Sigma 70-300 DL Macro super 1:4-5,6

Recenze uživatelů - objektivy Sigma

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Verne
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 75
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Letohrad

Sigma 70-300 DL Macro super 1:4-5,6

Příspěvek od Verne » 17 črc 2008, 08:05

Úvodem
Jelikoš DjLuke9 tu uvedl svoji a myslím velice zdařílou recenzi na Tamron 70-300,rozhodl jsem se zkusit vypracovat podobnou recenzi na objektiv konkurence a to Sigmu 70-300DL Macro super 1:4-5,6 který vlastním cca půl roku.Předem podotýkám že je to obyčejnější verze objektivu,takže to NENÍ verze APO a cenově i technicky ho spíše porovnávat se zmíněným
Tamronem .

Obrázek

Parametry
Název objektivu: Sigma 70-300 DL Macro super 1:4-5,6
Průměr předního závitu: 58mm
Minimální a maximální možná clona: f 4(pří 70mm) -22
Materiál těla objektivu: Plast
Bajonet: Pentax KAF
Vestavěná sluneční clona A/N: NE
Prachotěsnost a voděodolnost A/N: NE
Vhodné pro digitální a analogové fotoaparáty: ANO/ANO
Clonový kroužek A/N: ANO
Optická soustava 14 čoček ve 10-ti skupinách
Zorný úhel 34,2° -8,2°
Sluneční clona součástí dodávky

Cenová relace
Jak už jsem uvedl,tento objektiv se s cenou 3472.-Kč(Megafoto) až5 490.-Oficiální zastoupení Sigmafoto) řadí mezi objektivy nižší cenové hladiny.

Konstrukce a provedení
Základní rozměry objektivu jsou 75x135 ve složeném stavu.Pří zazoomování na ohnisko 300mm se prodlouží cca o 100mm a v režimu Macro 1:2 ještě o dalších cca 20mm.Hmotnost s nasazenou sluneční clonou a oběma krytkami činí 585g .Materiál těla je plast kombinovaný v na prstencích s podélně drážkovanou gumou. Materiál bajonetu je kov.Orginální bajonetová sluneční clona je také plastová a je dodávaná s objektivem(já mám bazarový kousek,tak ji nevlastním).
Za bajonetem je clonový kroužek pro manuální nastavení clony v rozsahu f 4-22 který jde kolíčkem zaaretovat v poloze A pro kamery s bajonetem KA a KAF.Clona je potom nastavována z těla kamery. Další cca 40mm prstenec clouží k zoomování v rozsahu 70-300 a to otáčením z leva doprava. Ohniskové vzdálenosti jsou značeny bílými čísly proti rysce. Přední prstenec cca 30 mm široký slouží k manuálnímu ostření.

Macro
Mezi ostřícím a zoomovacím prstencem je posuvný prepínač Macra.Na tento režim jde přepnout pouze pří ohniskové vzdálenosti 300mm a minimální zaostřovací vzdálenosti což je 1,5Metru.Přepínač Vás potom pustí dál a na výsuvném tubusu se objeví značky poměru Macra o to od 1:3,5 až po 1:2.Ostřit se potom dá v celém rozsahu a to od 0,95 m a po nekonečno.To vše pouze při ohnisku 300mm. Když chcete zpáky na jiné ohnisko,musíte z macro režimu vyjet.
Ostření
Ostření není z nejrychlejších a projetí celého intervalu trvá odhadem kolem vteřiny,v režimu Macro ještě cca o polovinu déle.Tato kombinace tedy není moc ideální pro akční focení sportu a podobných aktivit.Při horších světelných podmínkách má tento objektiv podobné problémy ja dříve recenzovaný tamron 70-300 a také 2x až 3x proostří něž se chytne. Ale domnívám se že v této cenové relaci je to asi běžné.Při dostatku světla ale ostří přesně a jistě. Stavaji se i situace kdy objektiv nezaostří přesně podle vašich představ a je třeba ručně doostřit. Se setovým objektivem při namáčknuté spoušti to není problém ani v režim AF. Tady ano. Je třeba na těle kamery přepnout na MF a pak ručně doostřit. Motorek ostření je zde totiž ve stálém záběru a nelze volně otáčet prstencem ostření.Cose týče hlasitosti ostření,musíte počítat stím že budete slyšet rozhodně více něž ze setovým ojektivem.Spotřeba energije bych řekl že je taky větší.Motorek předsejen tahá podstatně masivnější součástky.

