Ideální sada objektivů 12-200mm

Vše o sklech

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Vláďa
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 188
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Ideální sada objektivů 12-200mm

Příspěvek od Vláďa » 21 srp 2008, 14:28

Prosím o tipy jak navrhnout ideální řadu zoomových objektivů na pokrytí ohnisek 12(10) - 200 (250) mm na digital
Podmínky:
1.Konstatní světelnost při zoomu a max clona F4
2.Co nejméně objektivů - ideálně 3ks, ne více jak 4ks
3.Co nejnižší cena
4.Co nejlepší optické vlastnosti
5.Je možno zahrnout i starší modely
K10D,Pentax12-24/4;Tamron 18-250;Pentax FA50/1.4;Tamron SPAF90/2.8 Macro;Pentax FA*300/4.5;Velbon Sherpa 200R;UltraPod;AF-360FGZ

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 21 srp 2008, 14:54

Zajimave... 12 na zacatku znamena, ze asi chces zahrnout zoom 12-24. Pak je mozne pokracovat od 24, ale praktictejsi bude asi nechat presah... tak muzeme pokracovat 17-70. Na tu by pekne navazoval 70-200/4 v A verzi (MF). Na 60-250 si jeste pockame, ale mozna by slo uvazovat o Tamronu 70-200.
Druha moznost je vynechat presah a vrznout tam neco jako F 24-50. Nebo zvetsit presah v sirokem uhlu na neco jako 16-45 nebo 16-50.
Kdo by nesnesl diru mezi 45-70, muze vzit osvedceny Tamron 28-75.
Rozhodne bych jako ctvrty objektiv pridal neco svetelneho bez zoomu. 35mm pevne sklo, neco "limited" nebo neco makro? Nebo vsechno najednou - 35mm macro limted.
http://photo.net/columns/mjohnston/pent ... iscussion/

Uživatelský avatar
vkramar
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 553
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nechanice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vkramar » 22 srp 2008, 07:50

Trochu nechápu, proč se svou výbavou tohle řešíš...?

Ale zkusme to:
DA 12-24/4 ... už máš
FA 28-70/4 nebo Sigma 24-70/2.8 nebo Tamron 28-75/2.8
Sigma nebo Tamron 70-200/2.8

Můj tip:
DA 14 (protože DA 15 Limited je zatím v nedohlednu)
DA 21 Limited
DA 70 Limited

Uživatelský avatar
fjo
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 2018
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fjo » 22 srp 2008, 08:02

vkramar: ...jj, souhlas.. zoomy jsou fajn, pohodlne, akcni.. ale pevna skla... jak si k nim jednou clovek cuchne, zacne jim velmi rychle odpoustet jeji neoperativnost.. i kdyz i tak je jen relativni... je to jen o jinem pristupu...
Pentax

Uživatelský avatar
vkramar
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 553
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nechanice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vkramar » 22 srp 2008, 08:45

fjo píše:vkramar: ...jj, souhlas.. zoomy jsou fajn, pohodlne, akcni.. ale pevna skla... jak si k nim jednou clovek cuchne, zacne jim velmi rychle odpoustet jeji neoperativnost.. i kdyz i tak je jen relativni... je to jen o jinem pristupu...
Osobně pevný sklo preferuju vůbec ne pro vyšší kvalitu, ale prostě proto, že mě omezují. A to je dobře. Místo abych bezhlavě zazůmoval, tak musím chvíli obcházet objekt zájmu a hledat nejlepší úhel a výřez. :wink: (Už se ani nepamatuju, kdy jsem si vyrazil s něčím jiným, než s FA 28... Na DA 18-55 sedá prach...)

