Nečistoty na matnici

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pejay
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Nečistoty na matnici

Příspěvek od Pejay » 20 říj 2008, 13:17

Zdravím všechny a doufám že mi snad někdo pomůže.

Již delší dobu jsem při pohledu do hledáčku měl na matnici nějaké smítko.
Zkoušel jsem vyčistit všechno kam jsem se dostal a nepomohlo to.
Na čipu ani zrcátku to není tak jsem si řekl že na to hodim bobek.
Jenže! teď se mi tam odněkud dostal nějakej chlup či co a je přímo ve prostřed hledáčku a dost mě tam štve, je tam toho čím dál víc a za chvili přes něj nic neuvidim. Už jsem hledal na netu nějakej servisní manuál jak bych se tam mohl dostat a ofouknout to nebo něco, ale nikde jsem nic nenašel. Pořád přemýšlím nad těmi dvěmi šroubky co jsou po stranách hledáčku schované pod gumou, ale než začnu riskovat chci se poradit jestli s tím nemá někdo nějaké zkušenosti.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
aes
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 582
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Blava - DNV

Příspěvek od aes » 20 říj 2008, 13:22

No tak to chcem vediet aj ja..tak som zvedavy na rady, ako to vycistit. Niekde som cital, ze sice je to najmenej dolezita vec, co sa tyka fotaku a fotiek z neho, ale najhorsie sa to cisti. Lenze ten bordel sa tam dostava dost lahko.
K10D + 18-55/3.5-5.6, Sigma 10-20/4-5.6, Tamron 28-75/F2.8, PX 55-300 4-5.6
http://picasaweb.google.sk/aesace ,
http://albums.photoonweb.com/aes/

Uživatelský avatar
Pejay
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pejay » 20 říj 2008, 13:25

No právě, mě to nějak neštvalo, ale ted tam toho mam fakt hodně.
Samozřejmě jestli to bude nějak moc složité tak se na to vykašlu.

Uživatelský avatar
aes
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 582
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Blava - DNV

Příspěvek od aes » 20 říj 2008, 13:38

Tu som nasiel taky obsirnejsi pribeh na tuto temu:

Dobrý deň,

rád by som sa podelil o skúsenosť ako som vymenil matnicu:

Fotoaparát:
Samsung GX-1L

Stav pôvodnej matnice:
Na pôvodnej matnici sa mi nejako dostali špiny, bol som z toho dosť nervózny, a preto som sa rozhodol, že ju vyčistím, keďže ofukovanie nepomohlo. Vybral som ju von, očistil, ale nepomohlo, ba ešte horišie sa stalo, dotkol som sa jej a ostal na nej mastný flak. To som si všimol až keď som ju tam vsadil naspäť. Takto som ju niekoľko krát vybral, očistil a dal naspäť. Výsledok bol taký, že som ju aj poškrabal. Takže hlava v smútku.

Kúpa novej matnice:
Na ebay som si vyhliadol predajcov s matnicami. Nie je ich veľa. Ceny sa pohybujú tak cca do 25 euro za čínsku matnicu. Originálne stoja okolo 42 euro, ale tam treba dávať pozor, aby to nebolo viacej ako 45 Euro, lebo potom sa platí pri dovoze clo a DPH.
Vybral som si tohoto predajcu:
http://myworld.ebay.at/waymyway

Ozval som sa mu, že či má aj na Pentax matnicu a opýtal som sa, či je to nové a pod., aby som zistil, čo je to za súdruha. Pozdával sa mi a matnica, ktorú predával má aj ten malý výčnelok na uchytenie.
Kúpil som ju za 28 dolárov, čo je asi 20 Euro. Zásielka mi došla 12 dní po platbe.

Osadenie novej matnice:
Dlho som s tým neváhal, a hneď som začal, ale najprv som si potieral prach na mieste, kde som chcel vykonať výmenu. Starú som vybral von a novú som tam na tretí pokus dostal, ale dostali sa mi na ňu aj nečistoty, ale na tie už kašlem, vždy lepšie ako škrabance a mastné fľaky v protisvetle.

Kvalita novej matnice:
Nie je až taká kvalitná ako tá pôvodná, je to hlavne vidieť v strede matnice, ale čo už Čína je Čína.

