K100 a OS Linux

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lucus
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 01 led 1970, 01:00

K100 a OS Linux

Příspěvek od Lucus » 03 kvě 2007, 23:56

Zdravím všechny,

rád bych se dozvěděl, jestli je tady nějaký uživatel pracující v Linux distribuci.

Potřebuji poradit s možnostma softwaru případně se "ujistit", že Pentax OS Linux vůbec nepodporuje. Což by byla škoda.

Díky, Lucus.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
PvvS
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 115
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PvvS » 04 kvě 2007, 09:46

No s tim si budu hrat o vikendu, po dlouhy dobe me zas lapla chut na trohu linuxeni. Tak uvidim. Zatim sem ale nenasel solidni soft na prevod raw, abych to nemusel resit pres wine a rawshooter.
K20D , MZ-250 18-55+50-200, Sigma MZ II 28-80, Sigma MW II 28/2.8, Pentax A 50/1,7, Fomei AF 400

Uživatelský avatar
Lucus
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Lucus » 04 kvě 2007, 12:09

Tak to je dobře :wink: Já sám budu hledat, ale už mám několik tipů, takže se těším. Teď budu celý víkend v práci, takže až ten další týden vše odzkouším a určitě se podělím o zkušenosti pokud bude zájem :wink: Otázka bude spíše rozdílnost v distribucích. Uvidím.

Uživatelský avatar
jvrana
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha, Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jvrana » 04 kvě 2007, 12:13

Ja pouzivam k10 s linuxem. Mam za to ze jako samotna se zrcadlobka pripojila standartne jako usb data storage takze neni problem. Jenze mam na stole malo mista a dostal jsem ke karte i ctecku takze pouzivam vyhradne ctecku a fotak nepripojuji.

(mimochodem pokud fotak ma kartu tak, se cteckou podporuje linux kazdej :)) )

Raw po linuxem jdou spracovavat pomoci ufraw a RawTherapee. Jinak hodlam behem vykendu zkusit rozjet pentax photo laboratory pod wine.

H.

Uživatelský avatar
jvrana
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha, Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jvrana » 04 kvě 2007, 12:15

Lucus píše:Otázka bude spíše rozdílnost v distribucích. Uvidím.
Do kazde dostanete vsechno to je jen zalezitost toho z cim mate zkusenost.
Proto se drzte jedne jedine a budete vedet kterak se to ci ono v ni dela.
Navic se jednoduseji hlidaji updaty.

H.

Uživatelský avatar
vkramar
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 553
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nechanice
Kontaktovat uživatele:

Re: K100 a OS Linux

Příspěvek od vkramar » 07 kvě 2007, 14:51

Lucus píše:Zdravím všechny,

rád bych se dozvěděl, jestli je tady nějaký uživatel pracující v Linux distribuci.

Potřebuji poradit s možnostma softwaru případně se "ujistit", že Pentax OS Linux vůbec nepodporuje. Což by byla škoda.

Díky, Lucus.
Používám ufraw a Gimp a jsem naprosto spokojenej.

Většina lepších novejch foťáků (K100D nevyjímaje) je Mass Storage, takže se ti připojí jako další disk. Osobně ale preferuju čtečku.

Jakou distribuci používáš je úplně jedno. Mohl bych dát pár tipů, ale to je otázka spíš na osobní debatu, nebo na www.abclinuxu.cz než sem.

Uživatelský avatar
Lucus
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Lucus » 07 kvě 2007, 15:07

Děkuji všem za reakce.

Zkusím UFRAW, RawTherapee a zprovozním čtečku na desce, protože ji mám přehozenou na USB konektory v přední části casu.

Ještě mám doporučený Bibble.

Ten je ale komerční. Tak uvidím.

Těch pár tipů klidně mailem. Můj profil. Díky.

Uživatelský avatar
vkramar
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 553
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nechanice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vkramar » 07 kvě 2007, 15:19

Lucus píše:Děkuji všem za reakce.

Zkusím UFRAW, RawTherapee a zprovozním čtečku na desce, protože ji mám přehozenou na USB konektory v přední části casu.

Ještě mám doporučený Bibble.

Ten je ale komerční. Tak uvidím.

Těch pár tipů klidně mailem. Můj profil. Díky.
Malou poznámku k tomu RawTherapee. Nevím, co máš za distro, ale tenhle prográmek používá (jestli se nepletu) GTK 1.2, což už některý novější distribuce standardně nemaj...

Kdybys něco potřeboval, ozvi se klíďo mejlíkem, nebo na jabber: vkramar@njs.netlab.cz.

Uživatelský avatar
vkramar
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 553
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nechanice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vkramar » 11 kvě 2007, 13:15

Tak jsem ještě jednou vyzkoušel RawTherapee.

1. Oprava

Verze 2.01 vyžaduje GTK+ 2.10 a ne 1.2 jak jsem mylně uvedl, takže na běžných distribucích by neměl být žádný problém.

2. Výsledky

RawTherapee převyšuje ovládáním i možnostmi UFRaw.

Líbí se mi především:
* Možnost srovnání horizontu pomocí výběru přímé linie (Transform > Rotate > Select Straight Line) - lze vybírat jak podle horizontální, tak i vertikální linie.
* Možnost ořezu již při zpracování RAWu (Transform > Crop). Lze použít volný výběr nebo pevný poměr stran. Škoda jen, že mezi předvolenými poměry stran chybí můj oblíbený čtvereček. K dispozici jsou poměry 3:2, 4:3 a 16:9 + jejich "portrétní" varianty.
* Vestavěný správce souborů. Oproti UFRaw, který pracuje jenom s jedním souborem obrovské plus.

