Jak zabalené a jaké vybavení vozíte na delší akce?

Máte naplánovný foto výlet? Nechcete jet sami?

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
grCrusher
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Mohelnice
Kontaktovat uživatele:

Jak zabalené a jaké vybavení vozíte na delší akce?

Příspěvek od grCrusher » 15 bře 2007, 17:24

Ahoj, na hory jezdím už léta, vždy ale maximálně se Zenitem nebo Prakticou v koženém pouzdře, na to se v batohu někde vždy škvíra našla. K10 je přece jen větší kousek a navíc nějaké příslušenství k tomu, tak se chci zeptat zkušených jak a kde vozíte zabalenou fototechniku na delší akce (třeba 14ti denní přechod nějakých hor), kdy batoh je celkem olbřímí a každé místo drahé, nemluvě o gramech :?

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Cimrmanek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 593
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Mikulov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cimrmanek » 16 bře 2007, 13:23

No ja kdyz sem byl treba v Cerne Hore, tak sem mel fotak v batohu nahore v horni kapse zabaleny myslim v rucniku a v nejake igelitce. Kdyz sem vic fotil tak sem ho mel na krku ale jinak mi ho bud nekdo podal, kdyz se mi nechtel sundavat bagl :-) nebo sem sundal batoh a fotil. A to sem mel sebou dokonce dva fotaky jednu digital EVF zrcadlovku a analog zrcadlovku na diaky, uz bych to neudelal, clovek pak poradne nevi cim ma fotit driv ;-) Jinak nosim fotak i s objektivem normalne v brasne, kterou sem ale sebou nechtel tahat, tak sem to vyresil takhle. Treba polarizacni fitr sem mel celou dobu v kapse v pohotovosti ;-).
Ted se chystam taky na jednu vetsi akci a asi to vyresim tak ze budu mit fotak v male brasne (jen pro fotak s objektivem) na krku a druhy objektiv v pouzdre, vic si krome filtru brat nebudu. Ty gramy mne ani tak netizi, protoze fotak je pro mne jedna z nejdulezitejsich veci na cestach, nejhorsi je vzdycky ta manipulace. Jeste budu resit stativ, ale vsichni co jedeme tak fotime tak vezmeme asi jeden stativ a budeme se nejak stridat s nosenim.
Jo, holt je potreba neco pro to foceni i obcas obetovat ;-)

Uživatelský avatar
grCrusher
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Mohelnice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od grCrusher » 17 bře 2007, 07:20

Tak to každopádně :) Při loňském přechodu rumunského Fagaraše jsem soucítil s kamarádem, který toho táhl přes 3 kila (Nikon F80+grip,stativ a nějaké objektivy a kdo ví co ještě :) ), ale výsledek stál každopádně za to :) Asi to budu taky řešit tak, že dám do batohu malou brašnu, ale ta manipulace. A zae na krku pak nese člověk foťák úplně nechráněný.
Ideální by bylo kompaktní pevné pouzdro (v duchu SSSR Zenitu). Nevíte jestli něco takého existuje pro moderní zrcadlovky?

Uživatelský avatar
jir_ist
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 315
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od jir_ist » 19 bře 2007, 10:05

Myslím, že pro vás by mohlo být rešení v tomhle:

Obrázek
tohle se jmenuje LOWEPRO TOPLOAD ZOOM


Obrázek
a tohle LOWEPRO TOPLOAD ZOOM 2 (když je kratší objektiv, vejde se dole ještě jeden navíc, je tam na to oddělení)

Obojí mají ještě přídavnou kapsu na záložní věci tj. baterie, filtry atd.atd.
Může se to nosit přes rameno, nebo na krku na prsou.... anebo na krosnách co máte na zádech si na kšandy vpředu ve výši prsou přidáte karabinky na každou stranu a na tom se to zavěsí. Výhoda je, že to nezabírá místo v batohu, je to chráněné a vždy po ruce.... Ceny obou jsou mírnější, cca. 30 a 50 AUS$.
Naposledy upravil(a) jir_ist dne 19 bře 2007, 12:35, celkem upraveno 1 x.
jir_ist

Uživatelský avatar
Cimrmanek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 593
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Mikulov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cimrmanek » 19 bře 2007, 11:43

Jo presne takovou brasnu sem myslel, mam sice od jineho vyrobce ale je skoro stejna. Good job ;-)

Uživatelský avatar
jir_ist
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 315
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od jir_ist » 19 bře 2007, 12:32

Cimrmanek To dělá to telepatické spojení mezi námi :-) Ty na něco myslíš a já mám nevyslovitelnou a neodůvodnitelnou pohnutku to udělat, i když to ani trochu není můj problém :-) :-)
jir_ist

Uživatelský avatar
Cimrmanek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 593
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Mikulov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cimrmanek » 19 bře 2007, 12:46

:-) no Jirko to sem zvedavej jak se ted vyporadas s tim ze potrebuju vymenit motor na aute :-D :-D protoze na to ted myslim a neni to tvuj problem ;-) a s focenim to taky souvisi, pac muzu zase vyrazit na vzdalenejsi fotovylety.

