Výměna fotoaparátu podle reakce na spoušť

Pokud najdete dobrý obchod s dobrými cenami, nebo se vám podařilo najít zajímavou cenu výrobku, který je běžně dražší, dejte nám vedět.

Moderátor: Moderátoři

JirKrato
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 158
Registrován: 09 zář 2013, 19:46

Výměna fotoaparátu podle reakce na spoušť

Příspěvek od JirKrato » 28 črc 2014, 10:17

Dobrý den,
mám Pentax K-5ii a bohužel budu nejspíš nucen vyměnit tělo.
Potřeboval by jsem poradit fotoaparát pokud možno s co nejkratší dobou na reakci od dostání impulzu z dálkové spouště po počátek expozice.
cenový rozpočet mám kolem 15.ooo Kč poradily by jste mi nějaké tělo? klidně bych přemýšlel i o kompaktu. Tělo by mohlo být i bazarové, ale rád bych aby bylo aspoň 1/2 roku v záruce.

( http://www.pentaxforums.com/forums/115- ... 5-sec.html )

Děkuji za tipy.
K-5ii + 18-55 WR + starší MF skla

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Miro2
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 301
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava

Re: Výměna fotoaparátu podle reakce na spoušť

Příspěvek od Miro2 » 28 črc 2014, 11:47

Ricoh GR se mi zdá být hodně rychlý, ale nijak jsem to neměřil. Mohl bych zkusit porovnat s K5, ale u ní mně rychlost také nikdy neomezovala.

Co se týče tvé otázky, jde ti vyloženě o rychlost s dálkovou spouští, nebo o rychlost celkově? Je nějaký rozdíl v rychlosti při použití kabelové a IR spouště?
Pentax - nějaká krabička, která chytá světlo, moc tomu nerozumím....

JirKrato
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 158
Registrován: 09 zář 2013, 19:46

Re: Výměna fotoaparátu podle reakce na spoušť

Příspěvek od JirKrato » 28 črc 2014, 18:48

Ano, opět o to focení bouřek.

Ano jde mi o to že jsem sehnal triger na focení blesků, respektive našel jsem člověka co ho umí sestavit. Vše je funkční a pracuje tak jak má, na obloze se objeví počátek záblesku blesku, triger sepne, uzavře okruh drátové spouště, a foťák začíná exponovat, ale ta prodleva mezi uzavřením okruhu a začátkem exponování je u K5ii někde kolem 0,13s.
Ten triger reaguje na počáteční záblesk blesku rychlostí 40us ( mikrosekund ), ale pokulhává mi to takzvaným Lag Timem ( nebo jak tomu říkaj ) někde je uváděno i Shutter Lag Time.
Ale pointa je vždy stejná. drátovou spouště sepnu ( za mě to dělá triger ) a od toho okamžiku je hluché místo a nic nevyfotím až jakmile začne expozice. Daří se mi fotit blesky akorát s předsklopeným zrcátkem.

Jinak jsem zkoušel - fotit přes LiveView - docela rychlé, ale nechytám se

mám přemnuto na MF, vypnoutou stabilizaci obrazu

Díky za tipy.
K-5ii + 18-55 WR + starší MF skla

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Výměna fotoaparátu podle reakce na spoušť

Příspěvek od lennyl » 28 črc 2014, 19:57

no nechcem byt mudry, ale blesky sa fotia asi inak...ty tu mozno nahanas technologicky nepodstatne veci a neviem ci by si bol spokojny aj s pozlatenym canon 1dx :-)

fotak na stativ, vypnut druhu expociziu na odsumovanie, nastavit clonu/ISO tak aby ti vychadzala korektna expozicia co ja viem 10-30sekund (podla svetla) a neustale cvakat fotky pokial sa blyska...to znamena ze na fotke pocas expozicie zachytis blesky.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Výměna fotoaparátu podle reakce na spoušť

