Nová a perspektívna mikrofotobanka - DepositPhotos

Tipy na stránky věnované fotografiím.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět

Čo vy na to?

Jasné, super vec, idem do toho.
2
33%
Ešte si to rozmyslím a počkám ako sa to bude s nimi vyvíjať.
1
17%
No neviem, radšej nie.
3
50%
 
Celkem hlasů: 6

Uživatelský avatar
jareso
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Nová a perspektívna mikrofotobanka - DepositPhotos

Příspěvek od jareso » 24 úno 2010, 13:56

Na obzore sa nám vynorila nová a perspektívna americká mikrofotobanka.

DepositPhotos

Napriek tomu že sú ešte len v začiatkoch zdá sa že sa im na tomto trhu bude dariť viac než dobre. Momentálne hľadajú nových fotografov, ilustrátorov a aj grafikov. Pretože potrebujú naplniť svoju databázu obrázkami nad nadkritickú hodnotu sú ochotný vyplatiť bonus 0.2$ za každý akceptovaný obrázok ktorý tam pošlete! Samozrejme takisto hľadajú aj nakupujúcich a preto ponúkajú 140 obrázkov úplne zadarmo pokiaľ si kúpite predplatné.
Zaujímavé. Pamätajte - nákupcom ponúkajú 140 obrázkov zadarmo, ale ako predajca o nič neprídete. Cenu obrázku stiahnutého v rámci tohto promo programu vám zaplatí DepositPhotos z vlastného vrecka!
Vďaka tomuto kroku sa im údajne darí predávať obrázky viac než dobre a teda uploadovať tam sa oplatí dvojnásobne.

Ja sám som práve v procese uploadovania svojich fotiek na DepositPhotos. Zatiaľ akceptovali všetko čo som im tam poslal (24 foto zatiaľ - včera večer mi ich schválili) a dostal som bonus 0.2$ za obrázok. Ďalšia výhoda je že keďže stále nemajú dostatok obrázkov, šanca že vám nejaký obrázok zamietnu pokiaľ nebude vyslovene technicky zlý, je veľmi nízka. Nepochybne ďaľsou výhodu je že konkurencia je tam zatiaľ veľmi malá. Takže sa to oplatí aspoň vyskúšať. Platí nepísané pravidlo že pokiaľ niekto bol pri úplnom rozbehu nejakej mikrofotobanky v jej začiatkoch pred rokmi, teraz sa mu už väčšinou darí veľmi dobre. 8) :D

Pokiaľ to chcete vyskúšať, odporúčam to vyskúšať čím skôr. Z logických dôvodov je zrejmé že tieto promo bonusy nemôžu trvať donekonečna a je viac než pravdepodobné že skôr či neskôr, keď táto mikrofotobanka nazbiera dostatok obrázkov promo program ukončí.

Takže ak sa to s nimi oplatí vyskúšať – tak jedine teraz.

Pozor dôležité:
Vyzerá to tak že tento program však nieje úplne pre všetkých. Editori fotobanky sa môžu rozhodnúť, počas vašeho vstupného testu (examination – po registácii), či vám umožnia čerpať výhody tohto promo programu, na základe kvality vašich fotografií. Preto je veľmi dôležité aby ste ako prvých 5 úvodných fotografií ktoré pošlete po registrácii na posúdenie, vybrali úplne to najlepšie z najlepšieho čo môžete ponúknuť. Odporúčam taktiež úplne rozdielne námety pre každú z týchto 5 fotografií.


Ešte dôležitá informácia na záver, ak to niekto skúsite tak pokiaľ chcete dostať bonusy nezabudnite ísť do záložky Promotion. Je to v Sellers Area a aktivujte si tam ten promo program ešte pred tým ako začnete uploadovať.

Btw. Kto si chce prečítať o mojich (amatérskych) skúsenostiach s mikrofotobankou Dreamstime z hľadiska (amatérskeho) fotografa nech pozrie môj článok v blogu:
http://blog.hladacik.sk/index.php?id=273
Vo všeobecnosti sa to dá aplikovať viacmenej na všetky mikrofotobanky a taktiež aj na predaj grafiky, ilustrácií.