Uživatelský avatar
grCrusher
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Mohelnice
Kontaktovat uživatele:

Ještě to není ono

Příspěvek od grCrusher » 19 bře 2007, 18:58

ahoj, dík za tip, hlavně ta druhá nevypadá špatně. Nejsou ale nepromokavé, takže v případě deště do batohu. Nebo pod bundu. Ale tam je zase vždy nějaká tělesná vlhkost navíc. Mám představu něčeho takového (velikost, uchycení na hrudi), ale řekněme třeba skořepinové konstrukce :) Aby bylo relativně nezničitelné. Ale na nic jsem zatím nenarazil.

Uživatelský avatar
grCrusher
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Mohelnice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od grCrusher » 19 bře 2007, 19:08

Tak jsem se sekl, podle specifikace výrobce jsou pouzdra Lowepro topload zoom nepromokavá.
Capacity: SLR with attached lens plus mid-sized zoom lens and accessories

Size (Interior): 7W x 5D x 9.75H in. / 18 x 12.5 x 25 cm

Outer fabric: water-resistant 600D TXP™ and 600D TXP™ ripstop

Uživatelský avatar
bigin
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: 01 led 1970, 01:00

uložení

Příspěvek od bigin » 06 kvě 2007, 19:36

Já používám Tamrac 5516 mám ho už 5 let a jsem s ním naprosto spokojený. Za tu dobu jsou jediné známky opotřebení zašpiněné logo a ošoupané kovové (!) karabinky. Nepromokavý je dostatečně. Oproti Lowe pro, který má kamarád mi připadá robustnější a má jednodušší zapínání, ale může to být jen dojem. Každopádně do hor jsou tyhle dvě značky to nejlepší. Nevím jestli k Lowe pro ale k Tamrac se dají dokoupit pouzdra na objektivy, které se jednoduše (a spolehlivě) připojí k brašně.
Nosím ho většinou připnutý k takovým těm "D" očkům na popruzích batohu je to poměrně pohodlné a foťák je pořád po ruce. Jiný kamarád používá větší brašnu od Tamracu - ledvinu a tu má přehozenou přes vrchlík batohu za popruh.

Uživatelský avatar
karak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 152
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Liberec

Příspěvek od karak » 09 kvě 2007, 10:12

Cestování po horách s foťákama to je vždycky dřina. Takovej masochistickém bonus k tomu potěšení z cestováni.

Většina věci už zde zazněla, tak snad jen přidám, že já mám revorverpouzdro přichycený na bederním pásu u krosny. Takže nezatěžuje ni krk ni ramena (což u takové K10 bude dost aktuální). No a zbytek "zbytečnosti" někde na vrchu v baglu.
Pentax K10D

Uživatelský avatar
Pavel
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno (Zábřeh)

Příspěvek od Pavel » 18 zář 2007, 00:21

Připojuju se k vyznavačům karabinového systému zavěšení brašny na přední popruhy krosny/batohu. Foťák je po ruce, dá se v případě lijavce schovat pod pončo a dokonce o skrz pončo fotit. Mám to osobně vyzkoušeno, ale nepřál bych to nikomu :) Vybral jsem si dovolenou právě v tom nejdeštivějším týdnu v létě a trajdal po Jeseníkách... V těch slastných okamžicích, kdy vysvitlo slunko jsem přišel na jednu záludnost. Pod tím ranečkem se člověk dost potí, pozdro jsem měl na zadní straně prosolený :) ale to je asi nutná daň za pohotovost :))
D90, Zenit E, dříve K100D

Uživatelský avatar
Alf
Hlavní Admin
Hlavní Admin
Příspěvky: 1371
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alf » 18 zář 2007, 08:34

