smc PENTAX-FA 28-105mm 1:3.2-4.5 IF&AL

Recenze uživatelů - objektivy Pentax

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

smc PENTAX-FA 28-105mm 1:3.2-4.5 IF&AL

Příspěvek od kordoz » 26 pro 2014, 13:25

Filtrový závit: 58mm
Rozmery: priemer 65mm , dĺžka 81mm, vysunutý 116mm
Rozsah clony: f/3.2– f22
Počet lamiel clony: 6 :-(
Použité materiály: bajonet kov a kvalitné plasty
Bajonet: KAF
Slnečná clona: súčasť dodávky, plastový kvetináč
Prachotesnosť a vodeodolnosť: nieje
Vhodné pro digitálne a filmové fotoaparáty: digitál aj film
Autofokus: cez skrutku, digitál aj film
Ostrenie: vnútorné, predný člen sa neotáča
Minimálna vzdialenosť zaostrenia: 50cm
Clonový krúžok: Má
Puzdro na objektív: nebolo
Váha: 255g


Tento objektív som pre pár rokmi kúpil ako záklaďák k Pentaxu MZ-6, v striebornej verzii sa k tomuto fotoaparátu doslova hodí. Zvykol som ho nosiť aj s K-7 na dlhé horské pochody, pretože je to až neuveriteľne ľahký a maličký objektív, vzhľadom na svoj rozsah a relatívne vysokú sveteľnosť. Na 28mm má f3.2, na 34mm f3.5, na 50mm f4, na 70mm ešte stále f4 a na 105mm f4.5 .

Konštrukcia

Objektív je celoplastový, bajonet je kovový. Pôsobí dobrým dojmom a ani po rokoch používania nebadať žiadne opotrebovanie. Vzhľadom k svojej svetelnosti je to paráda, je skutočne maličký a ľahký. Má' clonový krúžok, takže ho možno použiť aj na starých kinofilmoch. Zoomovací prstenec je pomugovaný, objektív sa gravitáciou samovoľne nevysúva. Z ostriaceho prstenca mám podstatne lepší dojem ako na Tamrone 28-75/2.8 . Dodaná slnečná clona má vychytávku - dieru na prst, aby sa dal polarizák otáčať bez nutnosti ju dať dole.

Neuveriteľne kompaktný objektív:
Obrázek
Obrázek

Porovnanie veľkosti s Tamronom 28-75/2.8 :
Obrázek

Predná šošovka:
Obrázek

Pohľad na bajonet a kontakty:
Obrázek

Je to Vietnamec:
Obrázek

Vysunutý zoom:
Obrázek


Nešťastných 6 lamiel clony:
Obrázek


Optika

12 členov v 11 skupinách, Pentax MTF graf nedodáva. Objektív som testoval na záhrade na zoomoch 28, 50, 70 a 105mm na hlavných clonách. Na otvorenej clone má silnú aberáciu, našťastie ide celkom dobre potlačiť v Raw konvertore:

Obrázek

Ostrosť je v strede obrazu slušná aj na otvorenej clone na všetkých rozsahoch. Na kraji je to horšie, obraz je na otvorenej clone dokonca mliečne zakalený, treba si pozrieť testovacie fotky. Čo však čakať od takéhoto objektívu, jeho určenie nieje cvakať bokehovky s malou DOF na otvorenej clone, na to tu máme predsa pevné limitedy. Objektív som porovnal aj s Tamronom 28-75/2.8 XR Di, ktorý je opticky o niečo lepší, predsa len je to zoom vyššej triedy, má menší rozsah.



Autofokus

Objektív ostrí cez skrutku a rýchlosť na Pentaxe K-3 je veľmi slušná, predčí mnohé HSM/SDM objektívy. Nejak som sa však AF nevenoval, nefotím ani svadby ani zver. Radšej si dám foťák na statív a zaostrím si s chirurgickou presnosťou pomocou Liveview so zvýrazneným kontrastom.


V praxi


Tu je výrez z rohu na 28mm na otvorenej clone, kde vidno veľkú stratu kontrastu, doslova mlieko:
Obrázek


Tamron 28-75/2.8 na 28mm f2.8 má v rohu podstatne krajší bokeh a vyšši kontrast, obraz nieje tak rozbitý:
Obrázek


Porovnanie chromatickej aberácie s Tamronom, Pentax dopadol skutočne veľmi zle, Tamron veľmi slušne - je to na f2.8:
Obrázek


Snažil som sa ukázať najväčšie slabiny objektívu, ešte raz opakujem, tento objektív nenahradí pevné svetelné objektívy, na krajinu je plne dostačujúci, kde sa fotí hlavne zavretou clonou.


Nakoniec, tu si môžete stiahnuť testovacie foto v plnom rozlíšení na Pentaxe K-3:

https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing

Pre porovnanie foto s Tamronom 28-75/2.8 XR Di:

https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing

Záver a celkové hodnotenie

Dnes by som už tento objektív nekúpil, veď vlastne sa už ani nevyrába. Zvíťazil by Pentax 18-135 alebo novší 16-85. Hlavne kvôli širšiemu koncu na APS-C, ale aj 7mim lamelám.

Klady:

- super kompaktný objektív, neuveriteľne malý, ľahký
- na svoju veľkosť vynikajúca sveteľnosť
- na zavretej clone veľmi dobrá optická kvalita po celom rozsahu
- veľmi dobré správanie v protisvetle
- mechanicky veľmi kvalitné prevedenie
- vnútorné ostrenie
- slnečná clona v dodávke, s odnímateľným krytom pre točenie polarizáka
- FullFrame !!!
- spoľahlivý AF cez skrutku a na K-3 aj rýchly

Zápory:

- 6 lamelová clona, nepekné hviezdičky
- pri zoomovaní sa vysúva
- bez dodaného puzdra
- silná chromatická aberácia na otvorenej clone po celom rozsahu
- neostré rohy na otvorenej clone, dokonca strata kontrastu (mlieko) a trochu vystrašený bokeh
Naposledy upravil(a) kordoz dne 29 pro 2014, 06:31, celkem upraveno 2 x.
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
vildaboy
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 159
Registrován: 13 lis 2013, 21:49

Re: smc PENTAX-FA 28-105 1:3.2-4.5 28-105mm IF&AL

Příspěvek od vildaboy » 26 pro 2014, 19:07

Perfektní recenze

Já sám jsem před časem uvažoval o té 9-ti lamelové verzi:
http://www.pentaxforums.com/lensreviews ... -Lens.html
tak kdyby ti náhodou přišla pod ruku i tato verze a měl bys chuť do dalšího testu, byl bych moc rád.

Jura
Pentax K30; Pentax 15/4 ltd, Pentax 50/1,8 , Pentax 35/2,8 macro, Tamron 28-75/2,8 , Helios 58/2

Odpovědět

Zpět na „Pentax - Objektivy recenze“