ZÁSADY:
1. Nikdy ju nemeniť, ak nie je problém s expozíciou, aj keby bola akokoľvek špinavá!!!
2. Ak sa ju rozhodnete meniť, tak si musíte nájsť vhodného predajcu, s ktorým prehodte aspoň jeden mail.
3. Slová pod ktorými hľadať matnicu na ebay: PENTAX FOCUS SCREEN FOCUSING
4. Pomôcky na osadenie novej matnice: DOBRÉ PINZETY (kolmé, krivé...), CHIRURGICKÉ RUKAVICE, KOPEC ODVAHY
K10D + 18-55/3.5-5.6, Sigma 10-20/4-5.6, Tamron 28-75/F2.8, PX 55-300 4-5.6
http://picasaweb.google.sk/aesace ,
http://albums.photoonweb.com/aes/

Uživatelský avatar
Pejay
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pejay » 20 říj 2008, 13:43

No mě by stačilo abych mohl zkusit to ofukování, do dalších bodů se nechystám, takže by mě zajímalo jak se k ní dotyčný dostal.

Uživatelský avatar
aes
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 582
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Blava - DNV

Příspěvek od aes » 20 říj 2008, 13:47

Tak tu som sa dopatral k podrobnemu, dost dobre popisanemu navodu:

..

snezor si ocistis aj sam, bud balonikom alebo cistiacou sadou, nic zlozite, hlavne je mat na plno nabite baterky :)

matnica je trocha komplikovanejsia ale nic co by normalny smrtelnik nedokazal, cela je umiestena pod kovovym odklapatelnym ramikom, jedine na co je treba davat si bacha je jej poskrabanie, je to plast ktory neskutocne pritahuje prach :) mal som rozobrane ist DL,ist DS a K10D.

jedine co je treba je odtiahnut zarazku ktora ,ktora drzi ramik, ten je pohyblivo uchyteny, takze si stale drzi svoje miesto, pod matnicou je vsak medeny ramik, snaz sa fotoaparat drzat "hlavou" nadol, ked vypadne ten ramik blbo sa tam dava. odporucam hned po vybrani matnice vyfukat vnutro a pouzit krytku bajonetu na fotoaparat, nech sa tam nedostava viacej prachu. zapamataj si este ako bola matnica ulozena, vybezok smeruje von :) a teraz len proti lampe aby si videl prach cistit a cistit, niekedy je to o nervy. ja to cistitm stetcom ktory je tusim zo srsti vevericky, ma to asi tak 20 rokov ale funguje to :) matnicu drz len za okraje ako pisal ".", ak ju zamastis tak to uz nikdy nevycistis.... potom to len vlozis pod ten ramik, su tam take zarazky ktore ulahcuju vkladanie, jemne privres a zaklapnes, po par razoch to bude uz rutina
K10D + 18-55/3.5-5.6, Sigma 10-20/4-5.6, Tamron 28-75/F2.8, PX 55-300 4-5.6
http://picasaweb.google.sk/aesace ,
http://albums.photoonweb.com/aes/

Uživatelský avatar
Pejay
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pejay » 20 říj 2008, 14:28

No tak jsem vyzkoušel a raději to nechám tak jak to je teď. Jen jsem se dotknul omylem pinzetou te matnice když jsem chtěl oddělat ten plíšek a už se tam udělala tečka, ale oproti tomu co tam mám je to naštěstí nic.
Takže se na to vykašlu a ostatním doporučuju to samé !!!

Uživatelský avatar
Tomáš
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 360
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha 4 - Braník,Zelený pruh 24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš » 21 říj 2008, 13:06

Je-li chlup v hledáčku, je na matnici zespodu. Pak stačí vyndat objektiv a jemným štětečkem sebrat. Nepovede-li se to a je-li matnice tak zas*ná, že není vidět co fotíš. Pak je lepší to dát do servisu, kde Ti celý foťák za 500,- vyčistí. I když někdy remsají ve smyslu "Který blb ...."
K5, Px DA 15/4 Ltd. Px FA* 24/2, Px DA 35/2.8 Ltd., Px F 50/2.8 Macro, Px DA 70/2.4 Ltd., Px FA* 200/2.8

Uživatelský avatar
aes
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 582
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Blava - DNV

Příspěvek od aes » 21 říj 2008, 13:23

Hej, myslim, ze je to naozaj tak, ze je to obvykle necistota na spodnej strane matnice a tak ju staci opatrne zotriet bez vyberania matnice. Vcera som sa na to pozeral a po pretreti tam toho bordelu ubudlo a to mi staci.
K10D + 18-55/3.5-5.6, Sigma 10-20/4-5.6, Tamron 28-75/F2.8, PX 55-300 4-5.6
http://picasaweb.google.sk/aesace ,
http://albums.photoonweb.com/aes/

