Fotobanky a fotky za peníze.

Tipy na stránky věnované fotografiím.

Moderátor: Moderátoři

Prodaval bych svoje fotky na internetu?

Anketa končí za 04 kvě 2007, 17:35

Ano, už je mám vystavené ve fotobance
1
14%
Nemám nic proti, ale zatim je nikde nemám
6
86%
Jsem proti, svoje fotky bych neprodal.
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 7

Uživatelský avatar
cikorsky
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 564
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Kysucké Nové Mesto, SR
Kontaktovat uživatele:

Fotobanky a fotky za peníze.

Příspěvek od cikorsky » 04 dub 2007, 17:35

Caute, mel bych ješte jednu otázku - a věřím, že se na me nebudete zlobit - nechci aby to vypadalo tak, že by ze mě byl nejaký "týpek, co touží po rychlém zbohatnutí na fotkách", ale chtel jsem se zeptat, jakou máte vy ostatní zkušenost se servery, kde nabizite svoje fotky k prodeji - pokud tak činíte?

Já osobne ješte na žádném fotky nemám (akorat na tech, kde se hodnoti (fotografovani.cz, fotoaparat.cz)) ale zajimalo by me, jakou máte zkušenost se servery - fotobankami? Zkoušeli jste to? Které? Jak to fuinguje? Už jste nejakou fotku prodali? Doporučíte?

VIm, že tyhle fotobanky jsou ve velke miře plné atelierových "dokonalych" fotek, plnych peknych modelek, ale možná by to stálo za zkoušku...

co vy na to, přátelé?
Cikorsky
K10D a K70D, Pentax 12-24/4, Pentax 50-135/2,8, Sigma 17-70, Sigma 105/2,8, Pentax 50/1,4

https://www.webovica.sk

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

peter_01
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od peter_01 » 04 dub 2007, 19:08

Nojo,články na to téma občas někde najdu,ale sebekritika má poslední slovo,tedy zatím ne.Pouze mi z galerie
http://www.fotothing.com/
přišla nabídka na kredit za použití jednoho snímku - průšvih byl v tom,že bych potřeboval deset dalších životů abych stihl vše co by mne bavilo,tak jsem se připojil (a čet zprávu) až mimo čas.
Tu galerii doporučím jen na k uzofání nudný večer,mezi fotkami z mobilů je sem-tam skutečný autor,po jeho nalezení ale stojí zato studovat,třeba jinou kulturu focení.Najde se taky důvod k úsměvu - to když chlap z Tokia hodnotí (turistickou) fotku Karlova mostu pořízenou člověkem z Brazílie.

Uživatelský avatar
cikorsky
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 564
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Kysucké Nové Mesto, SR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cikorsky » 04 dub 2007, 19:31

hmm, to je zajimave, určite je takových bank hodne - co me napada tak v čechach je fotobanka.cz - ja se tam zaregistroval asi pred rokem, přišla mi nejaka 4 strankova smlouva, ale ani jsem ji nečetl ani nepodepsal - ted mi akorat chodi poptavny na nejake snimky - kdyz nejaky klient chce specifickou fotku...
ma s tim nekdo zkušenost?
K10D a K70D, Pentax 12-24/4, Pentax 50-135/2,8, Sigma 17-70, Sigma 105/2,8, Pentax 50/1,4

https://www.webovica.sk

Uživatelský avatar
sipas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 67
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: New Zealand (Christchurch)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sipas » 06 dub 2007, 21:20

Ahoj,
jsou ruzne zpusoby prodeje fotek jednim znich jsou fotobanky ci mikrobanky. Fotobanky prodavaji foto za vyssi cenu cca 500-3000kc kus(cena zalezi de uziti snimku a dle licence - jednorazove uziti snimku,trvale vyhradni, ...) a mikrobanky kolem dvou dolaru ale maji omezene pouziti snimku. U obou typu dostavas cca 40 procent z prodejni ceny snimku. U mikrobank se proda dene mnohonasobne vice snimku nez u fotobanky (mnohonasobne nizzsi ceny). Ja osobne jsem jen zatim skusil jen ceskou fotobanku, jen tak pro zkousku jsem tam poslal asi 20 foto a z toho jsem prodal jen 1 (foto Tower bridge 1440kc) neni to moc ale i to potesi :) Dalsi vec je ta, ze kdyz se rozhodnes fotit pro fotobaky tak pravdepodobne neprodas zadnou rodinou fotku nebo nejake krajinky,... Do fotobank posilaji denne stovky spickovych fotek profesionalove tak neni lehke se mezi nima prosadit. Za skousku to stoji, ale me to nejak moc nevzalo protoze uz tak nemam moc casu na samotne foceni pro zabavu natoz do fotobank. Jinak ceske fotobanky ti poslou emailem smlovy a ty musis podepsat a poslat jim postou zpet. Pak muzes nahrat nejake sve fotky, pak je popsat a pak cekas nekdy i mesic nez ti je editorka schvali. T
Tak preji hodne stesti :))))


