Záludnosti kinofilmu

Vše o klasice

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
bOB_iK
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 34
Registrován: 11 dub 2011, 20:24

Záludnosti kinofilmu

Příspěvek od bOB_iK » 15 říj 2011, 11:23

Zdarec, nějaký čas už fotím s digi Pentaxem a čím dal víc mě láká zkusit si nějakou starší kinofilmovou zrcadlovku. Objektivy mám a tedkom váhám jenom mezi tělama -Pentax ME Super, Pentax Superprogram a Pentax MZ-5n. Ten poslední se mně líbí asi nejvíc ale někde sem se dočetl, že je napájený nějakýma batérkama což sem původně vůbec nechtěl. Kde se dají sehnat, jak dlouho vydrží a kolik stojí? Chtěl bych nějakou klasiku pro potěšení ale nevím co všechno to obnáší cenově(filmy, vyvolání, skenování, ....). Dík za každé info.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
standa.lupen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 73
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

Re: Záludnosti kinofilmu

Příspěvek od standa.lupen » 15 říj 2011, 12:59

K MZ-5n koupíš za tři stovky Battery pack na tužkovky a ještě se s ním tělo lépe drží. ME Super je fajn, ale pokud vím, tak nemá náhled hloubky ostrosti. Určitě se vyplatí uvažovat i o MZ-6 a MX.

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Záludnosti kinofilmu

Příspěvek od Klingo » 15 říj 2011, 18:17

Ešte si nepovedal aké máš objektívy.Ak manuálfokusy,potom je lepšia voľba prvé dva.Majú toťiž klin.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

bolek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 83
Registrován: 13 úno 2011, 14:55

Re: Záludnosti kinofilmu

Příspěvek od bolek » 15 říj 2011, 19:27

Začiatkom roka som riešil presne takýto problém. Rozhodol som sa pre Pentax Super Program a môžem len vrelo doporučiť. Kúpil som ho cez e-bay z Ameriky, samozrejme som ho dal hneď prečistiť a premazať. Teraz ho mám v rukách častejšie ako K-x. Pozri aj sem:http://www.pentaxforums.com/camerarevie ... -slrs.html

Uživatelský avatar
standa.lupen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 73
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

Re: Záludnosti kinofilmu

Příspěvek od standa.lupen » 15 říj 2011, 19:42

Já když jsem začátkem roku potřeboval nový kiňák za dosloužilou MZ-10 tak jsem byl skálopevně přesvědčen o MZ-5n, ale postupně jsem přehodnotil situaci a koupil MZ-6. Výhodou je i to, že kabelová i bezdrátová spoušť je shodná s digi Pentaxem (asi u jediného kino Pentaxe)

bOB_iK
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 34
Registrován: 11 dub 2011, 20:24

Re: Záludnosti kinofilmu

Příspěvek od bOB_iK » 16 říj 2011, 21:28

Objektivy mám manuální (K,M,A) a jde mně hlavně o ten retrovzhled a pocit z focení, jako za starých časů :) , takže proto bych na baterky nechtěl. Obejdu se i bez blesku, kabel. spouští apod. serepetiček. Jak je to s těmi filmy? Kolik stojí, kde se dají koupit a kde vyvolat(naskenovat) ?? A co nějaké další náklady?? A myslím, že co se týká "kvality", tak by mělo záležet hlavně na tom objektivu než na těle? Film bude přece dycky stejný, ne? A nemůže sem hodit někdo nějaké fotky z těch starých krasavců??? díkes

Uživatelský avatar
uray
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 800
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Záludnosti kinofilmu

Příspěvek od uray » 16 říj 2011, 22:05

tady najdeš hodně odpovědí... je to čtení minimáleně na jeden večer ale stojí to za to :-)

http://www.temnakomora.cz/modules.php?name=Topics

Uživatelský avatar
Miro2
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 301
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava

Re: Záludnosti kinofilmu

Příspěvek od Miro2 » 31 pro 2011, 12:47

Co se týše MZ-6 a MZ-5n tam si moc retra neužiješ, oba jsou to relativně moderní přístroje se spoustou vychytávek a jediné "retro" budeš zažívat, když do nich budeš ládovat film.
MZ-6 jsem nějakou dobu vlastnil, byl to robusní a spolehlivý přístroj, ale postupem času mi začalo vadit třeba to, že se vždy po zapnutí rozsvítil, jako vánoční stromeček. Taky byl původně určen pro amatéry/pokročilejší amatéry a tomu odpovídá třeba i přítomnost programů jako portrét, krajna atd... z tohoto pohledu bych asi volil spíše MZ-5n. Výhoda těchto přístrojů je v tom že se na ně dá nasadit cokoli z K bajonetem ( od M skel přes A i AF ) a vše funguje jak má.
Co se týče baterií, dají se sehnat docela bez problémů a i filmy se dají koupit docela běžně. Nicméně souhlasím, že k MZ-5n a MZ-6 je dobré si koupit grip na tužkovky.
Z M řady kinofilmových přístrojů jsem měl prakticky všechny a nejvíce mi sedělo asi MXko, výhoda M řady je, že přstroje jsou malé a lehké, takže třeba moje MEčko + SMC M 20/4 je cca stejně velké jako kdejaký dnešní kompakt s vrrrrsuvným objektivem. Snad jen těžší ( holt kov je kov :) ).
V této řadě asi nemá cenu uvažovat nad koupí MG, MV, MV1, ale i třeba takové ME, které má pouze režim Av se na street hodí naprosto s přehledem. Oproti ME má ME Super i plný manuál ( dá se nastavovat čas a posunuté časy závěrky 4s - 1/2000, ME má 8s - 1/1000. ME F se prakticky stejný jako ME Super, jen je přizpůsobený pro první AF objektiv (AF mechanizmus byl umístěn v objektivu).
I do těchto přístrojů, ale budeš potřebovat baterie ( 2x knoflíkové, není problém koupit ). M řada má totiž kormě MX elektronicky řízenou závěrku a bez baterie ti nepojede měření a budeš mít k dispozici jen X synchro čas ( 1/125 nebo 1/100 ). MX má plátěnou mech závěrku a baterii potřebuje jen pro interní expozimetr.
Co se týče Pentaxu program/superProgram jde o vylepšenou M řadu, umí spolupracovat s A objektivy a superProgram má i TTL měření pro blesky. Taky potřebují knoflíkové baterie a bez nich už nefunguje přístroj vůbec.
Opravdové retro je K řada, předchůdce M. Osobně vlastním KM a je robusnější a větší, než ME a má mechanickou závěrku, takže baterie je třeba jen pro expozimetr, který je ručkový alá Praktika :)

Co se týče filmů a jejich ceny můžeš prohledat eshop http://www.fotoskoda.cz , není levný ale má velký výběr a budeš alespoň orientačně vědět ceny.
Dále doporučuju eshop www.foma.cz .
A pokud si chceš prohlédnout jednotlivé přístroje a porovnat parametry tak asi nej stránka je : http://kmp.bdimitrov.de/bodies/index.html
Pentax - nějaká krabička, která chytá světlo, moc tomu nerozumím....

Uživatelský avatar
Bob van Sikorski
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 117
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Záludnosti kinofilmu

Příspěvek od Bob van Sikorski » 31 pro 2011, 14:04

1. filmy - na brvu jsem měl rád Kodak Ektar 100 (asi nej barevnej negartiv), sexy barvičky mají levné Kodak Gold či Fuji Superia. Celkem pěkně fotí i Superia 1600, ale už je to samozřejmě nákladnější (film+vyvolání tě při těch ~36 snímcích vyjde přes 200K)

2. levnější je čb a vyvolávat doma. když se poptáš na tk, seženeš potřebnou výbavu "za hubičku" (plastimatku, odměrky), stačí jen nakoupit chemii (vývojku, přerušovač, ustalovač) a můžeš se do toho pustit. jako čb filmy lze dporučit osvědčené klasiky jako Ilford HP5 či Kodak TriX, jako vývojku třeba Ilford ID11/Kodak D76, ale na tk ti doporučí klidně milión jiných (je to dost věda :-)). celkově je ale čb příjemně levná zálěžitost a až jednou třeba zkušís jít do zvětšováku a fomabrom papírů, tak se asi zamiluješ :-)

3. sken - nedoporučuju v obchodech kde vyvolávaj, typicky nic moc. dá se koupit buď stolní skener typu Epson V300/V500 atd, případně Canon 8800/9000 atd. další možnost je Plustek, ale ten je omezen na 35mm, zatímco třeba V500 umí i sf (do 6x17cm tuším), V700 i velký formát.

