K20 - pár úvah před koupí

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
odjinud
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 51
Registrován: 01 led 1970, 01:00

K20 - pár úvah před koupí

Příspěvek od odjinud » 29 čer 2009, 12:05

Zdravím,

vážně zvažuju koupi K20 jako své první DSLR (předtím jsem ale už fotil prakticou, nyní kompaktem) a měl bych pár dotazů:

1. má cenu ještě kupovat K20 s ohledem na nástup K-7? Nebo naopak K20 koupit, ale až za nějakou dobu s tím, že K20 ještě klesne a bude ještě za lepší peníze?
(chápu, že vzhledem k tomu, že se první produkční kusy začínají právě prodávat, že je to těžký říct)

2. jaké objektivy k tomu vzít?
Počítám se základem 18-55II, za ty peníze, co je rozdíl setu s ním a jen těla je supr. Co ale tele? V životě jsem ho neměl a nevím, zda se mi bude chtít tahat 2 objektivy a pořád to měnit. A pokud ano, jaké - 50-200 nebo 55-300?
To menší je lehčí a stojí půlku, to větší by zas mělo dobře kreslit a vydržet pár let... A nebo koupit jeden univerzálnější objektiv? A nebo se na něj vykašlat vůbec - je tu někdo, kdo by tele neměl?

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
atiratha
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 216
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od atiratha » 29 čer 2009, 12:09

K20 je rozhodně skvělý stroj a neuděláš s ním chybu. To by ses mohl s nadcházejícími modely mučit donekonečna, místo abys fotil. Co se týče tele, z těch dvou je rozhodně lepší 55-300, sám ji mám a za tu cenu je to moc slušné sklo. Z druhé strany jsem postupem času ulítl na pevných objektivech a tam mám nejdelší 70 a 135 mm, no a zjistil jsem, že pro věci, co fotím není delší tele třeba. Ale nezvažuju ho prodat, protože se mi už párkrát stalo, že se mi výborně hodilo, a to je přece nejdůležitější, mít tu možnost.
K-5, pár moderních objektivů a sklárna starších

Uživatelský avatar
aes
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 582
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Blava - DNV

Příspěvek od aes » 29 čer 2009, 12:13

S marketingovymi tahmi ti asi velmi neporadim..ono je to na zvazeni, ci teraz kupovat K20D a o kolko moze ta cena klesnut s realnym prichodom K7.

Co sa tyka toho teleobjektivu, tak podla mna , ak si ho doteraz nemal a nechybal ti, tak si kup ten lacnejsi 50-200 a na krajinku, pripadne portrety ti to stacit bude. Na zvieratka asi velmi nie, ale ako uz bolo milionkrat omielane, ani 300 mm nie je na zvieratka dost a na druhu stranu, zvieratka sa nefotia maximalnym zoomom, ale skor to chce maskovaci stan:)
Ale aj tak by som v pripade zakladakov aspon kupoval uz tie nove WR, nech to mas do necasu.
K10D + 18-55/3.5-5.6, Sigma 10-20/4-5.6, Tamron 28-75/F2.8, PX 55-300 4-5.6
http://picasaweb.google.sk/aesace ,
http://albums.photoonweb.com/aes/

Uživatelský avatar
meteor
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 217
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Zlín

Re: K20 - pár úvah před koupí

Příspěvek od meteor » 29 čer 2009, 13:14

odjinud píše:1. má cenu ještě kupovat K20 s ohledem na nástup K-7? Nebo naopak K20 koupit, ale až za nějakou dobu s tím, že K20 ještě klesne a bude ještě za lepší peníze?
(chápu, že vzhledem k tomu, že se první produkční kusy začínají právě prodávat, že je to těžký říct)
Osobně si myslím, že cena K20D ještě půjde dolů spolu s tím, že se zanedlouho po začátku prodeje K-7 objeví tato těla (K20D) po bazarech.

Uživatelský avatar
fjo
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 2018
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fjo » 30 čer 2009, 08:05

....na toto rozhodnutí a rady od ostatních je myslím málo informací...

pokud jsi již fotil, máš jistě počáteční jalové pokusy za sebou... a už jsi určitě zjistil, co Tě nejvíce láká fotit... ale to je věc týkající se objektivů.

Ještě bych se pozastavil u K7. Před pár dny jsem psal, že lepší kompromis je levnější tělo a kvalitnější skla než obráceně, ale to je jen hrubé rozdělení. Záleží na tom, jaké finanční prostředky hodláš do fotovýbavy investovat teď a kolik v průběhu času. Směřuji k jedné věci. K7, ať si kdo chce co chce říká, otevřela novou generaci Pentax zrcadlovek a moc bych se nedivil, kdyby jsi do několika měsíců po ní stejně začal pošilhávat. Já vím, je o třetinu dražší než K20D a vůbec tím K20D nesrážím. Jen když se objevují nové a nové info o K7, první testy a na dpreview už je dokonce první šťastný majitel z JP, tak mi přijde jako opravdu výborný stroj, který morálně vydrží hodně dlouho bez potřeby upgradu na nové tělo. Rozdíl cca 9-10000 není málo, je to cena za kterou pořídíš 55-300 s filtrem či dvěma nebo třeba výborný DA 35/2,8 Ltd macro... Určitě nemáš kam spěchat.. ubíhajícím časem K20D půjde dolů a pokud se nakonec pro ní rozhodneš, budeš na tom jen a jen lépe. Teď v tuto chvíli se může zdát, že K7 nenabízí o mnoho více, než K20D, ale na druhou stranu sám vím, jak to je, když je něco výborné, ale stejně někde v zadu v hlavě zaznívá "škoda, že to není ještě o ten kousíček lepší"...