Michal K. (Sipas)
Za hacky a carky se omlovam nemohu si prepnout cestinu.

Uživatelský avatar
cikorsky
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 564
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Kysucké Nové Mesto, SR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cikorsky » 07 dub 2007, 11:35

to je pravda - je mi jasne, že do fotobanky prispivaji spiše profici, kteri nafoti ruzne kolekce ruznych udalosti s modelem, proti tomu samozrejme nemuzeme konkurovat s našim focenim pro radost...:)

tu smlouva z fotobaky taky nekde mam, ale nechtelo se mit o číst - takže tam neni nic takového, z čeho by mel mit šlovek strach - já moc na smlouvy nejsem - vim, jen, že radeji nic nepodepisuju :D

a co se tyka tech mikrobank, hodiš nejaky odkaz nebo neco takového?

cikorsky
K10D a K70D, Pentax 12-24/4, Pentax 50-135/2,8, Sigma 17-70, Sigma 105/2,8, Pentax 50/1,4

https://www.webovica.sk

Uživatelský avatar
sipas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 67
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: New Zealand (Christchurch)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sipas » 07 dub 2007, 19:03

Tady to máš:

www.sipasweb.com

založka ODKAZY a tam to je pod FOTOBANKY (vše s připonou .com jsou mikrobanky)

Michal K.

Uživatelský avatar
jareso
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Fotobanky a fotky za peníze.

Příspěvek od jareso » 21 lis 2009, 17:49

Zdravím

Vidím že sa tu bavíte o fotobankách, pokúsim sa s Vami podeliť o svoje skúsenosti s takýmto predajom.
Pokial chcete vyskúšať aké je to predávať svoje fotky v mikrofotobankách odporúčam vyskúšať mikrofotobanku Dreamstime. Priam neskutočná výhoda predaja cez mikrofotobanky je v tom že môžete fotiť čo chcete, kedy chcete a kde chcete. Nikto Vás do ničoho netlačí, nenúti, žiadne stresy ani časová tieseň sa Vás netýka. Ak sa Vám aj nejaká tá fotka nepodarí,...no a čo? Nič sa nedeje – jednoducho ju tam nepošlete a je po probléme. Je pravda že pokiaľ by ste sa fotením pre mikrofotobanky chceli živiť pravdepodobne by ste sa celkom nevyhli foteniu aj toho čo Vás nebaví, pretože by Vás trh nútil fotiť žiadané snímky.

Pokiaľ ste však študent VŠ ako ja, amatér ktorý to fotografovanie berie viac-menej ako hobby na ktorom sa dá ešte aj niečo privyrobiť sú pre Vás mikrofotobanky najlepšou voľbou.
Baví ma to a robím to rád, do mikrofotobánk posielam viac-menej to čo sám chcem, tj. fotky ktoré by som si fotil aj sám pre seba a ležali by mi na disku. Nesnažím sa fotiť žiadané námety, rád si fotím krajinky, architektúru, zvieratá, prírodu a keď sa ma zmocní nálada niečo z toho vyberiem a pošlem do mikrofotobánk.

Najradšej do Dreamstime.
Moje portfólio si môžete pozrieť tu: http://www.dreamstime.com/resp226797

Nesnažím sa mať silou mocou veľké portfólio, alebo dosiahnuť závratné sťahovanosti / predaje. Skôr svoje portfólio v mikrofotobankách vnímam ako svoju osobnú galériu a prezentáciu. Nič nieje lepšie ako dobrý pocit, ktorý sa dostaví keď editor fotku príme a keď sa tá fotka nakoniec aj predá. Zistiť a potešit sa že Vaša fotka nakoniec skončila v novinách, časopise, na webe, letáku, na obaloch produktov, alebo ako ilustrácia v knihe spolu s Vašim menom, tiež nieje na zahodenie. A to Vám za to ešte aj zaplatia. No čo chcieť viac?