Alebo pozrite toto vlákno kde som sa tiež hodne rozpisoval :D o mikrofotobankách:
modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=196&start=45
________________________________________
http://www.jareso.com | Moja galéria na: Dreamstime
Naposledy upravil(a) jareso dne 25 úno 2010, 08:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
jareso
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jareso » 25 úno 2010, 07:57

Ešte drobná ale veľmi dôležitá zmena, ktorú som si predtým neuvedomil a zistil som ju až teraz náhodou počas diskusie na inom fóre.

Vyzerá to tak že tento program však nieje úplne pre všetkých. Editori fotobanky sa môžu rozhodnúť, počas vašeho vstupného testu (examination – po registácii), či vám umožnia čerpať výhody tohto promo programu, na základe kvality vašich fotografií. Preto je veľmi dôležité aby ste ako prvých 5 úvodných fotografií ktoré pošlete po registrácii na posúdenie, vybrali úplne to najlepšie z najlepšieho čo môžete ponúknuť. Odporúčam taktiež úplne rozdielne námety pre každú z týchto 5 fotografií.

Už som to doplnil aj do úvodného textu.
Sorry za túto mystifikáciu, bral som to ako samozrejmosť keďže mňa schválili bez problémov, že tento bonus je automaticky pre všetkých. Nieje to tak.
______________________________________
http://www.jareso.com | Moja galéria na: Dreamstime

Uživatelský avatar
jareso
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Nová a perspektívna mikrofotobanka - DepositPhotos

Příspěvek od jareso » 01 bře 2010, 13:40

Tak sem trošku postnem nejaké tie novinky, ako sa mi zatiaľ darí na DepositPhotos a tak..., keď už som si tu túto tému založil. (tak ak by to niekoho zaujímalo, tak nech číta :-) )

Práve mi schválili všetkých 151 fotiek čo som tam uploadol minulý týždeň. S tými čo mi schválili už predtým tam mám zatiaľ 175 fotiek online. A za každú jednu foto som dostal bonus 0.2$. Takže zatiaľ to ide dobre. :-) Mojím cieľom je to na začiatok dotiahnuť na 250 fotiek online, tak aby som za ne dostal 250 X 0.2$ = 50$. Tých 50$ je totiž minimum ktoré je potrebné k zažiadaniu o vyplatenie. A to je to čo chcem vyskúšať.

Predaje sa mi zatiaľ nepodarili žiadne. Ale nevadí, teraz mi ide hlavne o ten bonus. :-)
Inak, dúfam že mi ten bonus nezrušia skôr ako to dotiahnem na tých 250. Počul som totiž od iných ľudí ktorý to s nimi tiež skúšajú že DepositPhotos sa môže rozhodnúť vašu účasť v promo programe zrušiť(pozastaviť) aj počas prezerania vašich novo uploadnutých fotografií, tj. nie len pri vstupnom teste (examination – po registrácii). Samozrejme, bonusové peniaze za už akceptované foto vám zostanú. A naopak, údajne je aj možné, že vám promo status udelia aj počas prezerania vaších nových foto ak sa im zapáčia aj keď vám ho na začiatku nepridelili. Všetko záleží od editorov.

Tak uvidíme ako sa to bude s touto mikrofotobankou vyvíjať. Ale zdá sa že to niekam dotiahnu a nájdu si svoje miesto na trhu. Rozrastajú sa dosť slušne. Majú už skoro milión obrázkov v databáze. Nejaký tí kupci sa tam tiež určite naučia chodiť, na začiatok už len kvôli tomu bonusu 140 prvých zdarma pre nakupujúcich. Takže myslím že uploadovanie tam nebude snáď strata času. – Keď už nič tak aspoň ten bonus 0.2$ za foto bude. :-)
Osobne tipujem túto agentúru že to (časom) dotiahne do prvej 10-tky medzi microstock agentúrami. No však uvidíme...
_______________________________________
http://www.jareso.com | Moja galéria na: Dreamstime

Uživatelský avatar
jareso
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jareso » 15 bře 2010, 14:25

Tak zase trošku postnem novinky ohľadom DepositPhotos. Dúfam že nevadí že si tu z toho robím blog. :-)

Prijali mi ďalšiu várku fotografií čo som im tam poslal. (268 zatiaľ) Kto chce pozrieť:

Moje portfolio na DepositPhotos

Zatiaľ mi nezamietli ani jednu fotografiu a prijali mi aj také ktoré mi inde vyhodili. Toto je fakt veľká výhoda začínajúcich fotobánk. Človek tam konečne môže zo zadosťučinením poslať aj veci ktoré sa inde nemilosrdne vyhadzujú, napríklad z dôvodu že konkrétnej témy majú dosť.
(Zvieratá napríklad a ja fotím zieratá rád, takže ma to zamietanie v iných FB hnevá.)

