Výčištění matnice

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
asdf
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 332
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Výčištění matnice

Příspěvek od asdf » 06 úno 2007, 15:30

Zdravím pentax kamarády. Nevíte někdo nějaký link (nebo vlastní zkušenost), jak vyjmout matnici z istD a čím jí vyčistit. Teďka jsem tam měl nějaký prach, tak jsem se ho snažil sirkou vytáhnout a jenom jsem si jím matnici zašmudlal. Samozřejmě, že to fotkám nevadí, ale mě to vadí. Všiml jsem si, že matnice drží pomocí nějaké "záklopky", takže by se snad dala vytáhnout bez problému, ale nechci se do toho pouštět bez dostatečných informací. Slyšel jsem, že je z plastu, čím jí mám vyčistit od šmouh..? :? Mějte se. ASDF

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
jir_ist
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 315
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od jir_ist » 07 úno 2007, 23:01

To máš asi dost smůlu, tu sirku jsi si měl odpustit, mám obavy, že to nevyčistíš. Kdysi jsem taky "čistil" matnici a byl jsem opatrný, ale čím více jsem se snažil, bylo to jen horší, čmouhy přibývaly :-) Nakonec jsem ji musel vyměnit.
Na té staré jsem potom zkoušel čím to čistit propříště, nechal jsem na ni proudit hodinu čistou vodu (je to plastik takže žádné chemické věci), nic nepomáhalo, má tisíce drobounkých plástvových buněk_prohlubeninek a z nich už tu špínu nedostaneš ..... takže matnici jen ofoukávat....
Ale jestli chceš, mohu ti poslat nazipovanou PDF jak se u Pentaxů vyndavá a instaluje matnice, když mi napíšeš e-mail adresu, sem to nejde.. jirka
jir_ist

Uživatelský avatar
dubraro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 59
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

Matnice

Příspěvek od dubraro » 09 úno 2007, 10:49

Na vyndávání matnice je speciální pinzeta, obvykle bývá přibalená k nové matnici. Jde to i normální pinzetou, takovým háčkem odjistím západku a matnice odskočí a dá se vyjmout. Vysvětlit to do textu nedokáže, pokud ti jir_ist pošle obrázky, bude to mnohem lepší.
S matnicí je nutno zacházet s nejvyšší opatrností, je z měkké umělé hmoty a každý dotyk na ní zanechává stopy. Často je lépe smířit se s nějakým tím zrnkem prachu než si při čištění matnici poškrábat.
Skutečně špinavá matnice se dá vyčistit v ultrazvukové vaně. Tu zpravidla mívají u očního optika. Dnes už se dá malá ultrazvuková čistička běžně koupit a hodí se v domácnosti na čištění různých drobných předmětů.

Odpovědět

Zpět na „Pentax *istD/L/S“