smc PENTAX-DA 1:4 15mm ED AL Limited

Recenze uživatelů - objektivy Pentax

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

smc PENTAX-DA 1:4 15mm ED AL Limited

Příspěvek od kordoz » 02 pro 2009, 23:06

Obrázek

Názov objektívu: smc PENTAX-DA 1:4 15mm ED AL Limited
Priemer predného závitu: 49mm
Autofokus: áno, mechanický prenos z tela
Krytka: kovová so závitom
Rozsah clôn: f4 - f22 , znázornená hĺbka ostrosti
Počet clonových lamiel: 7
Optická konštrukcia: 8 členov / 6 skupín
Min. vzdialenosť zaostrenia: 0,18m
Uhol záberu: 86 stupňov
Materiál tela: zliatina hliníku
Vstavaná slnečná clona: áno, výsuvná, polstrovaná čiernym zamatom
Prachotesnosť a vodeodolnosť: nie
Vhodné pre: Pentax DSLR, na filmovom tele čierne rohy
Clonový krúžok: nie
Rozmery: 63x40mm
Váha: 212g
Puzdro: súčasť dodávky, koženkové
Cena: 535 $, Adorama

Doplňující obrázky:
Obrázek

Obrázek

3D Nápis


Obrázek

Hĺbka ostrosti



Obrázek

Poskladaný vo Vietname



Obrázek

Polstrovaná krytka



Obrázek

Polstrovaná slnečná clona




A ako je to s filtrami?

Vstavaná slnečná clona môže robiť problémy, to sa dalo čakať.
Skúšal som hľadať filter Hoya HD polarizer 49mm ale nepodarilo sa mi a nakoniec som zistil,
že sa naozaj nevyrába:

http://www.hoyafilter.com/products/hoya/HD-01.html

Will be available in UV and Circular Polarizers in standard sizes from 52mm ~ 82mm in May, 2008.

49 mm sa vyrábajú len Standard, HMC a S-HMC:

http://www.hoyafilter.com/products/hoya/gf-04.html



Na stránkach Pentaxforums.com som sa dočítal, že Kenko Zéta CPL je veľmi podobný, ak dokonca nie rebrandovaný filter Hoya HD CPL. Kúpil som ho za cca 60 dolárov a musím povedať, že som maximálne spokojný. Je to vynikajúci filter, odolný poškrabaniu, s výborným prenosom kontrastu a dokonca je fajn v portisvetle, dávam ho dole len pri priamych záberoch do slnka.


Kenko Zéta CPL:
01-Kenko-ZetaCPL.JPG
01-Kenko-ZetaCPL.JPG (104.04 KiB) Zobrazeno 8138 x
02-Kenko-ZetaCPL-2.JPG
02-Kenko-ZetaCPL-2.JPG (63.02 KiB) Zobrazeno 8138 x

Po nasadení filtra sa slnečná clona dá bez problémov vysunúť:
03-Filter+VysunutaClona.JPG
03-Filter+VysunutaClona.JPG (88.98 KiB) Zobrazeno 8138 x

Zasunutá slnečná clona:

Obrázek


S krytkou:

Obrázek



Nasadenie redukčného krúžku Cokin - bez filtra nemožné, blokuje ho slnečná clona:


Obrázek


S nasadeným polarizákom sa už redukcia Cokin dá nasadiť:



Obrázek

Obrázek


Z toho vyplýva, že keby niekto predsa chcel používať prechoďáky s 15/4 Limited, tak v tom prípade by
sa oplatilo zohnať prázdnu 49mm obrúčku s predným závitom, prípadne kúpiť nejaký lacný čínsky UV filter a sklo vybrať.









Konštrukcia:

Konštrukcia objektívu je na vysokej úrovni, pripomína staré časy kvalitných celokovových objektívov. Ručné ostrenie funguje veľmi jemne a plynule. Prstenec ma frézované drážky. Použitý materiál je zliatina hliníku. Prekvapila ma krytka, ktorá je tiež kovová a na objektív sa upevňuje pomocou závitu. Z vnútornej strany je potiahnutá čiernym zamatom, rovnako ako vstavaná výsuvná slnečná clona, takisto kovová.
Na vrchnej strane je veľmi pekne vyfrézovaný 3D nápis Pentax 15.


Optika:

Na tak široký objektív ma prekvapil malý rozmer prednej šošovky, čo sa zrejme prejavilo na slabšej ostrosti na okrajoch na otvorenej clone.
Objektív trpí relatívne veľkou chromatickou aberáciou, ktorá sa však dá veľmi dobre korigovať v RAW konvertore.
Ostrosť je už ďalej po zaclonení skvelá, určitá aberácia na okrajoch ostáva. Vpodstate sa stotožňujem s recenziou na photozone.de, akurát tá abeácia na otvorenej clone sa mi zdá horšia, než na ich testoch.