Příspěvek od JP3112 » 28 črc 2014, 20:18

Tou metodou, kterou doporučuje lennyl, jsem strávil celkem dost času a dost cyklů závěrky... Osobně bych šel dneska spíš cestou fotobuňky, která mj. umožní fotit blesky i za denního světla. Já to prozatím vzdal. Z okna to pro mě není lákavé a riskovat život, abych udělal fotku podle svých představ, mi za to nestojí

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Výměna fotoaparátu podle reakce na spoušť

Příspěvek od lennyl » 28 črc 2014, 20:22

JP3112: dosiahnut dlhy cas aj cez "den" nie je problem - ND64 / ND400 / ND1000. kazdopadne ked sa blyska, su zatiahnute oblaky a svetla je vzdy malo. netusim ako by som ja sam dokazal reagovat na manualne stlacenie spuste ked sa objavi na oblohe blesk, aby som stihol zareagovat a mat ho na fotke, nech by som mal lag aj 0,0000001 sec. od stlacenia spuste po zacatie expozicie fotakom.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Výměna fotoaparátu podle reakce na spoušť

Příspěvek od JP3112 » 28 črc 2014, 23:50

Musíš ale uvažovat, že NDčka snižují jas světelného zdroje, stejně jako clona a citlivost. Použití ND filtru mě napadlo kdysi taky, nikam to ale nevede. Stejně tak jako bys ND filtrem zkrotil blesk foťáku, blesk na obloze by se stal prakticky neviditelným. Stejně to funguje při focení ohňostroje, hvězd apod...
Stíhat se to s dobrou dálkovou spouští asi dá, blesk většinou vteřinu nebo déle trvá, lepší bude každopádně fotobuňka.

JirKrato
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 158
Registrován: 09 zář 2013, 19:46

Re: Výměna fotoaparátu podle reakce na spoušť

Příspěvek od JirKrato » 29 črc 2014, 05:49

Ano to vím, fotit dlouhé časy to jsem dělal na EVK a vracím se se 600 snímky a 5 blesky.
Ale touto metodou se nedá fotit blesky i přes den, A ND 1000 mám taky vyzkoušený to je tak silný filtr že se blesk kvůli malé délce času z celkové expozice ani neprokreslí nebo je tam pouze nitka v místě kdy byl blesk nejširší.
To vše jsem již zkoušel, právě poslední krok před jitím do trigeru bylo zkouška focení bouřky za dne kdy kdy jsme vzal ovladač na dálku do ruky a na nastavený kompozici cvakal proti mrakům a z 600 snímků byly 2 blesky.
Neriskuji fotíme jen než přijde první déšť i když mám voděodolnej foťák tak ho schovávám do auta s prvníma kapkama.

Spíš mě vážně zajímají ty lag timy... blesky jezdím fotit už nějakou 4 sezonu, postupy ty už jsme snad vychytali.
Právě mám na foťáku zatím nafoceno nějakých 8000 snímků, ale kdybych jel na timelaps po 10-30s tak jsem hodně rychle na konci životnosti uzávěrky.
Naposledy upravil(a) JirKrato dne 29 črc 2014, 05:55, celkem upraveno 1 x.
K-5ii + 18-55 WR + starší MF skla

JirKrato
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 158
Registrován: 09 zář 2013, 19:46

Re: Výměna fotoaparátu podle reakce na spoušť

Příspěvek od JirKrato » 29 črc 2014, 05:54

to manuální stisknutí za mě dělá triger ( reaguje na světlo ) a je to jako ta fotobuňka.
Pouze musím vychytat ty časy. buď se dostat na co nejkratší čas od spuštění trigeru po počátek expozice a nebo najít rychlejší tělo.
K-5ii + 18-55 WR + starší MF skla

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Výměna fotoaparátu podle reakce na spoušť

