smc PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR

Recenze uživatelů - objektivy Pentax

Moderátor: Moderátoři

zdeny
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: 01 led 1970, 01:00

smc PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR

Příspěvek od zdeny » 02 úno 2011, 23:09

P 18-135.jpg
P 18-135.jpg (40.34 KiB) Zobrazeno 13971 x
Název objektivu: SMC PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR
Průměr předního závitu: 62mm
Minimální a maximální možná clona: f/3.5 (5.6) ~ f/22 (38)
Materiál těla objektivu: Plast
Bajonet: K, kov
Sluneční clona: bajonetová s otvorem pro cirkulární polarizační filtr
Prachotěsnost a voděodolnost: ano
Vhodné pro digitální a analogové fotoaparáty: digitál APS-C
Clonový kroužek: Nemá
Počet lamel clony: 7

Konstrukce objektivu: 13/11
Zaostření min. 0,4 m
Zvětšení max. 0,24 x
Rozměry 73x76 mm
Hmotnost 405 g
Ostření: Nový typ označovaný jako DC

Objektiv mě příjemně překvapil svou kompaktností, kvalitou zpracování i optickými vlastnostmi. Zdá se mi po mechanické stránce lépe zpracovaný než rovněž výsuvný objektiv DA* 16-50SDM, u kterého se mi na krku tubus při chůzi sám vysouval. Tento objektiv jde příjemně „ztuha“.

Je na něm oproti předchozím PX sklům prohozený ZOOMovací a zaostřovací kroužek (ten umožňuje quick shift). Zoomovací kroužek je širší než ostřící. Z ergonomického hlediska je to lepší, většina lidí častěji zoomuje než ručně ostří, na druhou stranu při střídání více skel to může dělat trochu chaos. Přední příruba se při zoomování vysouvá, ale neotáčí.

DC ostření mě nadchlo, je tiché rychlé a přesné, pokud nebude trpět poruchovostí jako SDM, tak se Pentaxu povedlo. Zkoušel jsem ho na stativu s ohniskem 135mm. V porovnání s SDM sklem jsem naměřil cca o 0,2s lepší hodnoty. Nejdelší čas ostření za nejhorších podmínek za šera, které se mi podařilo vytvořit, byl 1,5s. Měřeno od namáčknutí spouště.

Opticky nedosahuje kvalit objektivu DA* 50-135SDM, ale rozdíl není zase tak markantní. Rychlost ostření je s ním srovnatelná. Řekl bych, že opticky naopak převyšuje objektiv SMC DA 18-55, který jsem měl ve verzi bez WR. Chromatická aberace byla na mých fotkách paradoxně větší u objektivu 50-135, pravda při cloně 2,8.
Má hezký bokeh, což je pro pentaxí skla typické. Sedmilamelová clona vytváří hezké hvězdy na bodových zdrojích světla - parametr „hezký“ znamená, že jde o subjektivní hodnocení, někdo může mít jiný názor.
Je určen pro amatérské použití, kde jako základní objektiv do každého počasí může nahradit dva objektivy 18-55 55-200, takže šetří místo v brašně. Ideální na cestování. Za cenu, za kterou je v setu určitě stojí za to. Při ceně cca 16000,- za kolik se prodává samostatně už by záleželo, která skla má kupující doma.

+ WR
+ mechanické zpracování
+ cena v setu
+ DC ostření – rychlé a tiché, jeho spolehlivost ověří až čas
+ sluneční clona je součástí balení
+ dobré optické kvality, velký rozsah
+ malé rozměry v „zasunutém“ stavu
+ hezký bokeh
- na výrazné nedostatky jsem zatím nenarazil, s přihlédnutím k amatérskému určení bych sem nezařadil ani chromatickou aberaci a neostrost, protože nejsou nijak tragické


Budu rád pokud mě další majitelé tohoto skla doplní zkušenostmi i fotografiemi.
Klidně se ptejte, pokud budu umět, odpovím.

