smc Pentax DA 1:2.8 40mm Limited

Recenze uživatelů - objektivy Pentax

Moderátor: Moderátoři

Pentax K-7
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: 09 úno 2011, 21:28

smc Pentax DA 1:2.8 40mm Limited

Příspěvek od Pentax K-7 » 22 led 2012, 20:49

SMC Pentax DA 40 mm F 2.8 Limited - recenze
08.05.2011 21:33

Na internetu existuje řada technicky orientovaných recenzí a já rozhodně nehodlám v domácích podmínkách testovat rozlišení, měřit sférické zkreslení nebo chromatickou aberaci. O tom si může každý udělat průzkum sám (doporučuji photozone.de, nověji též dpreview.com) a to, že je většina parametrů naprosto špičkových mohu jedině potvrdit. Já bych se rád na tyto objektivy podíval čistě ze svého uživatelského pohledu. A jako první vezmu ten, který používám zdaleka nejčastěji.

Pentax 40mm je ze všech objektivů Limited tím nejvíc „pancake“. V anglickém slovníku jistě rychle najdete řadu ekvivalentů tohoto termínu – lívanec, palačinka, placka… A vskutku je tomu tak! Objektiv je tak placatý, že onen fakt, že je na těle vůbec nasazen, je patrný teprve při bližším ohledání… Už ani nespočítám, kolikrát se mi stalo, že se ke mně při focení s tímto objektivem někdo přiblížil, zhruba z deseti až dvaceti centimetrů se podíval na fotoaparát a pak se udiveně zeptal: „Co to je?“. Pokorně se přiznávám, že prostor pro uplatnění vlastní fantazie při takto položené otázce jsem několikrát (a dokonce úspěšně) zneužil.

Jaký je tedy můj pohled na práci s tímto objektivem? Opticky jsem spokojen maximálně. Perfektní barvy, ostrost jak břitva, nádherný bokeh….. co víc si přát? Z uživatelského pohledu pak mohu po několika letech zkušeností říci, že zde spokojenost panuje také a vše jsem pro vás shrnul v krátkém sumáři níže.

Výhody...

Velikost
Až miniaturní velikost objektivu má výhod celou řadu. První je samozřejmě skladnost. Vůbec nepřeháním, když řeknu, že ho můžete nosit v kapse u košile. Na kompletní řadu Limited objektivů si pak vystačíte s ledvinkou (tedy otestováno to nemám, ale v nejhorším si ten 40mm dáte do té kapsy u košile…).

S výše zmíněným úzce souvisí i váha. Tento objektiv se ani na 50km túře prostě nepronese (neváží ani 10 dkg). I práce se samotným fotoaparátem je díky tomu rychlejší a snazší.

Velikost objektivu má také velikou výhodu ve stabilitě a to při focení z ruky i se stativem. Čím je objektiv konstrukčně delší, tím více se jakékoliv zachvění směrem k přednímu členu objektivu násobí. U objektivu Pentax 40mm Limited ovšem téměř není co řešit. Schválně si zkuste vzít 30cm klacík, držte jej za jeden konec a pozorujte, jak stabilní je ten opačný. No a teď to zkuste s klacíkem dlouhým 5cm…J. Mám vyzkoušeno, že z ruky lze při zapnuté stabilizaci udržet i 1/10s. Při práci se stativem jsem neměl problém ani v silnějším větru (v porovnání s objektivem 16-50mm).

Celokovové provedení
Jak si jednou člověk zvykne na nějakou kvalitu, už není cesty zpět. Když se mi dnes dostane do ruky nějaký levný setový objektiv, tak se mi nechce ani věřit, že s tím jde fotit…J Vysoce solidní konstrukce především znamená, že se nemusíte bát objektiv používat a vyměňovat za jiný. Kov je prostě kov a něco vydrží. Je naprosto jasné, že mě Pentax 40mm Limited přežije.

Sluneční clona
Fantastickou službu odvádí sluneční clona. Je také zhotovená z kovu a šroubuje se na objektiv stejným způsobem jako filtry s průměrem 49 mm. To má obrovskou výhodu v tom, že ji lze našroubovat i na již nasazený filtr. Nedochází přitom k žádné vinětaci ani v případě, že na objektiv našroubujete filtry hned dva (například polarizační a k tomu ještě redhancer).

Filtry je dále možné našroubovat i na samotnou sluneční clonu. Průměr 30,5mm je ovšem v takovém případě poměrně nestandardní a hůř se shání. Perličkou je potom fakt, že filtr lze na clonu našroubovat nejen zvenčí, ale také z vnitřní strany. Pro trvale nasazené filtry jako např. UV, je to řešení naprosto geniální. Mít sluneční clonu a ochranu objektivu v jednom, to se jen tak nevidí.

