Koupím Pentax K1000, nejlépe se sklem

Vše o klasice

Moderátor: Moderátoři

Ptic
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 07 dub 2018, 22:01

Koupím Pentax K1000, nejlépe se sklem

Příspěvek od Ptic » 07 dub 2018, 22:07

Nejspíš to sem nepatří, ale já bych se rád naučil fotit na analog a ať se zeptám kohokoliv jaký foťák bych si měl koupit tak mi doporučí tento Pentax. Jsem už celkem zoufalý protože ho v Česku nikdo neprodává, nebo je nechutně předražený a nebo ho někdo vyfoukne během prvních 10minut od založení inzerátu. Budu vděčný za všechny tipy kde by se dal koupit :-) Děkuji

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

tom-o
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 62
Registrován: 23 bře 2017, 17:52

Re: Koupím Pentax K1000, nejlépe se sklem

Příspěvek od tom-o » 07 dub 2018, 23:56

Filmové Pentaxi sa podľa mňa celkom ťažko hľadajú, najmä ak máš vytipovaný konkrétny model. Pred skoro dvoma rokmi som kúpil K2 z fotoskody aj s objektívom 55mm a nemôžem sa sťažovať. Možno by som ti odporučil to isté a teda nákup z nejakého takéhoto obchodu, aj z fotoškody - majú možno najväčší výber. Bral som ho v stave 1/b, teda veľmi dobrý stav. Možno som trochu preplatil, ale na tých pár eúr navyše som si za pár týždňov ani nespomenul. Potom som ešte cca rok pozeral slovenský bazos (či som kúpil dobre) a nič podobnésa tam neobjavilo. Na paldix-e možno niečo je, ale tam sa to asi celkom rýchlo predá, resp. musíš mať šťastie. Neviem, keď som zháňal foťák, tak som tam nemal šťastie.

Inak ešte, si si istý K1000? Po roku 1990 sa tuším začal vyrábať v Číne, pričom dostal pár plastových dielov namiesto pôvodne kovových - aj keď tým si nie som celkom istý. Keď som ale vyberal model, dačo také som našiel. Podstatné ale je, že K1000 nemá prioritu clony (a myslím, že mu chýba aj náhľad hĺbky ostrosti, korekcia expozície a predsklopenie zrkadla), čo sa mi osvedčilo ako celkom užitočné. Tiež som chcel fotiť len na manuál, ale dosť skoro ma to prešlo a rád nechávam nastavenie času na expozimeter.

Ptic
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 07 dub 2018, 22:01

Re: Koupím Pentax K1000, nejlépe se sklem

Příspěvek od Ptic » 08 dub 2018, 07:32

Děkuju za tip. Na fotoškodu se jdu ihned podívat.

K1000 mi byl doporučen protože je plně mechanicky (až na expozimetr samozřejmě) a tím pádem nepotřebuje baterky. Což je o jednu věc o kterou se musím starat méně.

O plastových částech vim a myslím si že to nebude zas takový problém. Ale pokud by mě to hodně vadilo tak se dají koupit originál kovové součástky na vyměnění.

Tohle bude můj první foťák na film takže jsem si říkal že by bylo dobré se naučit dělat všechno manuálně. Ta ostrost hloubky v hledáčku mě taky vadila, ale na druhou stranu to bude o to větší překvapení jak ty fotky budou vypadat až je nechám vyvolat.

Uživatelský avatar
richard_strouhal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 552
Registrován: 31 črc 2017, 10:23
Bydliště: Sázava

Re: Koupím Pentax K1000, nejlépe se sklem

Příspěvek od richard_strouhal » 08 dub 2018, 09:22

Já jsem několik let fotil s Pentax P30t (vyráběný 1990-1997), má automatický přenos clony, který lze vypnout, pro mě "stará láska", kterou neprodám, ale můžu doporučit k tomu co jsi psal - že bys to chtěl zkusit. Fotil jsem s nim skoro denně, všude možně, hodně jsem v té době chodil po horách, nikdy žádný problém, teď jsem ho včetně objektivů vytáhl cca po 15 letech z půdy z krabice a "půjčil" ho dceři a vše fungovalo jak mělo.
Foťák má jednu "placatou" baterku, která mi tam vždycky vydržela několik let. Našel jsem i namátkou nějaké aktuální inzeráty k prodeji.
Naposledy upravil(a) richard_strouhal dne 08 dub 2018, 09:57, celkem upraveno 1 x.
Richard | KP, K70 a nějaká sklíčka k tomu (Pentax, Sigma, Samy, Meyer) | RICOH Theta S

Ptic
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 07 dub 2018, 22:01

Re: Koupím Pentax K1000, nejlépe se sklem

Příspěvek od Ptic » 08 dub 2018, 09:25

Určitě se na něj podívám :-) Děkuji

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Koupím Pentax K1000, nejlépe se sklem

Příspěvek od st. » 08 dub 2018, 13:00

K1000 byl foťák používaný v amerických školách, proto ta sláva (zasloužená). Podobně, nebo i více cool je tžeba olympus OM 1. Velký je výběr na M42, i když praktiky a zenity bych osobně vynechal. Např. Chinon a jejich rebrandy revueflex a porst, je toho víc. Předsklopení zrcadla se ti může hodit při focení kritickými časy, ale má ho menšina starých zrcadlovek. U některých novějších jako je ten P30t se iso nastavuje jen z DX kódu kazety, což může způsobit menší problémy při používání filmů z metráže, každopádně při manuálním nastavování expozice to nevadí. Při koupi otestuj zaostření na nekonečno - se základní 50 (55, 58... či jiným mechanickým objektivem) by mělo nekonečno na doraz přesně být vidět na matnici, to je častý problém, povolené zrcátko nebo to může být známka špatně rozebraného objektivu, v té souvislosti taky je dobré podívat se, jestli šroubky nenesou známky neodborné manipulace.. Taky co nejdřív otestovat, jestli je posuv filmu rovnoměrný - nepřekrývají se snímky.