Dreamstime je moja oblúbená mikrofotobanka. Je to bezpochyby jedna z najlepších mikrofotobánk na svete. Pre fotografov ponúka až 50% podielu zo zisku predaných fotografií a pre exkluzívnych ešte viac. Je vhodná aj pre začiatočníkov, ktorý si chcú vyskúšať ako to v mikrofotobankách chodí. Niesú tam žiadne vstupné testy, takže svoje fotografie tam môžete po zaregistrovaní posielať ihneď. Samozrejme ak spĺňajú všetky potrebné technické parametre, 3MP, JPG, atd.

Ak teda máte doma fotografie ktoré Vám ležia na disku, chceli by ste sa s nimi pochváliť, zarobiť na nich, alebo len chcete vedieť či sú pre mikrofotobanky dosť dobré? Nečakajte, pošlite ich tam! Nech ich editori posúdia. Vyskúšate to, aspoň pre dobrý pocit, Vaše fotky Vám môžu zarábať už teraz. Nedbajte na rady všelijakých (akože)profesionálov, ktorý Vám budú tvrdiť že treba mať neviem aké drahé vybavenie, roky skúseností, tvrdej praxe. Je to nezmysel. Nechajte rozhodnutie na trhu. V skutočnosti úplne stačí aby sa Vaše fotky páčili dvom ľudom, editorovi mikrofotobanky a človeku ktorý si Vašu fotku kúpi – a o tom je to celé.

________________
http://www.jareso.com

Uživatelský avatar
majster333
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 548
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od majster333 » 21 lis 2009, 18:28

dobré info o mikor fotobankách je na http://www.mikrofotobanky.cz/
od 8/2007 K10D + 18-55 -1:3,5-5,6; predtým practica L2 a ručný exp.. K10D tomu hovorím rýchlosť oproti ručnej práci :-), fotím málo ale s radosťou. už aj 40/2,8 limited

Uživatelský avatar
kolouch
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 389
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od kolouch » 21 lis 2009, 18:41

Ja osobne jsem na istockphoto.com a fotolia.com .. nejhorsi na tom je zdlouhavy upload, schvalovani apod. U obou jsou velmi prisna kriteria na kvalitu fotek. Funguje to tak, ze uploadnes foto a pak cekas treba 14dni nez to nekdo od nich zkontroluje a pripadne schvali / neschvali, pokud jsou to odstranitelne vady na fotce a maji o fotku zajem, napisou ti zpet co opravit. Kdyz uz tam nejake fotky mas, tak schvalovani je potom rychlejsi.. Je to tam o mnozstvi prodanych fotek, pze ty se prodavaji od $1 do cca $16 dle velikosti fotky. Videl jsem fotky, ktere tam jsou stazeny treba 1000x a kdyby to bylo i v nejmensim formatu tak porad 1000$ je pekna castka :-) Smysl tam asi ma mit do zacatku tak 100fotek .. ja tam dal na zkousku zatim 4 a prodal jsem jednu :-) Chystam se na dalsi, nejvetsi zdrzovani je s MR, kterou musis v pripade foceni lidi nascanovat a prilozit k uploadu fotky .. apod..
K-7 + D-BG4, K10D + D-BG2, Pentax DA* 16-50 2.8 SDM, Pentax FA 50 1.4, Sigma 70-200 2.8 HSM, Sigma 10-20 3.5-4.5, Metz 58 AF-1
-
www.jaroslavholan.cz

Uživatelský avatar
jareso
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jareso » 21 lis 2009, 19:06

Na iStockPhoto som tiež nedávno skúsil poslať zopár foto na skúšku. Neskutočne ma tam však otravuje to nekonečné zadávanie rôznych variant kľúčových slov a ich upresňovanie. Je to snáď tá najkomplikovanejšia mikrofotobanka čo sa zadávania kľúčových slov týka.

Na Fotolia posielam už dávnejšie, kto chce pozrieť:
http://www.fotolia.com/p/169146/partner/169146

Ale aj tak je moja jednoznačne najobľúbenejšia mikrofotobanka Dreamstime.

