" jsem koneckonců fotil Bigmou.

peter_01
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od peter_01 » 10 říj 2008, 20:16

Mám jen letmou zkušenost s HSM verzí pro Canon,pocit z ní(krom pro mne děsné váhy)je skvělý.Ostří rychle a přesně,s majitelem se dost často potkávám na letišti.Jeho snímek
http://www.fotogaleria.lietadla.com/view.php?id=14176
moje fotka ze stejné události
http://www.planes.cz/cs/photo/1037629/a ... -brq-lktb/
Rozdíl tipuji ve starší verzi tvého kusu.

Uživatelský avatar
Vladimír Roháček
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ivančice

sigma 50-500

Příspěvek od Vladimír Roháček » 11 říj 2008, 14:43

Ahoj fotografové!
Vložil jsem na fotografování.cz jednu fotku. Bohužel je to výřez z 10mega na 1200x900 pix. Je to foceno asi na 35m, ostatní je tam v EXIFu, je to na plnou clonu (6,7).
Pokud fotím ze stativu i z monopodu, tak je lepší vypnout stabilizaci. Jinak na tak těžké sklo stačí lehčí stativ, váha objektivu působí jako stabilizace, zdá se to být jako paradox, ale je to tak. Lehčí fotoaparát se může chvět na slabém stativu, proto potřebuje masivnější stativ.
Za tři dny tam vložím další fotku atd. Je tam omezení vkládání fotek po třech dnech. Přejděte si do sekce zvířata, je to tam pod názvem Nanuk.
Jinak pozor při focení těmito dlouhými skly, stačí trochu vodní páry nad řekou, nebo vodní tříšť v blízkosti splavu a fotka se jeví rozmazaná, nepomůže ostření a zkracování času.
Přeji dobré světlo, pensista!

Obrázek

Uživatelský avatar
Vladimír Roháček
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ivančice

sigma 50-500

Příspěvek od Vladimír Roháček » 11 říj 2008, 17:07

Posílám další fotku pro porovnání. f=500(ekvivalent 750mm), ISO200,čas 1/160sec, clona 6,7, ale vzdálenost oproti předešlé fotce asi 4m, foceno z ruky, stabilizace zapnuta. Přestože bylo vlhké ráno, byla mlha nad řekou, je kresba perfektní díky tomu, že objekt byl velice blízko. Kdyby to bylo 20m daleko, tak by to v tom ranním oparu bylo rozmazáno, že by se na to nedalo dívat.
Ta první fotka je též f=500,clona 6,7; čas 1/180, ISO200.
Takže ten objektiv kreslí velice solidně i na plno otevřenou clonu. Chtěl bych mít v ruce tu Bigmu a vyzkoušet si jí. S přáním dobrého světla, pensista.
Obrázek

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 11 říj 2008, 18:18

Díky za povzbuzující obrázky. Možná je moje Bigma špatná, možná je chyba ve mě. Pokusím se s ní naučit lépe foti, pokud mi to nepůjde ani po roce, dojde na reklamaci.

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 29 dub 2009, 21:01

Tak se povedlo. Včera jsem se vrátil s vycházky a když jsem přesypal fotky do počítače a pořádně prohlíd, zjistil jsem, že fakt není chyba ve foťáku ani v objektivu, ale že jsem se zkrátka potřeboval ještě trochu učit.
Tomu objektivu by určitě prospělo HSM, krok ostření je příliš hrubý a silný motor K10D škube poměrně velkou masou, což myslím si rozechvívá fotky. Ale opticky OK, koukněte do mojí galerie.

Uživatelský avatar
grey
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 01 led 1970, 01:00

sigma 50-500

Příspěvek od grey » 03 čer 2009, 12:55

Praxe ukazuje, že je ještě akceptovatelný zoom objektiv s 5-ti násobkem dolního ohniska.Tedy např. pro 50-250 je to právě oněch 5 násobků. Ve Vašem případě je to ale 10-ti násobek, a to už vyžaduje hodně kompromisů. Navíc by musela být excelentní optika, což u tohoto objektivu sigma 50-500 není. Tedy, za málo peněz, málo muziky. Jeden čas jsem s ním koketoval, ale pak jsem od záměru rychle opustil. Jedinou výhodou je, že člověk netahá plnou tašku objektivů. To je ale všechno.

Odpovědět

Zpět na „Sigma - Objektivy recenze“