Skušenosti a poznatky z praxe Objektiv používám s tělem Pentax K100D Super a musím říct žes ním komunikuje spolehlivě a bezproblémově. Všechny ostřící body jsou aktivní, nastavování clony také pracuje správně..Na nekonečno se ostří z prava do leva ,tedy obráceně něž je běžné a ze začátku mi činilo značné problémy se správně zorientovat.Dodnes to pociťuji jako jistou nevýhodu.Přední člen se při zoomování neotáčí. Pří ostření ano a to v rozsahu cca 80°,v režimu Macro je to cca stupňů 180..Takže použití CPL filtrů a Graduálů vidím jako další nevýhodu.Výrobce Objektiv vybavuje bajonetovou sluneční clonu. Protože při koupi chyběla,uvažoval jsem o jejím dokoupení. Jenže při jejím použití je filtr touto clonou překryt a otočné filtry se tak při otáčení předního členu hůře ovládají. používám proto gumovou šroubovací clonu a po nastavení otočného filtru (CPL,Gradual) ho přidržím prsty i se clonu a po namáčknutí spouště mi už nevadí když s přední člen pří doostření pootočí.Otáčení prstenců zoomování a ostření jde ve všech polohách stejnoměrně s mírným odporem. Úchop pří zoomování nebo ručním ostření je díky gumovým prstencem je velice jistý a pohodlný.. Kresebnost objektivu,bokeh a ostrost lze porovnat na přiloženych fotografiích. Vše je foceno ze stativu,bez SR,vypnutým NR a jakýchkoliv fitrů
f=70 F 5,6
Obrázek
f=70 F 8
Obrázek
f=70 F11
Obrázek
f=70 F22
Obrázek

f=100 F 5,6
Obrázek
f=100 F 8
Obrázek
f=100 F 11
Obrázek
f=100 F 22
Obrázek

f=200 F 5,6
Obrázek
f=200 F 8
Obrázek
f=200 F 11
Obrázek
f=200 F 22
Obrázek

f=300 F 5,6
Obrázek
f=300 F 8
Obrázek
f=300 F 11
Obrázek
f´=300 F 22
Obrázek

Ostření na nekonečno při F 11
f=70
Obrázek
f=100
Obrázek
f=200
Obrázek
f=300
Obrázek

Ukázky makra:
F 5,6
Obrázek
F 8
Obrázek
F 11
Obrázek
F 22
Obrázek

Ukázky chromatické aberacepři různých clonách a f=300,výřezy 1: 1
F 5,6
Obrázek
F 8
Obrázek
F 11
Obrázek
F 22
Obrázek

Náhledy hloubky ostosti při různých clonách a f=200 vzdálenosti cca 4m.
F 5,6
Obrázek
F 8
Obrázek
F 1
Obrázek
F 22
Obrázek
Zhodnocení a závěr
Jak je vidět z přiložených fotografií,na clonu 5,6 není kresebnost nejlepší a pří ohnisku 70mm ani při větších clonách. Od ohniska 100 a clony 8 a výše se kresba a ostrost značně zlepšuje a pří cloně 11 a výše je slušná i pří ohnisku 300 .V Macro režimu pak nemá cenu chodit pod cl. 11,raději spíše 22,takže použití stativu při makru je podle mne nutností.Pokud si je ale člověk těchto zákonitostí vědom,myslím že lze objektivem v této cenové relaci slušné fotky.
Co se týče chromatické aberace,nutno říci že je taky značná,ale dá se potlačit cloněním a samozřejmě softvérově. Při porovnání s pevnými objektivy mám dojem že tato Sigmy barvy mírně otepluje.

