smc PENTAX-A 1:2.8 135mm

Recenze uživatelů - objektivy Pentax

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
hilda4sea

smc PENTAX-A 1:2.8 135mm

Příspěvek od hilda4sea » 29 srp 2012, 13:25

Název objektivu: smc PENTAX-A 1:2,8 135mm
Průměr předního závitu: 52mm
Minimální a maximální možná clona: f/2,8 ~ f/32
Materiál těla objektivu: kovový
Bajonet: KA
Sluneční clona: vysouvací
Prachotěsnost a voděodolnost: není
Vhodné pro digitální a analogové fotoaparáty: digitál i film
Clonový kroužek: Má

Při hledání středně dlouhého zoomu jsem narazil na možnost vyzkoušet objektiv z A pogramu s ohniskovou vzdáleností 135 mm (na APS-C 205 mm).

Objektiv je celokovový s výsuvnou clonou. Váží 355 g, průměr filtru je 52 mm a minimální ostřící vzdálenost je 120 cm. Clona má 8 lamel. Můj exemplář byl mimořádně zachovalý. Žádné vůle, oděrky nebo smetí (skoro jako nový). Manuální ostření je plynulé s „tím správným odporem“ na ostřícím koružku. Výsuvná clona je sice skvělá věc, ale nenabízí stejné krytí čelní čočky jako pevná clona odpovídající ohnisku 135 mm. Po nasazení filtru se situace ještě zhorší a zaclonění je jen symbolické. To je nicméně jen podružný nedostatek, podmíněný tehdejší módou výsuvných slunečních clon.

Nejzajímavější jsou optické vlastnosti, které určitě uspokojí i náročného fotografa. Jako etalon k porovnání ostrosti snímků jsem použil stejné záběry pořízené DA 40/2,8. Objektiv zvládá i složité podmínky s odraženým světlem od vodní plochy velmi dobře. Snímky jsou ostré, kontrastní s přirozenými barvami. Někteří majitelé DA 50-135 prohlašují, že A 135/2,8 je na ohnisku 135 mm lepší. Osobně jsem byl s kvalitou obrazu nadmíru spokojen.

Ostření s tímto objektivem je velmi pohodlné a za předpokladu, že dobře vidíte na matnici také velmi přesné. Díky poměrně dlouhé dráze ostření, lze zaostřit precizně, což má při použití clony 2,8 zásadní význam. Další předností je možnost využít „trap fokus“ při focení série snímků objektů, které se pohybují od nebo k fotografovi. Pouze je nutné dbát na správný směr otáčení ostřícím prstencem. Doprava, když se objekt vzdaluje a doleva, když se přibližuje. Při nastaveném záchytném ostření můžete exponovat tak dlouho, dokud stačíte zaostřovat nebo do vyčerpání paměti.

Přední člen se neotáčí během ostření. Na cropu nabízí závit 52 mm možnost použití filtrů 49 mm. Vyzkoušel jsem polarizák s redukčním kroužkem 52/49 (step down) bez potíží s vinětací.

Přednosti:
sametový chod ostřícího prstence,
velmi ostrý již od 2,8,
od clony 4 vynikající,
dobrý kontrast,
přirozené podání barev,
aberace je nevýznamná, dobře kontrolovaná,
celkem přijatelná hmotnost.

Nedostatky:
nedostatečná sluneční clona

Pro obrýlené může být manuální ostření problém, pokud nemají vhodnou matnici. To byl také důvod proč jsem si, tento jinak velmi dobrý objektiv nenechal.

Zde je odkaz na tabulku testu rozlišení pro objektivy. Porovnání rozlišení DA40/2,8 a A135/2,8 a rozlišení podle US.
http://www.flickr.com/photos/hilda4sea/ ... hotostream
http://www.flickr.com/photos/hilda4sea/ ... hotostream

Zde je 100% výřez bez úprav jen převod z RAW do JPG. (Foceno z ruky, vzdálenost 8 m).
http://www.flickr.com/photos/hilda4sea/ ... hotostream


Hilda

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Mara42
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 476
Registrován: 10 bře 2011, 19:55

Re: Test objektivu A 135/2,8

Příspěvek od Mara42 » 31 srp 2012, 10:07

Pěkná recenze Hildo, jen chybí fotky z běžnýho použití :)
Za kolik si ho prodal? Ty rozměry (a váha) jsou perfektní. K tomu 52 mm závit, mmm :D

hilda4sea

Re: Test objektivu A 135/2,8

Příspěvek od hilda4sea » 31 srp 2012, 15:27

to mara42:

Právě fotky z reálného použití se moc nepovedly, protože s brýlemi nebylo ostření moc přesné. Musel bych mít matnici s fresnelkou nebo Canon EE-S.
Prodal jsem ho za 3700,-.
Hilda

PS: přidal na Flickr ještě 4 foto z reálného světa. Tady je odkaz na první z nich (BMW jelo cca 50 km/h) a expozice je "trap focusem". Udělal jsem 3 v sérii a všechny tři jsou ostré:
http://www.flickr.com/photos/hilda4sea/ ... hotostream

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: smc PENTAX-A 1:2.8 135mm

Příspěvek od elho_cid » 01 zář 2012, 22:28

Díky za recenzi, přesunul jsem jí do správného tématu a upravil náležitosti. Jestliže na něm funguje, aspoň na cropu 49mm filtr, tak mám vybráno, čím nahradím M 135.

Odpovědět

Zpět na „Pentax - Objektivy recenze“