Clona má 7 lamiel čo znamená, že v svetelné zdroje majú krásne 14-cípe hviezdičky. Chovanie v protisvetle je excelentné, čo budete vidieť na testovacích záberoch.
Relatívny prepočet ohniska na kinofilm je 22,5 mm.


Autofokus:

Autofokus funguje mechanicky prevodom z tela a je dosť hlučný. Pri dostatku svetla a kontrastu je na K-7 dosť rýchly. Pri zapnutom AF na tele možno kedykoľvek pohybovať ostriacim prstencom (quick shift focusing system).



V praxi:

Objektív som sa rozhodol kúpiť práve kvôli slušnému správaniu v protisvetle, aké sa len tak nevidí. Moje rozhodovanie ovplyvnilo aj 7 lamiel.

Ostrosť:


Obrázek
Výrezy z ľavého horného rohu

Objektív som testoval v lese na statíve spolu so Sigmou 10-20/4-5.6 EX DC. Pentax 15/4 Limited je na f4 (resp. f4.5 - lebo takú clonu ma otvorená Sigma na 15mm ohnisku) trochu menej ostrý ako Sigma. Avšak od f8 už jasne víťazí Pentax! Sigma ma prekvapila, musí to byť podarený kus, keď sa tak dobre správa v tomto súboji.
V strede obrazu je ostrejší Pentax, hlavne od f8 jasne víťazí.

Tu nafotil ešte porovnanie Martin Kurka, 15/4 vs Tamron 10-24 na clonách kde objektívy najlepšie kreslia:

stred obrazu:

Obrázek


roh:

Obrázek


15/4 jasne víťazí, avšak Tamron 10-24 nieje tak špatný



Chromatická aberácia:

Pentax 15/4 Limited trpí chromatickou aberáciou, ktorá sa však dá veľmi efektívne odstránit pri konverzii z RAWu. Sigma je kupodivu o niečo lepšia.

Obrázek










Protisvetlo:







Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek



Objektív sa správa excelentne a kreslí krásnu 14-cípu hviezdičku





Obrázek

Pre porovnanie Sigma 10-20/4-5.6 EX DC, 6 lamiel, nie veľmi pekná hviezdička, slušné správanie v protisvetle







Predbežný záver a hodnotenie


Zo skúseností, ktoré s týmto objektívom zatiaľ mám, by som vyvodil tento záver.

Objektív je vynikajúci v protisvetle, to bol hlavný dôvod prečo som ho kúpil. Kreslí krásne 14-cípe hviezdičky, čím väčšia clona, tým je hviezdička výraznejšia.
Ďalej je veľmi malý a ľahký, kvalitne spracovaný. Dvojica K-7 a 15/4 Limited, to môžu Canikonisti len závidieť. Malé, spratné a vysoký výkon.

Čo sa týka ostrosti, na f4 sú okraje slabšie, ale na f8 a f11 je ostrosť skvelá a myslím že ťažko sa nájde širkoký objektív, ktorý sa mohol s 15/4 Limited zrovnávať.

Pre porovnanie odkazy na grafy MTF z photozone.de:

Obrázek

optická kvalita: 3,5 hviezdičky

Obrázek


optická kvalita: 3 hviezdičky

Obrázek


optická kvalita: 3 hviezdičky

Chromatická aberácia sa môže zdať problém, no našťastie pri fotení do RAWu sa dá veľmi efektívne potlačiť v konvertore nastavením optimálnych hodnôt, zhruba -30,+30.


SMC vs HD:

Zaoblené lamely sú proti-krajinárskym opatrením:


Obrázek SMC Verzia

Obrázek HD Verzia



Odlesky pri fotografovaní svetelných zrojov

Keď som kupoval smc 15/4 Limited, mal som zrkadlovku Pentax K-7. Hviezdičky do slnka boli dokonalé, bol som uchvátený. Generáciu K-5 som preskočil a moje ďaľšie telo bol Pentax K-3. Ďalej som používal 15/4 s ním, avšak všimol som si, že okolo slnka vznikajú nepekné (často fialové) odlesky. Dokonca ma tu niekto z fóra upozornil na nepekné fialové odlesky okolo nočných lámp v mestách.
Dnes som konečne skúsil urobiť test, Pentax K-7 vs Pentax K-3 s nasadeným smc 15/4 Limited, fotografie fotené z toho istého miesta s rovnakým nastavením. A tu sú výsledky:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Moja teória je taká, že ten škaredý fialový odlesk, ktorý sa možno dá nazvať kóma (neviem to isto) vzniká na snímačoch Sony (Pentax K-5 / K-5 II, K-3 / K-3 II), avšak na snímačoch Samsung sa neprejaví.

