Môj prístroj

Vše o klasice

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
kotrcka
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rožňava, Slovensko

Môj prístroj

Příspěvek od kotrcka » 07 úno 2007, 12:43

Dobrý deň,
dnes tu v podstate ani nehľadám radu, skôr som sa len prišiel vyspovedať z pocitov po nadobudnutí Pentax K1000-ky. Neviem, či ste to už zažili: proste veľa ľudí hovorí, že technika na fotenie nemá až taký vplyv, ale... s týmto prístrojčekom sa mi to zdá byť iné. Nie je technicky dokonalý, je možno pre niekoho starý, prípadne máte iné výhrady. Ale z mne neznámeho dôvodu sa stále teším, keď ho vezmem do ruky, keď sa idem prejsť, aby som si domov priniesol nejaký milý záber. Toto sa mi pri predchádzajúcich (kopaktoch zn. Polaroid) nestalo. Nie, že by neplnili svoju úlohu. Fotia v rámci svojich možností dobre. Ale nie je to ten pocit, taký osobný. Pri nich je to len krabička, ktorá zachytáva svetlo a premení ho na zhluk elektrónov na karte. Tu sa mi zdá, že K1000-ka je súčasťou každého záberu, že aj ten kus kovu niečo na neho pridá.

P.S.: nie, nezaľúbil som sa, nie som ešte "plechofil" :-)


P.S.2: predsa len sa dostalo aj na vypýtanie si rady. Máme v meste za dobrý peniaz BW FOMU (35mm). Brať to, alebo si našetriť na "poriadny" film=Ilford, Fuji, ...

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

MaSka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava - Výškovice

Příspěvek od MaSka » 07 úno 2007, 12:58

plně tě chápu, když vemu do ruky Pentax 645, tyky mám takový pocit. Sem tam si ho vezmu a jen si tak prohlížím věci přes hledáček a ostřím. Hlavně poté co jsem ho vzal po D70 do ruky jsem měl z velikosti hledáčku pocit, jako bych seděl v kině.

Uživatelský avatar
kotrcka
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rožňava, Slovensko

tak tak

Příspěvek od kotrcka » 07 úno 2007, 13:04

Presne tak. Aj ja najprv urobím sto pohľadov s rôznou clonou, ostrím, skúšam až urobím cvak. Je to nový pohľad na fotenie z mojej strany. Nie na fotku, ale na proces jej vzniku.

MaSka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava - Výškovice

Příspěvek od MaSka » 07 úno 2007, 13:15

jo a nejlepší je s sebou nosit jen jeden aparát., když jsem nosil P645 a *ist DS tak je to takové rozhodování čím fotit, jestli oběma stejné záběry atd. Přístup je samozřejmě úpln jiný, 15 snímků mi někdy trvá i pár měsíců, než to dofotím.

Tak mě napadá, že tady je forum pro všechny digitály, pentax kinofilm a chybí tu Pentax stzřední formát. Ale podle toho, jak stagnuje pentax kinofilm, by asi moc nebujelo.

MaSka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava - Výškovice

Příspěvek od MaSka » 07 úno 2007, 13:18

jo a k té fomě, já nevím, mi nějak nesedí, ale to neznamená že je špatná, jde s ní udělat mnoho, ale musí se to umět (jako všechno). Někdo na ni nedá dopustit.
Zkus a uvidíš. Je to jako se zrnem, někdo ho zbožňu je a zdůrazňuje rodinalem, jiný ho pomalu rozpouští v ultrajemnozrných vývojkách.

Uživatelský avatar
kotrcka
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rožňava, Slovensko

zrno

Příspěvek od kotrcka » 07 úno 2007, 13:23

ja mám zrno rád. také stredné, aby bolo vidno, že je to klasika. Je to úplne iné "znehodnotenie" fotky, ako digitálny šum. S tým filmom mi ide o to, že sa chcem naučiť s jedným. A táto FOMA tu bude dlhšiu dobu, keďže dovážajú z BW len to. Nechcem skákať na Fuji a podobne, čo príde pod ruku. Preto sa pýtam, či to stojí za tých pár korún.