Umístil jsem fotky ve formátu jpg na picasu, na pravé straně je možné prohlédnout kompletní EXIF:
Porovnání DA 18-135 DC a DA* 50-135 SDM

Ostrost i další parametry můžete posoudit dle ukázkových fotografií v následující recenzi:
http://www.pentaxforums.com/reviews/pen ... review.php

Další podrobné informace:
http://www.bdimitrov.de/kmp/lenses/zoom ... 5-5.6.html
Zdenek

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

zdeny
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: smc PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR

Příspěvek od zdeny » 06 úno 2011, 16:22

Díky, všiml jsem si, že některé fotky, které jsem dal jako ukázkové nejsou úplně přesně zaostřené. Možná si budu muset pohrát s BF/FF. Snad si i tak uděláte o tomto objektivu konkrétnější představu, ve srovnání s dražším DA* 50-135SDM. Jsou focené ze stativu.
Naposledy upravil(a) zdeny dne 06 úno 2011, 16:48, celkem upraveno 1 x.
Zdenek

Uživatelský avatar
Joey
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 34
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: smc PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR

Příspěvek od Joey » 16 úno 2011, 21:57

Dik za prve postrehy! Napadli ma 2 otazky k tomu objektivu - 1, aky hlucny/tichy je DC motor v porovnani s SDM; 2, potrebuje objektiv pri zmene ohniska znovu zaostrit? T.j. ak zaostrim na staticky predmet pri ohnisku napr. 35mm a potom prezoomujem na 135mm, zostane ten predmet v rovine ostrosti alebo je potrebne znovu namacknut spust na preostrenie?
K10D, DA10-17, DA15, DA35, FA43, DA55, DA70, DA18-250

zdeny
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: smc PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR

Příspěvek od zdeny » 16 úno 2011, 22:10

1) Rozhodně není hlučnější, je slyšet, že ostří, ale je velice tichý (jinak než uchem jsem to neměřil).
2) Při změně ohniska je třeba znovu zaostřit, nezůstane zaostřeno.

Ještě postřeh, jednou jsem nedomáčkl gumovou krytku kontaktů na levé straně těla K-5 a při změně ohniska tohoto výsuvného objektivu tudy "fouká". Takže raději pořádně zavírat, myslím že může tudy do těla proniknout prach ( i když vždycky musí ten vzduch někudy ven a dovnitř, ne?)
Zdenek

Uživatelský avatar
Joey
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 34
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: smc PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR

Příspěvek od Joey » 16 úno 2011, 22:39

Vdaka za odpoved, to s tym ostrenim som si myslel, kedze na ostriacom prstenci nie je ostriaca skala. Je to skoda, ale asi to u tychto megazoomov inac urobit nejde :(
K10D, DA10-17, DA15, DA35, FA43, DA55, DA70, DA18-250

zdeny
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: smc PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR

Příspěvek od zdeny » 16 úno 2011, 23:34

Záleží jak jsi to myslel, podle hledáčku: např pro video si myslím, že by byla ostrost použitelná v rozmezí 18-80, kolem 100 -135 už je neostrost výrazná, ale trochu "přezoomovat" by bez výraznější ztráty ostrosti asi šlo, zvlášť na vyšší clonu. Až bude chvilka, vyzkouším to. Přes celý rozsah určitě ne, ale v dost velkém rozmezí jo.
Zdenek

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: smc PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR

Příspěvek od duves » 18 úno 2011, 20:53

Za tu svetelnost by clovek čakal trochu nižšiu cenu. Ako základak do prírody na lahko by to bodlo.

zdeny
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: smc PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR

Příspěvek od zdeny » 05 bře 2011, 13:54

Další co jsem viděl o tomto objektivu:

http://ricehigh.blogspot.com/2010/11/ne ... 8-135.html

http://ricehigh.blogspot.com/2010/11/k- ... -test.html

Ten druhý odkaz by měl porovnávat 18-135 a 50-135, jen se v tom blbě orientuje, je to překlad z čínštiny :-)
Zdenek

Uživatelský avatar
Guitarist
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 116
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

Re: smc PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR

Příspěvek od Guitarist » 28 bře 2011, 14:48

Před nedávnem jsem se stal šťastným majitelem tohoto objektivu .. líbil se mi hned od prvních zpráv o něm .. nyní jsem jej několikrát vyzkoušel tak říkajíc v terénu.
Musím říci, že jsem zatím dost spokojený. splňuje ve všem moje požadavky na univerzální objektiv na vycházky, na cesty, nebo i na nějaké akce, kde není příliš možnost střídat objektivy. V tomto směru mohu jen doporučit.
Jediné co byl trochu problém (a to není chyba objektivu) bylo to, že už dosti široký rozsah má své nároky na kontrolu doby expozice při přezoomování z minima do maxima, což je ale spíše o zvyk. Mám Pentaxe Kx a spolupracuje s ním velmi dobře, rychlost ostření je výborná (pokud nejste z těch, kteří chtějí, aby při zoomování objekt zůstal zaostřen a znovu si zaostříte). Barevné podání a bokeh (alespoň co jsem zkoušel) .. je perfektní. Světelnost je v celku vyhovující. Fotil jsem s ním například při představení v loutkovém divadle a myslím si, že to vyšlo velmi dobře.
Pentax K5 II
Pentax SMC DA 18-135 f3,5-5,6 ED AL IF DC WR, Pentax SMC DA 35 f2,8 Macro Ltd., PENTAX SMC D–FA 100/2,8 MACRO , Pentax AF-360 FGZ