________________
http://www.jareso.com

Uživatelský avatar
kolouch
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 389
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od kolouch » 21 lis 2009, 19:13

jareso:

na istockphoto existuje software zdarma, ktery velmi toto umoznuje .. vsechno si naklikas na lokale a das upload a ono se to tam nahraje :-)
K-7 + D-BG4, K10D + D-BG2, Pentax DA* 16-50 2.8 SDM, Pentax FA 50 1.4, Sigma 70-200 2.8 HSM, Sigma 10-20 3.5-4.5, Metz 58 AF-1
-
www.jaroslavholan.cz

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od miky_lbc » 21 lis 2009, 19:16

Moje zkušenost je taková (spíše z větší částě zprostředkovaně), že:

- funguje to, ale je to strašně moc práce za relativně málo peněz. Problém je hlavně v tom, že nejlépe se prodávají "prodejně zajímavé fotky", které mohou opravdu reálně nějakému grafikovi k něčemu posloužit. Jenže tenhle druh fotek se blbě fotí... respektivě, není to ten druh focení, který člověk dělá pro radost, ale je to už focení, které člověk komponuje s jasným cílem.

- pakliže člověk nahraje svoje běžné "kreativní" fotky na všechny fotobanky široko daleko, při počtu nahrání 100 fotek na tom zkejsne opravdu hrozně moc času (nepočítám vyfocení a úpravu fotek, ale jen jejich upload, podrobnej popis, rozřazení, scan MR atd.). Pakliže člověk takovéto portfolio nahrané má, jeho zisky se většinou pohybují řádově v desítkách až stovkách USD/rok. Což je vzhledem k té práci fakt není mnoho. Člověk to portfolio hlavně neustále musí aktualizovat a doplňovat, jinak zisky rychle klesají. A když si spočítáte, že dostanete třeba 300,- Kč/měsíc za to, že u toho každej den sedíte 2 hodiny, je to fakt zanedbatelné...

Ale na druhou stranu... mnoho fotografů to bere jako určitejdruh sportu. My tady taky sedíme, posíláme sem fotky, tlacháme... a zadarmo.

- jiná situace trochu je, když se člověk snaží foťit těmhle fotobankám na míru.

Jeden člověk z mého okolí, je vážně tělesně postižený (občas mu půjčuju nějaká světla) ... jeho handicap je v podstatě tak vážný, že nemůže dělat žádnou normální práci. Takže se snaží "živit" (k plnému invalidnímu důchodu) focením do mikrofotobank. "Díky" svému postižení cestuje skoro všude vlakem zadarmo, takže většinu roku tráví objížděním různých lokalit po ČR a fotí "účelové fotky".

Co vim, tak loni vyfotil okolo 5.000 USD a letos si pochvaloval, že to bude asi o 1/3 více.

Takže pro někoho to může být i zajímavý způsob obživy. Ale je nutné si uvědomit, že tenhle člověk do toho vkládá velké množství času.

Většina mejch známejch, je z fotobank spíše zklamána...

Uživatelský avatar
Miroslav1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 61
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Miroslav1 » 21 lis 2009, 19:58

miky_lbc:

zapomněl jsi dotat že spousta fotobank ani kreativní fotky nepříjmají :-) Fotku vrátí s tím, že nemají zájem o kreativní a emotivní fotky, ale o fotky které jsou přímo orientované na prodejní trh.

Uživatelský avatar
jareso
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jareso » 22 lis 2009, 09:24

No to je pravda. Ale ak je niekde šanca že ti to vezmú, tak je to práve na tej mikrofotobanke Dreamstime čo som spomínal. Dreamstime je známa tým že sú tam ochotný prijať aj netradičné kompozície a kreatívne fotky. Samozrejme nie všetky a vždy záleží na konkrétnej foto, ale spomedzi mikrofotobánk je určite najväčšia šanca tam.

________________________________
Moja galéria na: Dreamstime.com | Fotolia.com

Uživatelský avatar
Jeff
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 163
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Jeff » 22 lis 2009, 09:57

No já s tím zatím zkušenost nemám, ale v lete(Pakistan) jsem potkal jednoho americkýho fotografa, kterej mi tvrdil, že se tím živí plus nějaký časáky a tak, borec, ale žije v číně, takže jeho životní náklady jsou asi dost nízký. tady jsou jeho stránky: www.boazimages.com , jeho fotky teda nic moc. Já o to dost uvažuju, protože mám slušný fotky z hor kam se dostane velmi málo lidí a minimum slušnejch fotografů.

to jareso : jak je to potom s prachama? to ti posílají nějak na účet?

Odpovědět

Zpět na „Stránky o fotografování“