Uživatelský avatar
dubraro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 59
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

BW

Příspěvek od dubraro » 07 úno 2007, 14:48

Klidně vyzkoušej filmy Foma. U nás se často kritizují, ale v zahraničí jsou s nimi spokojeni. Foma vloni zdvojnásobila výrobu, většina jde na vývoz. Doporučil bych spíše Fomu 100 nebo 400 s klasickou emulzí, Foma 200 má sice jemnější zrno, ale její podání stupňů šedé mi připadá takové "divné" a je více citlivá na zpracování. Kdybys chtěl použít něco jiného, co by bylo znatelně lepší než Foma, zkus Ilford FP 4 Plus.
Samozřejmě vřele doporučuji, aby sis (alespoň) filmy sám vyvolával.

Uživatelský avatar
kotrcka
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rožňava, Slovensko

foma

Příspěvek od kotrcka » 07 úno 2007, 14:55

Vyskúšam. Asi skôr tú 400-ku, chcem použiť kratšie časy a mať v rámci možností vačšie zrno.

Uživatelský avatar
grobe
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Vratimov
Kontaktovat uživatele:

foma

Příspěvek od grobe » 07 úno 2007, 16:05

já na fomu fotil dlouho, zvláště na T200. výborná emulze...i na push. ale pokaždé se chová trochu jinak a měkká podložka filmu je hooodně náchylná na poškrábání. nehledě k tomu že filmy jsem párkrát koupil už s pruhama škrábanců. párkrát mě to vypeklo a ač nerad, skončil jsem s nima a přešel na ilford. tam je kvalita zaručena.

Uživatelský avatar
Jan Hrubý
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Pentax 645 & 67

Příspěvek od Jan Hrubý » 08 úno 2007, 17:39

Trochu mě mrzí, že jsou tyhle stránky věnovány výhradně digitálním produktům Pentaxu. Jak tady již bylo zmíněno, neškodilo by podpořittábor spátečníků a to jak kinofilm tak středoformát 645 i 67. Oba dva se stále vyrábějí (pravda, nesmějí se dovážet) a jejich uživatelů je u nás poměrně dost. Snažím se poskládat nějaká data o Pentaxu 645 a spol, ale není to jednoduché (hlavně teď, po zásahu EU a těmi jejich ekologickými limity) - jako data objektivů, manuály (mám zatím v ENG návod K Pentaxu 645 a áčkovým mezikroužkům). Kdyby měl někdo nějaké materiály, které by mi ulehčily práci (datasheety, návody, brožury...), byl bych za jejich zapůjčení/naskenování velmi vděčný. Hodily by se i fotky objektivů a fotoaparátů (starý Pentax 645 a áčkové objektivy 45, 55, 75 a 150 + mezikroužky si nafotím sám). Připravuju tématickou sekci na mých stránkách.

MaSka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava - Výškovice

pentax 645 a 67

Příspěvek od MaSka » 09 úno 2007, 11:06

No třeba se dočkáme, otázka je, jak to forum bude žít....
Moho poskytnout obrázky zaostřovací lupy pro pentax 645.

Uživatelský avatar
Jan Hrubý
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Pentax 645 & 67

Příspěvek od Jan Hrubý » 13 úno 2007, 09:48

Nějakou dobu jsem se nedostal na internet.
Ta zaostřovací lupa by se hodila. Sehnat obrázky příslušenství je dost problém (pokud nechci "vykrádat" aukce na e-Bay kopírováním doprovodných fotografií).

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 13 úno 2007, 16:44

Je to trochu mimo, ale.... Na DPreview jsem videl fotky toho 645D. Co vy na nej? Myslite, ze se v konkurenci stavajicich stredoformatovych digitalnich zrcadlovek prosadi? Nebo ze zustane jen zajimavou moznosti pro movite nadsence Pentaxiho systemu?

MaSka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava - Výškovice

Příspěvek od MaSka » 14 úno 2007, 07:26

máš na ně prosím tě nějaký link, nějak se mi je nedaří najít, asi hledám blbě.

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 14 úno 2007, 21:31

tohle je Pentax 645D.

A pro srovnání, takhle vypadal první představený prototyp.

Odpovědět

Zpět na „Pentax Kinofilm, Středoformát“