Uživatelský avatar
Marek25
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 218
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek25 » 22 srp 2008, 18:55

vkramar píše:
fjo píše:vkramar: ...jj, souhlas.. zoomy jsou fajn, pohodlne, akcni.. ale pevna skla... jak si k nim jednou clovek cuchne, zacne jim velmi rychle odpoustet jeji neoperativnost.. i kdyz i tak je jen relativni... je to jen o jinem pristupu...
Osobně pevný sklo preferuju vůbec ne pro vyšší kvalitu, ale prostě proto, že mě omezují. A to je dobře. Místo abych bezhlavě zazůmoval, tak musím chvíli obcházet objekt zájmu a hledat nejlepší úhel a výřez. :wink: (Už se ani nepamatuju, kdy jsem si vyrazil s něčím jiným, než s FA 28... Na DA 18-55 sedá prach...)
Ono jde taky o to, co kdo fotí. Pochybuju, že byste si např. v ZOO s tou 28 něco vyfotil. Já tam fotil se setovým stále na 55mm a málokdy se mi stalo, že jsem na fotce zvíře vůbec viděl. Není to o tom, kam si člověk stoupne, nebo o úhlu pohledu, je to i o tom, na co zapomínáte a to je prostorový omezení, s kterými nic neuděláte. Samozřejmě, že se dá udělat výřez, avšak...

Uživatelský avatar
fjo
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 2018
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fjo » 22 srp 2008, 19:32

...no jasně... to je v pohodě... nikdo netvrdí, že s 28 se dá jít na tygry.. :-D)))

...ale to neznamená, že těch 200mm musí být dlouhý konec zoomu... klidně to může být pevné sklo 200mm... přeci...

...vždy je to něco za něco... ne vždy to musí nutně být o penězích... dají se na PX pořídit (chvála Bohu) dobrá starší skla, ale to rozhodnutí je spíše o tom, zda za lepší kvalitu snímků jsme ochotni obětovat své pohodlí tahat s sebou větší počet (a hmotnost) skel...
Pentax

Uživatelský avatar
Marek25
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 218
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek25 » 22 srp 2008, 20:59

fjo píše:...no jasně... to je v pohodě... nikdo netvrdí, že s 28 se dá jít na tygry.. :-D)))

...ale to neznamená, že těch 200mm musí být dlouhý konec zoomu... klidně to může být pevné sklo 200mm... přeci...

...vždy je to něco za něco... ne vždy to musí nutně být o penězích... dají se na PX pořídit (chvála Bohu) dobrá starší skla, ale to rozhodnutí je spíše o tom, zda za lepší kvalitu snímků jsme ochotni obětovat své pohodlí tahat s sebou větší počet (a hmotnost) skel...
A otázkou taky je, jestli jsme při takovém výletě např. do té zoo ochotni na každou fotku měnit sklo a riskovat tím možný dopad prachu nebo jiných částic - nečistot do těla, do skla apod. Pevný objektivy jsou jistě super, taky jedno plánuju, jen si myslím, že každý uživí alespoň jeden univerzálnější zoom.

Uživatelský avatar
fjo
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 2018
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fjo » 22 srp 2008, 21:14

...no, to už je ale trochu jiné téma... protože to si musí každý vybrat sám, co je je mu bližší... tady neexistuje "správnější, vhodnější" varianta...
Pentax

Uživatelský avatar
fjo
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 2018
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fjo » 22 srp 2008, 21:15

...a mimochodem, jak vznikali i akční fotk v době, kdy ještě zoom skla nebyla...?? :-)
Pentax

Uživatelský avatar
Marek25
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 218
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek25 » 22 srp 2008, 22:02

fjo píše:...a mimochodem, jak vznikali i akční fotk v době, kdy ještě zoom skla nebyla...?? :-)
Tady nikdo netvrdí, že s pevným sklem nejde udělat akční fotka :wink: Myslím, že vývoj a technologie mají jít vpřed, mají vznikat nový a lepší zoom skla (a i veškerá jiná technika), aby ty nejen akční fotky byly stále kvalitnější :wink: Nežijeme v době před padesáti lety, abychom nemohli mít techniku, kterou nám nynější technologie nabízí. Samozřejmě, ať si každej fotí tím, co mu více vyhovuje. Já si pevný sklo představuju při focení makra nebo portrétů, zkrátka tam, kde má člověk "stále stejnou vzdálenost" od focenýho předmětu. Netvrdím, že se s pevným sklem nedá fotit krajina, ulice a vše ostatní. Ano, dá, ale někdy je prostě zapotřebí "přizumnout" :P

Uživatelský avatar
fjo
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 2018
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fjo » 22 srp 2008, 22:39

..jj, nejlepší je stejně vlastní zkušenost... ta zodpoví všechny otázky :-)
Pentax