Tiež ma veľmi teší že pre mňa stále trvá 0.2$ promo bonus. Počul som už reči že niektorým fotografom ten bonus stopli. Dúfam že mne ešte trošku vydrží. Aj keď je jasné že chvíľa kedy to stopnú je už blízko, majú už viac ako milión fotiek v databáze, takže tipujem že to už nebude dlho trvať. (škoda)

Peniaze.
Nazbierali sa mi tam už nejaké tie $ takže som zažiadal o prevod na MoneyBookers a peniaze prišli, takže je to OK.

Trochu škoda, že predaje zatiaľ nemám stále žiadne, iba zopár náhľadov na fotkách. Koniec koncov, nič iné som ale vlastne ani nečakal. Viem že to zo začiatku pôjde pomaly. Ale snáď sa to rozhýbe. Viem o iných ľuďoch ktorí tam predaje už majú, tak snáď sa aj mne časom pošťastí.

Ak to niekto s nimi skúšate, alebo chcete skúsiť a chceli by ste s niečím poradiť kľudne píšte, ak budem vedieť pomôcť, pomôžem.
(Aj keď ja s nimi tiež vlastne len začínam.)
________________________________________________
http://www.jareso.com | Moja galéria na: Dreamstime | DepositPhotos

Uživatelský avatar
chalejkum
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 391
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Nová a perspektívna mikrofotobanka - DepositPhotos

Příspěvek od chalejkum » 05 črc 2011, 10:56

ahoj jareso dotaz...mas na obidvoch portfoliach stejne foto nebo musi byt dodrzena exkluzivita? :)

dik za info
fotim tudiz jsem...a fotim pro radost :) ted te radosti moc nemam :/
PX K-3, PX 100 FA MC, Sigma 70-200 II
Fuji X-M1, XF 35 f1,4...

Uživatelský avatar
jareso
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová a perspektívna mikrofotobanka - DepositPhotos

Příspěvek od jareso » 05 črc 2011, 12:48

Zdravím chalejkum,

začnem drobným vysvetlením exkluzívnych pojmov.
Vo všeobecnosti existujú 3 druhy fotobankovej exkluzivity.

1. Celková exkluzivita autora vo fotobanke, kedy autor smie svoje obrázky ponúkať iba v tej jedinej fotobanke. A to aj v prípade, že by sa pre inú fotobanku snažil fotiť iné fotografie! Skrátka, pokiaľ príjme celkovú exkluzivitu, potom smie fotiť už len pre nich. (Ale obyčajne sa toto exkluzívne obmedzenie vzťahuje len na stock foto segment.)

2. Exkluzivita vzťahujúca sa (len a) výhradne na konkrétny obrázok. (Autor je inak neexkluzívny.)

3. Exkluzivita vzťahujúca sa výhradne na konkrétny obrázok, ale až potom ako sa v tej exkluzívnej licencii aj skutočne predá. Skrátka je možné zaškrtnúť napr. na Dreamstime, že chcem ponúkať fotografiu v Sell the rights (SR-EL) (úplný "výkup práv") a ak ju niekto v takej licencii kúpi, je treba ju okamžite stiahnuť (príde upozornenie na mail) zo všetkých iných fotobánk, kde by sa mohla vyskytovať. Potom ju už môže používať jedine ten kto si ju zakúpil, resp. "kompletne vykúpil". Btw. pri tejto licencii si fotograf stanovuje cenu sám! Ľudia za to bežne pýtajú aj xxxx$ či dokonca xxxxx$.
No, samozrejme netreba mať veľké oči. Šanca na takýto predaj je veeeeeľmi nízka, resp. sa blíži k 0.
Mne sa Sell the rights (SR-EL) predaj nikdy nepodaril a viem iba o jednej babe z CZ čo predaj Sell the rights na Dreamstime mala.
Toto vlastne ani nieje skutočná exkluzivita – ako som vravel, exkluzivita je to až keď sa tá fotografia predá. Inak je tá fotografia vlastne neexkluzívna. Takže táto možnosť (SR-EL) sa na DT oplatí zaškrtnúť – človek nikdy nevie – možno sa objaví niekto kto za ňu vysolí xxxx$ 8) Nieje čo stratiť, keď sa táto možnosť zaškrtne.
Ale pozor! Iné exkluzivity nezaškrtávať!!! (Pokiaľ teda vyslovene nechceš …)