Uživatelský avatar
Foton
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

Re: smc PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR

Příspěvek od Foton » 16 říj 2012, 18:32

Hmm také jsem si myslel, že to bude dobré sklo. Motorek ostření byl tichý, na blýzko cca do 10m ostřil bez problémů. Bohužel měl jsem asi smůlu, (snad jen smůlu na výrobní kus). Nefungovalo mi AF ostření na nekonečno v určitých pozicích ohniska... Asi nějaká chyba snímání polohy v závislosti na ohnisku.... Žádné reálné odůvodnění o tom co s daným objektivem více než 2 měsíce ve Francii dělali jsem však neobdržel, i když stále jsem doufal, že i přez ztracené léto bude objektiv v pořádku. Po provedení opravy však přišlo ještě větší rozčarování, neboť chyba ostření na objektu, který byl v nekonečnu v určitém rozsahu ohniska zůstala. Po další reklamaci trvající již přez měsíc mi pan Kautský napsal, že žádné zprávy ani po urgencích, ani předpokládaný termín opravy mu nezdělily. Tato arogance hlavního servisního centra Pentaxu v europě mne dorazila, a po již více než 4 měsících od první reklamace jsem to vzdal, ztratil veškeré iluze o tomto skle a díky záruce od kupní smlouvy odstoupil.
Smutná je na tom ta hořká zkušenost s laksností a přístupu servisu Pentaxu ve Francii, bezmoc z pozice zákazíka i bezmoc z pozice našeho servisu v Praze. Také by mne zajímalo jaké mají uživatelé s tímto sklem zkušenosti, případně jaké mají zkušenosti s objektivem Sigma 18-125.

Uživatelský avatar
Ivan-K
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2026
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: smc PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR

Příspěvek od Ivan-K » 16 říj 2012, 19:23

Týmto reklamáciam nerozumiem, zákonník aspon na SK vraví že reklamácia musí byť vybavená do 30dní, ak nie je tak nový kus alebo peniaze späť.

Ako dobre, posielali to do FR, tak čert zober, dva týždne navrch, ale ak ani potom nič, automaticky by som sa obrátil na obchodnú inšpekciu a myslím že veci by sa pohli. Bohužial možno na to doplatí importér CZ ale ty ako zákazník nemôžeš za to že to nevedia opraviť "doma" . Respektíve si svoje právo uplatnuješ u koncového predajcu
Pentax K-30, Metz 48
Autofocus : Sigma 10-20/3.5-5.6, Pentax 17-70/4, Pentax 18-135WR, Sigma 28-80 Macro, Sigma 24/1.8 DG Macro, Sigma 35/1.4 ART, Tokina 70-210/4.5, Sigma 55-200 DC
Manual focus : Sigma 28/1.8, Sigma 70-210/2.8 APO, Sigma 400/5.6

Uživatelský avatar
Ladin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 412
Registrován: 10 kvě 2012, 09:33
Bydliště: Krnovsko

Re: smc PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR

Příspěvek od Ladin » 16 říj 2012, 20:47

Asi by to chtělo poslat nějaký podnět úřadu na ochranu spotřebitelů EU v Bruselu. Ti by těm francouzským servisákům předvedli teprve tanec. :lol: Ale vážně, myslel jsem, že tyto složitější záležitosti řeší servis v Německu (snad Hamburg???). Znamená to, že Ricoh bude dále udržovat pouze pár servisních středisek pro Evropu - pro nás pouze v zahraničí? Omlouvám se za mé spekulace.
Pentax: DA 18-55ALII, DA 35/2,4 , DA 50/1,8 , FA 28-105, FAJ 75-300, DA 55-300, M50/1,7, Tamron (A14) 18-200, Tamron (A16) 17-50, blesky Metz 36+58, Pentax K-s2