Uživatelský avatar
vkramar
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 553
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nechanice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vkramar » 23 srp 2008, 06:44

Marek25 píše:
fjo píše:...a mimochodem, jak vznikali i akční fotk v době, kdy ještě zoom skla nebyla...?? :-)
Tady nikdo netvrdí, že s pevným sklem nejde udělat akční fotka :wink: Myslím, že vývoj a technologie mají jít vpřed, mají vznikat nový a lepší zoom skla (a i veškerá jiná technika), aby ty nejen akční fotky byly stále kvalitnější :wink: Nežijeme v době před padesáti lety, abychom nemohli mít techniku, kterou nám nynější technologie nabízí. Samozřejmě, ať si každej fotí tím, co mu více vyhovuje. Já si pevný sklo představuju při focení makra nebo portrétů, zkrátka tam, kde má člověk "stále stejnou vzdálenost" od focenýho předmětu. Netvrdím, že se s pevným sklem nedá fotit krajina, ulice a vše ostatní. Ano, dá, ale někdy je prostě zapotřebí "přizumnout" :P
Nejsem proti zůmům. Jenom je spousta lidí zneužívá a neuvědomuje si co tím způsobují. Pak to má neblahý důsledky hlavně na začátečníkách, kteří získávají nesprávný návyky. Málokterý nováček si uvědomuje, jak moc zůmováním mění perspektivu. Pro něj je to prostě jenom přiblížení/oddálení. V lepším případě úprava výřezu. Ale co to dělá s perspektivou (poměrem velikosti zobrazení jednotlivých předmětů), o tom nemá ani páru... Další důsledek je, že uvidím zajímavý námět, čapnu foťák, bezmyšlenkovitě zazůmuju, abych dostal slušný výřez a cvak... A vůbec mi nedojde, že z jinýho úhlu a s jinou perspektivou by byla o 1000 % lepší fotka...

Do ZOO bych taky nešel se svojí 28. Teda šel, ale ne na zvířata. Do ZOO bych chtěl 70-200/2.8 na zvířata a 70 Macro na detaily a kytičky. Kdybych jezdil fotit na safari, tak bych pokukoval po 200-500/2.8 (bohužel se nedělá pro P)... Ale na safari nejezdím...

Uživatelský avatar
Vláďa
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 188
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Vláďa » 24 srp 2008, 23:30

vkramar píše:Trochu nechápu, proč se svou výbavou tohle řešíš...?

Ale zkusme to:
DA 12-24/4 ... už máš
FA 28-70/4 nebo Sigma 24-70/2.8 nebo Tamron 28-75/2.8
Sigma nebo Tamron 70-200/2.8

Můj tip:
DA 14 (protože DA 15 Limited je zatím v nedohlednu)
DA 21 Limited
DA 70 Limited
:D A kdo tvrdí, že to řeším pro sebe? Jen hledám názor. Jeden začínající kolega mi podal takovou otázku a v tu cvíli to zajímalo i mě a chtěl jsem tudíž vyvolat diskuzi zkušených.
K10D,Pentax12-24/4;Tamron 18-250;Pentax FA50/1.4;Tamron SPAF90/2.8 Macro;Pentax FA*300/4.5;Velbon Sherpa 200R;UltraPod;AF-360FGZ

Uživatelský avatar
ypres.bass
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 697
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ypres.bass » 25 srp 2008, 11:58

já osobně jsem také pevnoskelník, ale jak jsem si pořídil tu sigmu 24-135, tak ty skla vytahuju čímdál míň. ale taky je pravda že od té doby jsem se dostal k takiovým focením kde je měnění objektivů buď nerealizovatelné nebo kde spíš než o umělecký zážitek jedná o zachycení okamžiku a tam je zoom nepopíratelnou výhodou.

a z toho mi vyplývá že kdybych si pořídil nějaký širokorozsah (třeba 18-200) tak už budu při své lenosti nosit jenom to. takže jediný objektiv co plánuju jsou dvě pevniny nekde mezi 70-120 nasi TAM 90 a PX 105


btw. když o tom přemýšlím dělá se nějaký zoom 10-30? a 60-110?

Odpovědět

Zpět na „Objektivy“