Pokiaľ neprijmeš celkovú exkluzivitu v niektorej z fotobánk môžeš fotiť, posielať a duplikovať svoje fotografie naprieč fotobankami podľa ľubovôle.
(Môžeš ich hoci aj rozdávať zadarmo - pokiaľ nie si exkluzívny - fotobanku nemá čo zaujímať ako nakladáš so svojim duševným vlastníctvom.)

Samozrejme pokiaľ máš v niektorej fotobanke fotografie na ktoré sa vzťahuje čiastočná exkluzivita – tie už nikam inam nesmieš nahrávať.

Exkluzivitu teda (až na niekoľko výnimiek) nemožno doporučiť. Je to dosť nevýhodné!

Ale, sám mám vo fotobankách niekoľko exkluzívnych foto. Napríklad z dôvodu, že som mal podpísané model release (na snímky na ktorých sú ľudia je potrebný súhlas fotografovanej osoby – model release) na formulári s logom konkrétnej fotobanky – a taký formulár by samozrejme konkurenčná fotobanka neakceptovala.
Takže tie fotograie by sa aj tak nikam inam na stock nedali nahrať.
Tak napríklad také fotografie mám exkluzívne ... ako vravím vo špecifických prípadoch má exkluzivita zmysel.
+ Exkluzívne fotografie sa väčšinou lepšie predávajú (ale nemusí to platiť vždy) pretože fotobanka ich (väčšinou) uprednostňuje vo vyhľadávaní + sú obyčajne drahšie a fotograf za ne dostáva väčší podiel.

Ten väčší podiel sa však väčšinou nevyrovná možnému zisku ktorý by tá fotografia mohla mať pokiaľ by bola nahraná na X fotobánk.
Ale tiež to neplatí vždy.
Napríklad mám nejaké exkluzívne fotografie na Fotolia, ktoré sa tam výborne predávali (hlavne dávnejšie) a veľmi pochybujem, že by toľko tie konkrétne foto zarobili na jednotlivých fotobankách. Paradoxne niektoré som tam dal exkluzívne práve preto, že inde ich nechceli. <-– Že vraj nemajú predajný potenciál :D <– Tento paradox sa stáva bežne. Fotka ktorú inde ani nechcú, môže niekde inde mať 50 downloadov na všemožné použitie a všemožné spektrum licencií, napríklad na obaly kníh, ale aj na prepredaj vo forme výtlačkov - kalendáre, pohľadnice (to sú drahé tzv. rozšírené licencie 25 - 50) a pod.

No skrátka vždy záleží od konkrétneho prípadu. Ale väčšinou exkluzivitu nemožno doporučiť.
www.jareso.com | Som nadšený fotograf prírody, krajiniek a architektúry.

Uživatelský avatar
chalejkum
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 391
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Nová a perspektívna mikrofotobanka - DepositPhotos

Příspěvek od chalejkum » 05 črc 2011, 13:55

jareso dekuji za odpoved-i :)
a kdyz jsi uz nakousnul foto na "podpis" nestaci fotobankam jenom dejme tomu me vlastni tlacivo?
fotim tudiz jsem...a fotim pro radost :) ted te radosti moc nemam :/
PX K-3, PX 100 FA MC, Sigma 70-200 II
Fuji X-M1, XF 35 f1,4...

Uživatelský avatar
jareso
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová a perspektívna mikrofotobanka - DepositPhotos

Příspěvek od jareso » 05 črc 2011, 17:03

Áno, pokiaľ viem tak v dnešných časoch už väčšine fotobanánk stačí aj všeobecné model release tlačivo, ktoré nieje viazané na žiadnu konkrétnu fotobanku.
Ja ale ľudí na stock takmer vôbec nefotím, len úplne výnimočne preto som dávnejšie použil model release ktoré som mal - viazané na fotobanku Dreamstime.
www.jareso.com | Som nadšený fotograf prírody, krajiniek a architektúry.

Odpovědět

Zpět na „Stránky o fotografování“