Obecně platí, že v dnešní době je počáteční investice do flimové cesty dost vysoká a provozní náklady taky (filmy, volání v labu). Digitáln vyjde neskonale levněji, navíc skýtá daleko větší rezervy pro záchranu nepovedených fotografií (o dynamickém rozsahu čipu z K5 si filmový negativ může mylsím nechat jen zdát).
hw: K200D + O-ME53 + klínová matnice, 8xEneloop, Tamron 18-200, Porst Color Reflex MC Auto 55/1.2, (v šuplíku 18-55 II, Vivitar 50/2.0, Jupiter 135/3.5, MD Rokkor 45/2.0, MC Rokkor-X PG 50/1.4); sw: DNG; Photivo/Rawtherapee + GIMP

Uživatelský avatar
ypres.bass
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 697
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Záludnosti kinofilmu

Příspěvek od ypres.bass » 31 pro 2011, 22:46

Bob van Sikorski píše:1...o dynamickém rozsahu čipu z K5 si filmový negativ může mylsím nechat jen zdát).
tak to si myslíš hodně blbě!
nebo K5 (což je jistě super stroj) také nědělá 12EV žádné větry jako Fuji Neopanu nebo Acrossu?

Uživatelský avatar
ypres.bass
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 697
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Záludnosti kinofilmu

Příspěvek od ypres.bass » 31 pro 2011, 22:51

bOB_iK píše:Objektivy mám manuální (K,M,A) a jde mně hlavně o ten retrovzhled a pocit z focení, jako za starých časů :) , takže proto bych na baterky nechtěl. Obejdu se i bez blesku, kabel. spouští apod. serepetiček. Jak je to s těmi filmy? Kolik stojí, kde se dají koupit a kde vyvolat(naskenovat) ?? A co nějaké další náklady?? A myslím, že co se týká "kvality", tak by mělo záležet hlavně na tom objektivu než na těle? Film bude přece dycky stejný, ne? A nemůže sem hodit někdo nějaké fotky z těch starých krasavců??? díkes
na retrovzhled se vyprdni, dělej s tím co ti nejlíp pasuje do ruky
já osobně mám ME, ME super a ZX50 (ale rukama mi už prošlo ledacos) a na MEčka nedám dopustit
filmy: kde koupit? obchody s foto, aukro, u mne
kde volat? doma, v labu, u mne
kde skenovat? proč skenovat? pokud ale na tom fakt trváč, tak to vyvolej to na papír a pak prožeň obyč.kancelářákem (stačí projet kontaktprint a máš celý film najednou)

fotky ze starých krasavců jsou u mne na webu, ale z kina tam myslím nic nemám - dělám 90% na středoformát

odkud jsi?

Uživatelský avatar
Soutvor
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 35
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Záludnosti kinofilmu

Příspěvek od Soutvor » 01 led 2012, 22:27

MZ-6 znám. Je univerzální ve schopnosti pracovat s objektivy různých řad. Umí využít pokročilé fce syst. blesku. Byla by ještě lepší s větším hledáčkem. Podle mě je to nejlepší kinostroj, vedle ist* a hned za MZ-S. Některé starší celokovové modely Pentaxu mají lepší hledáček.

Uživatelský avatar
standa.lupen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 73
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

Re: Záludnosti kinofilmu

Příspěvek od standa.lupen » 02 led 2012, 08:27

Tak, tak. Největší nevýhodou MZ-6 je malý hledáček, jinak je to super stroj

Uživatelský avatar
Pedroke
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 93
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rosebeerock, SK

Re: Záludnosti kinofilmu

Příspěvek od Pedroke » 26 úno 2012, 21:27

Zdravím,
poradí mi niekto, kde mi dobre vyvolajú a kde naskenujú farebný kinofilm na Liptove, príp. blízkom okolí?
K10D; LX; DA 18-55 AL; SMC K 24/2.8; S-M-C Takumar 35/3.5; SMC A 50/1.7; Meyer Trioplan 100/2.8V; SMC M 135/3.5; SMC A 135/2.8; O-ME53; klin sa klinom vybíja; serepetičky

Uživatelský avatar
uray
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 800
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Záludnosti kinofilmu

Příspěvek od uray » 10 dub 2014, 08:54

Nastavení iso filmu aneb jak hacknout kinofilm :-)
http://www.diyphotography.net/oldschool ... notations/

Odpovědět

Zpět na „Pentax Kinofilm, Středoformát“