Filtry
Velkým ekonomickým plusem celé řady Limited je průměr závitu pro filtry. Je pouhých 49mm a pro všechny tyto objektivy je jednotný. Stačí vám tedy jedna sada filtrů a jejich cena, vás rozhodně potěší. Pokud máte více objektivů s různými průměry filtrů a s filtry pracujete často (UV, polarizační, ND, redhancer, infračervený), pak můžete ušetřit částku přes 10tis korun a to se počítá - za to může být další objektiv do sbírky…J

Objektiv je navíc konstruován tak, že ani s více různými filtry nevinětuje. Není tedy ani nutné investovat do slim verzí jednotlivých filtrů.

Ruční ostření
Skvělou vlastností řady objektivů Pentax je tzv. Quick-Shift ostření. Je to jednoduché. Ať máte aktuálně zvolen jakýkoliv způsob ostření, vždy můžete bez jakéhokoliv přepínání čudlíků (ať už na objektivu nebo na těle fotoaparátu) ostřit ručně. Mnohokrát jsem toho využil při doostřování nebo v situacích, kdy světelné podmínky dělaly autofokusu problém.

Odolnost proti zašpinění
Vzhledem k tomu, jak malý je přední optický člen (průměr cca 9mm) je pravděpodobnost jeho zašpinění extrémně malá. Nějaké to smítko je snadné ofouknout a otisk prstu je prakticky nemožné udělat. Za celou dobu co objektiv mám (cca 4roky) jsem jej musel fakticky čistit jen jednou a to když jsem jej nechal na chvíli bez dozoru se svým 1,5 ročním synem (znáte to, chytit to může všelijak, ale samozřejmě to čapne prstíkem rovnou za čočku objektivu…).

Výhrady...

Co se nevýhod týče, tak musím být skutečný hnidopich a vyjmenovávám i ty nejmenší drobnosti na které jsem při své praxi narazil.

Velikost
Když se vám lidé opakovaně smějí, co to máte nasazené na fotoaparátu, může vám to pokazit dobrou náladu… No dobře, tak tedy vážněji. Vzhledem k tomu jak je tento objektiv placatý, nevešla se na něj stupnice hloubky ostrosti, což je u ostatních objektivů této řady standard.

Krytka
Kovová, šroubovací krytka je nádherný kousek strojařiny, ale v praxi je občas na obtíž. Krytku není problém nahradit libovolnou jinou, s rychlou manipulací. Připravíme se tím ovšem o sluneční clonu, jelikož na ni jinou krytku nasadit nelze.

Filtry
U filtrů jsou i určitá omezení. Tím prvním je fakt, že ne každý filtr je dostupný v průměru 49mm. Například nejnovější špičkové filtry Hoya mají nejmenší dostupný průměr 52mm.

Dalším omezením může být, pokud jsou využívány destičkové filtry velikosti 85mm (u systému Cokin je to velikost P) nebo větší. Pokud použijete širokoúhlý adapter (nikoliv standardní), tak je natolik blízko tělu fotoaparátu, že při jeho otáčení narazíte na vestavěný blesk a adaptér tak nelze otočit úplně. Objektiv 40mm ale samozřejmě nevyžaduje použití širokoúhlého adapteru, a dokonce ani není nutné mít držák Cokin velikosti P, protože plně postačí nejmenší velikost A.

Doufám, že jsem nabídnul méně tradiční, ale přínosnou recenzi objektivu. Budu velmi rád, pokud moje informace komukoliv pomohou v rozhodování o výběru a nákupu „skla“, které pak bude léta spolehlivě sloužit. Někdy příště vám ve stejném uživatelském pohledu představím objektiv 70mm.



Ondřej Kulhánek

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pevná 35 2.4 nebo 40 ltd 2.8

Příspěvek od yoli » 22 led 2012, 21:44

Dík za príjemné čítanie, človek si takto volí ciele do budúcna čo ho ženie ďalej, že raz nejaký limited... .)

Uživatelský avatar
cocik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 426
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Pevná 35 2.4 nebo 40 ltd 2.8

Příspěvek od cocik » 22 led 2012, 21:49

dík pěkná recenze - já doporučuji adminům přesunout do recenzí, tady by mohla zapadnout
Sony A7R III
Zeiss Batis T* 18 f/2.8, FA 31mm F1.8 AL Lim., FE 55 f/1.8 ZA Sonnar T*, Zeiss Batis T* 135 f/2.8, a řada další techniky

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: DA 40mm f2,8 Limited

Příspěvek od elho_cid » 22 led 2012, 22:47

Přesunul jsem, za recenzi dík

Uživatelský avatar
zbyna
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 282
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: smc Pentax DA 1:2.8 40mm Limited

Příspěvek od zbyna » 23 led 2012, 08:10

Pentax K-7 píše: Krytka
Kovová, šroubovací krytka je nádherný kousek strojařiny, ale v praxi je občas na obtíž. Krytku není problém nahradit libovolnou jinou, s rychlou manipulací. Připravíme se tím ovšem o sluneční clonu, jelikož na ni jinou krytku nasadit nelze.
Zkus dat plastove vicko od filmu - padne presne do slunecni clony a nasazuje se rychle a jednoduse ;)

Uživatelský avatar
P@vel
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 56
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Jihlava

