Pentax 17

Vše o klasice

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
inutihar
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 380
Registrován: 22 zář 2013, 09:17
Bydliště: nyní Praha

Re: Pentax 17

Příspěvek od inutihar » 21 čer 2024, 20:01

Hele klid.

Já nemám problém utratit spoustu peněz za věci, co mě zajímají. Což ale není P17. Co jsem viděl diskuze na webech, včetně zahraničních, tak se nad tím poměrem cena/výkon nepozastavuju sám. Když to někdo vidí jinak, tak ať si to koupí, já jsem posladní, kdo by v tom někomu bránil. I když ten foták vypadá jako složený ze součástek, které ricoh vymetl ze skladů :-)

Obrázek

Kolik ricoh investuje do vývoje vidím ve výroční zprávě. A není to mnoho. Ale pentax je evidentně hračka nějakého hlavního Japonce, takže jsem rád, že mu pořád stojí za to značku držet živou. A pokud to má hlavní Japonec vyzkoumané a ví, že si P17 koupí rozmazelná děcka a bude toho plný instagram a tiktok a firma na tom vydělá bambilion peněz, tak jen dobře. Proto dělá hlavního Japonce. A když jim to zaplatí nové KP, tak budu první ve frontě.

A ano, vím, za kolik se nabízejí staré analogy a jak ceny lítají. Své ME-S bych teď prodal za několikanásobek toho, za co jsem ho před x lety koupil a Mju po tátovi je podle nabídkových cen u Škody nebo Polarografu v podstatě už investičním předmětem :-) Ale to samé mju vidím na ebayi nebo v jiných online i offline bazarech za pár korun, takže nahoru vyhnané ceny pak vypadají jak pasti na hipsterské hejly. Ale proč ne, aspoň se ekonomika hýbe. A mimochodem, i na bazarové zboží se vztahuje záruka, resp. odpovědnost za vady.
Howg.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
richard_strouhal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 564
Registrován: 31 črc 2017, 10:23
Bydliště: Sázava

Re: Pentax 17

Příspěvek od richard_strouhal » 21 čer 2024, 20:05

Pěkná recenze a hlavně dost fotek:
https://casualphotophile.com/2024/06/17 ... t=cmp-true
Richard | KP, K70 a nějaká sklíčka k tomu (Pentax, Sigma, Samy, Meyer) | RICOH Theta S

Uživatelský avatar
inutihar
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 380
Registrován: 22 zář 2013, 09:17
Bydliště: nyní Praha

Re: Pentax 17

Příspěvek od inutihar » 21 čer 2024, 20:17


Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2620
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax 17

Příspěvek od hilda4sea » 22 čer 2024, 00:33

Asi jsem tady jediný, kdo fotil na film déle než na digi. Takže za mě je digi mnohem snažší a lepší focení než filmová klasika. Vyjma kontaktů z velkoformátu - to se na digi nedá udělat, ale snadné to rozhodně není.
Kolik asi uživatelů (fotografů na film) dnes bude dělat barevné fotky klasickým procesem negativ+positiv. Žalostně málo, protože to skoro nikdo neumí páč to nedělal. Tvrdit, že filmové foto naskenované z negativu, editované v PS a zhotovené na tiskárně (plotru) má filmový look je trochu mimo realitu. Já znám například v Praze asi 6 laborantů, kteří umí udělat negativ a z něj fotku na profesionální úrovni. Holt to něco stojí.
Určitě si nový filmový Pentax koupí hipstři a zvědavci. Ale po půl roce to z finančních důvodů vzdají.

Náklady na vývoj jsou nesmysl, protože to by nákladně vyvíjeli lidovou (lacinou) techniku poloviny 60-tých let, v lepším případě konce 70-tých let.

Nevím na jaké bazarové filmové foťáky padlo oko. Nejodolnější kdy vyrobený filmový foťák Nikon FM 2 (z roku 2001), který funguje i v pekle a bude furt fungovat, když nový Pentax 17 bude už dávno po smrti stojí jako bazarovka ve špičkovém stavu do 10.000 i s objektivem. V běžném stavu okolo 7000.
Mimochodem Leica R4 stojí okolo 5000.

Naše Minolta HI-MATIC 7 (ročník 1963) dodnes funguje naprosto spolehlivě. Objektiv Rokkor už byl 2x čištěný. Má zaostřovací kosočtverec, takže přesně ostří díky dlouhému chodu prstence objektivu. Expozice manuál, polo/celý automat.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3647
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Pentax 17

Příspěvek od elho_cid » 23 čer 2024, 23:45

Vůbec bych se nedivil, kdyby tohle byl nejprodávanější Pentax za posledních 10 let, od dob úspěchu K-x. A možná i to K-x překoná.