Příspěvek od Klingo » 29 črc 2014, 06:42

V tom prípade pochybujem,že bude rýchlosť nejakého amatérskeho aparátu dostatočná.Možno nejaká bezzrkadlovka.Vyskúšal by som novú fujinu s papsc čipom.Cena cca 550 eur aj s druhým objektívom zdarma.Tento lacnejší model nemá fázové ostrenie ale to ti vadiť nebude,zato má 16 mm na širšom ohnisku.V obchodoch ich majú bežne.Či má infra ale netuším.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

JirKrato
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 158
Registrován: 09 zář 2013, 19:46

Re: Výměna fotoaparátu podle reakce na spoušť

Příspěvek od JirKrato » 29 črc 2014, 10:45

No a jaký nastavení by podle Vás mělo být nejrychlejší co vše bych měl mít vypnuté?
K-5ii + 18-55 WR + starší MF skla

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna fotoaparátu podle reakce na spoušť

Příspěvek od kordoz » 29 črc 2014, 12:32

http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
pether
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 100
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Beskid Slaski

Re: Výměna fotoaparátu podle reakce na spoušť

Příspěvek od pether » 29 črc 2014, 13:03

Pokud to potrebujes spis na dokumentacni cinnost tak bych sel radeji cestou gopro kamery,nebo nejakeho kompaktu schopneho snimat v timelapse modu.Ale i tak si myslim ze pri takovem cvakani musi vznikat tuny odpadu a cekat ze to napokazde vyjde urcite nejde.

ted to nemyslim na tebe-ale kdyz ctu prispevky o spozdeni spouste 0,3sec,sumu na iso 6400 a nezaostrenych fotkach v seriovem snimani,premyslim jak to ti soudruzi pred 20 lety delali,ze meli take fajne fotky))))

mozna by jsem radeji zabrousil na nejake odborne forum,kde se zabyvaji focenim blesku,jak uz bylo napsane vyse tady to dela kazdy tou klasickou cestou 10sec a ceka co se chytne)))
fuji xt1-samyang 12/2-fujinon 23/1,4-pentax 50/1,7-pentax 135/3,5-fujinon 50-230
http://www.zapadakof.cz

JirKrato
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 158
Registrován: 09 zář 2013, 19:46

Re: Výměna fotoaparátu podle reakce na spoušť

Příspěvek od JirKrato » 29 črc 2014, 14:18

kordoz : Ano, ale s cenou jsme níže :)
Máme zatím pár pokusů a chytá to blesky na cca 30km bez problému. Pouze se musí odladit citlivost senzoru, protože to spouští i při blesku v mracích, nebo i blesky které jsou za hustým deštěm. A musíme vymyslet nějaký stínítko, aby to snímalo jen blesky v záběru, jelikož ten senzor má cca 150stupňů rozptyl.
Dneska jedeme opět testovat.

Tam jsem taky jenže tady jsou lidi co se vyznaj v Pentaxích a hodně lidí to fotí plastovejma canonama a mě se líbí Pentax a rád bych u něj zůstal.
K-5ii + 18-55 WR + starší MF skla

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Výměna fotoaparátu podle reakce na spoušť

Příspěvek od JP3112 » 29 črc 2014, 15:07

Nemyslím že by byl problém s shutter lagem, ten blesk kolikrát trvá i několik vteřin. Blesky 30km daleko jsou v podstatě nepoužitelné, na působivou fotku to chce blesk do pár km (nebo by to teda musela být řádná šupa). Když jsem mluvil o tom že jsem přestal, nešlo mi o mokrou techniku, to se dá velmi snadno pořešit, spíš o zdraví a že mi to za to nestojí. Ono když o tom něco načteš, zjistíš, že ta bouřka zdaleka není tak předvídatelná. A takový blesk CG-... brr :) Každopádně působivé fotky blesků obdivuju a když už máš trigger, tak by to neměl být takový problém. To se divím, že máš tak malou úspěšnost. Tak hodně štěstí při pokusech :wink:

Odpovědět

Zpět na „Kde a za kolik“