Re: smc Pentax DA 1:2.8 40mm Limited

Příspěvek od P@vel » 23 led 2012, 17:38

Výborně a trefně napsaná recenze,objektiv mám necelý rok z druhé ruky a nelituju.Polarizák používám o průměru 52 přes závitovou redukci a není problém.
Zbyna-perfektní nápad s tím víčkem od krabičky filmu,přesně tam zapadne bez šroubování,což zrychlí a usnadní manipulaci :wink: A když se ztratí,není problém nahradit jiným víčkem.Škoda,že jsem doma našel jen bílé krabičky.
Pentax smc DA 40 mm F 2,8 Limited, Pentax smc D FA 100 mm F 2,8 Macro
Pentax smc DA* 60-250 mm F 4,0 (IF) SDM, Sigma 17-70 mm F 2,8-4 DC
Metz 48 AF 1, stativ Benro-C 268+kulová hlava,monopod Benro MC-63

Uživatelský avatar
morneo3
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 10 bře 2011, 10:29
Bydliště: B.R.A.T.I.S.L.A.V.A.
Kontaktovat uživatele:

Re: smc Pentax DA 1:2.8 40mm Limited

Příspěvek od morneo3 » 19 úno 2012, 21:03

Skvela recenzia :)
Tento objektiv vlastnim od 08-2011 a som s nim maximalne spokojny a odporucil by som ho kazdemu vlastnikovi Pentaxu, ktori chce mat sikovny maly objektiv ci uz na portrety, kazdodenne fotenie, alebo na videa.
Co sa tyka velkosti je to (pre mna) jedna z jeho najvacsich vyhod a s posmeskami sa mozno stretnut hlavne od nezainteresovanych, ktori si naivne myslia, ze cim vacsia klada, tym lepsi objektiv :D

prikladam VIDEO na ukazku (natocene spolu s DA FISH-EYE 10-17mm F3.5-4.5):
http://www.youtube.com/watch?v=9BXwk2rW ... ideo_title


Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: smc Pentax DA 1:2.8 40mm Limited

Příspěvek od elho_cid » 22 úno 2012, 20:30

Mě hrozně vadí to jeho šišlání. Nemůžu se na ty videa koukat, děsně mě to tahá za uši.

Uživatelský avatar
majster333
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 548
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Slovensko

Re: smc Pentax DA 1:2.8 40mm Limited

Příspěvek od majster333 » 03 bře 2012, 14:14

morneo3: parádne video!:)
od 8/2007 K10D + 18-55 -1:3,5-5,6; predtým practica L2 a ručný exp.. K10D tomu hovorím rýchlosť oproti ručnej práci :-), fotím málo ale s radosťou. už aj 40/2,8 limited

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: smc Pentax DA 1:2.8 40mm Limited

Příspěvek od BenaCZ » 04 bře 2012, 00:00

Souhlasim, fakt pekny videjko ...
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
bobo2
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: smc Pentax DA 1:2.8 40mm Limited

Příspěvek od bobo2 » 25 říj 2013, 09:52

cport: ...výborné momenty...výhodne som ho kúpil, chvíľu ním fotil a potom ten skvost podaroval...43/1,9 -ka mi ho nahrádza (aj keď opticky nie je zďaleka bez chyby)

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: smc Pentax DA 1:2.8 40mm Limited

Příspěvek od bedo. » 25 říj 2013, 11:28

je to tak, 40 je výborná - dlho som rozmýšľal, či kúpiť 40, alebo 35 Macro a nakoniec to vyhrala 35, keďže ponúkala o niečo viac (pre mňa o máličko lepšie ohnisko + makro) a opticky tiež vôbec nie je zlá, len je trošku náročnejšia na obsluhu... a keď mám chuť na placku, mám jej ideového predchodcu M40/2.8

Uživatelský avatar
k.e.n
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 839
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Písek

Re: smc Pentax DA 1:2.8 40mm Limited

Příspěvek od k.e.n » 25 říj 2013, 13:42

Jo, 40 je mazel. Snad jediný z mých, který je v podstatě bezvadný a nemám ni zbla výhrad. V podstatě od té doby, co jsem ho sehnal, jsem nepoužil ani FA 50/1,4. Sice jsem asi tak osmý majitel, páč seriové číslo je jen čtyřmístné a potřeboval by repasovat, ale i tak, je to suprsklo.
..nejhezčí pohled na svět je z komína!

sklon3
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 54
Registrován: 01 úno 2013, 13:06

Re: smc Pentax DA 1:2.8 40mm Limited

Příspěvek od sklon3 » 24 srp 2014, 23:31

Zdarec, chtěl jsem se jen zeptat, jestli vám u tohoto skla nechybí větší světelnost...? Já o něm totiž dost dlouho uvažuju, resp. spíš o XS verzi a vždy mě nakonec odradí 2,8 clona. Je mi jasný, že ve většině případů asi ne, ale jednak bych uvítal větší HO a pak horší světelný podmínky, tam mám osvědčeno, že 2,8 se moc nechytá..Podotýkám, že mám Kx, takže iso tak do 1000, víc stojí za prd.

Odpovědět

Zpět na „Pentax - Objektivy recenze“