Na fotkách z Pentaxforums vidno tie fialové odlesky aj na nočných záberoch. Toto ešte otestujem, som zvedavý, či t bude robiť aj na Pentaxe K-7.


Konečne priame porovnanie - Pentax K-7 vs Pentax K-3, objektív smc Pentax 15/4 limited, clona f8, fotené hneď po sebe teda takmer v rovnakom čase:

Obrázek

všimnite si ohyzdný odlesk na fotke z Pentaxu K-3 vpravo hore, moja teória sa 100% potvrdila, odlesk ktorý vzniká pri fotení do slnka NIEJE VLASTNOSŤOU objektívu, ale je to nepekná vlastnosť zapríčinená zfušovanými antireflexnými vrstvami ktoré firma SONY dáva na svoje senzory. Aká škoda že Samsung nepokračoval vo vývoji na svoju dobu skvelých čipov :-(((
Rovnako škaredé svinstvo mám aj na Sony A6000 a to ešte nechcite vidieť aké svinstvo robia FF čipy od Sony v bezzrkadlovkách Sony.
Naposledy upravil(a) kordoz dne 23 bře 2019, 16:07, celkem upraveno 50 x.
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
strecha
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 469
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Teplice/Brno

Příspěvek od strecha » 03 pro 2009, 01:07

Ty fotografie jsou paradni...libi se mi hlavne to chovani objektivu v protisvetle...;)
K10D + grip; smc DA 18-55mm; smc F 50/1,7; smc DA 18-250 mm; Sigma 24-135 mm F2.8-4.5 IF;smc FA 100 mm f/3.5 Macro; Samyang 8mm f/3,5 IF; velbon sherpa 750N; metz 58

Uživatelský avatar
fjo
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 2018
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fjo » 03 pro 2009, 08:06

...moc příjemná kombinace... DA 15/4 Ltd. + K7... jako všechny Ltd...
Pentax

Uživatelský avatar
peppe
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 525
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Zilina

Příspěvek od peppe » 03 pro 2009, 10:51

Jo - aj na K20 by sedel dobre :D To spracovanie je super, mam 35 lmt...
Ohladom tej hviezdy, ta vidis, mne sa zas viac pacia hviezdy z 12-24, asi to je dost individualne, takze ako extra velky prinos to nevidim.
Odolnost na protisvetlo bude urcite vyborna u D15 mm, uz u 12-24 je slusna.
Skoda, ze tie placky nie su WR, ale to by chcel clovek vela...
http://dudo.zonerama.com/
K5, K20 a pár sklenárskych skvostov, bižutéria

Uživatelský avatar
Jeff
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 163
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Jeff » 03 pro 2009, 21:19

to Kordoz : jaký Raw konvertor používáš ? lze to provést i přes pentax photo laboratory?
ad ostrost všecky rozumný fotky s tímhle sklem co jsem viděl měly ostrost f8, já bych chtěl takovou ostrost už ale na f4
ten test na photozone. de bude asi korektní protože např. co se aberace týká tak je určitě menší než u 21 lmt.

jinak bych si ho pořád rád koupil, rozhodně nad ním nelámu hůl, u mě je totiž na prvním místě malý a lehký a pak vše ostatní...

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kordoz » 03 pro 2009, 21:28

Pouzil som Adobe Camera Raw 5.4, Photo Laboratory som neskusal, myslis ze moze mat nejaku vyhodu?

Lepsia ostrost na otvorenej clone by potesila, ale nevadi mi to, krajinu fotim na 99 percent vacsinou od f8
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
Miho
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 354
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Miho » 03 pro 2009, 22:39

Hlboka poklona Kordos, dobra praca. 15Ltd. ma uz dlho drazdi. Ja mam
DA14/2.8 a neviem sa rozhodnut ci 15tka stoji za vymenu. 7 lamiel a nizka
hmotnost je pre mna silny argument. Rad by som videl porovnanie tychto
dvoch skiel co sa tyka obrazovej kvality.Nedavno sa o toto iste zaujimal aj
Pavel41 a tusim ze sa relevantnej odpovede nedockal.
Ak by si nenamietal, ja nemam problem Ti tu 14tku priniest.
RICOH GR + GW-3 (18,3 /2,8 , 13,7/2,8)

Uživatelský avatar
vjacesslav
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1349
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od vjacesslav » 03 pro 2009, 23:20

To by som si aj ja rád skukol, také krásne porovnanie týchto dvoch objektívov :)
Asahi Pentax & Lomo & Ricoh

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kordoz » 04 pro 2009, 11:32

Ak sa stretnem niekedy s Mihom tak urobime porovnanie.