Takže Tvá otázka pro Tebe samotného by asi měla znít, jaká je má orientace (eh :-D samozřejmě ohledně focení), co chci fotit, zda to bude klidnější práce a K20D bude bohaťe dostačovat nebo jsem lovec a potřebuji rychlejší, pohotovější stroj, mám dost peněz a mohu si pořídit K7 a s několika skly nebo musím počítat. A v tom případě chci (potřebuji) tělo i skla hned a jdu do K20D se dvěma, třema sklama anebo jsem ochoten čekat a pár týdnů, nějaký měsíc vydržet se setovým 18-55 II či WR (opticky totožné a jako takové jsou to zdaleka nej seťáky bez rozdílu značek) a pak pomalu začnu rozšiřovat o další skla a jdu do K7 se seťákem, byť její kvality ukáží až kvalitnější skla (což samožřejmě platí i o K20D). Když jsem četl jeden test o K7, recenzent psal, že K7 působí ještě rigidnějším dojmem, než N D300... ale to už je trochu rána pod pás.
Pentax

Uživatelský avatar
odjinud
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 51
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od odjinud » 30 čer 2009, 09:43

Děkuju všem za rady.

Hodlám fotit hlavně krajinu (příroda, ale i stavby, město atd.), tedy převážně se nepohybující věci. Dál se mi líbí makro, ale to asi moc nepůjde - ostřit hledáčkem s těžkým strojem a bez spec. objektivů... Pak pochopitelně univerzální focení - rodina, přátelé, akce, dovolené, kde ovšem nemám jiné než dokumentační ambice.

Co se týče peněz, nechci v tom utápět moc. Pokud mě to chytne, tak proč ne... i takhle člověk musí koupit polarizák (nebo 2), pam. karty, brašnu, 2. baterku, možná by se hodil nový stativ, blesk... takže i ta k20 naskáče s výbavou celkem rychle.

No, asi ještě nějakou dobu počkám, v zásadě čekám už od Canonu 300D :-)

Uživatelský avatar
Pepasan
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Jestřabí Lhota
Kontaktovat uživatele:

.

Příspěvek od Pepasan » 30 čer 2009, 09:45

Moje úvaha by vypada asi takto:
1. co budu fotit(nebo co chci fotit)
2. pokud nevím K7 bych asi neřešil
3. kolik si můžu dovolit do toho vrazit peněz
4. pokud zařízení převyšuje možnosti a vím že ho chci, tak se zařídím a pořídím to co potřebuji.
Zkus napsat své úvahy o focení, pak se bude lépe přemýšlet.

edit: vidím, že jsi už svůj záměr napsal. Na K7 to nebude, spíše kvalitní objektiv např. SMC pentax 12-24/4
Tělo: K20D+D-BG2,K100D_Super,
Zoom: SMC DA*16-50/F2,8 ED [IF] SDM,SMC DA*50-135/ F2,8 ED [IF] SDM, Pevné: FA 100/F3,5mm MACRO,Auto Revuenon 50/F1,4, MC COSINON-T 200mm / F4

Uživatelský avatar
odjinud
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 51
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od odjinud » 01 črc 2009, 08:37

fjo: ideální foťák si stejně představuju trochu jinak než K-7: full frame, citlivost jako lidské oko a to bez většího šumu (btw, kolik je to asi ISO?), full HD video s min. 30fps, stereo micr, rychlé a přesné ostření přes LCD (a tedy i rychlý a přesný AF i pro video), výběr ostřícího bodu okem, baterka na 2000 fotek, výklopný a otočný LCD atd.

No a to v těle K-7, ovšem s menší váhou, za cenu K20...

Takže jak dlouho bych měl ještě čekat? :-))))

Uživatelský avatar
aes
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 582
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Blava - DNV

Příspěvek od aes » 01 črc 2009, 08:59

Nad tym som tiez rozmyslal, kolko ISO by malo byt, aby to nahradilo ludske oko. Na druhu stranu, casto sa stava, ze ludskemu oku staci len priblizny obraz, nie ostry, a uz vobez nie v celom zornom poli. Videnie cloveka v tme je dost priblizne a zvysok je len ludsky dojem, napriklad z pohybu alebo z predstavivosti..Takze nemyslim, ze ludske oko je zazrak, ale este o trosku vyssie pouzitelne ISO by nezaskodilo- stacilo by pouzitelnych 4800 :)
K10D + 18-55/3.5-5.6, Sigma 10-20/4-5.6, Tamron 28-75/F2.8, PX 55-300 4-5.6
http://picasaweb.google.sk/aesace ,
http://albums.photoonweb.com/aes/

Uživatelský avatar
fjo
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 2018
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fjo » 01 črc 2009, 09:03

odjinud píše:fjo: ideální foťák si stejně představuju trochu jinak než K-7: full frame, citlivost jako lidské oko a to bez většího šumu (btw, kolik je to asi ISO?), full HD video s min. 30fps, stereo micr, rychlé a přesné ostření přes LCD (a tedy i rychlý a přesný AF i pro video), výběr ostřícího bodu okem, baterka na 2000 fotek, výklopný a otočný LCD atd.