Uživatelský avatar
Foton
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

Re: smc PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR

Příspěvek od Foton » 16 říj 2012, 21:15

No právě... prvně mi i termín opravy byl jedno, neboť jsem o objektivu ještě neměl tak pošramocené mínění, a i když reklamace byla výrazně delší od 4.června do 12 srpna !, akceptoval jsem ji. Prý čekali na nějakou součástku, což jsem se dozvěděl dle telefonu s českým servisem. Takže vybavenost europského servisu náhradními součástkami u Pentaxu asi také nebude slavná. Výsledek co se pak v reálu s objektivem ve Francii dělo, mi ale nikdo neodpověděl, jestli tam bylo zkutečně něco měněno nevím. Co člověka pak po takové době dopálí je, když chybu neodstraní. Zákoník obchodní CZ jsem také pročetl a daný termín máme shodný 30 dní. Laksnost evropského servisu, že po reklamaci reklamace zase nic nedělají zase už více než měsíc, a dokonce byz jakéhokoli vysvětlení mě dorazila, a defakto donutila k odstoupení. Pro mě to je navíc o to bolestnější, a možná že na to i servis hřešil, že jsem objektiv kupoval s K5 v jedné krabici = jedna položka tj. nedělitelným výrobek který jsem musel poslat zpátky také.. :(. No ještě že můžu fotit staršími těly. Jinak koncový prodejce byl VK foto Praha, což je u nás jak psáno na stránkách Pentaxu autorizovaný prodejce, který uvádí, že reklamace lépe uplatňovat přímo ve foto servisu Pentaxu, což jsem i tak učinil, k prodlení nějakého zbytečného cestování po Praze tak nedošlo. Skoro se mi z průběhu nechce věřit, že Asahi- Pentax byla i nyní Ricoh je japonská firma. Dneska už spíše jen sídlem, většina objektivů Pentax dnes nese hrdě nápis o montáži ve Vietnamu....

Uživatelský avatar
Foton
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

Re: smc PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR

Příspěvek od Foton » 16 říj 2012, 21:32

Ladin píše:Asi by to chtělo poslat nějaký podnět úřadu na ochranu spotřebitelů EU v Bruselu. Ti by těm francouzským servisákům předvedli teprve tanec. :lol: Ale vážně, myslel jsem, že tyto složitější záležitosti řeší servis v Německu (snad Hamburg???). Znamená to, že Ricoh bude dále udržovat pouze pár servisních středisek pro Evropu - pro nás pouze v zahraničí? Omlouvám se za mé spekulace.
Mě bylo řečeno že je ve Francii a že tyto objektivy se v CZ neopravují, jen odzkouší popíše chyba a odešlou, to by se dalo klidně i chápat je to racionální, že technické vybavení a dílny budou mít centralizované a snad i vybavené. Dneska europské spediční firmy mají logistiku na vysoké úrovni a po EU většinou nepřesahuje 2 dny. Doprava problém není....

Uživatelský avatar
Ivan-K
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2026
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: smc PENTAX DA 18-135mm F3,5-5,6ED AL [IF] DC WR

Příspěvek od Ivan-K » 16 říj 2012, 21:45

No podla mna mal importér vymeniť sko za nové, mal si na to nárok , snád by nemenili aj telo za to že to bol set...
Ja som teraz kupoval K-30 a aj ked to bol set, tak každé má svoj záručák a teda reklamujem každé zvlášť. Pri odstúpení od zmluvy je to logické. Ja si myslím že keby si ich postrašil obchodnou inšpekciou, tak by si dostal druhé sklo, inšpekcia sa totiž velmi rada vyžíva vo svojej práci a sú hladný ako žraloci ak je príležitosť. To sklo zdaleka nemá takú hodnotu, vzhladom na pokuty aké im hrozia.

Ja mám doma pokazuný DA17-70 a u nás mi povedali že ak je to len motorček (70€) tak to urobia, ak aj elektronika tak do DE (200), ale ja nan žiadnu záruku nemám, už mi tu leží snád pol roka, nechce sa mi to tam posielať s tým že by ma to malo stáť 200€, to by som si radšej odložil na iné sklo
Pentax K-30, Metz 48
Autofocus : Sigma 10-20/3.5-5.6, Pentax 17-70/4, Pentax 18-135WR, Sigma 28-80 Macro, Sigma 24/1.8 DG Macro, Sigma 35/1.4 ART, Tokina 70-210/4.5, Sigma 55-200 DC
Manual focus : Sigma 28/1.8, Sigma 70-210/2.8 APO, Sigma 400/5.6

Odpovědět

Zpět na „Pentax - Objektivy recenze“