Objektiv se dá pořídit myslím za slušnou cenu( moje bazarová 2 500.-,ale byl bych ochoten dát za nový 4000.-) a je tedy určen spíše začínajícím nebo nenáročným uživatelům nebo ještě těm,a tam patřím i já,kteří vláčí svou výbavu po horách a prostě se pak nemají o co bát. Makro 1:2 sice není opravdové makro,ale pro focení rostlin a kytiček mi plně vyhovuje. Zvětšit poměr zobrazení není problém odpovídající předsádkou,ale předem upozorňuji na levné předsádky. Sám mám vyzkoušené že obraz je potom neostrý ve všech clonách. Takže je lepší si připlatit za renomované výrobce a to typy spíše asférické a apochromatické.Malá výhoda o proti Tamronu 70-300 je ta že filtrový závit je 58 mm a tím i filtry a předsádky bývají o něco levnější.Já používám filry UV Hoya HMC PCL Hoya PRO1 Digital a v kombinaci s tím to sklem jsem s výstupy vcelku spokojen.

Doufám že jsem k tomuto objektivu nebyl až příliš kritický a případné zájemce o jeho koupi jsem neodradil,ale pomohl jim v rozhodování. V zásadě jsem sním totiž spokojen a i když v budoucnu se spíš poohlédnu po Pentaxu 55-300,v současné době bych si koupil zas.Pokud jsem na něco zapomněl,nebo má někdo opačné zkušenosti nebo názory,doufám že mne doplní v následující diskusi. Dále se také omlouvám za případné gramatické chyby,ale jsem svářeč a zámečník a jazyky nikdy nebyly moje hoby. Takže zdravím a přeji všem dobré světlo.
Naposledy upravil(a) Verne dne 19 črc 2008, 08:56, celkem upraveno 2 x.
Verne
Pentax K 100 D,Ricoh KR 10,Pentax DA 18-55 AL II.Pentax DA 50-200 ED ,Pentax A 50/2,Pentax A 35/2,8,Pentax K 24/2,8,Sigma 70-300 DL, Velbon Sherpa 435 a nějaký filtry HOYA a COKIN. vernar@orlice.cz

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
vladavais
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 76
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Neratovice

Příspěvek od vladavais » 17 črc 2008, 09:10

Musím pochválit, výborná práce. U většiny profi recenzí jsou jen všelijaké testovací obrazce a mřížky a žádné kloudné fotky "ze života".
Tady je to přesně naopak.
Pentax K20D, Olympus C-5050Z
Sigma 17-70/2.8-4.5 DC Macro, Tair 11-A 135/2.8, Sigma 70-300 mm F4.0-5.6 APO DG MACRO
blesky Pentax AF-360FGZ, Metz 32 Z-2
stativy Fancier FT-6662A, Fomei VP-30 a GorillaPod

Uživatelský avatar
Alf
Hlavní Admin
Hlavní Admin
Příspěvky: 1371
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alf » 19 črc 2008, 00:38

Krásná práce! Děkuji.
Sony A7 III, Tamron 17-28mm F2,8, Tamron 28-75mm F2,8 III, Samyang 35mm F2,8, Voigtlander 10mm F5,6 Heliar ASPH, Voigtlander 15mm F4.5 III, Sony 90mm Macro F2,8, Sigma 14mm F1,8 Art

Uživatelský avatar
RadekH
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od RadekH » 28 úno 2009, 16:09

Díky za tento článek. Vlastním tento objektiv, ale požíval jsem ho jen na kinofilm. Uvažuji o koupi digitálu ale nevěděl jsem jestli lze použít. Teď už vím, že lze a co koupit.

Uživatelský avatar
Petr Milota
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Pražského 605 Praha 5

Příspěvek od Petr Milota » 28 úno 2009, 23:04

Moc hezká recenze, ale kde se dá pořídit za 4000? Co jsem koukal u prodejců , kteří patří k těm levnějčím, tak vždy nad 5 tis.
Pentax K200D + Pentax 18-55mm F3,5-5,6 AL II + Tamron AF 70-300mm F4-5,6 Di

Odpovědět

Zpět na „Sigma - Objektivy recenze“