No a to v těle K-7, ovšem s menší váhou, za cenu K20...

Takže jak dlouho bych měl ještě čekat? :-))))
:-) ...řekl bych přibližně podobnou dobu, jako jsi čekal do teď ...a to jen kvůli jedné věci a to citlivost jako lidské oko a hlavně bez šumu... to bude asi opravdu dalších cca 7 let...

ASP-C je naprd ze dvou důvodů.. možný vyšší šum při vyšším rozlišení a problém se širokýmy skly... plus "přecropování" všeh ohnisek skel, co už člověk má... ale to je otázkou, zda to je či není nevýhoda.. a pokud to jsou skla pro analog, je úplně jedno, zda nové tělo bude ASP-C či FF... v obou případech bude do jisté míry chybět úprava povrchu čoček pro digi...
Pentax

Uživatelský avatar
fjo
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 2018
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fjo » 01 črc 2009, 09:05

....a to je další věc.. pokud bereme lidské vidění jako celek, tak k tomu se stroje přiblíží - pokud kdy vůbec - asi za hodně dlouho...

Navíc vnímání šumu na pohyblivém obraze je také jiné než na obraze statickém...
Pentax

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od miky_lbc » 01 črc 2009, 09:27

fjo píše:....a to je další věc.. pokud bereme lidské vidění jako celek, tak k tomu se stroje přiblíží - pokud kdy vůbec - asi za hodně dlouho...

Navíc vnímání šumu na pohyblivém obraze je také jiné než na obraze statickém...
Lidské oko nemá žádný šum... je to dáno rozlišností konstrukce :o).

Osobně bych ale foťák parametrů lidského oka nechtěl... je potřeba si uvědomit, že rozlišení lidského oka není moc vysoké pro nutnost komplexního dalšího zpracování v reálném čase. Proto ústřední jednotka většinu obrazových informací dopočítává (ani si neuvědomujeme, jak strašně málo ve skutečnosti vidíme... většinu věcí nám k tomu dopočítá mozek... kdyby tohle dělal foťák, to by byla debata větší než u úvah Foveon vs Bayer) :o).

A hlavně... lidské oko má rozlišení proměnlivé... nejvíce na středu (zase kuli náročnosti zpracování).

A co se týká ISA... někde jsem četl, že ISO ekvivalentní zdravému lidskému oku by bylo až někde lehce nad 1.000.000. Nicméně nepochybuju, že časem se na to dostaneme (ačkoliv to dneska zní neuvěřitelně).

Ačkoliv z praktického hlediska asi nebude nutné jít tak vysoko... alespoň mě nenapadá jediné praktické využití.

Uživatelský avatar
odjinud
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 51
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od odjinud » 01 črc 2009, 10:29

Oko je fakt podivné... a pak, člověk nevidí jen okem, stačí třeba sny (nebo si něco šlehnout:-). Ale ta citlivost je asi fakt lepší než čip.
V praxi by mi stačilo nějakých těch (moment, počítám:-) 102.400.
A na 12.800, aby to fotilo jako teď na 400.

Jinak na současným digi kompaktu (Sony V1) mám i noční infra vidění a holografický zaostřování laserem pro úplnou tmu... ale pak se to asi ukázalo jako slepá cesta...

Uživatelský avatar
k.e.n
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 839
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Písek

Příspěvek od k.e.n » 01 črc 2009, 13:01

Citlivost oka je sice velká, ale šum je také obrovský. Zkuste se někdy v téměř úplné tmě soustředit na obraz, který reálně vidítě - to je hemžení barev, různých obrazců a tak podobně. Mozek to ale umí odrušit. :) (A mimojiné, všimli jste si, kolik máme "smetí na čipu"? ). Ale co umí oko opravdu výrazně lépe, je dynamický rozsah. 8O
..nejhezčí pohled na svět je z komína!

Uživatelský avatar
Pepasan
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Jestřabí Lhota
Kontaktovat uživatele:

.

Příspěvek od Pepasan » 01 črc 2009, 17:59

Nechcete si pro OKO vytvořit jiné vlákno ? :D
Tělo: K20D+D-BG2,K100D_Super,
Zoom: SMC DA*16-50/F2,8 ED [IF] SDM,SMC DA*50-135/ F2,8 ED [IF] SDM, Pevné: FA 100/F3,5mm MACRO,Auto Revuenon 50/F1,4, MC COSINON-T 200mm / F4

Odpovědět

Zpět na „Pentax K10D, K20D“