HD Pentax-DA 16-85mm

Vše o sklech

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: HD Pentax-DA 16-85mm

Příspěvek od lennyl » 31 črc 2018, 23:48

Filemon: pozrel som si to tvoje poskakovanie obrazu a nikdy som to na ziadnom svojom AF skle (pentax,sigma,tamron) nemal.

ale, raz som si skusal Pentax FA50/1,4 a tam poskakoval podobne obraz ked fotak zaostril (uplne posledny krok, ked sa AF lockol = pipol ze je zaostrene) a objektiv aj mechanicky jemne cukol (hrkol, pohol sa tubus na stranu). objektiv som vratil.

kupil som na slepo druhy kus FA50/1,4 a ten necukal. takze moze byt, ze ten tvoj kus 16-85 ma daku mechanicku zavadu na tych dolnych ohniskach. otazka je, ci to nieco oplyvnuje - presnost AF, alebo neskor zivotnost objektivu.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

james
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 103
Registrován: 11 črc 2018, 16:35

Re: HD Pentax-DA 16-85mm

Příspěvek od james » 01 srp 2018, 15:46

Filemon píše:Taky jsem řešil ostrost svého objektivu 16-85, konkrétně decentrovaný levý okraj.
Také pořád řeším levý okraj, ale nevím, zda nejsem jen přecitlivělý. Nemáte někde prosím nějakou fotku focenou tím decentrovaným kusem? Případně jak na Vás působí ty fotky, co jsem tu dával?

https://drive.google.com/open?id=1R5Nh0 ... e_ndQzzoQs
Filemon píše:U vyměněného objektivu jsem zaznamenal vlastnost, kterou původní kus neměl, anebo jsem si jí nevšiml: při každé změně směru otáčení ostřícím prstencem při manuálním ostření poskočí obraz v hledáčku nebo na displeji (na displeji je to lépe patrné při zvětšeném náhledu).
Schválně jsem to zkusil a na svém kusu to pozoruji také.
Pentax K-3, Pentax 16-85/3.5-5.6, Sigma 120-400/4.5-5.6, Tamron 90/2.8 Macro

Filemon
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: 04 dub 2017, 19:42

Re: HD Pentax-DA 16-85mm

Příspěvek od Filemon » 02 srp 2018, 09:42

James: Díval jsem se na tvoje fotky a opravdu se mi zdá horší ostrost na levém kraji, ale tak mírnou neostrost bych neřešil.
Můj objektiv /ten původní/ byl výrazně horší na levém kraji, jen mezi ohnisky 35-39mm. Již dříve jsem na souběžné vlákno k DA 16-85 dával odkaz https://filemon17.rajce.idnes.cz/Decent ... TAX_16-85/ na decentrované fotky, na kterých je dobře patrná rozsostřená levá strana v rozsahu přibližně 1/6 obrazu. Přidal jsem tam ještě 2 fotky z testu, který jsem dělal obdobně jako ty - i zde jsou patrné výrazně horší oba levé rohy.

K poskočení obrazu při manuálním ostření: uklidnil jsi mně, že i tvůj objektiv se chová stejně. Pokud oba objektivy netrpí stejnou vadou, pak zřejmě jde o jejich vlastnost.
Nyní jsem měl půjčený Pentax 18-135, a ten se choval na krátném ohnisku taky tak, jen ten pohyb je míň znatelný a je ve vertikálním směru (ne šikmo, jako u mého 16-85).

Odpovědět

Zpět na „Objektivy“