Vnosek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 782
Registrován: 12 dub 2015, 19:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax 17

Příspěvek od Vnosek » 24 čer 2024, 07:26

Ani jsem nemrkl, a už je všude vyprodaný :)
PS: Není důležité, aby s fotákem uživatel nafotil mraky fotek, důležité je, aby se prodával :) Klidně do poličky do šuplíku, ale Pentax potřebuje prodej :)
Moc se mi líbilo video "autora" návrhu Pentax 17.

https://youtu.be/yxsYkBJFeRM?si=6X-_uyX3e8FVFx3B

Vnosek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 782
Registrován: 12 dub 2015, 19:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax 17

Příspěvek od Vnosek » 27 čer 2024, 06:48


Uživatelský avatar
richard_strouhal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 564
Registrován: 31 črc 2017, 10:23
Bydliště: Sázava

Re: Pentax 17

Příspěvek od richard_strouhal » 27 čer 2024, 09:19

Ukradeno v jedné fb skupině, pobavilo :D ...nicméně asi to ukazuje důvod, proč by si lidi co chtějí zkusit analog mohli koupit Px17 a ne bazarový foťák, s kterým můžou být problémy (pokud samozřejmě nejsou zdatní ve filmové fototechnice a půjdou pro něco najisto).

Obrázek
Richard | KP, K70 a nějaká sklíčka k tomu (Pentax, Sigma, Samy, Meyer) | RICOH Theta S

Vnosek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 782
Registrován: 12 dub 2015, 19:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax 17

Příspěvek od Vnosek » 28 čer 2024, 11:46

:)

likelayk
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 824
Registrován: 11 zář 2013, 15:55

Re: Pentax 17

Příspěvek od likelayk » 28 čer 2024, 16:03

Shodou okolností mám také P6 a také má problémy.
Tak jsem hledal a hledal a našel a domluvil jsem se na pokusu o opravu s panem Jaroslavem Blažkem z Nového Jičína
Říkal , že je v důchodu, moc už to nedělá, ale že zkusí.
Tak ti k tomu přerostlému P17 :D posílám číslo.

603329210

Snad se domluvíte

Jo, a dělá také starší Pentaxy

Uživatelský avatar
xmeda
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1065
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax 17

Příspěvek od xmeda » 25 črc 2024, 19:38

Tak kdo uz jste si ten fotak koupili? Kdyz to ma byt takova prodejni bomba.


U fotaku za 14 litru bych cekal aspon 1/1000s zaverku, moznost manualne vnutit cas a clonu, hotshoe na blesk alespon palici na stredovy kolik. A idealne AF objektiv s moznosti zonove zaostrit manualne. To, co z Ricohu vylezlo by bylo i za pulku drahy. Expozicni poloautomat s trojclenovym objektivem, zonovym MF, podivnou baterkou jehoz porizeni se nejak financne srovna proti obyc FF kompaktu az nekde po udelani 3000-4000 fotek? Eh ne. A pokud budu chtit udelat tolik fotek na film, pak to asi bude cileny seriozni zajem a budu chtit ten vystup slusny, cili SLR a cele pole.

Argument se zarukou sice chapu, ale mam tu fotaky starsi nez jsem sam a behaji porad ok. A taky par Pentaxu z devadesatek, co uz zdechly :D

Uživatelský avatar
xmeda
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1065
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax 17

Příspěvek od xmeda » 01 srp 2024, 21:56

Tu je rozborka. Opet klasika Pentax - rucne pajene draty, ruzne schovane srouby ruznych typu vcetne sroubu pod nalepenym gripem, veci naskladane pres sebe, aby nesly jednoduse vyndat.

Neco jako kdyz jsem si opravoval spoustove tlacitko na me K-5.. uvnitr ten samy gulas. Proti tomu kdyz jsem mel rozebrane ruzne Olympusy, tak to pusobilo tak nejak usporadane a uklizene, co jen slo, bylo na konektorech misto pajeni, rozeberu fotak a na stole tri typy sroubku a jeste resene tak, ze kdyz cpete dlouhy kam nepatri, tak tam nezaleze. Sroubky uvnitr zakapnute lepidlem aby se samy neuvolnily a covery jde celkem snadno sundat, aniz clovek rozebere pul fotaku.

[youtube]https://youtu.be/sioAN8w_Ew8[/youtube]

Odpovědět

Zpět na „Pentax Kinofilm, Středoformát“