Uživatelský avatar
SeaBear
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 205
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od SeaBear » 21 říj 2008, 16:31

Tomáš píše:I když někdy remsají ve smyslu "Který blb ...."
Z toho si nic nedělej, u nás ve firmě se remcá úplně stejně, když čistíme zákazníkům naše přístroje, ale nikdo to lépe neudělá :lol:
Voigtländer Brilliant, Exa 0, Px MZ-6, Px K20D
Px 50-135/2.8 SDM, Tamron 17-50/2,8 Di II
Giottos Carbon, Lowepro Computrekker Plus AW

Uživatelský avatar
Pejay
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pejay » 21 říj 2008, 19:07

Neni to zespodu, ten jsem čistil snad stokrat, je to na druhý straně, to vím jistě. U nás v Opavě mi to nikde nevyčistí asi a posílat se mi to nikde nechce. Snad až tam toho bude víc

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od spachal » 31 pro 2008, 17:11

Takze moje zkusenost s nakupem a vymenou matice u K100D. Protoze se mi spatne ostrilo pri manualnim ostreni a autofocus neni vzdy spolehlivy, koupil jsem matnici, levnou cinskou pres eBay.

Dnes prisla, toz jsem ji vyzkousel :]. Hodne pomohlo, hlavne moralne, tohle video: http://cz.youtube.com/watch?v=YqZCjT-jr1s. Opravdu to neni nic, co by bezny uzivatel nemohl zvladnout, chce to jen trochu odvahy.
Vymena matnice probiha jednoduse, uz to zde bylo popsane. Telo bez objektivu, na 'horni' strane je zapadka, staci ji stiknout pinzetou smerem k bajinetu, odklopi se smerem k chipu. Matnice ma maly vystupek, za ten se s ni da bez problemu manipulovat. Puvodni matnice jde vyndat bez problemu, jen se chytne pinzetou a vytahne (pozor na ten medeny triramenny ramecek za ni).
Nova matnice (alespon ta moje), mela z obou stran pevne drzici folii, VELMI spatne se odstranovala, lepidlo drzelo az moc. Je to levna matnice, cinska kopie, stredova cocka delena v 45° uhlu. Nasazeni do tela K100D bylo po odstraneni folie bez problemu, zasune se na puvodni misto a zaklapne se na obou stranach zapadka.

Kvalita me ale moc nepresvedcila .. Sice je fajn, ze se zaostrani da lepe odhadnout podle stredove cocky, ale obecne sla opticka kvalita hledacku hodne dolu. Chvili jsem si s tim hral, ale pak jsem vratil puvodni matnici.

Suma sumarum, vymena se nekonala (kdyby nekdo tu matnici za rozuny peniz chtel, je jeho, cenu bych si predstavoval okolo 500Kc), ale alespon jsem si vycistil puvodni matnici. V mem pripade stacilo jen ofouknout balonkem, prach a ten jeden zatracenej chlup co mi pil krev je pryc :]. Vymena je na pet minut, menil jsem obe matnice nekolikrat, abych je 'okometricky' porovnal, je to relativne snadne, stacila jen jedna plastova pinzeta. Matice se stredovou cockou je pro manualni ostreni asi lepsi nez puvodni, na druhu stranu kombinace puvodni matnice a uhloveho hledacku mi sedi vice.

Takze daleko vice jsem ocenil uhlovy hledacek, co jsem koupil spolu s matnici, ale to je na jine tema :]

ps: zdravim vsechny, jsem tu novy, diky za tohle forum, nasel jsem zde dost zajimavych prispevku.
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Uživatelský avatar
MC55
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bruntál

Poškrábaná matnice

Příspěvek od MC55 » 25 srp 2009, 17:27

Zeptám se zde. Má vliv na výslednou kvalitu fotografie to, že je matnice silně poškrábaná?

Uživatelský avatar
asteroid
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 25
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Poškrábaná matnice

Příspěvek od asteroid » 25 srp 2009, 19:37

MC55 píše:Zeptám se zde. Má vliv na výslednou kvalitu fotografie to, že je matnice silně poškrábaná?
Určitě nemá, jediné co by se ti mohlo stát je že při ručním ostření špatně zaostříš.
K200D, D - BG3
DA 18-55mm F3.5-5.6 AL II,
Pentax FA 50 1,4,
Pentax FA 20-70/4 AL
Tamron 70-300 F4.0-5.6 Di LD Macro 1:2,
Sigma EF-530 DG ST PA-PTTL

Odpovědět

Zpět na „Pentax K100/110D a K200D“