smc PENTAX-FA 1:3.5-4.5 24-90mm AL (IF)

Recenze uživatelů - objektivy Pentax

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

smc PENTAX-FA 1:3.5-4.5 24-90mm AL (IF)

Příspěvek od elho_cid » 17 srp 2008, 22:49

1pentax24-90f35-45.jpg
1pentax24-90f35-45.jpg (40.22 KiB) Zobrazeno 5862 x
Název objektivu: smc PENTAX-FA 1:3.5-4.5 24-90mm AL (IF)
Průměr předního závitu: 67mm
Minimální a maximální možná clona: f/3.5 (4.5) ~ f/22 (32)
Materiál těla objektivu: Plasty, bajonet kovový
Bajonet: KAF
Sluneční clona: součástí dodávky, plastová zacvakávací s okénkem na filtry.
Prachotěsnost a voděodolnost: není
Vhodné pro digitální a analogové fotoaparáty: digitál i film
Clonový kroužek: Má

Tohle je objektiv, který stále častěji nosím jako jediný, když mám foťák jen v „pistolovém“ pouzdře. Pokusím se vysvětlit proč, a proč není lehké ho sehnat.

Konstrukce objektivu
Objektiv není co se týče kvality konstrukce žádná hvězda. Prostě klasické FAčko, první dojem tedy relativně špatný. Díky tomu je ale objektiv překvapivě lehký a na kvalitu pořízených fotografií to zatím také vliv nemá.
Díky IF konstrukci je ostření relativně rychlé, a za těch několik měsíců strávených s objektivem i dostatečně přesné a spolehlivé. Z tohoto objektivu se tedy stal můj oblíbenec pro účely momentek a reportáží – není sice tak světelný, jako Sigma EX 28-70/2,8, se kterou jsem počítal původně, ale raději mít fotku se šumem, než fotku špatně, nebo pozdě zaostřenou.
Při zoomování se z těla objektivu vysouvá jeden tubus, který jeho délku prakticky zdvojnásobuje. Na mém kusu má tendenci se mezi pozicemi cca 50-90mm pohybovat samovolně, když foťák míří nahoru, nebo dolů, ale na 24mm drží zasunutý i při chůzi – na toto nastavení je objektiv nejkratší.
Sluneční clona tendenci k vyjíždění ještě podporuje, ale jinak je velmi praktická – díky oválnému tvaru nebrání manipulaci s krytkou a pro ovládání polarizačního filtru má sluneční clona vespod vyndavací šuplíček.
Světelnost 3,5 vydrží až do zoomu na 29mm a světelnost 4,0 si objektiv drží až do 53mm.

Optické vlastnosti
Objektiv byl určen jako setový pro profesionální kinofilmovou zrcadlovku MZ-S a počítalo se s ním nejspíš i pro nerealizovaný digitál MZ-D, který měl mít snímač velikosti políčka filmu. Z toho vyplývají dobré optické vlastnosti a bezproblémová spolupráce s digitálem.
Na K10D je objektiv kontrastní a ostrý v celém rozsahu ohniskových vzdáleností, ale přece jen na širokém konci má trochu potíže, které pomalu ustupují, aby pak na 90mm předvedl výbornou kresbu na plnou díru. Velmi rád ho používám na portréty.
Při ohniskových vzdálenostech pod 30mm tento objektiv sužují aberace a při odclonění i nižší kontrast. Po zaclonění se ostrost a kontrast objeví, ale aberace nezmizí, dokud je nevyčistí editor RAW snímků. Pak ustupují bez kladení odporu.
Je zvláštní, že na testovacím snímku na film jsem si aberací nevšiml. Myslím, že větší pixely prototypu MZ-D by také aberaci snížily – věřím, že s tímhle objektivem jsem FF-ready.
Vinětace není na APS-C vážná hrozba. Sférického zkreslení jsem si také nevšiml, ale nutno poznamenat, že na něj nejsem příliš háklivý.

Užití
Jak už jsem napsal, rozsah ekvivalentu 36-135 na kinofilmu není nijak přepychový, ale dá se s ním velice dobře pracovat. Je to přibližně pracovní rozsah mnoha vyspělých kompaktů, nebo mnoha SLR zoom objektivů 80. let. Při focení momentek stačí, na reportáže mi někdy rozsah nestačí, ale objektiv s vyšším rozsahem by zase měl nejspíš trochu horší kresebnost, nebo pomalejší ostření. A dají se s ním fotit skupinky i portréty hlavy, odfotil jsem s ním úspěšně celý svatební obřad.
Pokud nepoužiji clonu, objektiv nemá problém s vestavěným bleskem.
S mezikroužkem, který zlepší jeho podprůměrný zvětšovací poměr 1:5, je dobrý také na close-up.

Fotky
Nastavení zoomu 38mm, levý horní roh. Snažil jsem se o co nejmenší vliv zpracování na výsledek, takže tohle je výřez 1:1 z tifu vyvolaného z RAW, do JPG komprimováno jen jednou, jako celek.
Obrázek

Nastavení zoomu 90mm, vlevo nahoře, ne docela roh, ale kousek za průsečíkem zlatého řezu.
Obrázek

Zbývající obrázky nejsou tak úplně košer, fotil jsem je do JPG s nastavením saturace +1, doostření +1, kontrast -1.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) elho_cid dne 18 srp 2008, 19:33, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Miro Gazdura
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 173
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rudňany

Příspěvek od Miro Gazdura » 18 srp 2008, 07:12

Elho - vďaka za recenziu - bodli by aj fotky priamo tu, ale neva. Už teraz sa teším na ďalšiu recenziu!!! :D

Uživatelský avatar
aes
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 582
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Blava - DNV

Příspěvek od aes » 18 srp 2008, 07:45

Dobra recenzia, diky.
K10D + 18-55/3.5-5.6, Sigma 10-20/4-5.6, Tamron 28-75/F2.8, PX 55-300 4-5.6
http://picasaweb.google.sk/aesace ,
http://albums.photoonweb.com/aes/

Uživatelský avatar
Vláďa
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 188
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Vláďa » 18 srp 2008, 15:58

Díky, poohlížím se totiž po něčem kvalitním: plusmínus 20-100 /fmax 4
K10D,Pentax12-24/4;Tamron 18-250;Pentax FA50/1.4;Tamron SPAF90/2.8 Macro;Pentax FA*300/4.5;Velbon Sherpa 200R;UltraPod;AF-360FGZ

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 18 srp 2008, 19:36

Tohle testování není špatná věc, člověk se o svých objektivech leccos dozví. Třeba že na clonu 5,6 mírně přeexponovává. Musím si na to dát bacha.

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: smc PENTAX-FA 1:3.5-4.5 24-90mm AL (IF)

Příspěvek od elho_cid » 14 pro 2011, 00:14

Objektiv je na prodej.

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: smc PENTAX-FA 1:3.5-4.5 24-90mm AL (IF)

Příspěvek od elho_cid » 13 říj 2016, 09:51

Tak už na prodej není. Jsem moc rád, že jsem s ním na K-1 počkal. Váží třetinu toho co nový DFA 24-70 a je to tedy dobrá varianta na situace, kde vím, že nevyužiju f2.8

Odpovědět

Zpět na „Pentax - Objektivy recenze“