NA 14/2.8 sa mi paci svetelnost, na filmovanie pri slabom svetle je to dolezite.
Ale potreboval by som este svetelnejsie, tak 1.4
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
Jeff
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 163
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Jeff » 05 pro 2009, 11:32

kordoz píše:Pouzil som Adobe Camera Raw 5.4, Photo Laboratory som neskusal, myslis ze moze mat nejaku vyhodu?

Lepsia ostrost na otvorenej clone by potesila, ale nevadi mi to, krajinu fotim na 99 percent vacsinou od f8
Adobe Raw myslím nepodporuje Pef soubory, ale pouze DGN, jako nepoužívám tento konvertor, takže se možná pletu a rawy v pefu se mi zdají o něco lepší, na druhé straně px photo laboratory je dost pomalej soft.
jinak já mám 21 lmt., takže nákup 15-ky je logická volba, protože tyto 2 skla se mohou dobře doplňovat, ikdyž je to asi poněkud drahé ta 12-24 by asi vyšla levněji.
pokud asi někdo uvažuje o pořízení da 15/4 musí mít stativ nebo si ho pořídit, pokud chce z tohoto skla dostat maximum (zhoršené světelné podmínky).

Uživatelský avatar
Jeff
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 163
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Jeff » 05 pro 2009, 11:34

super recenze díky za ni :D

Uživatelský avatar
fjo
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 2018
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fjo » 06 pro 2009, 16:49

....vím, že furt votravuju s těma korejcema, ale když mě to přijde docela zajímavý...

http://www.lenstip.com/1761-news-Samyan ... shots.html

...hlavně když cena má být podobná, jako u již prodávané 85/1,4 a to podle prodejců v rozmezí 250-350 USD...
Pentax

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 19 pro 2009, 00:37

Rád bych navázal na vynikající zhodnocení objektivu, které vypracoval kolega Kordoz. Já jsem jako fotograf trochu jinak zaměřený a měl jsem i jiná kritéria a také odlišné možnosti srovnání. Sám používám K10D a tak jsem většinu fotek pořídil s ním, ale dostal jsem i možnost DA15 srovnat s proslulým DA12-24 na K20D.

Konstrukce a praxe
Nejdříve ale ke konstrukci a praktickým zkušenostem. Když jsem se o objektivu poprvé doslechl, tak mě trochu zklamalo řešení výsuvné sluneční clony. Měl jsem za to, že bude bránit použití mých oblíbených držáků zásuvných filtrů. To byla vlastně hlavní výhrada, jakou jsem k DA15 měl. Také test na dpreview (nechápu, kde k těm výsledkům přišli) mě trochu zklamal.
Jako první mě překvapilo, jak bezproblémové je použití filtrů. Ani staré filtry s masivními obroučkami nepůsobí žádný problém. Vysouvací sluneční clona je od vnitřku objektivu decentně vzdálená, takže vroubky na polarizačních filtrech také nejsou na závadu. A pokud chcete použít zásuvné fitry, je možné držák našroubovat na klasický 49mm filtr, který tak funguje jako adaptér. Když nechcete použít nic než držák s obdélníkovými filtry, můžete koupit za pár šupů nějaký nepotřebný poškrábaný filtr a vyndat z něj sklíčko. Na objektivu pak vůbec nepřekáží. Kombinace 49mm polarizáku s klasickou obroučkou a držáku Cokin A je možná a funguje (ano, Cokin A je ta malá mrcha s obdélníkovými filtry šířky 6cm, určená pro kompakty).
Černých rohů jsem dosáhl až kombinací dvou klasických 49mm filtrů.
Manipulace s výsuvnou sluneční clonou je pohodlná, dokonce víc než s nasazovací variantou. Horší je to se šroubovací krytkou. Po prvním dnu jsem jí uložil do kapsičky batohu a používal plastikovou, půjčenou z FA35.
Zbytek už byl asi řečen tisíckrát, „limited“ vyhotovení zprostředkovává požitek z užívání, je radost se toho klenotu jen dotýkat. Navíc oproti FA limited má QSF, takže můžete mít páčku ostření trvale na AF a autofokus místo spouští aktivovat zvláštním tlačítkem. Na stativové focení je to mnohými preferovaná varianta.

