Knihy o fotografii

Tipy na stránky věnované fotografiím.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
blaf
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 08 zář 2012, 23:18

Knihy o fotografii

Příspěvek od blaf » 06 led 2013, 18:02

Ahoj,

podobné téma jsem nenašel tak zakládám nové.

Zajímá mě jaké knihy o focení jste četli a co si o nich myslíte. Doporučili byste je nebo to byl jen zbytečný čas/peníze? Momentálně sháním nějakou knihu o základech postprocessingu, ale klidně pište tipy i na cokoliv.

Uvažuji o Fotografie v praxi: DIGITÁLNÍ ÚPRAVY, http://www.zonerpress.cz/fotografie-v-p ... lni-upravy. Četl jste někdo? Ev. doporučte něco jiného.

Předem díky

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy o fotografii

Příspěvek od duves » 06 led 2013, 18:32

Niečo o praci v adobe LR, ja mam tuto:
http://www.paladix.cz/clanky/martin-eve ... oom-2.html

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Knihy o fotografii

Příspěvek od JP3112 » 06 led 2013, 23:13

Nejdřív by sis měl ujasnit jestli chceš knihu o fotografii, nebo o úpravě fotografií. Osobně bych velmi ocenil nějakou pokročilou publikaci s kreativními nápady, fintami a tipech k focení a docela těžko jsem skrýval zklamání, když jsem dostal knihu o photoshopu zaměřenou na "blbiny" (sám používám LR a snažím se do fotek pokud možno moc nevrtat a když, tak aby vypadaly přirozeně a né spojovat plešatou hlavu s rozkřáplým vajíčkem - uznávám, že pro někoho to může být zajímavá disciplína, není to ale rozhodně můj šálek kávy).

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy o fotografii

Příspěvek od duves » 07 led 2013, 06:58

TOP kniha o DSLR je od Roman Pihan: Mistrovství s DSLR

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Knihy o fotografii

Příspěvek od zirecek » 07 led 2013, 07:00

Pro prvotní přehled jsem četl "Mistrovství práce s DSLR" - Roman Pihan. Na můj vkus nevhodný formát (jsem zvyklý číst v dopravních prostředcích). Lze pročíst většinu kapitol i na stránkách autora: http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm.
Pro podrobnější popis mě zaujala kniha "Začněte fotografovat" - Ján Šmok (v antikvariátech do stovky). Jinak samozřejmě ještě manuál k DSLR, :-).

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy o fotografii

Příspěvek od duves » 07 led 2013, 08:29

Nuž ano, nie je to kniha na cesty.

blaf
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 08 zář 2012, 23:18

Re: Knihy o fotografii

Příspěvek od blaf » 07 led 2013, 08:56

JP3112 píše:Nejdřív by sis měl ujasnit jestli chceš knihu o fotografii, nebo o úpravě fotografií.
Momentálně hledám nějakou knihu o základech postprocessingu. Všude se píše, že téměř každá fotka jde po vyfocení ještě vylepšit, já když se na tu fotku podívám tak nemám tucha co a jak bych tam měl dělat, abych to vylepšil takže hledám nějaký návod co, kdy a jak je vhodné upravovat.

Na druhou stranu se ale nebráním tipům na dobré knihy přímo o fotografii, takže pokud má někdo tip na knihu týkající se něčeho jiného než postprocessu tak ať to tu klidně taky napíše.

Uživatelský avatar
Hanigal
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 100
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava

Re: Knihy o fotografii

Příspěvek od Hanigal » 07 led 2013, 08:59

Ak ti ide o posproces, tak odporúčam Kelbyho - jeho 7 bodový systém, ktorý však vyžaduje mať lightroom a photoshop :). Aj kniha lightroom od Kelbyho je zaujímavá. Ja mám aj od Kelbyho aj od Evansa knihu pre lightroom- to je asi to najlepšie na lightroom, ak plánuješ pracovať s týmto programom...

Uživatelský avatar
Dobros
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 407
Registrován: 09 dub 2012, 18:00
Bydliště: Momentálně Severní Morava

Re: Knihy o fotografii

Příspěvek od Dobros » 07 led 2013, 09:03

Pro mě byla do začátku nejlepší kniha, a do dneška je, Digitální fotografie od Scotta Kelbyho. Pravda moc postprocesu tam není. Ale byla to pro mě studnice informací přehledně, inteligentně a srozumitelně podaných. Napsáno tak jako by vám to vysvětloval kamarád v hospodě u píva.
Pentax na prodej!
Pentax K-r + seťáky cena 2500,-

Fuji X-T1 XF 35/1,4 s redukcí pentaxí Sigma 18-50/f2.8 ; Sigma 70-200/f2.8
Fuji X-30

Uživatelský avatar
eMKejx
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 36
Registrován: 02 črc 2013, 21:17