Já používám Lowepro CompuTrekker AW. Je to velice praktický baťoh s bedernímy pásy. Navíc se do něj vejde Notebook do velikosti 15,4 palce. Není 100% nepromokavý, ale má ve spodní části praktickou pláštěnku, kterou se dá celý zabalit během 5ti vteřin. Na cesty beru také stativ Velbon Sherpa 450. Ten stativ mě maximálně uspokojuje, není příliš těžký a na druhou stranu ani lehký. musí foukat opravdu silný vítr, aby se hnul. Mám na něj nepromokavé pouzdro.
Jinak k vybavení je to klasika- krom fotoaparátu, sadu karet, objektivů, čistících prostředků. V poslední době jsem si zvykl brát s sebou i malý rozprašovač na vodu. Pokud chci fotit květiny trochu je popráším vodou, aby to vypadalo jako rosa. Je to taková hloupost a skoro zadarmo, ale udělá to na lístečku květiny opravdu hodně.
Dál si beru pití- možná se to zdá jako naprostá samozřejmost, ale není. pokud jste na místě, kde byste mohli fotit hodiny a dojde vám pití, je to to nejhorší co se může stát. Kolikrát jdu s kamarády fotografovat a pak kluci zjistí, že si nic na pití nevzali a stresujou "ježiš pojďte už já mám žízeň". Takže raději bych si zapoměl filtry, než vodu.
Důležitá věc, kterou si beru, je fotografická vesta. S tímto pomocníkem jsem se hodně skamarádil a musím říct, že nic praktičtějšího nemám. Pořád sundavat báhl, když můžu mít základní věci po kapsách také ušetří čas, který raději obětuji fotografování.
Další důležitá věc je náhradní baterie. Už se mi stalo, že jsem baterii nechal v nabíječce a vyrazil na tůru :). Bohužel to bylo na Mallorce a já jsem dojel do 60 km vzdáleného místa kde bylo nádherně a já měl všechno, kromě baterie. Šlo o jiný fotoaparát než K100D k tomuto fotoaparátu seženete baterie naprosto všude, což se mi při mé děravé hlavě moc líbí :D
Takže asi tak ;)
Sony A7 III, Tamron 17-28mm F2,8, Tamron 28-75mm F2,8 III, Samyang 35mm F2,8, Voigtlander 10mm F5,6 Heliar ASPH, Voigtlander 15mm F4.5 III, Sony 90mm Macro F2,8, Sigma 14mm F1,8 Art

Uživatelský avatar
Bogo
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 115
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Královéhradecký kraj

Krosna

Příspěvek od Bogo » 18 zář 2007, 10:24

Pro cestování jsem si udělal vlastní "porichtung". Základem je duralová horolezecká krosna asi z roku 1980 bez saku, v její dolní části používám na fotoaparáty a optiku přípevněnou výbornou tašku Adventure Professional, kterou lze odepnout a nést jako normální fototašku přes rameno. V horní části krosny mám připevněnou takovou tašku od O2, je veliká podobná asi jako taška na notebook, ale všechno je kryté a nepromokavé. Tam mám osobní věci a jídlo. Mezi těmito taškami je ve středu krosny goratexový spacák, pončo a a švýcarská vojenská celta. Po straně krosny mám v pouzdře stativ a makrorameno, na druhé straně trekinkové hole. Pro pohotovostní fotoaparát mám v předu na bederním pásu pistolové pouzdro. Celou krosnu mohu před deštěm chránit buď nepromokavou šusťákovou plachtou, kterou přetahnu přes celou krosnu a je do gumy (je to výborné i proti prachu), nebo používám veliké vojenské pončo, které přetahnu přes sebe i krosnu. "Sakum prdum" to váží okolo 15 kg podle výbavy.
Bogo

Uživatelský avatar
Pavel
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno (Zábřeh)

Příspěvek od Pavel » 19 zář 2007, 08:48

To maZec: to s tím rozprašovačem je výbornej nápad. Když něco podobného fotím, tak si dycky říkám, že kdybych nebyl lenoch a dojel hned po východu slunce, tak sem mohl mít úžasnej záběr... :D Tekutiny je samozřejmě nutné doplňovat jak během delšího focení, tak i po něm. Nejlépe se nově pořízené fotky kontrolují a hodnotí u pivka, to se určitě nebudem přít 8)
Jinak já sebou tahám Sherpu 600R (2kila kovu) a kabelovou i IR spoušť a zatím jsem nepoznal vítr, kterej by mi s tím pohnul :)
(jen pro doplnění: na noční fotky je u K100d potřeba používat kabelovou spoušť, protože bezdrátouvou se to prostě fotit nedá - 10-20minut držet čudl na spoušti, tak to opravdu nee...)
D90, Zenit E, dříve K100D

Odpovědět

Zpět na „Expedice“