Uživatelský avatar
inutihar
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 376
Registrován: 22 zář 2013, 09:17
Bydliště: nyní Praha

Re: Koupím Pentax K1000, nejlépe se sklem

Příspěvek od inutihar » 09 dub 2018, 20:36

Pokud bys nesehnal tady (v Praze určitě stojí za návštěvu Foto Pazdera), tak je dobrý zdroj ebay. Osobně jsem si tam po dlouhém rozhodování mezi K1000 a nějakou alternativou vybral ME Super (z Británie, v přepočtu asi za 800 Kč včetně poštovného) jako kompromis mezi cenou, funkčností, vzhledem a snadností ovládání a jsem s ním naprosto spokojen. Na hraní a učení výborný.

Ptic
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 07 dub 2018, 22:01

Re: Koupím Pentax K1000, nejlépe se sklem

Příspěvek od Ptic » 10 dub 2018, 06:01

Já už teď taky koukám na ebay, ale vždy mi vadí že na ty dobré foťáky je aukce a někdo mi ho na poslední vteřinu vyfoukne. Asi se musím jen více snažit.

Není náhodou ME super automat? Já si nejsem moc jistý.

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Koupím Pentax K1000, nejlépe se sklem

Příspěvek od Klingo » 10 dub 2018, 09:49

Me super má režim s predvolbou clony a aj plne manuálny režim. V čase vydania nebol moc populárny, má na tú dobu neobvyklé ovládanie tlačítkami. Stroj je to ale spolahlivý. Občas býva nutná výmena tlmiacej peny aby neplieskalo zrkadlo. Oproti K 1000 má viacej pokročilých funkcii. Dokúpiť sa dá aj externý grip. Ja som mal jeho jednoduchšieho brášku pentax MG. Ten má iba predvolbu clony. Oba by mali mať mechanickú závierku.

Odoslané z Redmi Note 4 pomocou Tapatalku
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
Miro2
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 301
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava

Re: Koupím Pentax K1000, nejlépe se sklem

Příspěvek od Miro2 » 10 dub 2018, 12:10

Z M-kové řady má mechanickou závěrku pouze MX ostatní mají závěrky elektronicky řízené, tzn. bez baterie funguje pouze X-Synch a bulb.
Pentax - nějaká krabička, která chytá světlo, moc tomu nerozumím....

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Koupím Pentax K1000, nejlépe se sklem

Příspěvek od Klingo » 10 dub 2018, 12:17

Aha,pozrel som si to a majú elektronickú. V kždom prípade to ale na fotografovanie nemá vplyv či je závierka mechanická či elektronická. Mne Mg fungoval bezproblémovo aj v naozaj veľkých mrazoch http://kmp.bdimitrov.de/bodies/film_M/MG.html.
K 1000 ale neviem ako bude s meraním expozície,či bude správne merať.Predsalen je to staré telo http://kmp.bdimitrov.de/bodies/film_K/K1000.html
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

w_tas
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 208
Registrován: 26 čer 2014, 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupím Pentax K1000, nejlépe se sklem

Příspěvek od w_tas » 10 dub 2018, 12:28

Když jsem před lety vybíral plně manuální kinofilmové Pentax tělo, podle všech informací na netu jsem si vybral MX. Malej robustní foťáček s úžasně světlým hledáčkem, fungující bez baterky (baterka pouze pro expozimetr). Navíc se dělá v černý, ve který je podle mně mooc pěkněj :)

Uživatelský avatar
inutihar
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 376
Registrován: 22 zář 2013, 09:17
Bydliště: nyní Praha

Re: Koupím Pentax K1000, nejlépe se sklem

Příspěvek od inutihar » 11 dub 2018, 14:05

ME Super se taky dělá v černé. Plus má mechanickou (kovovou) závěrku a nejkratší expoziční čas je 1/2000 oproti 1/1000 u MX, umí lépe komunikovat s bleskem a umí prioritu clony a kompenzaci expozice.
MX má oproti ME Super náhled DOF a vyměnitelné matnice na ostření. Je víc puristický na ovládání ve stylu K1000. Záleží na tobě, co preferuješ, ani jeden není špatný.

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Koupím Pentax K1000, nejlépe se sklem

Příspěvek od bedo. » 11 dub 2018, 19:44

Všetky M-kové Pentaxy majú väčšie a kvalitnejšie hľadáčiky, ako ich K-čkoví predchodcovia. Osobne by som doporučil MX alebo ME Super. Myslím zo všetkých filmových Pentaxov, vlastne aj zo všetkých kinofilmových zrkadloviek.

Uživatelský avatar
Čtvrtek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 405
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Žatec LN

Re: Koupím Pentax K1000, nejlépe se sklem

Příspěvek od Čtvrtek » 12 dub 2018, 17:14

bedo: Dovolím si nesouhlasit. Ano, MX/Lx má vetší hledáček, ale né kvalitnější ;)
Měl jsem po dvou kusech LX i MX a k tomu i ,,spešl" matnice Sa-23 a Sa-3. Ostřit se dalo rozumně jen okolo středu, v krajích to bylo téměř nepoužité. Kdežto u mnou teď používaných K2/Kx zaostřím krásně i v krajích a obraz je daleko vyrovnanější.
ME Super je případ sám pro sebe, není to špatný aparát, ale v dnešní době není už moc spolehlivý (moc elektroniky). Osobní zkušenost moje i známých.
STŘÍBRU ZDAR

Odpovědět

Zpět na „Pentax Kinofilm, Středoformát“