Re: Knihy o fotografii

Příspěvek od eMKejx » 07 črc 2013, 12:25

Dobros píše:Pro mě byla do začátku nejlepší kniha, a do dneška je, Digitální fotografie od Scotta Kelbyho. Pravda moc postprocesu tam není. Ale byla to pro mě studnice informací přehledně, inteligentně a srozumitelně podaných. Napsáno tak jako by vám to vysvětloval kamarád v hospodě u píva.

su 4 diely, myslis tie knihy?

http://www.martinus.sk/knihy/autor/Scott-Kelby/

kedze mam svoju K-30 len 5 dni a stihol som snou fotit jeden tuning zraz a este nejaku prechadzku nieco by aj slo,ale hovorit o velkej uspesnosti sa urcite neda. Verim ze sa to da fotit aj lepsie tak pokial viete poradit nieco s cim sa okrem kamaratovych rad, ci Pentax manualu naucim "rychlejsie" fotit budem rad.
Pentax K-3: Pentax 18-135 F3,5-5,6 WR / Pentax DA 50 F1,8 / Pentax DA 16-45 F4 / Tamron 28-75 F2,8 / Helios 44-2 M42 F2 58mm

Uživatelský avatar
Želvák Bob
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 336
Registrován: 10 bře 2011, 11:45
Bydliště: Brno

Re: Knihy o fotografii

Příspěvek od Želvák Bob » 07 črc 2013, 19:36

Každopádně zmiňovaní
Scott Kelby - Digitální fotografie (má už 4 díly) a Roman Pihan - Mistrovství s DSLR jsou super a doporučuju
Ještě je fajn i stylem psaní a obsahem:
Joe McNally - Fotografie - rozhodující momenty
Joe McNally - Žhavé výstřely z malých blesků
... sváteční cvakal a zběsilý pilot autobusu a VW buggy ...

Uživatelský avatar
stevo
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: 23 srp 2011, 23:39
Bydliště: CADCA

Re: Knihy o fotografii

Příspěvek od stevo » 30 lis 2013, 15:43

Pridám tu tiež jednu knihu nie je síce o fotografii ale o fotografovi.Dnes som v knižnici narazil ,na mne doteraz neznámeho fotografa Martina Martinčeka.Kniha sa volá Martin Martinček od autora Mariana Pauera.Kniha je plná vynikajúcich fotografií zo života horalov na Liptove.Ak ste ju nečítali odporúčam.Po zadaní mena Martin Martinček do googlu vám vyhodí kopu fotografií z jeho tvorby.
Pentax K5ll.Pentax smc 18-55WR.Pentax smc 50-200WR.Pentax smc 35 f2,4.Sigma 10-20 f4-5,6.Tamron 90 f2,8.

Uživatelský avatar
inutihar
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 376
Registrován: 22 zář 2013, 09:17
Bydliště: nyní Praha

Re: Knihy o fotografii

Příspěvek od inutihar » 30 lis 2013, 21:14

Za sebe bych doporučil dvě klasické knihy: Fotografie pro lidové školy umění od klasika české fotografie Miroslava Stibora a Novou školu fotografie od německých autorů Kisselbacha a Windische. Byť jsou to staré knihy (Stibor vyšel naposledy v roce 1989, ti Němci v roce 1979), spousta pouček a rad ohledně kompozice, triků či obecné fotografické teorie je platných bez ohledu na užívané přístroje. Dají se bez problémů sehnat v antikvariátech za ceny více než příznivé.

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Knihy o fotografii

Příspěvek od bedo. » 01 pro 2013, 20:54

ako vidím, ešte tu nebolo spomenuté povinné čítanie, tak to hneď napravím :):
Herbert Keppler: The Asahi Pentax Way - je síce venovaná skôr starým dobrým mechanickým zrkadlovkám, ale zasa tak veľa sa na princípoch nezmenilo a Herb Keppler písať vedel, dlhý čas písal napr. aj veľmi zaujímavé články pre Popular Photography.
David Hockney: Tajemství starých mistrů - nie je síce priamo o fotení, ale veľa z techník a princípov, ktoré používajú maliari, sa hodí aj fotografovi...

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Knihy o fotografii

Příspěvek od bedo. » 09 pro 2013, 08:59

ešte by som doplnil (aj trochu pod dojmom témy o street fotografii):
Henri Cartier-Bresson: The Man, the Image and the World - kniha o človeku, ktorý žáner "street" fotografie prakticky vytvoril
The Great LIFE Photographers - história 20. storočia zachytená fotografmi časopisu LIFE

z technických je ešte zaujímavá napr.
Michael Freeman's Perfect Exposure: The Professional's Guide to Capturing Perfect Digital Photographs, aj keď v podstate všetko sa dá nájsť aj na Cambridge in Colour alebo u Romana Pihana.

Odpovědět

Zpět na „Stránky o fotografování“