Přenos clony u A objektivů

Vše o sklech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
celim
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 127
Registrován: 20 led 2014, 12:36
Bydliště: Praha

Přenos clony u A objektivů

Příspěvek od celim » 07 čer 2017, 08:57

Mám takový dotaz. A objektivy obsahují pin podle kterého fotoaparát zjistí, že se jedná o A objektiv a clona se dá nastavovat z fotoaparátu. Není mi jasné, jak to prakticky funguje. Viděljsem na YT návod na rozebrání A objektivu a koukal jsem(no zdálo semi to tak), že ten čudl snad není s ničím v objektivu propojen. K čemu tam vlastně je - něco zkratuje(či propojuje?)? Jak to celé funguje? Když jsem se podíval na bajonet M objektivu a A objektivu, tak se mi od pohledu jeví, že se liší jen existencí toho pinu.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

feri2303
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 626
Registrován: 16 led 2014, 09:24

Re: Přenos clony u A objektivů

Příspěvek od feri2303 » 09 čer 2017, 11:39

celim: Ahoj, ides na to spravne. Tu najdes rozlozenie kontaktov a prevodovu tabulku. http://kmp.bdimitrov.de/technology/K-mount/Ka.html
V skratke to funguje takto:
Mas 6 kontaktov ktore su vyskratovane (resp. zaizolovane plastom) podla kluca v tabulke. Na zaklade toho vie expozimeter fotaku dopocitat aku ma objektiv minimalnu a maximalnu svetelnost. Jediny kontakt ktory je mechanicky iny je *, resp A/M pin. Ten je vsunuty hlbsie do tela fotaku aj objektivu. Ak chces pouzit automatiku, otocis na objektive prstenec do polohy A, vystrci sa gulicka cim sa prepoji elektricky kontakt.
KP, *ist DS, K-m (infra)
Sigma 10-20/4-5.6, DA 35/2.4, DA 50/1.8, DA 70/2.4 ltd, DFA 100/2.8 WR. K tomu WR seťák.

celim
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 127
Registrován: 20 led 2014, 12:36
Bydliště: Praha

Re: Přenos clony u A objektivů

Příspěvek od celim » 09 čer 2017, 12:20

díky feri .Viděl jsem úpravu Revuenonu, který jsem si nedávno pořídil a začal jsem zvažovat tento zásah do objektivu, ale jelikož mi nebyl zcela jasnýúčel toho pinu, tak jsem se raději zeptal. Takže z toho mi vyplývá, kdyby tam byla ta kulička, tak jakmile by zatlačila na kontakt ve foťáku, tak ho zkratuje s tělem a tím foťák pozná A objektiv a mohl bych nastavovat clonu z něj. Pochopil jsem to dobře? Takto by ale šel asi upravit každý objektiv řady M. Ne?

feri2303
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 626
Registrován: 16 led 2014, 09:24

Re: Přenos clony u A objektivů

Příspěvek od feri2303 » 09 čer 2017, 12:46

celim: fotak by sice rozpoznal ze mas A-objektiv, ale podla tabulky v predchadzajucom odkaze by vyhodnotil vyskratovanie vsetkych kontaktov ako kod 111*11 = je nasadeny objektiv so svetelnostou f/1.2. Co nie je pravda, tym padom by si mal expoziciu vzdy o niekolko stupnov posunutu co urcite nechces.
Pozri na tento obrazok: https://www.pentaxuser.com/images/comme ... 850984.jpg, od spodneho srobika napravo:
Prvy a posledny kontakt je plochy sedy (zaizolovany plastom) = hodnota 0
3 kontakty sa podobaju na strieborne gulicky = hodnota 1
cierny zapusteny kontakt je vysuvna gulicka A-pinu
Vieme z toho vycitat kod: 011*10 = rozsah clony f/2.8-f/22

Druhy problem je ten ze tieto objektivy neboli stavane na A-rezim, takze ked fotak pri expozicii posunie clonovu packu aby zaclonil o 2 stupne, vdaka odlisnej konstrukcii clony moze byt vysledok taky ze bude zacloneny napr. o 3 stupne. resp. moze byt rozdiel ako medzi linearnym a exponencialnym zaclonenim. Takze pri foteni je to nepouzitelne.

Napriek tomu som sa aj ja prestaval v minulosti jeden manualny smejdovy objektiv do automatickeho rezimu. Objektiv mal bajonet lakovany ciernou nevodivou farbou. Takze podla kodovej tabulky som na vybranych miestach zosmirgloval farbu a ako A-pin som pouzil kovovy kolik na pruzinke, ktory som vlozil do tela objektivu. Vsetko funguje, len nie presne kvoli konstrukcii clony.
KP, *ist DS, K-m (infra)
Sigma 10-20/4-5.6, DA 35/2.4, DA 50/1.8, DA 70/2.4 ltd, DFA 100/2.8 WR. K tomu WR seťák.

celim
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 127
Registrován: 20 led 2014, 12:36
Bydliště: Praha

Re: Přenos clony u A objektivů

Příspěvek od celim » 09 čer 2017, 14:39

Tak já bych musel naopak kousek bajonetu zabarvit mezi krajními piny(100*01), a vzhledem k tomu, že by ve finále ta clona nemusela přesně sedět, tak se na to asi vybodnu. Díky za informace.

Odpovědět

Zpět na „Objektivy“