Optika
Obrazová kvalita mě nezklamala. DA15 sice můžete použít jako nenápadný objektiv na street foto nebo i na rodinné cvakání, ale je to ten druh objektivu, který chce vypnout stabilizaci, upevnit na pořádný stativ, vyhrát si s kompozicí a pak exponovat s předsklopením zrcátka do RAW. Pak teprve ukáže, co v něm je.
Úroveň detailů a kontrast odpovídá pevnému sklu z limited řady, i když až po přiclonění nad f5,6. Při f4 je obraz ve středu na úrovni kvalitních zoomů a jen srovnáním s objektivem stejné třídy přicloněným na f7,1 odhalíme nedostatky. Rohy jsou na plnou díru poznamenané tmavnutím, ztrátou kontrastu a nižší ostrostí, ale od f5,6 nahoru se to zlepšuje a na f7,1 je efekt nepozorovatelný. Není to ale rozhodně žádná tragedie a prodal jsem už A3 tisky z horších podkladů, než co DA15 kreslí na plnou díru.

"Testovací" scéna - jen jsem vylezl z kanceláře a nic lepšího se nenaskytlo:
Obrázek

Následují ukázky 1:1 (vždy zleva nejdříve DA15, pak DA12-24):

Střed s K20D, f4:
Obrázek
f8:
Obrázek
Není to úplně stejný výřez, a trochu se nám změnily světelné podmínky, ale rozdíl v kontrastu je stejně o něco lépe viditelný než z fotek, které jsem udělal s K10D.

Zbytek je z K10D. Roh na f4 je s DA15 skoro tragický:
Obrázek
ale na f8 už má řekl bych lepší kontrast (koukněte na kresbu na mramoru)
Obrázek

Okraj je těsný, zvláštní je, že i když ve středu pole bylo zaostřeno s oběma objektivy na stejný bod a řekl bych správně, ale na okraji je zaostřeno trochu jinam. Asi zakřivení roviny ostrosti.
f4:
Obrázek
f8:
Obrázek

Pravé nadšení ve mně DA15 vzbudil svou tendencí měnit bodové zdroje světla v efektní 14ti cípé hvězdičky. Jestli s nákupem váháte a odkládáte ho na jaro, až se zas ukáže sluníčko, tak přicházíte o příležitost nafotit s ním večerní město ozářené pouličními lucernami.

Obrázek

Makro
Neodolal jsem pokušení a pokusil se DA15 také nasadit reverzně, abych vyzkoušel jakého zvětšení s ní mohu dosáhnout. Díky absenci clonového kroužku je to krajně nepraktické akrobatické cvičení (můj známý Nikonista v tomhle případě radí zakládat páčku ovládání clony zápalkou), ale zvětšení je cca 6:1, tedy opravdu extrémní. Stejně extrémní je pak ale i nedostatek světla.

Clona „dvě sirky“, čas 0,8s:
Obrázek

Závěr
Osobně bych dal přednost DA15 před jakýmkoli širokoúhlým zoomem. Zorný úhel kolem 90° mi naprosto vyhovuje a mikrokontrast, který za optimálních podmínek DA15 produkuje, mi zoom dá jen těžko. Příkladně se také chová v případech extrémních kontrastů, kde nejčastěji ruší chromatické aberace. Na fotkách sice jsou, ale při snímání do RAW jsem nikdy neměl problém je beze zbytku odstranit. To se mi se zoomem často nepovede. Před koupí bych ale ještě ozkusil DA14, které má výhodu menší zaostřovací vzdálenosti (dělá 1:5) a vyšší světelnosti.

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od spachal » 19 pro 2009, 03:27

Díky za recenzi, pěkná :], hodilo by se srovnání třeba s Tamronem 10-24, aby bylo srovnání zase s nečím na spodním cenovém konci :] ..
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 19 pro 2009, 11:31

Ještě zpátky k použití DA15 večer ve městě - udělal jsem narychlo snímek svátečně osvětleného nákupního centra (teda samozřejmě ze stativu a podobně, ale už jsem neměl žádný jiný širokáč na srovnání).

Obrázek

Ty spousty neónů a žárovek jsou pro každou optiku docela oříšek. Následují fotky srovnávající tu samou scénu na f4 a f8:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Na f4 to není zlé (roh je mimo hloubku ostrosti, ostřeno je na vchod) ale na f8 je to zkrátka paráda.

Odpovědět

Zpět na „Pentax - Objektivy recenze“