Obrázek

MaSka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava - Výškovice

Příspěvek od MaSka » 23 kvě 2007, 07:45

Ufraw je skutečně Uf uf
RawStudio bohužel nepodporuje K100D

RawTherapee vypadá nadějně, zatím má ještě nějaké mouchy, koneckonců autor sám měl jeden z hlavních cílů výšit rychlost reakce na změnu parametrů. Taky jsou trochu problémy s úpravou křivek (aspoň mi pod kubuntu 7.04, zustává,když pohnu křivkou za ní stopa,takže když pohnu sem a tam celé to zčerná a křivka není vidět nebo jich je tam několik).
Ale co se týče možnosti vypadá to nadějně. podporuje kdejaký aparát.
V další verzi už by to mohlo být opravdu slušné.
výstup z Raw Shooteru se mi zdál subjektivně lepší, ale pro objektivitu musím říct, že s ním dělám převážně kdežto s RawTherapee jsem se k němu pouze párkrát snažil přiblížit.

Uživatelský avatar
PvvS
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 115
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PvvS » 11 říj 2007, 21:08

No tak konecne mam zas solidni distro a hraju si s fotkama. Uraw a Rawtherape mam, akorat neni v cem ty fotky poradne upravovat .Digikam fotku nacte, zobrazi, muzu ji upravit, ale pri pokusu o ulozeni (i primi bez uprav) , proste spadne. GIMPu sem na chut neprisel .

Nevite o nejakym softu, kterej by byl zhruba jako paint shop pro ? Na ten su zvyklej nejvic a pod wine to neni nejlepsi.
K20D , MZ-250 18-55+50-200, Sigma MZ II 28-80, Sigma MW II 28/2.8, Pentax A 50/1,7, Fomei AF 400

Uživatelský avatar
jvrana
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha, Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jvrana » 11 říj 2007, 21:43

PvvS píše:No tak konecne mam zas solidni distro a hraju si s fotkama. Uraw a Rawtherape mam, akorat neni v cem ty fotky poradne upravovat .Digikam fotku nacte, zobrazi, muzu ji upravit, ale pri pokusu o ulozeni (i primi bez uprav) , proste spadne. GIMPu sem na chut neprisel .

Nevite o nejakym softu, kterej by byl zhruba jako paint shop pro ? Na ten su zvyklej nejvic a pod wine to neni nejlepsi.
no GimpShop asi znate, ja nakonec stejne skoncil u GIMPu a Picassa... Ono u tehle programu neni moc z ceho vybyrat.

dnes jsem koukal na fresmeat hledal jsem nejakou GNU variantu picassa kterou bych si mohl upravit k obrazu svemu... takze sem tam zahlid dva projekty ktere by mohly byt pro vas zajimave
Mypaint
http://people.ee.ethz.ch/~mrenold/mypaint/

a komercni Pixel .
http://www.kanzelsberger.com/pixel/?page_id=12

Uživatelský avatar
vkramar
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 553
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nechanice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vkramar » 11 říj 2007, 21:48

Já jsem naprosto spokojenes s Gimpem, a nová verze 2.4 je ještě o poznání příjemnější (např. zjednodušené kontextové menu, výběr ze 3 metod odbarvení). Pravda, rozhraní se samostatnými okny je trochu zvláštní, ale dá se na to zvyknout. A když si pro něj vyhradíš samostatnou plochu, tak je to v pohodě.

Alternativy

Krita

Když jsem ji skoušel, tak byla brutálně pomalá. Sice mám relativně slabý počítač (Celeron 1.4 GHz s 512 MiB RAM), ale s žádnou jinou aplikací problém nemám. Navíc mi moc nesedí, že je součástí KOffice.

Pixel

Zkoušel jsem je VELMI krátce a vypadá celkem slibně. Těch 38 USD není špatná cena, ale Gimp mi zatím sedí líp a je zadarmo. :wink:

Google Picasa

Víc prohlížeč a správce, než editor, ale nějaké úpravy taky umí. A některé i líbivě a jednoduše. Ale že bych z něj byl nadšenej, to teda rozhodně ne. Navíc "linuxová" verze je vlastně jenom verze pro Windows zabalená dohromady s Wine.

Uživatelský avatar
jvrana
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha, Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jvrana » 12 říj 2007, 09:41

Kdyz uz se o tom gimpu bavime nasel jsem krasnej navod ja vyrobit dynamickou velikost stetce

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=105466

Uživatelský avatar
chr0ust
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od chr0ust » 24 kvě 2010, 23:55

Taky mohu přispět. K100D se připojí jako Mass Storage a komp ji vidí jako další disk - není co řešit.
Já používám Mandrivu a RawTherapee. Je to jako se vším novým. Člověk se musí naučit s výkonným programem pracovat. Když to bude mít tři funkce umíš to za minutu.
Zde je krásný návod (6 dílů) na použití a práci s UFRaw a RawTherapee:
http://www.mandrivalinux.cz/uprava-raw- ... -proc-raw/
Zdar

Odpovědět

Zpět na „Pentax K100/110D a K200D“